TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Utorak 19.3.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 








19.03.2024 - 12h
INDEKS KVALITETA ZRAKA
25
DOBAR
Kvalitet zraka je zadovoljavajući

ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 86

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



Pad Worldcoma

Propast svjetskog varalice

Pored ovolikih lopova, čovjek teško dolazi do izražaja. Ovo sigurno misli Osama Bin Laden dok sluša predsjednika Busha kako putem medija upozorava da se Sjedinjene Države suočavaju sa velikom opasnošću "korporacijskih varalica". Reakcija predsjednika SAD-a odnosi se na finansijski skandal koji je protresao Sjedinjene Države, istisnuo "rat protiv terorizma" sa TV ekrana i ugrozio same temelje najmoćnije zemlje na planeti

vaničnici američkog telekomunikacijskog giganta "Worldcom" su u ponedjeljak 25. juna priznali javnosti da su u prethodnih 15 mjeseci slagali vlasnike dionica i javnost u SAD-u prikazujući dobit većom za 3,6 milijardi dolara.

Kako firma može slagati toliku cifru? Gdje su revizori zakonom zaduženi da provjeravaju račune? Gdje je Komisija za vrijednosne papire? Gdje je zdrav razum ulagača, koji su davno trebali primijetiti da je nešto truhlo u državi Worldcom? A državom ga možemo zvati, jer se radi o firmi sa 85 hiljada radnika, 20 miliona mušterija, godišnjim prometom od preko 135 milijardi dolara i dugom od 32 milijarde dolara. Naspram "Worldcoma", Bosna i Hercegovina sa svoje četiri milijarde duga je finansijski miš.

Da bismo vidjeli kako dolazi do krađa mjerenih u milijardama dolara i finansijske propasti u najrazvijenijoj privredi, potrebno je pojasniti vladajuće odnose u privredi. "Worldcom" može poslužiti kao primjer uspona i pada američke privrede u posljednjih deset godina.

Kamiondžija na čelu finansijskog giganta Bernie Ebbers se spominje kao krivac za propast, ali i glavni junak vrtoglavog uspona "Worldcoma". Berniejeva priča podsjeća na tipični američki san. Kanadski dvometraš je počeo karijeru u rodnom Edmontonu kao vozač kamiona sa mlijekom danju, a kafanski izbacivač noću dok mu neko sa malog koledža u Mississippiju nije ponudio stipendiju da igra košarku i usput nešto studira. Diplomirao je fizičku kulturu, što je na malom koledžu u selendri Mississippija teško koliko i proći trojkom u srednjoškolskom centru na Sokocu. Tako je Bernie postao profesor fizičkog u srednjoj školi u zabiti Mississippija.

Bernie je oduvijek bio agresivan tip. Pokazao je to kao izbacivač i kao košarkaš. Taj bi prije crk´o nego izgubio. Karijera profesora fizičkog nije naročito godila njegovom takmičarskom duhu i odlučio je da počne investirati. Natjerao je par rođaka da mu posude pare, kojima je kupio motel. Onda je ponudio motel bankama pod hipoteku i digao niz kredita kojima je kupio još osam motela. Zar je tako jednostavno kupiti imovinu? U principu jeste. Ako moteli zarađuju dovoljno gotovine da se pokriju kreditne kamate, Bernie ne brine o vraćanju glavnice. Kada dođe sudnji dan i glavnica se bude morala vratiti, Bernie može otići u drugu banku, uzeti novi kredit, i odložiti plaćanje glavnice do sljedećeg sudnjeg dana. S obzirom na ponudu kredita u američkoj privredi, sudnji dan ne dolazi prije 20 godina od zaduživanja.

Zaduživanje je umjetnost na kojoj počiva američka privreda. Način na koji Amerikanci plaćaju porez na dobit praktično tjera ljude da se zadužuju jer se oporezivana dobit umanjuje za vrijednost kamata. Tako firme koje nemaju kredite plaćaju državi daleko veći porez nego zadužene firme. Jedini trik je da firma mora zaraditi dovoljno gotovine da plati osnovne troškove i kamate.

Tražeći sektor za daljnje ulaganje, Bernie je uletio u biznis sa telefonskim preduzećima. Vješto pribavljajući povoljne kredite, u razdoblju od 1986. do 2001, Bernie je kupio preko 70 firmi. Samo za veliku telefonsku kompaniju MCI 1997. je izdvojio 37 milijardi dolara, što je predstavljalo najveću korporacijsku kupovinu u historiji. Ovdje vjerovatno ne treba naglašavati da je Bernie, ustvari, megaloman. Međutim, nije megaloman kriv što mu država dozvoljava da se igra tolikim parama.

Da bi Bernie kupio silne firme, pare je mogao pribaviti na dvije strane, od ulagača i banaka. Ulagači ulete gotovinu za dionice koje nose dividende ako je firma profitabilna, kao i mogućnost rasta vrijednosti na berzi. Banke pomažu preduzećima da se zaduže putem obveznica koje kupcima garantuju kamate i isplatu glavnice. Dionice i obveznice se kupuju i prodaju na berzama i zavisno od prometa i potražnje njihova vrijednost raste ili pada. Bernie je uveliko koristio oba načina prikupljanja para, pa je prodao tri milijarde dionica po početnoj vrijednosti od 18 dolara.

Međutim, ključ Berniejevog konačnog uspona je u odnosu firme sa računovođama, revizorima i bankama. U poštenom svijetu, Bernie bi unajmio firmu koja će raditi račune i davati savjete kako knjižiti komplikovane operacije da se bolje prikaže dobit. Da bi sve bilo po zakonu, zadužene su revizorske firme koje udaraju pečat da je sve po zakonu. Međutim, u Berniejevom svijetu, oba posla obavlja ista firma, "Arthur Andersen". Kako je moguće da "Andersen" slaže račune i onda provjerava zakonitost? To se mnogi Amerikanci pitaju već godinama. To je isto kao kada bi Edhem Bičakčić vodio Elektroprivredu BiH, a onda poslao sebe ispred Vlade da provjeri da li je sve po zakonu.

"Objektivna" slika o Bernieju Jednako veliki apsurd su i takozvani analitičari koji ispred banaka daju objektivnu sliku o preduzećima kako bi pomogli ljudima odlučiti isplati li se u njih ulagati. Glavni ishod ovih analiza je savjet koji može glasiti: kupi, zadrži ili prodaj. Mnoge banke imaju ljude koji su se slomili analizirajući "Worldcom" i većina je zaključila da firma ima svijetlu budućnost. Optimistične prognoze su se zasnivale na zaljubljenosti u potencijal koji donose telekomi, preduzeća za kompjuterski softver, i bilo kakva vrsta internet firmi. Ludilo je počelo 1995, kada su se predočile neslućene mogućnosti interneta i mobilnih telefona, a trajalo sve do proljeća 2001. Talas neslućenih ulaganja u visoku tehnologiju su predvodili analitičari, a među njima i izvjesni Jack Grubman, zadužen za pokrivanje telekom industrije za "Solomon Smith Barney", jednu od najpoznatijih finansijskih institucija u svijetu.

Kako je Jack Grubman analizirao "Worldcom"? Da bismo to shvatili, moramo znati čime se njegova firma bavi. Između ostalog, Solomon pomaže preduzećima da prikupe kapital. Pored toga, Solomon pomaže spajanja firmi i za to naplaćuje ogromne usluge. Jedna od firmi kojima je trebalo itekako pomoći jeste "Worldcom". Dakle, Solomon je želio naplatiti "Worldcomu" desetine miliona dolara za razne finansijske usluge u vezi sa prikupljanjem kapitala i spajanja sa drugim preduzećima, a istovremeno je upošljavao analitičara koji "objektivno" ocjenjuje isplati li se ulagati u "Worldcom". Ovo je jedan od najapsurdnijih sukoba interesa u američkoj privredi.

Šta se, ukratko, dogodilo? Analitičar Jack je 1998. napisao izvještaj u kojem govori kako je "Worldcom" najbolja firma na svijetu, da nosi sva obećanja moderne tehnologije, da će telekomi vladati svijetom onako kako to "Microsoft" radi danas, da ćemo svi biti sretniji ako kupimo dionice "Worldcoma". Uz to je dodao da je tadašnja cijena od 18 dolara smiješna i da će uskoro narasti na 60 dolara! Kada je izvještaj objavljen, dionice "Worldcoma" su planule i cijena je stvarno narasla do 64 dolara. Pri tome niko nije pitao kakva je potražnja "Worldcomovih" usluga i proizvoda i da li će firma pored tolikih zaduženja stvarno uspjeti skupiti gotovine i profita da održi sopstvenu vrijednost. Nakon Jackovog izvještaja, "Worldcom" je postao Solomonov klijent i to debelo platio, a Jack je ispao genije jer je predvidio budućnost. I svi su sretni, "Worldcom", Solomon, i kupci dionica. Ne treba biti genije pa vidjeti da ne mogu svi biti sretni. Pare moraju odnekud doći. Bilo je pitanje vremena kada će kupci dionica shvatiti da je "Worldcom" precijenjen i da se radi o prosječnoj firmi u natprosječnim dugovima.

Američka privreda je u drugoj polovici devedesetih rasla strašnom brzinom. Ekonomski rast je predvođen tehnološkim sektorom i zapanjujućim rastom njegovih primjena u biznisu. Zbog gotovine koja se pojavila uzimanjem silnih kredita, ljudi su počeli da ulažu u firme bez poslovnog plana i ikakvog dokaza o potencijalnoj profitabilnosti. Bilo je dovljno reći da je to nova internet firma koja će osvojiti svijet i dionice bi nestale kao vruć somun. Ovaj začarani krug je doveo do daljnjeg uzimanja kredita, ulaganja u slična preduzeća čija bi vrijednost rasla i tako unedogled. Kakav je to bio optimizam. Činilo se da se lijepe stvari dešavaju cijelom svijetu. Arafat se grlio sa Barakom i mirna Palestina je bila na vidiku. Globalizacija je postala sinonim za sreću, spokoj, ekonomski i politički napredak. "Svi ćemo imati jednu valutu, jedan pasoš i jednu naciju!", vikali su akademici. "Svi ćemo biti bogatiji ulaganjima u visoku tehnologiju!", vikali su analitičari predvođeni Jackom.

Ispuhivanje balona Ovaj neodrživi sistem se počeo rušiti u martu 2001. strmoglavim padom vrijednosti dionica. Pad je nastavljen sve do danas, potpomognut terorističkim napadima, novim svjetskim krizama i pesimizmom koji je zamijenio zanos napretka i globalizacije. Naravno, ekonomski krah najpovezaniji je sa prostom činjenicom da su svi kupili nove kompjutere i mobitele i da mora proći par godina dok ne požele da zamijene skupe igračke. Ekonomski krah kroz koji trenutno prolaze Sjedinjene Države nije uzrokovan glupim predsjednikom Bushom niti ludim Osamom. Jednostavno je došlo do zasićenja.

A na vidjelo su isplivale krađe milijardi dolara i pitanja kako ih je bilo moguće napraviti? Lako. Treba samo platiti računovođi da smulja kako zna, a onda neka revizor iz računovođine firme dođe da udari pečat kako je sve po zakonu. Upravo to su uradili u "Worldcomu" uz svesrdnu pomoć računovodstvene, revizorske i konzultantske firme "Arthur Andersen". Nećete se čuditi pri spomenu da je "Andersen" bio partner "Enronu", koji je propao krajem 2001, kao i telekomu "Global Crossings", koji je propao nedugo zatim. I, kakav je epilog? Junak Bernie je dobio otkaz od upravnog odbora prije par mjeseci i pitanje je hoće li morati na sud. A šta radi Jack? On je svoj finansijski savjet za dionice "Worldcoma" promijenio na "prodaj" tačno dan prije nego su ovi objavili da su malo lagali. Jack je nezavisan analitičar koliko i naš prosječni političar. Prvo u bazu po mišljenje, pa tek onda u javnost. To ne bi smjelo biti tako, ali, nažalost, jeste.

Zato pad "Worldcoma" nije uzrokovan otkrivenom prevarom, već gore navedenim sukobom interesa. Početkom ove godine postalo je jasno da će smanjena potražnja mobitela i usluga koje nudi "Worldcom" biti nedovoljna za plaćanje kamata silnih kredita i da je propast pitanje vremena. Skandal je samo konačni udarac.

Nakon desetina milijardi izgubljenih dolara i desetina hiljada izgubljenih radnih mjesta, po prvi put nakon dugo vremena Sjedinjene Države nisu idealno mjesto za investiranje. Potražnja za dolarom i kupovinom u Americi je tako drastično pala da je dolar počeo da kliže, posebno naspram eura, koji "vrišti od sreće". Ne zadugo, jer sličan proces se sprema u Evropi, koju nije zaobišla histerija megalomanskog zaduživanja potkraj devedesetih. Jedno je sigurno: Amerika će se oporaviti, ali oporavak će ovim skandalima biti odložen. A onda opet u novi krug ludila.


STARE TEME
 
OSTALE VIJESTI
Britanska multinacionalna kompanija otpušta tisuće ljudi
U Meksiku napali policajku na autocesti. Odrubili joj glavu
Amerikanci napali dronove i skladišta oružja Huta u Jemenu
Studija: U svijetu je više autokracija nego demokracija
Premijer Armenije: Moramo vratiti teritorije Azerima ili nas čeka novi rat
Strani mediji pišu o Milanoviću. Bloomberg: Ovo će imati posljedice na EU
Broj pobačaja u SAD-u najveći u posljednjih deset godina
VIDEO Ovo je Vampir, moćno oružje kojim Ukrajinci napadaju Belgorod
Otkrivena nova korist cjepiva protiv korone, štite od ozbiljnog problema
Teške borbe za grad na jugu Ukrajine. U ključnom trenutku stiže misteriozna brigada
Iz venecijanskih kanala izvučeno više od tone otpada. "Ovo je rekordna količina"
Ovo su razlozi zbog kojih bi TikTok mogao biti opasnost za Zapad
Muškarac na Havajima ubio ljubavnika, zatim njegovo tijelo zabetonirao u kadi
Novi ukrajinski zapovjednik: Dronovi su ključni za stjecanje prednosti nad Rusijom
Sveučilište u Cambridgeu neće primati donacije tvrtki koje proizvode fosilna goriva
Gradonačelnik New Yorka optužen za seksualno zlostavljanje
Ovo su gradovi s najzagađenijim zrakom na svijetu. Evo gdje je Hrvatska
Blinken ide na Bliski istok
Financial Times: EU će uvesti carine na uvoz ruskog žita
Europski problem s vojskom postaje sve ozbiljniji. NATO treba vojnike, a oni odlaze






Google






Rezultati

STARE ANKETE

KAPIJA

25-05-1995



OSTALE VIJESTI
Britanska multinacionalna kompanija otpušta tisuće ljudi
U Meksiku napali policajku na autocesti. Odrubili joj glavu
Amerikanci napali dronove i skladišta oružja Huta u Jemenu
Studija: U svijetu je više autokracija nego demokracija
Premijer Armenije: Moramo vratiti teritorije Azerima ili nas čeka novi rat
Strani mediji pišu o Milanoviću. Bloomberg: Ovo će imati posljedice na EU
Broj pobačaja u SAD-u najveći u posljednjih deset godina
VIDEO Ovo je Vampir, moćno oružje kojim Ukrajinci napadaju Belgorod
Otkrivena nova korist cjepiva protiv korone, štite od ozbiljnog problema
Teške borbe za grad na jugu Ukrajine. U ključnom trenutku stiže misteriozna brigada
Iz venecijanskih kanala izvučeno više od tone otpada. "Ovo je rekordna količina"
Ovo su razlozi zbog kojih bi TikTok mogao biti opasnost za Zapad
Muškarac na Havajima ubio ljubavnika, zatim njegovo tijelo zabetonirao u kadi
Novi ukrajinski zapovjednik: Dronovi su ključni za stjecanje prednosti nad Rusijom
Sveučilište u Cambridgeu neće primati donacije tvrtki koje proizvode fosilna goriva
Gradonačelnik New Yorka optužen za seksualno zlostavljanje
Ovo su gradovi s najzagađenijim zrakom na svijetu. Evo gdje je Hrvatska
Blinken ide na Bliski istok
Financial Times: EU će uvesti carine na uvoz ruskog žita
Europski problem s vojskom postaje sve ozbiljniji. NATO treba vojnike, a oni odlaze


SVASTARIJE


Osmrtnicama ba

Studija: Sve je manje demokracije u svijetu, jačaju autokratski režimi

Ovo su razlozi zbog kojih bi TikTok mogao biti opasnost za Zapad

Europski problem s vojskom postaje sve ozbiljniji

NATO u Rumunjskoj gradi najveću vojnu bazu u Europi

Čudovišta, vampiri i asteroidi... Teorije zavjere stvorene AI-jem preplavile TikTok

Najviši EU diplomat: Izrael izaziva glad u Gazi

Na Kubi nestašica hrane i struje, izbili prosvjedi. Cijena goriva porasla za 400%

Izraelska vojska napala bolnicu u Gazi

Biden: Dva su kandidata za predsjednika, ali jedan je prestar i mentalno nesposoban

Putin nakon ˝pobjede˝: Pristao sam osloboditi Navalnog. Tužno je kad netko umre





prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi