TUZLANSKI DOSJE

22.10.2016.
Stop karcinomu dojke:
Pokrenuta inicijativa za izgradnju ˝Centra za dojku˝
Mjesec oktobar je mjesec roza vrpce. To je zapravo mjesec kada žene iz cijelog svijeta pokušavaju ukazati na problem sve češćeg obolijevanja od raka dojke. I tuzlansko Udruženje "Nova ženska inicijativa" nizom aktivnosti obilježava "Mjesec borbe protiv karcinoma dojke".

Tuzlarije


Inače, naše Udruženje tokom cijele godine vodi brigu o zaštiti žena u svim sferama života, kazala je za Tuzlarije Jasna Bedak, iz Udruženja "Nova ženska inicijativa".

- Kroz anketna pitanja smo željeli da vidimo koliko uopšte naši sugrađani imaju saznanja o karcinomu dojke. Također, pitali smo koliko žene redovno vrše preglede dojki, kao i koji su najčešći oblici raka kod žena - kazala je Bedak.

U fokusu današnje akcije bila je inicijativa za gradnju "Centra za dojku" u Tuzli, tako da su se zainteresovani građani putem anketnog listića mogli izjasniti da li podržavaju pomenutu inicijativu.

Tuzlarije


- Ova anketa prethodni jednom okruglom stolu na kojem će biti održano predavanje o karcionu dojke i sa kojeg će zvanično poteči inicijativa za izgradnju "Centra za dojku", a biće upućena prema svim relevantnim institucijama u Tuzli i Tuzlanskom kantonu, dodala je Bedak.

Prema podacima iz Registra raka u FBiH, Zavoda za javno zdravstvo FBIH, broj oboljelih od raka dojke zadnjih godina ima trend rasta.

- Pored tumora materice, ovo je drugi najzastupljeniji oblik rata kod žena. Iz svih pomenutih razloga prevencija je najvažnija. Ukoliko se na vrijeme reaguje, karcinom dojke je izlječiv - istakla je Bedak dodajući da žene nisu u potpunosti svjesne važnosti samopregleda na čemu inače insistira ovo Udruženje.

Jedan od problema sa kojima se susreću žene jeste i dug period čekanja na mamografske preglede.

- U narednom periodu također ćemo nastojati da skratimo to vrijeme čekanja kako bi žene što prije mogle obaviti kontrolu. Nastojat ćemo da ih edukujemo da same mogu prepoznati bilo kakve promjene u zdravlju, kako bi se što prije obratile doktoru, i na koncu, kako bi se na vrijeme intervenisalo - pojasnila je Bedak.

Tuzlarije


Tuzlarije


Tuzlarije


Tuzlarije


Tuzlarije


Podršku današnjoj akciji dala su i udruženja žena iz Kalesija, zatim Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona, kao i LC BoHeMSA Tuzla.

S.P.