U Argentini katolički svećenik osuđen na doživotni zatvor zbog likvidacija ljevičara
ARGENTINSKI sud je 69-godišnjeg katoličkog svećenika Christiana Von Wernicha, bivšeg policijskog kapelana, osudio na doživotni zatvor zbog otmica, mučenja i ubojstva počinjenih u tzv. "prljavom ratu" protiv ljevičara 1970-ih i početkom 1980-ih.
"Prljavi rat" je naziv za kampanju koju su desničarski eskadroni smrti, a kasnije vojna hunta, vršili protiv studenata, sindikalnih aktivista i drugih osoba za koje se sumnjalo da simpatiziraju ljevicu. Računa se da je u Argentini tada ubijeno između 10 i 30 hiljada ljudi.
Sudski proces, koji je trajao tri mjeseca, ustanovio je da Wernich osobno sudjelovao u sedam ubojstava, 42 otmice i 31 slučaju mučenja zatvorenika.Također je ustanovljeno kako je Wernich policajce i pripadnike eskadrona smrti osobno odriješivao grijeha nakon svakog zločina.
Neke od žrtava su svećenika optužile da je policiji i eskadronima smrti prosljeđivao podatke dobivene prilikom ispovijedi. Otac Wernich je takva svjedočanstva pripisao "utjecaju vraga".
Nakon što je argentinska vojna hunta pala poslije sramotnog poraza u falklandskom ratu, u Argentini je postupno uvedena demokracija, ali uz opću amnestiju za sve zločine počinjene u "prljavom ratu". Ta je amnestija kasnije sudskom odlukom oborena kao neustavna, te su počeli sudski procesi protiv brojnih pripadnika vojske i službi sigurnosti umiješanih u krvoproliće.
Sam Wenrich je pobjegao iz Argentine te se pod lažnim imenom skrasio u Čileu gdje je obavljao dužnost svećenika. Nakon što su ga argentinski istražitelji identificirali, uhapšen je i godine 2003. izručen Argentini.
Današnja presuda je izrečena u gradu La Plata, 60 km južno od Buenos Aires. U sudnici i oko nje su se okupile na stotine građana. Presuda je dočekana pljeskom i odobravanjem, a još prije toga je zapaljena lutka s Wernichevim likom.
S presudom je bila zadovoljna i Tati Almeyda, članica organizacije Majke Plaze del Mayo koja okuplja roditelje i rodbinu "prljavog rata". Međutim, ona je dodala kako Wenrich nikada ne bi tako dugo izmicao pravdi da iza sebe nije imao crkvenu hijerarhiju, odnosno da je došao red da se ispita i uloga Crkve u najkrvavijem i najmračnijem razdoblju novije argentinske povijesti.
D.A.
14-godišnjak ubijen nakon pucnjave po srednjoj školi u Clevelandu
U PUCNJAVI u srednjoj školi u Clevelandu 14-godišnjak je pucao u troje studenata i dva učitelja. Prema prvim informacijama napadač je mrtav.
Prema izvještajima američkog Fox Newsa, napadač je bio naoružan s dva pištolja iz kojih je pucao na četvrtom katu škole nakon čega se nastavio kretati po gradi. Ravnatelj je preko školskog ozvučenja učenicima odmah dao do znanja da je riječ o "plavom kodu" što znači da je u školi došlo do pucnjave.
Učenici i profesori sakrili su se u raznim školskim prostorijama, a uskoro nakon toga su evakuirani kad je na mjesto događaja stigla policija. Nije poznato ima li i dalje ljudi koji su ostali skriveni u zgradi škole.
14-godišnji napadač ubijen je nakon pucnjave, javlja CNN, ali nije jasno je li se tinejdžer ubio sam ili je stradao u okršaju s policijom.
Jedna je žrtva odvedena u dječju bolnicu u Clevelandu, a još tri u MetroHealth liječnički centar. Još nije poznato u kakvom su stanju žrtve, iako neki navodi sugeriraju kako je barem jedna žrtva preminula. Gradonačelnik Clevelanda Frank Jackson lokalnim je medijima potvrdio da su tri od petero žrtava učenici i dodao da njihovo stanje nije opasno po život.
15-godišnji Ronnel Jackson ispričao je američkim medijima kako je vidio napadača kako trči po hodniku i sklonio se u posljednji tren. "Htio je pucati u mene, ali izmakao sam se na vrijeme. Počeo je ciljati kad sam zamakao iza ugla", rekao je Jackson.
Sucesstech Academy, srednja škola u kojoj se dogodila pucnjava se nalazi u samom središtu Clevelanda, a opisuje se kao mala, "alternativna" i "netradicionalna" obrazovna institucija koja posjeduje računalo za svakog učenika i naglasak stavlja na informatičke vještine. Njenu izgradnju je, između ostalog, financirala zaklada Billa i Melinde Gates.
Prema još nepotvrđenim vijestima, mladi napadač je bio učenik ljut zbog toga što je nedavno izbačen iz škole.
P.V.
Koštunica: Srbija neće priznati nezavisnost Kosova, ako ju oni sami proglase
"IZJAVE kosovskih Albanaca da će u prosincu proglasiti jednostranu nezavisnost predstavljaju otvorenu prijetnju i rušenje započetog pregovaračkog procesa između Beograda i Prištine", rečeno je u utorak navečer agenciji Beta iz kabineta predsjednika Vlade Srbije Vojislava Koštunice.
U priopćenju se kaže kako je jednostrana nezavisnost protuzakoniti, separatistički čin kojim se izravno krši međunarodno pravo, te da će Srbija istoga trenutka poništiti nezavisnost, ukoliko do takvog razvoja situacije dođe.
"Beograd je više puta pozivao međunarodnu zajednicu i posebice posredničku trojku da uputi jasno upozorenje kojim se unaprijed osuđuje i odbacuje svaki jednostrani akt o neovisnosti pokrajine" - dodaje se u priopćenju.
Podsjetimo, kosovski premijer Agim Ceku najavio je jučer u Londonu kako će Kosovo u prosincu proglasiti svoju neovisnost ako propadnu pregovori sa Srbijom, te da će nezavisnost proglasiti nakon 10. prosinca, nekoliko dana nakon isteka roka roka za završetak pregovora.
Vezane vijesti
- Kosovo ne prihvaća srpski plan o proširenoj autonomijičetvrtak, 4.10.2007 21:22Objavljeno prije sat vremena
U Poljskoj policija upala u samostan pobunjenih časnih sestara
POLJSKA policija okončala je svojevrsnu pobunu časnih sestara koje su bile zabarikadirane u svome samostanu u gradu Kazimierzu Dolnyju na istoku Poljske, prenose poljski mediji.
Policijska akcija provedena je zbog odbijanja časnih sestara da se u njihovom samostanu izvrši zamjena časne majke, koja je tvrdila da je imala nebeske vizije.
Policajci, njih oko 150, u samostan su upali upotrebom ljestava pomoću kojih su prešli zidine samostana u kojem su pronašli oko 65 časnih sestara, jednu bebu i franjevačkog redovnika.
Prilikom jučerašnjeg upada časne sestre i časna majka pjevale su duhovne pjesme uz svirku gitare, doznaje se iz lokalne policije. U samostanu se nalazila i jedna majka s bebom koje su kasnije odvedeni u bolnicu.
Franjevački redovnik Roman Komaryczko bio je duhovni vođa u samostanu iz kojeg je odveden vezan u lisičinama.
Časne koje su živjele u spomenutom samostanu u poljskoj katoličkoj crkvi su smatrali sektom čije su pripadnice bile žrtve psihičke manipulacije, prenose poljski mediji.
R.I.
Objavljeno prije 20 minutaU Doboju uhapšen osumnjičenik za ratne zločine u BiH
BIVŠI zapovjednik vojne postrojbe bosanskih Srba koja je djelovala na području Doboja i Teslića, Predrag Kujundžić, uhapšen je danas u Doboju, priopćila je Državna agencija za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine.
Predrag Kujundžić je u vrijeme rata u BiH zapovijedao postrojbom pod nazivom "Predini vukovi", a Tužiteljstvo BiH tereti ga da je odgovoran za zločine koje su njegovi vojnici počinili nad Bošnjacima i Hrvatima s područja Doboja i Teslića.
Kujundžić je prebačen u Sarajevo i predan u nadležnost Tužiteljstva BiH.
J.Da.
Preuzeto sa portala INDEX.HR 20.02.2026
- Bivši princ Andrew pušten iz pritvora nakon 12 sati
- Trump pozvao Bjelorusiju na sastanak Odbora za mir, ali delegacija nije dobila vize
- Meloni prozvala ljevicu zbog smrti aktivista. Macron joj uzvratio
- Spolno zlostavljala dječake u Americi, dobila je preko 50 godina zatvora
- EU će potrošiti 5 milijuna eura više na privatne zrakoplove nego 2021.
- JPMorgan odgovara na Trumpovu tužbu od 5 milijardi dolara
- Kako je Hrvatska zadala žestok udarac Putinovim korisnim budalama
19.02.2026 - Bijela kuća: Toplo preporučujemo Iranu da se dogovori s Trumpom
- Eksplozija u uredu za novačenje u Ukrajini
- Majka i kći u Mađarskoj pokušale otrovati zeta. U kavu mu stavile ricin
- Troje mrtvih u lavinama u Austriji. Među poginulima i njemački skijaš
- Hitno slijetanje aviona u SAD-u. Putnik pokušao ući u pilotsku kabinu
- Život na Kubi je stao. Ovako danas izgleda Havana
18.02.2026 - Kubanci mjesecima čekaju na termin za točenje goriva
- Zelenski: Naložio sam timu da u Ženevi pokrene pitanje mog sastanka s Putinom
- "Ako staneš, mrtav si". Kraj jedne od najtežih i najvažnijih bitaka rata u Ukrajini
- Bivši ukrajinski ministar ukradenim novcem plaćao svojoj djeci školovanje u Švicarskoj
- Zelenski: U Ukrajinu vraćeno dvije tisuće djece s okupiranih područja
- Peru smijenio predsjednika jer se tajno sastao s kineskim biznismenom
- Trump traži prava na svoje ime za zračne luke
17.02.2026 - Djevojka (21) koja je pobjegla iz Ukrajine zbog rata ubijena u SAD-u
- Njemačka kritizirala Francusku: "Pozivamo ih da učine ono što mi radimo"
- Šest EU zemalja sastalo se iza zatvorenih vrata. Irska se pobunila
- Ukrajinci u četiri dana ostvarili najveći teritorijalni napredak u 2,5 godine
- Majka Navalnog položila cvijeće na sinovljev grob: "On je ubijen"
- Šef UN-a: Zabrinut sam zbog krize na Kubi
- Njemački ministar: Zemlje EU se ne smiju skrivati iza nacionalnih interesa
16.02.2026 - Iran poslao poruku Americi. "Spremni smo na kompromis"
- HDZ-u visi većina zbog Dabrine snimke? Hrebak prijeti odlaskom, oporba traži izbore
- Europi je dosta "stalnog pljuvanja" od strane Amerike
- Europski obavještajci tvrde da je Navalni otrovan žabljim otrovom. Javila se Rusija
- Merz: Kulturni rat MAGA pokreta nije naš rat. Meloni: Ne slažem se
- Krhko primirje u Gazi. U novim izraelskim napadima ubijeno 11 ljudi
- Sve jača aneksija Izraela na Zapadnoj obali. Odobrili kupovinu ilegalnih zemljišta
15.02.2026 - Amerikanci umirili Europu. Dvije zemlje ipak poslale oštru poruku Washingtonu
- Guverner Kalifornije: Trebat će vremena, ali transatlantsko partnerstvo nije mrtvo
- Šuica ide na prvi sastanak Trumpova Odbora za mir
- Bivši šef SOA-e: Tri su ključna izazova za Europu
- Analitičar Akrap: Nadam se da je kancelar Merz prelomio
- Pet europskih zemalja optužilo Rusiju za smrt Navalnog. Stigla reakcija Rusa
- Uskoro se prvi puta sastaje Trumpov Odbor za mir. Na njemu će biti i Izrael
14.02.2026 - Ukrajinski šef diplomacije: Bez Trumpa je nerealno završiti rat s Rusijom
- Macron i Merz spominju nuklearno oružje. "Suzdržavamo se od Drugog rata, više nećemo"
- Trump pozvao Zelenskog da ubrza pregovore s Rusijom
- Zelenski: Putin nije više mladić, nema još puno vremena. Daj Bože da nema
- Planirali ubiti stotine Židova u Manchesteru, osuđeni su. Danas objavljene kazne
- U Sydneyju zabranili ulazak u autobuse u bikiniju. Izbila velika rasprava
13.02.2026 - SAD se povlači iz strateške baze u Siriji
- Šestero republikanaca prkosilo Trumpu, glasali protiv uvođenja carina Kanadi
- Serija skandala, nepotizam i međusobni sukobi. Što se događa u AfD-u?
- Što se događa u Ukrajini? Objavljene karte, moćna grupacija juriša na važnu utvrdu
- Psi u Britaniji nasmrt izgrizli susjeda. Vlasnik osuđen na pet godina zatvora
- Ruski vojnici i vojni blogeri bijesni na Kremlj
- Bivša partnerica Orbanova suparnika o snimci iz spavaće sobe: I ja sam tu žrtva
12.02.2026 - Novi detalji o misterioznom sajtu sa spavaćom sobom. Orbanov suparnik: Ja sam meta
- Ovo je popis najgorih masovnih pucnjava u Kanadi
- Epsteinova žrtva prozvala Buckinghamsku palaču: "Istražite spise oko Andrewa"
- Talijanska vlada odobrila zakon koji će dozvoliti pomorske blokade protiv migranata
- Policija otkrila identitet ubojice iz Kanade. "Rođena je kao muškarac"
- Analitičar: Moguć je sukob Amerike i Irana
11.02.2026 - U školi u Londonu izbodena dva dječaka, uhićen 13-godišnjak
- Čelnici Slovačke, Češke i Austrije za veću konkurentnost i niže cijene energije u EU
- U Turskoj viličarom provalio u zlatarnicu, ukrao zlato i pobjegao na magarcu
- SAD i Azerbajdžan potpisali strateško partnerstvo
- Nadbiskup Kutleša: Dvije su Hrvatske. Jedna je tiha, a druga poput Barabe
- Poljska traži europski uhidbeni nalog za bivšeg ministra kojem je Orban dao azil
- Objavljena dosad nepoznata imena počinitelja iz Epsteinovih spisa
10.02.2026 - Gradonačelnik Karlovca: Oštećenja u Zvijezdi prelaze milijun eura. Svinjarija
- Meta i Google optuženi da su namjerno izazvali ovisnost mladih korisnika
- Novi detalji filmskog napada u Italiji: Pljačkaši glumili policiju, uslijedio rat
- Što se to događa na Kubi? Komunistički režim je na izmaku snaga
- SAD će prepustiti dvije zapovjedne dužnosti u NATO-u Europljanima
- ICE uhitio Irca s radnom dozvolom, u zatvoru je već 5 mjeseci. "Živim kao u logoru"
- Elon Musk: Amerika će 1000% bankrotirati. Mogu je spasiti samo AI i roboti
09.02.2026 - Zelenski: Rusija svakodnevno napada našu željezničku infrastrukturu
- Socijalist Seguro pobijedio krajnju desnicu na izborima u Portugalu
- Rusija ima strašne gubitke. Putin bi mogao biti prisiljen na riskantan potez
- Prije 7 dana u Bugarskoj nađene tri mrtve osobe. Danas u kamperu nađene još tri
- Amerika planira pooštriti uvjete za ulazak turista
- Norveška diplomatkinja dala ostavku zbog veza s Epsteinom
08.02.2026 - Obitelj u SAD-u tuži Teslu. Mladić izgorio nakon nesreće, nije mogao otvoriti vrata
- Paradoks bitcoina: Zašto cijena pada unatoč potražnji ulagača
- Bivšeg francuskog ministra krenuli istraživati zbog veza s Epsteinom. Dao je ostavku
- Danski ministar: Situacija s SAD-om u vezi Grenlanda se jako poboljšala
- Netanyahu se sastaje s Trumpom u srijedu u Washingtonu, razgovarat će o Iranu
- Žestoki prosvjedi protiv ZOI u Milanu. Ljevičari se tukli s policijom
- Trump ide u sukob s Europom. Iza svega stoji tajnoviti arhitekt nove politike SAD-a
07.02.2026 - Moldavska predsjednica odbila nominaciju za Nobelovu nagradu
- ISIL preuzeo odgovornost za bombaški napad u Pakistanu
- Lavina u Slovačkoj usmrtila dvojicu mađarskih planinara
- Netanyahu: Epstein nije radio za Izrael. Dokaz je njegov blizak odnos s Barakom
- Europa pojačava pritisak. U Moskvi raste zabrinutost
- Tinejdžer optužen za ubojstvo studenta u Britaniji
06.02.2026 - U strahu da će Rusi zauzeti grad, udovica premjestila grob ukrajinskog vojnika
- Američki ministar: Iransko vodstvo je kao ludo prebacivalo novac u inozemstvo
- Turska ide u privatizaciju dva ključna mosta u Istanbulu
- Vance o Grenlandu: Dobili smo puno više nego što smo imali na početku
- Argentina i SAD sklopile sveobuhvatni trgovinski sporazum
- Bitcoin se ponaša čudno
- FBI istražuje otmicu majke američke voditeljice. Situaciju prati i Trump
05.02.2026 - Tisuće i dalje bez struje u smrznutoj Ukrajini. "Ovo nije normalan život"
- Zelenski: Rusija bi morala izgubiti još 800.000 vojnika da osvoji istok Ukrajine
- FBI-jev doušnik je tvrdio da je Epstein bio izraelski špijun
- Apel UNICEF-a državama: Kriminalizirajte AI sadržaj koji skida odjeću s djece
- Rusija: Kad istekne Novi START, slobodni smo raditi što hoćemo
- Macronov savjetnik bio u Moskvi. Sastao se s Putinovim čovjekom
- Libanonski premijer: Sveopći rat na Bliskom istoku se mora izbjeći
04.02.2026 - Bizarna prepiska Epsteina i biznismena iz Emirata. Od Kurana do "svježih" Ruskinja
- Trump: Putin je održao obećanje o prekidu napada, ali volio bih da okonča rat
- Policija istražuje britanskog moćnika zbog veza s Epsteinom
- Pao je ChatGPT






