|
 |
|
TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU
ARHIVA
15.01.2003.
| Sankcije protiv bosanskih Srba zbog neizručenja Karadžića? |
| utorak, 14.1.2003 09:01 |
 |
 |
VISOKI predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Paddy Ashdown najavio je mogućnost nametanja sankcija protiv Republike Srpske zbog odbijanja vlasti tog entiteta da pomognu uhapšenju bivšeg vođe bosanskih Srba Radovana Karadžića.
'Nije primarna dužnost SFOR-a nego vlasti Republike Srpske uhapsiti Karadžića. Dakle, vlasti Republike Srpske pale su na tom ispitu po međunarodnim zakonima i sasvim je pošteno reći kako je možda vrijeme razmišljati o nekoj vrsti sankcija', kazao je Ashdown u intervjuu kojega je u utorak objavio sarajevski 'Dnevni avaz'.
Britanski je diplomat odbio pojasniti koje bi mjere mogle biti poduzete dodavši kako 'neprijatelju ne treba reći što namjeravate uraditi'.
On je ipak dao naslutiti kako će međunarodna zajednica svoje aktivnosti usmjerene na Karadžićevo privođenje koncentrirati na uništenje mreže koja mu pruža potporu i osigurava zaštitu.
Usporedo s političkim pritiscima i onemogućavanjem financiranja, kazao je Ashdown, nastavit će se i pokušaji vojnih komandosa da se pronađe i uhapsi Karadžić iako to neće biti lagana zadaća kao što nije bila ni za proteklih sedam godina.
Ashdown je također sugerirao kako carinske i porezne prijevare koje se u BiH mjere stotinama milijuna eura svake godine barem djelomice služe kao izvor financiranja Karadžićeve zaštite.
'Prekidanjem tih lanaca i osujećivanjem aktivnosti kojima se financira rad kriminalaca i ratnih zločinaca, brže ćemo uhapsiti Karadžića', kazao je Visoki predstavnik za BiH.
'Avaz' je nedavno objavio kako je ključna osoba koja financira Karadžićevu zaštitu njegov nekadašnji ministar unutarnjih poslova Momčilo Mandić.
Povukavši se iz tijela vlasti bosanskih Srba još tijekom rata, Mandić je nastavio 'poslovnu' karijeru u Beogradu gdje je postao jednim od najmoćnijih trgovaca i uvoznika nafte.
Osim na području SR Jugoslavije, Mandić ima cijeli niz benzinskih crpki i u Republici Srpskoj a sumnja se kako on redovito izbjegava plaćati porezne i carinske pristojbe na tu vrstu djelatnosti.
Sam Mandić je posredstvom banjalučkog 'Glasa srpskog' negirao 'Avazove' tvrdnje, dodajući kako je to izmišljotina bivšeg ravnatelja Federalne obavještajno-sigurnosne službe (FOSS) Munira Alibabića.
'Karadžiću želim svu sreću i zdravlje i da ga nikada ne uhapse no što se moje umiješanosti u financiranje njegove zaštite tiče, od toga nema ništa', kazao je Mandić.
|
| SIMITIS: HRVATSKA U EU BRŽE NEGO SUSJEDI |
|
 |
Hrvatska bi mogla pristupiti Europskoj uniji brže nego druge balkanske zemlje, ocijenio je u utorak u Europskom parlamentu grčki premijer Costas Simitis, čija zemlja trenutačno predsjedava EU.
'Hrvatska ima relativno visoku socijalno-gospodarsku razinu' i u njoj su se primjenjuju 'demokracija i pravna država', rekao je grčki premijer na tiskovnoj konferenciji u Parlamentu u Strasbourgu.
'Vjerojatno je da će se proces pristupanja EU odvijati brže za Hrvatsku nego za druge' zemlje Balkana, dodao je Simitis.
Hrvatska, koja se nada postati punopravnom članicom 2007. ili 2008. namjerava se službeno kandidirati tijekom grčkog predsjedništva EU.
Predsjednik Europske komisije Romano Prodi rekao je u utorak kako se EU treba 'proširiti na cijeli Balkan'.
|
| Bijela kuća: Iraku vrijeme istječe |
|
 |
 |
BIJELA kuća objavila je u utorak da Irak dosad nije dao nijednu naznaku da poštuje UN-ove rezolucije o razoružanju te da režimu Sadamu Huseinu 'istječe vrijeme' za razoružanje.
Glasnogovornik Bijele kuće Ari Fleischer reagirao je na tvrdnje UN-ovih inspektora za razoružanje da su im za dovršetak inspekcija potrebni još mjeseci.
'Teret ostaje na Sadamu Huseinu. Pitanje nije koliko će dugo inspekcije trajati, već je li se Sadam Husein ovoga puta doista voljan razoružati', rekao je Fleischer.
'Dana mu je posljednja prilika da se razoruža, no, nažalost, dosad nismo dobili nijedan dokaz da je donio stratešku odluku o postupanju u skladu s odredbama UN-a', rekao je.
Fleischer je kazao da UN-ovi inspektori 'imaju još vremena, no da ono istječe'.
'Riječ je o tomu da se Sadamu Huseinu ne dozvoli da zauvijek svijet vuče za nos', rekao je.
|
| Greenpeace provalio u englesku nuklearnu elektranu |
| utorak, 14.1.2003 05:31 |
 |
 |
VIŠE od 30 pripadnika ekološke organizacije Greenpeace provalilo je nuklearnu elekrtanu 'Sizewell B' na istoku Engleske, a petero od njih popelo se na četrdesetmetarsku kupolu kako bi skrenuli pozornost na nemarno osiguranje.
Jedna grupa došla je do kontrolne zgrade postrojenja, dok su se ostali okupili na krovu. Petero njih opremom za penjanje uspeli su se na kupolu koja natkriva vodeni reaktor.
Policija je uhapsila 12 osoba.
Prosvjed je završio oko 17 sati, kada su penjači odlučili sići s kupole, nakon što su velikim crnim slovima na njoj napisali 'opasno'.
|
| Inspektori šire mrežu zahvaljujući obavještajnim podacima |
| utorak, 14.1.2003 00:16 |
 |
 |
GLAVNI inspektor UN-a za oružje Hans Blix izjavio je u ponedjeljak da su njegovi inspektori sada proširili mrežu u potrazi za oružjem za masovno uništenje u Iraku zahvaljujući dobivenim zapadnim obavještajnim podacima.
'Proširili smo svoju mrežu u odnosu na ranije. Hoće li se kvaliteta rada popraviti zavisi od toga koliko se podaci pokažu dobrima. Provjerit ćemo to', izjavio je Blix za radio BBC.
'Imamo jako dobru suradnju s Amerikancima, Britancima i drugim izvorima obavještajnih podataka i počeli smo to koristiti', rekao je Blix dodajući kako su 'inspektori već posjetili neke lokacije koje nisu prije posjećivane i da će takvih biti još više'.
Prošloga se mjeseca Blix žalio da mu SAD i Britanija ne daju potrebne podatke kako bi mogao dokazati sumnje da Irak posjeduje oružje za masovno uništenje.
|
| HUMAN RIGHTS WATCH KRITIZIRA AMERIČKI RAT PROTIV TERORIZMA |
|
 |
Sjedinjene Države prečesto zanemaruju ljudska prava u vođenju rata protiv terorizma, što objašnjava pad međunarodne potpore koju dobivaju, ocijenio je Human Rights Watch u svom općem godišnjem izvještaju objavljenom u utorak.
'Teroristi krše temljna ljudska prava kada napadaju civile, ali Sjedinjene Države štete tim načelima kada igoriraju kršenja počinjena u sklopu borbe protiv terorizma koja čine njihovi saveznici poput Pakistana, Kine, Saudijske Arabije i afhganistanskih ratnih zapovjednika', tvrdi ta organizacija za obranu ljudskih prava sa sjedištem u New Yorku.
U izvještaju se ističe kako su Sjedinjene Države daleko od toga da bi bile najveći kršitelj ljudskih prava, ali kao jedina svjetska supersila imaju posebnu odgovornost. Po ocjeni Human Rights Watcha, svaki put kada Sjedinjene Države olako pristupaju tom pitanju, obrana ljudskih prava u svijetu slabi.
U izvještaju od 558 stranica se kao jedan od najvećih kršitelja ljudskih prava navodi režim Saddama Husseina. Istodobno, Sjedinjene Države se pozivaju da u slučaju napada na Irak posebnu pozornost pridaju izbjegavanju civilnih žrtava.
|
Preuzeto sa portala INDEX.HR
20.02.2026
Bivši princ Andrew pušten iz pritvora nakon 12 sati
Trump pozvao Bjelorusiju na sastanak Odbora za mir, ali delegacija nije dobila vize
Meloni prozvala ljevicu zbog smrti aktivista. Macron joj uzvratio
Spolno zlostavljala dječake u Americi, dobila je preko 50 godina zatvora
EU će potrošiti 5 milijuna eura više na privatne zrakoplove nego 2021.
JPMorgan odgovara na Trumpovu tužbu od 5 milijardi dolara
Kako je Hrvatska zadala žestok udarac Putinovim korisnim budalama
19.02.2026
Bijela kuća: Toplo preporučujemo Iranu da se dogovori s Trumpom
Eksplozija u uredu za novačenje u Ukrajini
Majka i kći u Mađarskoj pokušale otrovati zeta. U kavu mu stavile ricin
Troje mrtvih u lavinama u Austriji. Među poginulima i njemački skijaš
Hitno slijetanje aviona u SAD-u. Putnik pokušao ući u pilotsku kabinu
Život na Kubi je stao. Ovako danas izgleda Havana
18.02.2026
Kubanci mjesecima čekaju na termin za točenje goriva
Zelenski: Naložio sam timu da u Ženevi pokrene pitanje mog sastanka s Putinom
"Ako staneš, mrtav si". Kraj jedne od najtežih i najvažnijih bitaka rata u Ukrajini
Bivši ukrajinski ministar ukradenim novcem plaćao svojoj djeci školovanje u Švicarskoj
Zelenski: U Ukrajinu vraćeno dvije tisuće djece s okupiranih područja
Peru smijenio predsjednika jer se tajno sastao s kineskim biznismenom
Trump traži prava na svoje ime za zračne luke
17.02.2026
Djevojka (21) koja je pobjegla iz Ukrajine zbog rata ubijena u SAD-u
Njemačka kritizirala Francusku: "Pozivamo ih da učine ono što mi radimo"
Šest EU zemalja sastalo se iza zatvorenih vrata. Irska se pobunila
Ukrajinci u četiri dana ostvarili najveći teritorijalni napredak u 2,5 godine
Majka Navalnog položila cvijeće na sinovljev grob: "On je ubijen"
Šef UN-a: Zabrinut sam zbog krize na Kubi
Njemački ministar: Zemlje EU se ne smiju skrivati iza nacionalnih interesa
16.02.2026
Iran poslao poruku Americi. "Spremni smo na kompromis"
HDZ-u visi većina zbog Dabrine snimke? Hrebak prijeti odlaskom, oporba traži izbore
Europi je dosta "stalnog pljuvanja" od strane Amerike
Europski obavještajci tvrde da je Navalni otrovan žabljim otrovom. Javila se Rusija
Merz: Kulturni rat MAGA pokreta nije naš rat. Meloni: Ne slažem se
Krhko primirje u Gazi. U novim izraelskim napadima ubijeno 11 ljudi
Sve jača aneksija Izraela na Zapadnoj obali. Odobrili kupovinu ilegalnih zemljišta
15.02.2026
Amerikanci umirili Europu. Dvije zemlje ipak poslale oštru poruku Washingtonu
Guverner Kalifornije: Trebat će vremena, ali transatlantsko partnerstvo nije mrtvo
Šuica ide na prvi sastanak Trumpova Odbora za mir
Bivši šef SOA-e: Tri su ključna izazova za Europu
Analitičar Akrap: Nadam se da je kancelar Merz prelomio
Pet europskih zemalja optužilo Rusiju za smrt Navalnog. Stigla reakcija Rusa
Uskoro se prvi puta sastaje Trumpov Odbor za mir. Na njemu će biti i Izrael
14.02.2026
Ukrajinski šef diplomacije: Bez Trumpa je nerealno završiti rat s Rusijom
Macron i Merz spominju nuklearno oružje. "Suzdržavamo se od Drugog rata, više nećemo"
Trump pozvao Zelenskog da ubrza pregovore s Rusijom
Zelenski: Putin nije više mladić, nema još puno vremena. Daj Bože da nema
Planirali ubiti stotine Židova u Manchesteru, osuđeni su. Danas objavljene kazne
U Sydneyju zabranili ulazak u autobuse u bikiniju. Izbila velika rasprava
13.02.2026
SAD se povlači iz strateške baze u Siriji
Šestero republikanaca prkosilo Trumpu, glasali protiv uvođenja carina Kanadi
Serija skandala, nepotizam i međusobni sukobi. Što se događa u AfD-u?
Što se događa u Ukrajini? Objavljene karte, moćna grupacija juriša na važnu utvrdu
Psi u Britaniji nasmrt izgrizli susjeda. Vlasnik osuđen na pet godina zatvora
Ruski vojnici i vojni blogeri bijesni na Kremlj
Bivša partnerica Orbanova suparnika o snimci iz spavaće sobe: I ja sam tu žrtva
12.02.2026
Novi detalji o misterioznom sajtu sa spavaćom sobom. Orbanov suparnik: Ja sam meta
Ovo je popis najgorih masovnih pucnjava u Kanadi
Epsteinova žrtva prozvala Buckinghamsku palaču: "Istražite spise oko Andrewa"
Talijanska vlada odobrila zakon koji će dozvoliti pomorske blokade protiv migranata
Policija otkrila identitet ubojice iz Kanade. "Rođena je kao muškarac"
Analitičar: Moguć je sukob Amerike i Irana
11.02.2026
U školi u Londonu izbodena dva dječaka, uhićen 13-godišnjak
Čelnici Slovačke, Češke i Austrije za veću konkurentnost i niže cijene energije u EU
U Turskoj viličarom provalio u zlatarnicu, ukrao zlato i pobjegao na magarcu
SAD i Azerbajdžan potpisali strateško partnerstvo
Nadbiskup Kutleša: Dvije su Hrvatske. Jedna je tiha, a druga poput Barabe
Poljska traži europski uhidbeni nalog za bivšeg ministra kojem je Orban dao azil
Objavljena dosad nepoznata imena počinitelja iz Epsteinovih spisa
10.02.2026
Gradonačelnik Karlovca: Oštećenja u Zvijezdi prelaze milijun eura. Svinjarija
Meta i Google optuženi da su namjerno izazvali ovisnost mladih korisnika
Novi detalji filmskog napada u Italiji: Pljačkaši glumili policiju, uslijedio rat
Što se to događa na Kubi? Komunistički režim je na izmaku snaga
SAD će prepustiti dvije zapovjedne dužnosti u NATO-u Europljanima
ICE uhitio Irca s radnom dozvolom, u zatvoru je već 5 mjeseci. "Živim kao u logoru"
Elon Musk: Amerika će 1000% bankrotirati. Mogu je spasiti samo AI i roboti
09.02.2026
Zelenski: Rusija svakodnevno napada našu željezničku infrastrukturu
Socijalist Seguro pobijedio krajnju desnicu na izborima u Portugalu
Rusija ima strašne gubitke. Putin bi mogao biti prisiljen na riskantan potez
Prije 7 dana u Bugarskoj nađene tri mrtve osobe. Danas u kamperu nađene još tri
Amerika planira pooštriti uvjete za ulazak turista
Norveška diplomatkinja dala ostavku zbog veza s Epsteinom
08.02.2026
Obitelj u SAD-u tuži Teslu. Mladić izgorio nakon nesreće, nije mogao otvoriti vrata
Paradoks bitcoina: Zašto cijena pada unatoč potražnji ulagača
Bivšeg francuskog ministra krenuli istraživati zbog veza s Epsteinom. Dao je ostavku
Danski ministar: Situacija s SAD-om u vezi Grenlanda se jako poboljšala
Netanyahu se sastaje s Trumpom u srijedu u Washingtonu, razgovarat će o Iranu
Žestoki prosvjedi protiv ZOI u Milanu. Ljevičari se tukli s policijom
Trump ide u sukob s Europom. Iza svega stoji tajnoviti arhitekt nove politike SAD-a
07.02.2026
Moldavska predsjednica odbila nominaciju za Nobelovu nagradu
ISIL preuzeo odgovornost za bombaški napad u Pakistanu
Lavina u Slovačkoj usmrtila dvojicu mađarskih planinara
Netanyahu: Epstein nije radio za Izrael. Dokaz je njegov blizak odnos s Barakom
Europa pojačava pritisak. U Moskvi raste zabrinutost
Tinejdžer optužen za ubojstvo studenta u Britaniji
06.02.2026
U strahu da će Rusi zauzeti grad, udovica premjestila grob ukrajinskog vojnika
Američki ministar: Iransko vodstvo je kao ludo prebacivalo novac u inozemstvo
Turska ide u privatizaciju dva ključna mosta u Istanbulu
Vance o Grenlandu: Dobili smo puno više nego što smo imali na početku
Argentina i SAD sklopile sveobuhvatni trgovinski sporazum
Bitcoin se ponaša čudno
FBI istražuje otmicu majke američke voditeljice. Situaciju prati i Trump
05.02.2026
Tisuće i dalje bez struje u smrznutoj Ukrajini. "Ovo nije normalan život"
Zelenski: Rusija bi morala izgubiti još 800.000 vojnika da osvoji istok Ukrajine
FBI-jev doušnik je tvrdio da je Epstein bio izraelski špijun
Apel UNICEF-a državama: Kriminalizirajte AI sadržaj koji skida odjeću s djece
Rusija: Kad istekne Novi START, slobodni smo raditi što hoćemo
Macronov savjetnik bio u Moskvi. Sastao se s Putinovim čovjekom
Libanonski premijer: Sveopći rat na Bliskom istoku se mora izbjeći
04.02.2026
Bizarna prepiska Epsteina i biznismena iz Emirata. Od Kurana do "svježih" Ruskinja
Trump: Putin je održao obećanje o prekidu napada, ali volio bih da okonča rat
Policija istražuje britanskog moćnika zbog veza s Epsteinom
Pao je ChatGPT |
|
|
|
|
OSTALE VIJESTI
|