TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Subota 27.4.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 








27.04.2024 - 09h
INDEKS KVALITETA ZRAKA
46
DOBAR
Kvalitet zraka je zadovoljavajući

ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 101

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



Vanjski dug BiH

Gladna, a srednje razvijena zemlja

Iako vanjski dug Bosne i Hercegovine iznosi preko šest milijardi maraka, a unutrašnji nevjerovatnih deset milijardi, ovu državu u Međunarodnom monetarnom fondu ne smatraju ni prezaduženom ni siromašnom! Dani su saznali zašto je to tako, zašto ni naša čukununučad zbog dugova neće moći mirno spavati, koliko iznosi vanjski dug preduzeća u Federaciji BiH, koliko imamo prikazanog, a koliko "sakrivenog" duga…

ećete vjerovati, ali stručnjaci Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Bosnu i Hercegovinu zvanično smatraju srednje razvijenom zemljom, što znači da ova zemlja ima sve pretpostavke za samostalan razvoj i da njene dugove niko drugi do ona sama ne mora da plaća.

Sasvim je sigurno da bismo svi bili najsretniji kada bi ovaj zvanični stav MMF-a imao veze sa stvarnošću. Međutim, nema, i za to, odmah da bude jasno, Međunarodni monetarni fond nije apsolutno kriv. Kriva je, zapravo, bosanskohercegovačka vlast koja MMF-u dostavlja podatke na osnovu kojih se dolazi do ciljne stope, tj. koeficijenta koji presuđuje u koju grupu zemalja ko spada, a glavni među njima su oni o visini vanjskog duga i bruto nacionalnom dohotku.

Bosanskohercegovačka vlada, odnosno Vijeće ministara, međunarodnoj zajednici nakon rata nikada nije dostavila stvarne pokazatelje o vanjskom dugu, pa čak ni o broju zaposlenih i pravom bruto nacionalnom dohotku. Na taj način ona je ovoj državi, njenom stanovništvu, kako sadašnjem, tako i generacijama koje tek treba da se rode za 20 ili 30 godina, učinila medvjeđu uslugu, jer dugovi su puno veći od prikazanih i nema izgleda da se oni skoro vrate. Zapravo, sve vrijeme BiH otplaćuje samo kamate, ponekad čak ni to. Tako evidentirana glavnica duga u najboljem slučaju ostaje ista, pošto su "grejs" periodi (odgođeno plaćanje glavnice) predugački, a kamata se plaća na ostatak duga. Treba li reći da glavnica može godinama stajati netaknuta i da se za njeno brže otplaćivanje skoro niko, izuzev onog ko ju je dao, neće zauzeti, ali je zato plaćanje kamata, od kojih se ustvari finansiraju međunarodne finansijske institucije, obavezno.

Šta je privatno, a šta državno? I, pogledajte koje podatke BiH dostavlja MMF-u i zbog kojih nas on komotno svrstava u nama nedostižnu grupu srednje razvijenih zemalja. To su podaci o vanjskom dugu koji su smješteni u bazi podataka Ministarstva za trezor institucija Bosne i Hercegovine, kojima se, doduše, može vjerovati, ali oni nikako nisu kompletna slika ukupnog bh. duga. Zapravo, u ovoj bazi nikada se nisu našli krediti koji su uzeli entiteti, kao ni drugi komercijalni krediti koji nisu reprogramirani a koji su uzeti iz inostranstva prije početka rata. I čak kod nas ne postoji ni zakon koji nalaže da se svi podaci o inostranim dugovima imaju proslijediti u jedinstvenu bazu podataka, kako bi se imala potpuna slika o zaduženosti zemlje.

Kako nemamo centralnu bazu podataka, tako su prošle godine, kad je Grupa G-8 zasjedala u Kanadi i donosila, između ostalog, i odluke o oprostu nekih dugovanja prezaduženim zemljama, stručnjaci Međunarodnog monetarnog fonda, na osnovu podataka pristiglih iz baze podataka bh. Ministarstva za trezor, mogli saznati da vanjski dug BiH iznosi 5.629.858.224 KM. A to je značilo da, s obzirom na tada prikazani nacionalni dohodak od 1.100 dolara po glavi stanovnika, BiH ima koeficijent ciljne stope manji od 150, što ju je automatski svrstalo u srednje razvijene zemlje.

U stvarnosti, naš vanjski dug je puno, puno veći nego što je prikazan. Dani iz izvora bliskih Svjetskoj banci saznaju da njeni eksperti procjenjuju da neprikazani vanjski dug BiH a koji su načinili entiteti neovisno od države, iznosi 609 miliona dolara ili 1.218.000.000 KM (naprimjer, dug prema Ruskoj Federaciji u iznosu od 104 miliona dolara, dug prema Češkoj Republici u iznosu od 138 miliona dolara, dug prema Libiji od 17 miliona dolara, dug prema Pakistanu 26 miliona dolara…), dok se unutrašnji dug procjenjuje na deset milijardi maraka! Saberemo li posljednje dostupne podatke Ministarstva za trezor koji kažu da vanjski dug BiH na dan 20.8.2002. iznosi 5.038.686.398 KM sa ovim neprikazanim dugom, doći ćemo do podatka da je vanjski dug BiH zapravo 6.256.686.398 KM! Dodamo li ovome još onih deset milijardi unutrašnjeg duga, onda ćemo znati da je država BiH ukupno dužna 16.256.686.398 KM! Međutim, još jednom treba napomenuti, radi se samo o glavnici duga. Kamate, naravno, nikada niko nije izračunao, niti je to moguće, pošto se ne zna kojim tempom će se dugovi isplaćivati.

Ali, osim što naši finansijski stručnjaci ne znaju koliko tačno iznosi vanjski dug BiH, oni čak nisu sigurni ni da li je prikazani državni dug zaista državni ili nekog drugog.

Izvor Dana iz Svjetske banke to pojašnjava ovako: "Prema Zakonu o početnom bilansu preduzeća, koji se primjenjuje u procesu privatizacije, dug prema inostranstvu bilo kojeg preduzeća se otpisuje i on ide na teret države. Dakle, takav dug se smatra državnim i ona je obavezna iz svojih prihoda da ga isplati. Međutim, naši eksperti sad misle, pošto preduzeće postaje privatno, da i taj dug treba postati dug onog ko ga kupi. To nije istina, jer je 1994. društvena imovina podržavljena i taj dug je državni. Dakle, država jeste ta koja treba vratiti dug, ali kad bi imala izvorne prihode. Međutim, ona ih nema, već se finansira iz proračuna entiteta. Dakle, vanjski dug trebalo bi da vraća onaj ko ima pravo prinudne naplate poreza u regiji nastalog duga. Entiteti su ti koji bi trebali na sebe preuzeti otplatu vanjskog duga preduzeća i rasteretiti državu, ali oni to neće uraditi, jer ih na to niko ne obavezuje. A najmanje neki zakon."

Najveći dužnici I upravo su preduzeća ta koja su napravila najveći dio vanjskog duga Bosne i Hercegovine. Samo preduzeća u Federaciji BiH napravila su vanjski dug u iznosu od 1.953.169.528,32 KM. Tome još treba dodati tzv. nealocirani dug Federacije prema vanjskim kreditorima (SAD-u, Italiji, Njemačkoj i Norveškoj), kojima duguje 167.088.315,18 KM na ime glavnice, te dug preduzeća Distrikta Brčko koji iznosi 24.030.331,41 KM.

A da su naši stručnjaci načisto s tim šta je državni, a šta privatni dug, da su u vanjskom dugu prikazali i sva dugovanja koja su od rata pa naovamo napravila preduzeća oba entiteta koja sada idu u privatizaciju, te da je država u stanju da na jedno mjesto skupi sve podatke o vanjskom dugu, onda bi Bosna i Hercegovina imala i šansu da dobije oprost nekih dugova. Naime, kada bi se pokazalo stvarno stanje duga i to poslalo MMF-u, on bi, to je sigurno, ustvrdio da je BiH zapravo prezadužena ili siromašna zemlja, a onda bi, na zahtjev BiH, posegnuo za "prvom pomoći". To znači da bismo, samo na osnovu zaključka Grupe G-7 iz juna 1999. godine a koji se ticao ublažavanja siromaštva ciljne stope, mogli tražiti otpis duga čak i do 90 posto. Za to smo imali idealnu priliku od samog završetka rata pa do prošle godine, kada nam je ciljna stopa, čak i sa nepotpunim podacima, iznosila preko 150. Tako je 1995. godine ta stopa iznosila 882,2; 1996. godine 550,2; 1997. godine 406,8; 1998. godine 218,2, a 1999. godine 199,4. Međutim, svih tih godina niko se iz vlasti nije našao da MMF-u prikaže tačan algebarski račun dugova, a na osnovu kojih je on, prema pravilima, bio obavezan tražiti oprost dugova.

Stoga je glavnica dugova još uvijek skoro ista kao kad je i zadužena, a plaća se uglavnom samo kamata. Prema posljednjim podacima do kojih smo došli, BiH je platila 211.339.218 KM na račun glavnice prikazanog vanjskog duga, dok je na račun kamata uplatila 555.119.100 KM.

I šta u takvom slučaju radi naša država?

"Ona diže nove i nove kredite, kako bi isplatila one prethodne, i tako zadužuje čak i nerođenu djecu. A na te kredite opet dođe kamata, pa ako se to na vrijeme ne plati, onda dođe još zatezna kamata i onda se svi nađemo u začaranom krugu iz kojeg izlaza, čini se, nema", kaže naš izvor. Međutim, dodaje on, to će biti tako sve dok se u ovoj zemlji ne zna ko ima koje nadležnosti, sve dok o novim zaključivanjem ugovora ili kredita "računa vodi" i Ministarstvo inostranih poslova i Ministarstvo vanjske trgovine, a najmanje ono kojeg se on stvarno tiče, a to je Ministarstvo za trezor institucija Bosne i Hercegovine. Pored toga, ljudi zaposleni u ministarstvima koja se, kao, bave inostranim i unutarnjim dugom niti znaju za postojanje međunarodnih dogovora kojima je moguće neke dugove oprostiti, niti znaju koje su to institucije koje se bave tim pitanjem (npr., Londonski i Pariški klub), a samim tim ne znaju niti da ih koriste.

Čak ni postojeće nepovratne, takozvane revolving kredite, naši finansijski "stručnjaci" ne znaju koristiti kako treba. Primjerice, Vlada Japana je od rata pa naovamo najveći donator BiH po procentu kredita datih za formiranje državnog fonda koji bi omogućio lakšu otplatu vanjskog duga. Da pojasnimo: japanska vlada dadne BiH nepovratni kredit i od nje samo traži da taj novac uloži u nešto što će proizvesti novi novac. Dakle, BiH tim novcem, primjerice, otvara male proizvodne pogone, zapošljava ljude, oni rade, prodaju svoj proizvod ili usluge i dobijaju novac, ustvari više od uloženog, natrag. Od tog viška BiH pravi fond i malo-pomalo vraća dugove sa viškom proizvoda. Do sada je japanska vlada Bosni i Hercegovini donirala oko 500 miliona dolara, a bh. vlast je iskoristila tek 350 miliona. Dakle, još uvijek stoji neiskorištenih 150 miliona dolara.

A upravo iz tih preostalih sredstava Bosna i Hercegovina je komotno mogla finansirati, recimo, CIPS projekat. Svako ko kaže da to nije moguće, nije u pravu, tvrdi naš sugovornik, finansijski ekspert pri Svjetskoj banci. On kaže da ukoliko bi samo neko japanskoj vladi obrazložio razloge za finansiranje CIPS projekta iz ovog revolving kredita, ona bi to objeručke prihvatila. Dakle, trebalo bi samo kazati da se finansira izrada jedinstvenih dokumenata koji će, s obzirom da se naplaćuju, već u samom startu vratiti jedan dio uloženih sredstava. Zatim je trebalo reći da će takvi dokumenti osigurati nesmetan protok ljudi i roba, što će, opet, osigurati bolju prodaju, bolju proizvodnju, uvoz, izvoz, nova radna mjesta… Znači, projekat je opravdan, on proizvodi novac. A onda bi trebalo samo još te "japanske" novce uzeti iz ladice.

Ali, kako do tih para ne može baš doći Prlićeva supruga ili Lagumdžijin kum, onda ova vlast i ne nalazi za shodno da ih pokuša uzeti. Jednostavnije joj je gore navedenim uzdurisati poslove vrijedne milione maraka, a narodu zamazati oči novim i novim kreditima. I novim i novim kamatama. I tako u beskraj.

Preuzeto iz DANA

STARE TEME
 
OSTALE VIJESTI
VIDEO Studenti u SAD-u i Berlinu prosvjeduju za Palestinu, izbili sukobi s policijom
Šestogodišnji dječak s autizmom nestao u Njemačkoj, traži ga 200 vojnika
Boeing u SAD-u prisilno sletio nakon što je otpao komad aviona
SAD najavio novih 6 milijardi dolara za vojnu pomoć Ukrajini
Buckinghamska palača: Kralj Charles vraća se kraljevskim dužnostima
Kijev evakuira dvije bolnice zbog optužbi šefa bjeloruske sigurnosne službe
Crnac u Ohiju umro nakon što mu je policajac klečao na vratu: "Novi George Floyd"
UZNEMIRUJUĆE Prevrnuo se auto u kojem je bio kontroverzni izraelski ministar
Ukrajina i Rusija tvrde da bi druga strana mogla izazvati novi Černobil
VIDEO Izbio veliki požar na povijesnom pristaništu u Kaliforniji
Veliki sukob SAD-a i Kine preko društvenih mreža. Zašto je zabranjen TikTok?
Rumunjski sud: Andrewu Tateu će se suditi za trgovinu ljudima i silovanje
Na današnji dan eksplodirala je elektrana u Černobilu, sve zbog jednog testa
Porasle cijene nafte, približile se 90 dolara
Aktivisti podignuli propalestinski kamp u Berlinu, policija ga danas srušila
Rusi napadaju ukrajinske željezničke pruge, žele spriječiti isporuku američkog oružja
Slovenska državna firma Ministarstvu: Zbog gužvi na cestama omogućite rad od kuće
Nova prijava za korupciju protiv supruge španjolskog premijera
Civilna obrana Gaze: U masovnoj grobnici u bolnici nađeno skoro 400 tijela
Dvojica tinejdžera optužena za ubojstvo Hrvata u Dublinu






Google






Rezultati

STARE ANKETE

KAPIJA

25-05-1995



OSTALE VIJESTI
VIDEO Studenti u SAD-u i Berlinu prosvjeduju za Palestinu, izbili sukobi s policijom
Šestogodišnji dječak s autizmom nestao u Njemačkoj, traži ga 200 vojnika
Boeing u SAD-u prisilno sletio nakon što je otpao komad aviona
SAD najavio novih 6 milijardi dolara za vojnu pomoć Ukrajini
Buckinghamska palača: Kralj Charles vraća se kraljevskim dužnostima
Kijev evakuira dvije bolnice zbog optužbi šefa bjeloruske sigurnosne službe
Crnac u Ohiju umro nakon što mu je policajac klečao na vratu: "Novi George Floyd"
UZNEMIRUJUĆE Prevrnuo se auto u kojem je bio kontroverzni izraelski ministar
Ukrajina i Rusija tvrde da bi druga strana mogla izazvati novi Černobil
VIDEO Izbio veliki požar na povijesnom pristaništu u Kaliforniji
Veliki sukob SAD-a i Kine preko društvenih mreža. Zašto je zabranjen TikTok?
Rumunjski sud: Andrewu Tateu će se suditi za trgovinu ljudima i silovanje
Na današnji dan eksplodirala je elektrana u Černobilu, sve zbog jednog testa
Porasle cijene nafte, približile se 90 dolara
Aktivisti podignuli propalestinski kamp u Berlinu, policija ga danas srušila
Rusi napadaju ukrajinske željezničke pruge, žele spriječiti isporuku američkog oružja
Slovenska državna firma Ministarstvu: Zbog gužvi na cestama omogućite rad od kuće
Nova prijava za korupciju protiv supruge španjolskog premijera
Civilna obrana Gaze: U masovnoj grobnici u bolnici nađeno skoro 400 tijela
Dvojica tinejdžera optužena za ubojstvo Hrvata u Dublinu


SVASTARIJE


Osmrtnicama ba

Studenti u SAD-u i Berlinu protestuju za Palestinu, izbili sukobi s policijom

Boeing u SAD-u prisilno sletio nakon što je otpao komad aviona

U SAD-u zabranjen TikTok, a u Kini zabranjeno sve

VIDEO Izbio veliki požar u restoranu na povijesnom molu u Kaliforniji

Crnac u Ohiju umro nakon što mu je policajac klečao na vratu: ˝Ne mogu disati˝

Moćni tenkovi trebali donijeti prevagu Ukrajincima. Sad su povučeni s bojišta

VIDEO Kamera snimila krađu koju su izveli srpski Pink Pantheri. Lopov puže po podu

SAD u blizini Gaze gradi privremenu luku za slanje humanitarne pomoći

Masovni proboj Rusa, ukrajinska brigada se raspala. Prijeti kolaps cijele linije

Macron: Naša Europa mogla bi umrijeti





prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi