TUZLANSKI DOSJE

10.12.2014.
Stare slike pričaju
Nad čijim grobom plače mlada žena?
Tuzlarije


Udruženje građana italijanskog porijekla "Rino Zandonai" pokrenulo je kampanju zaštite spomeničke kulturne baštine na Boriću. Riječ je o starim nadgrobnim spomenicima na najvećem katoličkom groblju u Tuzli. Do sada su organizovali dvije izložbe, o čemu smo već pisali, a najzanimljiviji i najveći spomenik je ovaj sa slike koju smo izdvojili.

Tuzlarije


Osim da se nalazi na Boriću sve ostalo je nepoznato. Godina kada je postavljen, autor spomenika koji ima i umjetničku vrijednost, čiji grob označava, ko je podigao spomenik.

Tuzlarije


Okamenjena, bosonoga mlada žena sa pletenicom u pozi punoj boli i žala za voljenom osobom, zanimljiva je za analizu. Malo je vjerovatno da ćemo saznato šta o životu osobe koja je ovdje sahranjena, ali možemo probati.

Iako skulptura upućuje na ljubavnu vezu moguće je da sam spomenik nema vezu sa stvarnim životom.

S.M.