TUZLANSKI DOSJE

20.09.2022.
Trg Slobode, 20.09. od 18 sati:
Najava performansa ˝Cvijet istine i nade˝

Na Trgu slobode u Tuzli 20. septembra bit će upriličen performans "Cvijet istine i nade". Umjetnici različitih profila će poslati u svijet poruku o istini o počinjenom genocidu u Srebrenici, ali i o nadi u pravdu i pravedniju budućnost.

Tuzlarije


- Performans prati izlaganje 8.372 mini tabuta koji simboliziraju broj ubijenih Bošnjaka 11. jula 1995. godine. Planirano je da od osam sati budu izloženi mini tabuti, a od 11 sati slijedi čitanje imena ubijenih 8.372 Bošnjaka – rekao je za Fenu predsjednik Udruženja “Moja adresa Srebrenica“ Nermin Alivuković.

Cilj ove manifestacija je, naglašava Alivuković, da se sačuva kultura sjećanja na genocid u Srebrenici.

“Cvijet istine i nade“ realizuje se u saradnji sa Univerzitetom u Tuzli, Akademijom dramske umjetnosti, Filozofskim fakultetom i Bosanskim kulturnim centrom u Tuzli.

Podršku održavanju ove aktivnosti dala je Vlada Tuzlanskog kantona i Organizacioni odbor za obilježavanje 27. godišnjice genocida.