|
 |
|
TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU
ARHIVA
03.01.2004.
| SAD u strahu od ponavljanja 11/9: Dva leta otkazana |
| četvrtak, 1.1.2004 23:38 |
 |
 |
NAKON što je ovog tjedna već otkazano nekoliko letova, zrakoplovna kompanija British Airways otkazala je u četvrtak let za Washington iz sigurnosnih razloga, rekao je glasnogovornik kompanije.
Let 223 je otkazan nakon upozorenja vlade, izjavio je.
Zrakoplov je trebao sletjeti u međunarodnu zračnu luku Dulles, oko 50 kilometara zapadno od Washingtona. Putnici otkazanog leta prebačeni su na druge letove.
Meksička zrakoplovna tvrtka Aeromexico otkazala je pak let za Los Angeles u srijedu također "iz sigurnosnih razloga" na zahtjev američkih vlasti, izjavili su u četvrtak službeni izvori u Meksiku.
Dužnosnik koji je želio ostati anoniman rekao je za France Presse da je let 490 otkazan zbog sigurnosti jer se smatralo da bi njegovo slijetanje u Los Angeles moglo biti opasno.
CNN javlja kako se strahuje da al Qaeda želi iskoristiti međunarodne letove kako bi ponovila napad sličan onom 11. rujna 2001. |
| Potvrđena povezanost koronavirusa sa SARS-om |
| petak, 2.1.2004 09:28 |
 |
 |
POSLJEDNJI testovi provedeni na pacijentu oboljelome od SARS-a, hospitaliziranome u jednoj bolnici u kineskom Cantonu, ukazuju na prisutnost koronavirusa, odnosno povezanost koronavirusa sa SARS-om, izvijestila je u petak agencija Nova Kina. Postoji mogućnost da je pacijent zaražen koronavirusom SARS-a", izvijestio je Centar za kontrolu bolesti pokrajine Guangdong.
Nakon analize brisa grla zaraženog pacijenta pokazalo se da su nizovi triju izoliranih gena gotovo identični nizovima triju gena virusa SARS-a, rekao je pomoćnik direktora Centra Xu Ruiheng.
"Proučavanje genetskih nizova vrlo je važno u dijagnosticiranju SARS-a", objasnio je Xu.
|
| HAŠKI POZIVI ZA SVJEDOČENJE DVOJICI DUŽNOSNIKA MUP-A |
|
 |
Dvojica visokih dužnosnika hrvatskog MUPa, jedan djelatni, a drugi umirovljeni, primili su 31. prosinca pozive za razgovor s istražiteljima haškog Tužiteljstva u svojstvu svjedoka, objavio je u petak HTnet na svom portalu.
Pozive, uručene preko Ureda za suradnju s Haškim sudom (ICTY), primili su Josip Turkalj, bivši zapovjednik Antiterorističke jedinice Lučko a sada zapovjednik Interventne policije MUP-a i Marijan Benko, bivši pomoćnik ministra unutarnjih poslova za kriminalističku policiju, umirovljen 1998.
Razgovori bi se, kako je najavljeno, trebali održati početkom veljače u Uredu ICTY-a u Zagrebu a haške istražitelje zanima razdoblje od 1993. do 1995. godine, i to dio u kojem su sudjelovale snage MUP-a, točnije Specijalna policija.
U izvještaju se navodi da će se obojica pozvanih odazvati razgovoru s istražiteljima.
|
| Avion Air Francea skrenut prema Kanadi zbog sumnjive prtljage |
|
 |
 |
ZRAKOPLOV Air Francea koji je letio na liniji između New Yorka i Pariza skrenut je u noći s četvrtka na petak prema Kanadi zbog "sumnjive prtljage", izjavio je u petak dužnosnik zračne luke Saint Jean u Kanadi.
"Air France nas je obavijestio u 09.30 sati po lokalnom vremenu (00.30 sati po GMT-ju) da bi jedan njihov zrakoplov mogao predstavljati opasnost zbog sumnjive prtljage", rekao je glasnogovornik zračne luke Rex Ledrew.
Nakon slijetanja zrakoplova s 268 putnika i članova posade stručnjaci za eksploziv su lokalizirali i pretražili prtljagu, ali "na sreću nisu ništa našli", dodao je glasnogovornik.
Zrakoplov koji je uzletio u newyorškoj luci La Guardia mogao je nastaviti svoj put prema Parizu četiri sata kasnije. |
| Vlada će predati dokumente odvjetnicima Ante Gotovine |
|
 |
 |
HRVATSKA će Vlada predati odvjetnicima generala Ante Gotovine dokumente, koji su već u posjedu Haškog tužiteljstva, sukladno odluci Općinskog suda u Zagrebu, priopćeno je u petak iz Vladina ureda za odnose s javnošću.
"Nakon obavljenih konzultacija u slučaju optužnice protiv generala Ante Gotovine pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju, Vlada Republike Hrvatske će uručiti dokumente njegovim odvjetnicima, sukladno odluci Općinskog suda u Zagrebu", kaže se u priopćenju.
Vlada Republike Hrvatske ističe da je suradnja s Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu, u okviru Rezolucija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, Ustavnog zakona o suradnji s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju i Statuta Suda, obveza Republike Hrvatske.
Vlada RH je prije donošenja ove odluke izvršila konzultacije s Tužiteljstvom Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju, pri čemu je usuglašeno da se u ovom slučaju radi o iznimci, a ne o promjeni pravila postupanja, stoji u priopćenju.
Gotovinin odvjetnik Farčić: Odluka Vlade "jako dobar znak"
Jedan od odvjetnika generala Ante Gotovine, Ivo Farčić smatra da je Vladina odluka da se generalovim odvjetnicima dostavi dokumentacija u skladu s odlukom zagrebačkog Općinskog suda "jako dobar znak".
"Svjesni smo da se Vlada našla u delikatnoj situaciji, jer je brzo morala ući u postupak što je trajao dvije godine i sanirati grešku koju je učinila prijašnja vlada", rekao je Farčić.
Odvjetnik Farčić kaže da "postupanje po sudskoj odluci ne može biti izuzetak i ne može se tumačiti da je haaško zakonodavstvo u tom konkretnom slučaju iznad domaćih zakona".
Naši sudovi sude po važećim propisima, a kada postupak dođe pred Haaški sud sudit će se po haaškim propisima, kaže Farčić, te dodaje da se tek u slučaju sukoba (kolizije) propisa primjenjuju odredbe Pravilnika o postupku i dokazima Haaškog suda (ICTY).
Hrvatska Vlada objavila je u petak da će odvjetnicima generala Ante Gotovine, koji je u bijegu od podizanja haške optužnice u lipnju 2001., predati dokumente koji su već u posjedu haškog tužiteljstva, sukladno odluci Općinskog suda u Zagrebu.
Vlada u "priopćenju navodi da je prije donošenja odluke izvršila konzultacije s Tužiteljstvom ICTY-a, pri čemu je usuglašeno da se u ovom slučaju radi o iznimci a ne o promjeni pravila postupanja".
Prema pravilima Haškog suda, postupak počinje tek kada se optuženik nađe pod jurisdikcijom suda, nakon čega može imenovati svoje branitelje. Nakon odobrenja Tajništva suda oni postaju ovlašteni primati sudske dokumente. Odvjetnicima optuženika koji je u bijegu Haški sud ne priznaje legitimitet zastupanja.
Glasnogovornica Tužiteljstva Florence Hartmann i glasnogovornik Suda Jim Landale u petak navečer nisu bili dostupni za komentar. Haški sud nastavlja s radom 12. siječnja, nakon stanke za božićne i novogodišnje blagdane.
Vukorepa: Odluka Vlade očekivana
Ante Vukorepa iz odvjetničkog tima generala Ante Gotovine pozdravio je današnju odluku Vlade da odvjetničkom timu preda dokumentaciju koja je već ranije dostavljena haaškom tužiteljstvu.
"Odluka Vlade je očekivana jer je premijer Ivo Sanader najavljivao da će kao legalist poštovati sudsku odluku", kazao je Vukorepa večeras Hini. On smatra da će dokumenti pomoći obrani u postupku izručenja pred zagrebačkim Županijskim sudom.
Na upit znači li to da se uskoro može očekivati i pojavljivanje generala Gotovine, koji je od podizanja haaške optužnice u bijegu, pred sudom u Zagrebu, Vukorepa je kazao kako on na to ne može odgovoriti. Dodao je da bi jedan od sljedećih poteza obrane mogao biti podnošenje zahtjeva haaškom tužiteljstvu da preispita osnovanost optužnice protiv Gotovine. |
| BRITISH AIRWAYS OTKAZAO LET ZA RIJAD |
|
 |
Zrakoplovna tvrtka British Airways objavila je u petak da je njezin let 263 iz londonske zračne luke Heathrow u subotu za Rijad u Saudijskoj Arabiji otkazan iz sigurnosnih razloga.
"British Airways je otkazao sutrašnji let za Rijad", navodi British Airwas u svom priopćenju.
Zrakoplovna je tvrtka objasnila u svom priopćenju kako je let London-Rijad "otkazan već u srijedu", ali ovo danas je "nastavak".
"U srijedu je britanska vlada savjetovala British Airways da ne izvede taj let zbog sigurnosnih razloga", pojašnjava se u priopćenju.
"Let BA263 iz Londona je trebao krenuti u 13.35 sati (GMT), a u Rijad bi stigao u 22.55 po lokalnom vremenu (19.55 po GMT). Zbog ovog otkazivanja povratni let BA262 iz Rijada za London u 02.20 po lokalnom vremenu u nedjelju također će biti otkazan.
(Hina) bis sv
|
Preuzeto sa portala INDEX.HR
20.02.2026
Bivši princ Andrew pušten iz pritvora nakon 12 sati
Trump pozvao Bjelorusiju na sastanak Odbora za mir, ali delegacija nije dobila vize
Meloni prozvala ljevicu zbog smrti aktivista. Macron joj uzvratio
Spolno zlostavljala dječake u Americi, dobila je preko 50 godina zatvora
EU će potrošiti 5 milijuna eura više na privatne zrakoplove nego 2021.
JPMorgan odgovara na Trumpovu tužbu od 5 milijardi dolara
Kako je Hrvatska zadala žestok udarac Putinovim korisnim budalama
19.02.2026
Bijela kuća: Toplo preporučujemo Iranu da se dogovori s Trumpom
Eksplozija u uredu za novačenje u Ukrajini
Majka i kći u Mađarskoj pokušale otrovati zeta. U kavu mu stavile ricin
Troje mrtvih u lavinama u Austriji. Među poginulima i njemački skijaš
Hitno slijetanje aviona u SAD-u. Putnik pokušao ući u pilotsku kabinu
Život na Kubi je stao. Ovako danas izgleda Havana
18.02.2026
Kubanci mjesecima čekaju na termin za točenje goriva
Zelenski: Naložio sam timu da u Ženevi pokrene pitanje mog sastanka s Putinom
"Ako staneš, mrtav si". Kraj jedne od najtežih i najvažnijih bitaka rata u Ukrajini
Bivši ukrajinski ministar ukradenim novcem plaćao svojoj djeci školovanje u Švicarskoj
Zelenski: U Ukrajinu vraćeno dvije tisuće djece s okupiranih područja
Peru smijenio predsjednika jer se tajno sastao s kineskim biznismenom
Trump traži prava na svoje ime za zračne luke
17.02.2026
Djevojka (21) koja je pobjegla iz Ukrajine zbog rata ubijena u SAD-u
Njemačka kritizirala Francusku: "Pozivamo ih da učine ono što mi radimo"
Šest EU zemalja sastalo se iza zatvorenih vrata. Irska se pobunila
Ukrajinci u četiri dana ostvarili najveći teritorijalni napredak u 2,5 godine
Majka Navalnog položila cvijeće na sinovljev grob: "On je ubijen"
Šef UN-a: Zabrinut sam zbog krize na Kubi
Njemački ministar: Zemlje EU se ne smiju skrivati iza nacionalnih interesa
16.02.2026
Iran poslao poruku Americi. "Spremni smo na kompromis"
HDZ-u visi većina zbog Dabrine snimke? Hrebak prijeti odlaskom, oporba traži izbore
Europi je dosta "stalnog pljuvanja" od strane Amerike
Europski obavještajci tvrde da je Navalni otrovan žabljim otrovom. Javila se Rusija
Merz: Kulturni rat MAGA pokreta nije naš rat. Meloni: Ne slažem se
Krhko primirje u Gazi. U novim izraelskim napadima ubijeno 11 ljudi
Sve jača aneksija Izraela na Zapadnoj obali. Odobrili kupovinu ilegalnih zemljišta
15.02.2026
Amerikanci umirili Europu. Dvije zemlje ipak poslale oštru poruku Washingtonu
Guverner Kalifornije: Trebat će vremena, ali transatlantsko partnerstvo nije mrtvo
Šuica ide na prvi sastanak Trumpova Odbora za mir
Bivši šef SOA-e: Tri su ključna izazova za Europu
Analitičar Akrap: Nadam se da je kancelar Merz prelomio
Pet europskih zemalja optužilo Rusiju za smrt Navalnog. Stigla reakcija Rusa
Uskoro se prvi puta sastaje Trumpov Odbor za mir. Na njemu će biti i Izrael
14.02.2026
Ukrajinski šef diplomacije: Bez Trumpa je nerealno završiti rat s Rusijom
Macron i Merz spominju nuklearno oružje. "Suzdržavamo se od Drugog rata, više nećemo"
Trump pozvao Zelenskog da ubrza pregovore s Rusijom
Zelenski: Putin nije više mladić, nema još puno vremena. Daj Bože da nema
Planirali ubiti stotine Židova u Manchesteru, osuđeni su. Danas objavljene kazne
U Sydneyju zabranili ulazak u autobuse u bikiniju. Izbila velika rasprava
13.02.2026
SAD se povlači iz strateške baze u Siriji
Šestero republikanaca prkosilo Trumpu, glasali protiv uvođenja carina Kanadi
Serija skandala, nepotizam i međusobni sukobi. Što se događa u AfD-u?
Što se događa u Ukrajini? Objavljene karte, moćna grupacija juriša na važnu utvrdu
Psi u Britaniji nasmrt izgrizli susjeda. Vlasnik osuđen na pet godina zatvora
Ruski vojnici i vojni blogeri bijesni na Kremlj
Bivša partnerica Orbanova suparnika o snimci iz spavaće sobe: I ja sam tu žrtva
12.02.2026
Novi detalji o misterioznom sajtu sa spavaćom sobom. Orbanov suparnik: Ja sam meta
Ovo je popis najgorih masovnih pucnjava u Kanadi
Epsteinova žrtva prozvala Buckinghamsku palaču: "Istražite spise oko Andrewa"
Talijanska vlada odobrila zakon koji će dozvoliti pomorske blokade protiv migranata
Policija otkrila identitet ubojice iz Kanade. "Rođena je kao muškarac"
Analitičar: Moguć je sukob Amerike i Irana
11.02.2026
U školi u Londonu izbodena dva dječaka, uhićen 13-godišnjak
Čelnici Slovačke, Češke i Austrije za veću konkurentnost i niže cijene energije u EU
U Turskoj viličarom provalio u zlatarnicu, ukrao zlato i pobjegao na magarcu
SAD i Azerbajdžan potpisali strateško partnerstvo
Nadbiskup Kutleša: Dvije su Hrvatske. Jedna je tiha, a druga poput Barabe
Poljska traži europski uhidbeni nalog za bivšeg ministra kojem je Orban dao azil
Objavljena dosad nepoznata imena počinitelja iz Epsteinovih spisa
10.02.2026
Gradonačelnik Karlovca: Oštećenja u Zvijezdi prelaze milijun eura. Svinjarija
Meta i Google optuženi da su namjerno izazvali ovisnost mladih korisnika
Novi detalji filmskog napada u Italiji: Pljačkaši glumili policiju, uslijedio rat
Što se to događa na Kubi? Komunistički režim je na izmaku snaga
SAD će prepustiti dvije zapovjedne dužnosti u NATO-u Europljanima
ICE uhitio Irca s radnom dozvolom, u zatvoru je već 5 mjeseci. "Živim kao u logoru"
Elon Musk: Amerika će 1000% bankrotirati. Mogu je spasiti samo AI i roboti
09.02.2026
Zelenski: Rusija svakodnevno napada našu željezničku infrastrukturu
Socijalist Seguro pobijedio krajnju desnicu na izborima u Portugalu
Rusija ima strašne gubitke. Putin bi mogao biti prisiljen na riskantan potez
Prije 7 dana u Bugarskoj nađene tri mrtve osobe. Danas u kamperu nađene još tri
Amerika planira pooštriti uvjete za ulazak turista
Norveška diplomatkinja dala ostavku zbog veza s Epsteinom
08.02.2026
Obitelj u SAD-u tuži Teslu. Mladić izgorio nakon nesreće, nije mogao otvoriti vrata
Paradoks bitcoina: Zašto cijena pada unatoč potražnji ulagača
Bivšeg francuskog ministra krenuli istraživati zbog veza s Epsteinom. Dao je ostavku
Danski ministar: Situacija s SAD-om u vezi Grenlanda se jako poboljšala
Netanyahu se sastaje s Trumpom u srijedu u Washingtonu, razgovarat će o Iranu
Žestoki prosvjedi protiv ZOI u Milanu. Ljevičari se tukli s policijom
Trump ide u sukob s Europom. Iza svega stoji tajnoviti arhitekt nove politike SAD-a
07.02.2026
Moldavska predsjednica odbila nominaciju za Nobelovu nagradu
ISIL preuzeo odgovornost za bombaški napad u Pakistanu
Lavina u Slovačkoj usmrtila dvojicu mađarskih planinara
Netanyahu: Epstein nije radio za Izrael. Dokaz je njegov blizak odnos s Barakom
Europa pojačava pritisak. U Moskvi raste zabrinutost
Tinejdžer optužen za ubojstvo studenta u Britaniji
06.02.2026
U strahu da će Rusi zauzeti grad, udovica premjestila grob ukrajinskog vojnika
Američki ministar: Iransko vodstvo je kao ludo prebacivalo novac u inozemstvo
Turska ide u privatizaciju dva ključna mosta u Istanbulu
Vance o Grenlandu: Dobili smo puno više nego što smo imali na početku
Argentina i SAD sklopile sveobuhvatni trgovinski sporazum
Bitcoin se ponaša čudno
FBI istražuje otmicu majke američke voditeljice. Situaciju prati i Trump
05.02.2026
Tisuće i dalje bez struje u smrznutoj Ukrajini. "Ovo nije normalan život"
Zelenski: Rusija bi morala izgubiti još 800.000 vojnika da osvoji istok Ukrajine
FBI-jev doušnik je tvrdio da je Epstein bio izraelski špijun
Apel UNICEF-a državama: Kriminalizirajte AI sadržaj koji skida odjeću s djece
Rusija: Kad istekne Novi START, slobodni smo raditi što hoćemo
Macronov savjetnik bio u Moskvi. Sastao se s Putinovim čovjekom
Libanonski premijer: Sveopći rat na Bliskom istoku se mora izbjeći
04.02.2026
Bizarna prepiska Epsteina i biznismena iz Emirata. Od Kurana do "svježih" Ruskinja
Trump: Putin je održao obećanje o prekidu napada, ali volio bih da okonča rat
Policija istražuje britanskog moćnika zbog veza s Epsteinom
Pao je ChatGPT |
|
|
|
|
OSTALE VIJESTI
|