|
 |
|
TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU
ARHIVA
15.11.2006.
| Al Qaida priprema nuklearni napad |
|
 |
 |
TERORISTIČKA skupina Al Qaida pokušava nabaviti tehnologiju potrebnu za izvođenje nuklearnih napada na Zapadu.
Jedan je dužnosnik britanskog Ministarstva vanjskih poslova za Reuters rekao kako je poznato da teroristi imaju veliku želju za takav napad, te da pouzdano znaju da prikupljaju materijale potrebne za izvođenje nuklearnih napada.
"Nema nikakve sumnje u to." - siguran je u nuklearne napade britanski dužnosnik.
Eliza Manningham-Buller, šefica tajne službe MI5 izjavila je prije nekoliko dana kako se mladi britanski Muslimani sve više pripremaju za ulogu samoubojica, te da tajna služba istražuje čak 1600 osumnjičenika, većinom rođenih u Britaniji ali povezanih s Al Qaidom u Pakistanu.
Jedan je osumnjičenik, koji je bio na razgovoru u policiji, priznao kako je od svog nadređenog koji se nalazi u Pakistanu dobio naređenje da ostvari kontakte s ruskom mafijom koja bi im trebala pomoći u kupnji nuklearne bombe.
Upozorenje Elize Manningham-Buller došlo je nekoliko dana nakon što je britanski državljanin Dhiren Barot osuđen na 40 godina zatvora zbog planiranja serije terorističkih napada koji su uključivali i korištenje tzv. prljave bombe s radioaktivnim materijalom.
A.H. |
| U Vatikanu traje rasprava o ukidanju suspenzija oženjenim svećenicima |
|
 |
 |
PAPA BENEDIKT XVI. u utorak je sazvao sastanak samog vatikanskog vrha, kako bi raspravljali o eventualnom odobravanju celibata za svećenike koji se žele oženiti ili koji su to već učinili.
Papa je sastanak sazvao zbog "neposlušnosti" zambijskog nadbiskupa Emmanuela Milinga koji je iz Crkve izopćen u rujnu jer je na mjesto biskupa postavio četiri oženjena Amerikanca.
Iz Vatikanu naglašavaju kako sastanak neće pokrenuti opću raspravu o zahtijevima za celibatom, nego da će se Vatikan samo razmotriti zahtijeve o tomu da se ukine suspenzija nad svećenicima koji su izrazili želju oženiti se te da će razmotriti zahtijeve za ponovno primanje u službu onih svećenika koji su u bračnu zajednicu stupili u nekoliko posljednjih godina.
Milingo je Vatikan prvi put razljutio 2001. godine kada je oženio ženu iz Južne Koreje. Nekoliko mjeseci nakon vjenčanja, Milingo se odrekao te bračne zajednice na zahtjev Pape Ivana Pavla II.
U lipnju iste godine Milingo je nestao iz svog prebivališta nedaleko Rima, pojaviviši se nakon mjesec dana u Washingtonu i najavivši kako se vratio sa svojom suprugom te da je osnovao "novo udruženje oženjenih svećenika".
Milingo je tada kazao kako bi Katolička crkva trebala prigrliti više od 150 hiljada svećenika širom svijeta i na taj način riješiti problem manjka svećenstva.
Vatikan je u rujnu Milinga, kao i četvoricu oženjenih svećenika koje je postavio na mjesto biskupa izopćio iz svećenstva, uz obrazloženje da nikada nije priznavao, kao što nikada neće ni priznavati oženjene svećenike.
B.S. Foto: AFP |
| U obiteljskoj kući u Newcastleu pronađene četiri mrtve osobe |
|
 |
 |
DVOJE odraslih i dvoje djece pronađeno je mrtvo u kući u Newcastleu u utorak ujutro nešto prije 9 sati.
Pretpostavlja se da su i odrasli i djeca članovi iste obitelji. Njihove smrti okarakterizirane su kao sumnjive. Policija pokušava pronaći muškarca koji je ranije viđen kako ulazi u kuću u kojoj su tijela pronađena.
Smrt obitelji iz mirnog predgrađa šokirala je susjede koji tvrde da do dolaska policije nisu primijetili ništa sumnjivo.
Jedna od susjeda, Elizabeth Cessford, rekla je kako se radilo o ljubaznoj obitelji koja je tragično skončala.
"Viđala sam ih u vrtu koji je bio uvijek prepun igračaka. Vrtom je odjekivao dječji smijeh. Izgledali su kao sretna obitelj. Potpuno sam shrvana i šokirana ovime što se dogodilo.", navodi njene riječi The Independent.
Druga susjeda, Claire Spires, rekla je da nije poznavala obitelj, ali je šokirana tragedijom koja se dogodila.
"Jutros nisam ništa vidjela. Tek sam oko 9.30 primijetila da se nešto događa. Nikad nismo imali nikakvih problema od kad živim ovdje. Šokantno je kad se nešto poput ovoga dogodi tako blizu." - rekla je Spires.
I.M. |
| Giuliani kreće prema Bijeloj Kući |
|
 |
 |
OMILJENI gradonačelnik New Yorka, koji je na čelu Velike jabuke bio od 1993. do 2001. i pri tome se istakao uspješnom borbom protiv kriminala u gradu i autoritetom poslije napada 11. rujna, napravio je prvi korak u kandidaturi za predsjednika SAD-a 2008.
Rudolph "Rudy" Giuliani je osnovao odbor koji mu omogućava da ispitivanjem javnog mnijenja i agitiranjem po zemlji, bez da formalno objavi kandidaturu, ustanovi da li se on, kao potencijalni kandidat treba natjecati za predsjednika.
"Poduzeli smo potrene pravne korake osnivanjem organizacije kako bi mogli skupljati novac", izjavio je član komiteta zadužen za financije.
Giuliani je uz Duncana Huntera iz Kalifornije jedini republikanac koji je osnovao odbor.
Iako će Giulinai nedvojebeno imati veliki broj pristaša, njegov izbor za kandidata bi bio prilično kontroverzan za republikance; on se zalaže za prava pripadnika gay zajednice i protivi se zabrani pojedinih slučajeva pobačaja, što se naravno ne sviđa konzervativcima.
Njegova kandidatura, kao i "prilagodljivost" njegovih stavova, zabrinula je demokrate do te mjere da se u izjavi pitaju može li Giulinai objasniti njegovo stvarno stajalište u pitanjima bliskim republikanskoj bazi.
"Giulinai se tokom karijere nastojao prikazati kao skromani otvoren, ali hoće li sada, kada se bori za predsjedničku kandidaturu, hoće li doživjeti još i veliki zaokret prema ekstremnoj desnici?". pitaju se demokrati zabrinutio zbog Giulianijeve popularnosti.
Giuliani se 2000. povukao iz borbe sa demokratkinjom Hillary Clinton za mjesto u Senatu, jer se usredotočio na borbu sa rakom prostate. Također, nije se natjecao ni za mjesto guvernera New Yorka, što je samo dodatno osnažilo špekulacije da je sve karte bacio na borbu za Bijelu Kuću.
Prema istraživanju CNN-a, Giuliani je favorit za predsjednika među republikanskim glasačima i neodlučnim glasačima koji naginju prema republikancima.
Z.A. |
| Masovna otmica u bagdadskom sveučilištu |
|
 |
 |
U UTORAK je Bagdad potresla još jedna tragedija. Nepoznata skupina od oko 80 ljudi, obučena u uniforme specijalne policije upala je u urede Sveučilišta u Bagdadu i otela velik broj zaposlenika.
Procjene o broju otetih osoba variraju od izvora do izvora. Ministarstvo unutarnjih poslova tvrdi da je riječ o 30 do 40 osoba, no izjave iz ministarstva obrazovanja govore o mnogo većem broju, od 70 do čak 150 ljudi.
Nekoliko sati nakon otmice glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova je na državnoj televiziji izjavio da su izdati nalozi za hapšenje petorice policijskih zapovjednika odgovornih za održavanja reda u toj zoni, no nije poznato da li ih se tereti za nemar ili za sudjelovanje u zločinu.
Policija je potvrdila da je troje žrtava kasnije pušteno. Puštene žrtve su bile vezane, ali ne i ozlijeđene. Ne zna se je li policija od njih dobila ikakve informacije koje bi mogle pomoći pri pronalasku preostalih talaca.
Identitet grupe koja je odgovorna za otmicu još nije poznat. Otmičari su upali u zgradu u 10:15 u utorak ujutro obučeni u policijske uniforme. Zaposlenicima su rekli da su tu da osiguraju prostor za američkog ambasadora koji će uskoro prolaziti cestom ispred Sveučilišta.
Pod tim izgovorom su uspjeli potpuno isprazniti zgradu, a zatim su odvojili žene od muškaraca. Žene su zaključali u jednu prostoriju, a muškarce su ukrcali u vozila kojima su došli te se odvezli u nepoznatom pravcu.
Zbog učestalih napada na profesore i ostale zaposlenike sveučilišta posljednjih mjeseci, od danas sva sveučilišta u Iraku prestaju s radom sve dok se sigurnosne mjere ne pojačaju.
P.V. |
| Američki pogani zahtijevaju oznake na svojim vojnim grobovima |
|
 |
 |
UDOVICE američkih vojnih veterana - sljedbenika poganskog kulta "Wicca" - su podnijele tužbu protiv američkog federalnog Ministarstva za veteranske poslove, nastojeći tako ostvariti pravo da se njihovi grobovi obilježe poganskim simbolima isto kao i grobovi pripadnika drugih vjerskih zajednica.
"Wicca" je kult temeljen na predkršćanskim vjerovanjima drevne Europe, odnosno obožavanju prirode i Majke Zemlje, a posljednjih je desetljeća stekao veliku popularnost zahvaljujući "New Age" filozofiji u zapadnim zemljama.
Poganski "wiccanci" su priznati kao vjerska zajednica od strane američkog Ministarstva obrane, a trenutno ih je oko 1800 u aktivnoj službi oružanih snaga.
Međutim, za razliku od 36 drugih vjerskih simbola na američkim vojnim grobovima, uključujući i one budističke i hinduističke, poganski zasada nisu priznati.
Jedna od tužiteljica je Roberta Stewart, čiji je suprug - narednik Patrick Stewart iz Nacionalne garde Nevade - početkom godine poginuo u Afganistanu.
Tužbu su federalnom sudu, osim udovica, podnijele i dvije wiccanske zajednice. |
| Ukradena skupocjena Goyina slika |
|
 |
 |
SLIKA "Djeca u kočiji" španjolskog umjetnika Francisca de Goye ukradena je prilikom prijevoza u Guggenheimov muzej u New Yorku gdje je trebala biti prikazana na izložbi.
Krađa se dogodila prošlog tjedna u blizini grada Scrantona, u saveznoj državi Pennslyvaniji kuda ju je profesionalni prijevoznik umjetnina prevozio na putu iz Muzeja umjetnosti u Toledu u Ohiju. Slika je bila u posjedu ovog muzeje od 1959. godine.
Goya je ovo djelo dovršio 1778. i na njemu prikazao četvero djece kako se igraju u kočiji. Slika je bila osigurana na oko 6 milijuna kuna, što je i njena okvirna vrijednost.
Glasnogovornici muzeja tvrde da je slika morala biti ukradena po nečijoj narudžbi jer bi bilo gotovo nemoguće pronaći kupca za tako prepoznatljivo djelo što bi je učinilo bezvrijednom na crnom tržištu.
Također je ponuđena i nagrada od 50 000 dolara (oko 300 000 kn) za svaku informaciju o krađi. Istraga koju provodi FBI je u tijeku.
P.V. |
Preuzeto sa portala INDEX.HR
20.02.2026
Bivši princ Andrew pušten iz pritvora nakon 12 sati
Trump pozvao Bjelorusiju na sastanak Odbora za mir, ali delegacija nije dobila vize
Meloni prozvala ljevicu zbog smrti aktivista. Macron joj uzvratio
Spolno zlostavljala dječake u Americi, dobila je preko 50 godina zatvora
EU će potrošiti 5 milijuna eura više na privatne zrakoplove nego 2021.
JPMorgan odgovara na Trumpovu tužbu od 5 milijardi dolara
Kako je Hrvatska zadala žestok udarac Putinovim korisnim budalama
19.02.2026
Bijela kuća: Toplo preporučujemo Iranu da se dogovori s Trumpom
Eksplozija u uredu za novačenje u Ukrajini
Majka i kći u Mađarskoj pokušale otrovati zeta. U kavu mu stavile ricin
Troje mrtvih u lavinama u Austriji. Među poginulima i njemački skijaš
Hitno slijetanje aviona u SAD-u. Putnik pokušao ući u pilotsku kabinu
Život na Kubi je stao. Ovako danas izgleda Havana
18.02.2026
Kubanci mjesecima čekaju na termin za točenje goriva
Zelenski: Naložio sam timu da u Ženevi pokrene pitanje mog sastanka s Putinom
"Ako staneš, mrtav si". Kraj jedne od najtežih i najvažnijih bitaka rata u Ukrajini
Bivši ukrajinski ministar ukradenim novcem plaćao svojoj djeci školovanje u Švicarskoj
Zelenski: U Ukrajinu vraćeno dvije tisuće djece s okupiranih područja
Peru smijenio predsjednika jer se tajno sastao s kineskim biznismenom
Trump traži prava na svoje ime za zračne luke
17.02.2026
Djevojka (21) koja je pobjegla iz Ukrajine zbog rata ubijena u SAD-u
Njemačka kritizirala Francusku: "Pozivamo ih da učine ono što mi radimo"
Šest EU zemalja sastalo se iza zatvorenih vrata. Irska se pobunila
Ukrajinci u četiri dana ostvarili najveći teritorijalni napredak u 2,5 godine
Majka Navalnog položila cvijeće na sinovljev grob: "On je ubijen"
Šef UN-a: Zabrinut sam zbog krize na Kubi
Njemački ministar: Zemlje EU se ne smiju skrivati iza nacionalnih interesa
16.02.2026
Iran poslao poruku Americi. "Spremni smo na kompromis"
HDZ-u visi većina zbog Dabrine snimke? Hrebak prijeti odlaskom, oporba traži izbore
Europi je dosta "stalnog pljuvanja" od strane Amerike
Europski obavještajci tvrde da je Navalni otrovan žabljim otrovom. Javila se Rusija
Merz: Kulturni rat MAGA pokreta nije naš rat. Meloni: Ne slažem se
Krhko primirje u Gazi. U novim izraelskim napadima ubijeno 11 ljudi
Sve jača aneksija Izraela na Zapadnoj obali. Odobrili kupovinu ilegalnih zemljišta
15.02.2026
Amerikanci umirili Europu. Dvije zemlje ipak poslale oštru poruku Washingtonu
Guverner Kalifornije: Trebat će vremena, ali transatlantsko partnerstvo nije mrtvo
Šuica ide na prvi sastanak Trumpova Odbora za mir
Bivši šef SOA-e: Tri su ključna izazova za Europu
Analitičar Akrap: Nadam se da je kancelar Merz prelomio
Pet europskih zemalja optužilo Rusiju za smrt Navalnog. Stigla reakcija Rusa
Uskoro se prvi puta sastaje Trumpov Odbor za mir. Na njemu će biti i Izrael
14.02.2026
Ukrajinski šef diplomacije: Bez Trumpa je nerealno završiti rat s Rusijom
Macron i Merz spominju nuklearno oružje. "Suzdržavamo se od Drugog rata, više nećemo"
Trump pozvao Zelenskog da ubrza pregovore s Rusijom
Zelenski: Putin nije više mladić, nema još puno vremena. Daj Bože da nema
Planirali ubiti stotine Židova u Manchesteru, osuđeni su. Danas objavljene kazne
U Sydneyju zabranili ulazak u autobuse u bikiniju. Izbila velika rasprava
13.02.2026
SAD se povlači iz strateške baze u Siriji
Šestero republikanaca prkosilo Trumpu, glasali protiv uvođenja carina Kanadi
Serija skandala, nepotizam i međusobni sukobi. Što se događa u AfD-u?
Što se događa u Ukrajini? Objavljene karte, moćna grupacija juriša na važnu utvrdu
Psi u Britaniji nasmrt izgrizli susjeda. Vlasnik osuđen na pet godina zatvora
Ruski vojnici i vojni blogeri bijesni na Kremlj
Bivša partnerica Orbanova suparnika o snimci iz spavaće sobe: I ja sam tu žrtva
12.02.2026
Novi detalji o misterioznom sajtu sa spavaćom sobom. Orbanov suparnik: Ja sam meta
Ovo je popis najgorih masovnih pucnjava u Kanadi
Epsteinova žrtva prozvala Buckinghamsku palaču: "Istražite spise oko Andrewa"
Talijanska vlada odobrila zakon koji će dozvoliti pomorske blokade protiv migranata
Policija otkrila identitet ubojice iz Kanade. "Rođena je kao muškarac"
Analitičar: Moguć je sukob Amerike i Irana
11.02.2026
U školi u Londonu izbodena dva dječaka, uhićen 13-godišnjak
Čelnici Slovačke, Češke i Austrije za veću konkurentnost i niže cijene energije u EU
U Turskoj viličarom provalio u zlatarnicu, ukrao zlato i pobjegao na magarcu
SAD i Azerbajdžan potpisali strateško partnerstvo
Nadbiskup Kutleša: Dvije su Hrvatske. Jedna je tiha, a druga poput Barabe
Poljska traži europski uhidbeni nalog za bivšeg ministra kojem je Orban dao azil
Objavljena dosad nepoznata imena počinitelja iz Epsteinovih spisa
10.02.2026
Gradonačelnik Karlovca: Oštećenja u Zvijezdi prelaze milijun eura. Svinjarija
Meta i Google optuženi da su namjerno izazvali ovisnost mladih korisnika
Novi detalji filmskog napada u Italiji: Pljačkaši glumili policiju, uslijedio rat
Što se to događa na Kubi? Komunistički režim je na izmaku snaga
SAD će prepustiti dvije zapovjedne dužnosti u NATO-u Europljanima
ICE uhitio Irca s radnom dozvolom, u zatvoru je već 5 mjeseci. "Živim kao u logoru"
Elon Musk: Amerika će 1000% bankrotirati. Mogu je spasiti samo AI i roboti
09.02.2026
Zelenski: Rusija svakodnevno napada našu željezničku infrastrukturu
Socijalist Seguro pobijedio krajnju desnicu na izborima u Portugalu
Rusija ima strašne gubitke. Putin bi mogao biti prisiljen na riskantan potez
Prije 7 dana u Bugarskoj nađene tri mrtve osobe. Danas u kamperu nađene još tri
Amerika planira pooštriti uvjete za ulazak turista
Norveška diplomatkinja dala ostavku zbog veza s Epsteinom
08.02.2026
Obitelj u SAD-u tuži Teslu. Mladić izgorio nakon nesreće, nije mogao otvoriti vrata
Paradoks bitcoina: Zašto cijena pada unatoč potražnji ulagača
Bivšeg francuskog ministra krenuli istraživati zbog veza s Epsteinom. Dao je ostavku
Danski ministar: Situacija s SAD-om u vezi Grenlanda se jako poboljšala
Netanyahu se sastaje s Trumpom u srijedu u Washingtonu, razgovarat će o Iranu
Žestoki prosvjedi protiv ZOI u Milanu. Ljevičari se tukli s policijom
Trump ide u sukob s Europom. Iza svega stoji tajnoviti arhitekt nove politike SAD-a
07.02.2026
Moldavska predsjednica odbila nominaciju za Nobelovu nagradu
ISIL preuzeo odgovornost za bombaški napad u Pakistanu
Lavina u Slovačkoj usmrtila dvojicu mađarskih planinara
Netanyahu: Epstein nije radio za Izrael. Dokaz je njegov blizak odnos s Barakom
Europa pojačava pritisak. U Moskvi raste zabrinutost
Tinejdžer optužen za ubojstvo studenta u Britaniji
06.02.2026
U strahu da će Rusi zauzeti grad, udovica premjestila grob ukrajinskog vojnika
Američki ministar: Iransko vodstvo je kao ludo prebacivalo novac u inozemstvo
Turska ide u privatizaciju dva ključna mosta u Istanbulu
Vance o Grenlandu: Dobili smo puno više nego što smo imali na početku
Argentina i SAD sklopile sveobuhvatni trgovinski sporazum
Bitcoin se ponaša čudno
FBI istražuje otmicu majke američke voditeljice. Situaciju prati i Trump
05.02.2026
Tisuće i dalje bez struje u smrznutoj Ukrajini. "Ovo nije normalan život"
Zelenski: Rusija bi morala izgubiti još 800.000 vojnika da osvoji istok Ukrajine
FBI-jev doušnik je tvrdio da je Epstein bio izraelski špijun
Apel UNICEF-a državama: Kriminalizirajte AI sadržaj koji skida odjeću s djece
Rusija: Kad istekne Novi START, slobodni smo raditi što hoćemo
Macronov savjetnik bio u Moskvi. Sastao se s Putinovim čovjekom
Libanonski premijer: Sveopći rat na Bliskom istoku se mora izbjeći
04.02.2026
Bizarna prepiska Epsteina i biznismena iz Emirata. Od Kurana do "svježih" Ruskinja
Trump: Putin je održao obećanje o prekidu napada, ali volio bih da okonča rat
Policija istražuje britanskog moćnika zbog veza s Epsteinom
Pao je ChatGPT |
|
|
|
|
OSTALE VIJESTI
|