TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU
ARHIVA
16.03.2006.
| Stravične posljedice testiranja lijeka u Londonu |
|
 |
 |
SCENE kakve se viđaju jedino u jeftinim horor-filmovima postale su stvarnost u londonskoj bolinici Northwich Park. Prema navodima te iste bolnice, dva čovjeka su u kritičnom, a šestorica u teškom stanju nakon što su tamo u ponedjeljak poslužili kao "pokusni kunići" prilikom testiranja novog lijeka pod kodnim imenom TGN412.
TGN412 je predviđen za liječenje reumatičnog artritrisa i leukemije. Međutim, ubrzo nakon konzumiranja lijeka, pacijentima je naglo pozlilo, a dvojica su ubrzo nakon pali u komu.
Pokus je odmah obustavljen, a britanske vlasti su uputile upozorenje drugim državama i organizacijama da odmah prekinu sve testove vezane uz TGN412.
Međutim, to je slaba utjeha za 35-godišnju Myfawny Marshall, čiji se dečko, zasada neimenovani 28-godišnji barmen, nalazi među žrtvama.
U izjavi medijima je rekla kako ga prilikom posjeta jedinici za intenzivnu skrb, gdje se liječnici bore za njegov život, nije mogla prepoznati. Tvrdi da su mu lice i vrat "potpuno izobličeni", tako "da sliči na čovjeka-slona".
Prema njenim riječima, nesretni barmen je već nekoliko puta prije toga služio kao "pokusni kunić" za farmaceutsku industriju. "To je bio sjajan izvor prihoda", kaže Marshallova, "a i osjećao se ponosan zbog toga što se žrtvuje za čovječanstvo".
Parexell, tvrtka koja je provodila testove, u izjavi tvrdi da preliminarni testovi nisu ukazivali na mogućnost negativnih reakcija. Isto tvrdi i TeGenero, njemačka farmaceutska tvrtka koja proizvodi TGN412.
S druge strane, Marshall tvrdi da liječnici nisu u stanju pomoći žrtvama, jer "nemaju pojma o kakvom je lijeku riječ i kakve on efekte ima". Navodno su joj rekli da ne mogu učiniti ništa nego čekati da "tvar, ma kakva bila, sama izađe iz pacijentovog tijela".
"Pokusni kunići" za farmaceustsku industriju, inače, imaju običaj zarađivati oko 100 funti (1060 HRK) dnevno, a neki među njima su od toga napravili profesionalnu karijeru. Zbog toga se u redove "pokusnih kunića" javlja sve više ljudi željnih brze, lake, iako ponekad i riskantne zarade.
Industrija ljudskih "pokusnih kunića" će vjerojatno još više procvasti ukoliko u Velikoj Britaniji i drugim zemljama, pod pritiskom sve moćnijeg pokreta za prava životinja, oni postanu jedina opcija za kliničko testiranje lijekova.
D.A. |
| Mediji: Pokop Miloševića ipak u Požarevcu |
|
 |
 |
SRPSKI i strani mediji izvještavaju kako je ponovo došlo do nedoumice oko mjesta pokopa Slobodana Miloševića.
Naime, B92 prenosi izjavu zastupnika Socijalističke partije Srbije u Skupštini Srbije Bojana Kekića, koji kaže kako će Milošević biti pokopan u petak ili subotu na Požarevcu.
I agencija Associated Press, pozivajući se na izjavu Zorana Anđelkovića, zamjenika predsjednika Socijalističke partije Srbije, javlja kako će pokop biti održan u Požarevcu.
B92 od Javnog poduzeća Komunalne službe iz Požarevca saznaje kako još nitko nije službeno zatražio grobno mjesto na kojem bi Milošević mogao biti pokopan, a prema istom izvoru Milošević bi mogao biti pokopan i u dvorištu obiteljske kuće, za što bi trebala dozvolu dati Skupština općine Požarevac.
Kasno sinoć, odvjetnik obitelji Milošević kazao je kako će pogreb biti u Beogradu, te da je o tome Marko Milošević obavijestio Haški sud.
A.H. |
| Ruski liječnici: Milošević umro od infarkta, liječenje u Moskvi bi ga spasilo |
|
 |
 |
RUSKI liječnik koji je doputovao u Haag kako bi provjerio rezultate obdukcije tijela Slobodana Miloševića kazao je kako može potvrditi da je Milošević umro od infarkta, te da je obdukcija stručno izvedena, no dodao je kako bi Milošević još bio živ da ga je Haag pustio na liječenje u Moskvu.
"Došli smo do istog zaključka kao i patolozi koju su radili obdukciju. Zadovoljni smo s onim što smo vidjeli" - izjavio je za Reuters kardiolog Leo Bokeria, direktor središta za kardiovaskularnu kirurgiju Bakuljev u Moskvi.
Ruska vlada poslala je Bokeriu s ekipom liječnika u Haag kako bi provjerili kako je i od čega umro Milošević, jer nisu vjerovali da će nizozemski patolozi dobro obaviti svoj posao i sprovesti istragu.
Bokeria je dodao kako nije primijetio nikakve znakove koji bi upućivali na samoubojstvo, no pita se je li Milošević bio adekvatno liječen u Haagu.
"Milošević bi bio živ da je imao adekvatnu njegu, i da su ga pustili na liječenje u Moskvu" - zaključio je ruski kardiolog.
Toksikološki rezultati očekuju se krajem tjedna. Oni bi mogli potvrditi je li uzrok infarkta uzimanje lijeka protiv gube i tuberkuloze koji su navodno neutralizirali lijekove za srce i visoki tlak.
Miloševićevo tijelo danas će popodne avionom biti prebačeno do Beograda, gdje će Milošević biti pokopan.
A.H. |
| Sletio avion sa Miloševićevim tijelom, dočekao ga SPS i tridesetak građana |
|
 |
 |
AVION sa tijelom bivšeg predsjednika Srbije i SR Jugoslavije Slobodana Miloševića stigao je danas oko 15.30 sati iz Amsterdama na beogradski aerodrom, gdje su ga dočekali najviši dužnosnici Socijalističke partije Srbije, prenosi agencija Beta.
Na aerodromu su se okupili Milorad Vučelić, Uroš Šuvaković, Milutin Mrkonjić i čelnik Udruženja "Sloboda" Bogoljub Bjelica, dočekavši lijes s posmrtnim ostacima Slobodana Miloševića okićen srpskom zastavom i buketom crvenih ruža.
Tijelo Slobodana Miloševića će preko noći bit će smješteno u mrtvačnicu Vojno-medicinske akademije u Beogradu.
Tridesetak građana okupilo se izvan aerodromske zgrade.
Njegov sin, Marko Milošević sutra će stići avionom iz Moskve.
Prema najavama, ispraćaj posmrtnih ostataka Slobodana Miloševića iz Beogradu bit će organiziran u subotu u podne, ispred Skupštine SCG.
Milošević će biti sahranjen u subotu u Požarevcu, u gradu u kojem je rođen.
M.S. |
| Milan Martić nakon smrti Babića i Miloševića pao u psihičku krizu |
|
 |
 |
HAŠKO suđenje bivšem čelniku pobunjenih Srba u Hrvatskoj Milanu Martiću prekinuto je do ponedjeljka, 20. ožujka, kako bi se optuženom omogućilo da se oporavi od psihičke krize u koju je navodno zapao nakon smrti Milana Babića i Slobodana Miloševića, odlučeno je na sjednici u srijedu.
Martićev branitelj Predrag Milovančević danas je sudskom vijeću predočio izvještavanje liječnika, koji su optuženog pregledali u pritvoru, u kojem se govori o njegovoj "emocionalnoj nestabilnosti" i "privremenoj psihičkoj krizi" u posljednjih nekoliko tjedana.
Na temelju tih nalaza Milovančević je zatražio da se suđenje odgodi na dva tjedna kako bi se Martiću dalo vremena za oporavak. Predložio je da se saslušaju liječnici koji su sačinili izvještavanje.
Tužitelj Colin Black usprotivio se prijedlogu, ističući da suđenje mora teći sve dok obrana ne dokaže Martićevu procesnu nesposobnost.
Predsjedavajući sudac Bakone Justice Moloto (JAR), podsjetio je da "optuženi nije pokazivao znake emocionalne nestabilnosti nakon Babićevog samoubojstva 5. ožujka, i bio je na suđenju cijeli tjedna nakon toga".
Privremenu psihičku krizu Martića mogla je izazvati samo smrt Miloševića, 11. ožujka, ocijenio je sudac Moloto.
Upozorio je kako se u liječničkom izvještaju ne navodi kakvu je terapiju Martić primao posljednjih tjedana, te zaključio kako u stvari nije jasno što je dovelo do psihičkih problema.
Na kraju je vijeće ipak odlučilo odgoditi suđenje za ostatak ovoga tjedna i nastaviti ga u ponedjeljak 20. ožujka.
Martić se u ponedjeljak požalio da ne može pratiti suđenje jer je u šoku zbog smrti dvoje bliskih ljudi, Miloševića u čiju je obranu uskoro trebao svjedočiti i Babića, koji je, istina svjedočio protiv njega, ali je, kako je rekao, bio "mlad čovjek koji je imao obitelj".
"Nalazim se u strašnom šoku poslije smrti dva čovjeka koje sam jako dobro poznavao i za koje sam bio emotivno vezan", rekao je Martić i zatražio prekid suđenja dok se "malo ne sabere".
Odvjetnik Milovančević tada je oštro kritizirao upravu pritvora UN-a zbog smrti "najvažnijeg svjedoka protiv Martića i najznačajnijeg haškog optuženika" ukazujući na manjkavu kontrolu nad korištenjem lijekova i unosom hrane u pritvor, te izrazivši sumnju u sigurnost svog branjenika i regularnost njegova suđenja.
Vijeće je tada naložilo da branitelj pribavi liječničko izvještavanje o Martićevu zdravstvenom stanju i prekinulo sjednicu.
Tako, svega nekoliko dana nakon smrti Slobodana Miloševića, i desetak dana od samoubojstva Milana Babića, ostaje neizvjesno hoće li i na koji način Milna Martić biti sposoban pratiti suđenje pred ICTY-em.
Martić (60), bivši ministar policije i obrane i predsjednik samoproglašene srpske republike u Kninu, optužen je u 19 točaka za zločine protiv čovječnosti počinjene protiv hrvatskih civila na okupiranim područjima 1991-95., za ratne zločine u BiH 1994. i za raketiranje Zagreba u svibnju 1995.
Index.hr/Hina |
| Miloševićeva sahrana ipak u Srbiji |
|
 |
 |
| TIJELO pokojnog bivšeg srbijanskog predsjednika Slobodana Miloševića ipka će biti sahranjeno u Beogradu, javljaju tamošnji mediji. Uskoro opširnije. |
| Mira Marković neće biti na Miloševićevom sprovodu? |
|
 |
 |
MIRA MARKOVIĆ, udovica bivšeg jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića, dala je suglasnost da on bude pokopan u Srbiji, ali je rekla da ona neće doći na sprovod, izjavio je potpredsjednik ruske Dume Sergej Baburin.
Kako prenose ruske agencije, Baburin je u stalnom kontaktu s Miloševićevom obitelji. "Mirjana Marković je dala suglasnost da Milošević bude pokopan u Beogradu, iako ona neće ići na sprovod", rekao je on dodavši da ona smatra da sigurnosna jamstva koje je dobila od srbijanskih vlasti nisu dovoljna.
Potpredsjednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Milorad Vučelić izjavio je u utorak navečer gostujući na RTS-u da će Milošević biti pokopan u Srbiji.
"Slobodan Milošević definitivno će biti pokopan u Srbiji, kako i dolikuje predsjedniku Srbije i Jugoslavije i Socijalističke partije Srbije. Odbor za doček će dočekati tijelo Slobodna Miloševića na aerodromu, a građane ćemo naknadno obavijestiti o komemoraciji, mjestu gdje će tijelo biti izloženo i o pogrebu", rekao je Vučelić.
On je također kazao kako očekuje da će se obitelj Milošević idućih dana okupiti u Beogradu jer su postignuti uvjeti za to. Srbijanski mediji u srijedu javljaju da će Milošević biti pokopan u Beogradu.
Index.hr/Hina |
Preuzeto sa portala INDEX.HR
20.02.2026
Bivši princ Andrew pušten iz pritvora nakon 12 sati
Trump pozvao Bjelorusiju na sastanak Odbora za mir, ali delegacija nije dobila vize
Meloni prozvala ljevicu zbog smrti aktivista. Macron joj uzvratio
Spolno zlostavljala dječake u Americi, dobila je preko 50 godina zatvora
EU će potrošiti 5 milijuna eura više na privatne zrakoplove nego 2021.
JPMorgan odgovara na Trumpovu tužbu od 5 milijardi dolara
Kako je Hrvatska zadala žestok udarac Putinovim korisnim budalama
19.02.2026
Bijela kuća: Toplo preporučujemo Iranu da se dogovori s Trumpom
Eksplozija u uredu za novačenje u Ukrajini
Majka i kći u Mađarskoj pokušale otrovati zeta. U kavu mu stavile ricin
Troje mrtvih u lavinama u Austriji. Među poginulima i njemački skijaš
Hitno slijetanje aviona u SAD-u. Putnik pokušao ući u pilotsku kabinu
Život na Kubi je stao. Ovako danas izgleda Havana
18.02.2026
Kubanci mjesecima čekaju na termin za točenje goriva
Zelenski: Naložio sam timu da u Ženevi pokrene pitanje mog sastanka s Putinom
"Ako staneš, mrtav si". Kraj jedne od najtežih i najvažnijih bitaka rata u Ukrajini
Bivši ukrajinski ministar ukradenim novcem plaćao svojoj djeci školovanje u Švicarskoj
Zelenski: U Ukrajinu vraćeno dvije tisuće djece s okupiranih područja
Peru smijenio predsjednika jer se tajno sastao s kineskim biznismenom
Trump traži prava na svoje ime za zračne luke
17.02.2026
Djevojka (21) koja je pobjegla iz Ukrajine zbog rata ubijena u SAD-u
Njemačka kritizirala Francusku: "Pozivamo ih da učine ono što mi radimo"
Šest EU zemalja sastalo se iza zatvorenih vrata. Irska se pobunila
Ukrajinci u četiri dana ostvarili najveći teritorijalni napredak u 2,5 godine
Majka Navalnog položila cvijeće na sinovljev grob: "On je ubijen"
Šef UN-a: Zabrinut sam zbog krize na Kubi
Njemački ministar: Zemlje EU se ne smiju skrivati iza nacionalnih interesa
16.02.2026
Iran poslao poruku Americi. "Spremni smo na kompromis"
HDZ-u visi većina zbog Dabrine snimke? Hrebak prijeti odlaskom, oporba traži izbore
Europi je dosta "stalnog pljuvanja" od strane Amerike
Europski obavještajci tvrde da je Navalni otrovan žabljim otrovom. Javila se Rusija
Merz: Kulturni rat MAGA pokreta nije naš rat. Meloni: Ne slažem se
Krhko primirje u Gazi. U novim izraelskim napadima ubijeno 11 ljudi
Sve jača aneksija Izraela na Zapadnoj obali. Odobrili kupovinu ilegalnih zemljišta
15.02.2026
Amerikanci umirili Europu. Dvije zemlje ipak poslale oštru poruku Washingtonu
Guverner Kalifornije: Trebat će vremena, ali transatlantsko partnerstvo nije mrtvo
Šuica ide na prvi sastanak Trumpova Odbora za mir
Bivši šef SOA-e: Tri su ključna izazova za Europu
Analitičar Akrap: Nadam se da je kancelar Merz prelomio
Pet europskih zemalja optužilo Rusiju za smrt Navalnog. Stigla reakcija Rusa
Uskoro se prvi puta sastaje Trumpov Odbor za mir. Na njemu će biti i Izrael
14.02.2026
Ukrajinski šef diplomacije: Bez Trumpa je nerealno završiti rat s Rusijom
Macron i Merz spominju nuklearno oružje. "Suzdržavamo se od Drugog rata, više nećemo"
Trump pozvao Zelenskog da ubrza pregovore s Rusijom
Zelenski: Putin nije više mladić, nema još puno vremena. Daj Bože da nema
Planirali ubiti stotine Židova u Manchesteru, osuđeni su. Danas objavljene kazne
U Sydneyju zabranili ulazak u autobuse u bikiniju. Izbila velika rasprava
13.02.2026
SAD se povlači iz strateške baze u Siriji
Šestero republikanaca prkosilo Trumpu, glasali protiv uvođenja carina Kanadi
Serija skandala, nepotizam i međusobni sukobi. Što se događa u AfD-u?
Što se događa u Ukrajini? Objavljene karte, moćna grupacija juriša na važnu utvrdu
Psi u Britaniji nasmrt izgrizli susjeda. Vlasnik osuđen na pet godina zatvora
Ruski vojnici i vojni blogeri bijesni na Kremlj
Bivša partnerica Orbanova suparnika o snimci iz spavaće sobe: I ja sam tu žrtva
12.02.2026
Novi detalji o misterioznom sajtu sa spavaćom sobom. Orbanov suparnik: Ja sam meta
Ovo je popis najgorih masovnih pucnjava u Kanadi
Epsteinova žrtva prozvala Buckinghamsku palaču: "Istražite spise oko Andrewa"
Talijanska vlada odobrila zakon koji će dozvoliti pomorske blokade protiv migranata
Policija otkrila identitet ubojice iz Kanade. "Rođena je kao muškarac"
Analitičar: Moguć je sukob Amerike i Irana
11.02.2026
U školi u Londonu izbodena dva dječaka, uhićen 13-godišnjak
Čelnici Slovačke, Češke i Austrije za veću konkurentnost i niže cijene energije u EU
U Turskoj viličarom provalio u zlatarnicu, ukrao zlato i pobjegao na magarcu
SAD i Azerbajdžan potpisali strateško partnerstvo
Nadbiskup Kutleša: Dvije su Hrvatske. Jedna je tiha, a druga poput Barabe
Poljska traži europski uhidbeni nalog za bivšeg ministra kojem je Orban dao azil
Objavljena dosad nepoznata imena počinitelja iz Epsteinovih spisa
10.02.2026
Gradonačelnik Karlovca: Oštećenja u Zvijezdi prelaze milijun eura. Svinjarija
Meta i Google optuženi da su namjerno izazvali ovisnost mladih korisnika
Novi detalji filmskog napada u Italiji: Pljačkaši glumili policiju, uslijedio rat
Što se to događa na Kubi? Komunistički režim je na izmaku snaga
SAD će prepustiti dvije zapovjedne dužnosti u NATO-u Europljanima
ICE uhitio Irca s radnom dozvolom, u zatvoru je već 5 mjeseci. "Živim kao u logoru"
Elon Musk: Amerika će 1000% bankrotirati. Mogu je spasiti samo AI i roboti
09.02.2026
Zelenski: Rusija svakodnevno napada našu željezničku infrastrukturu
Socijalist Seguro pobijedio krajnju desnicu na izborima u Portugalu
Rusija ima strašne gubitke. Putin bi mogao biti prisiljen na riskantan potez
Prije 7 dana u Bugarskoj nađene tri mrtve osobe. Danas u kamperu nađene još tri
Amerika planira pooštriti uvjete za ulazak turista
Norveška diplomatkinja dala ostavku zbog veza s Epsteinom
08.02.2026
Obitelj u SAD-u tuži Teslu. Mladić izgorio nakon nesreće, nije mogao otvoriti vrata
Paradoks bitcoina: Zašto cijena pada unatoč potražnji ulagača
Bivšeg francuskog ministra krenuli istraživati zbog veza s Epsteinom. Dao je ostavku
Danski ministar: Situacija s SAD-om u vezi Grenlanda se jako poboljšala
Netanyahu se sastaje s Trumpom u srijedu u Washingtonu, razgovarat će o Iranu
Žestoki prosvjedi protiv ZOI u Milanu. Ljevičari se tukli s policijom
Trump ide u sukob s Europom. Iza svega stoji tajnoviti arhitekt nove politike SAD-a
07.02.2026
Moldavska predsjednica odbila nominaciju za Nobelovu nagradu
ISIL preuzeo odgovornost za bombaški napad u Pakistanu
Lavina u Slovačkoj usmrtila dvojicu mađarskih planinara
Netanyahu: Epstein nije radio za Izrael. Dokaz je njegov blizak odnos s Barakom
Europa pojačava pritisak. U Moskvi raste zabrinutost
Tinejdžer optužen za ubojstvo studenta u Britaniji
06.02.2026
U strahu da će Rusi zauzeti grad, udovica premjestila grob ukrajinskog vojnika
Američki ministar: Iransko vodstvo je kao ludo prebacivalo novac u inozemstvo
Turska ide u privatizaciju dva ključna mosta u Istanbulu
Vance o Grenlandu: Dobili smo puno više nego što smo imali na početku
Argentina i SAD sklopile sveobuhvatni trgovinski sporazum
Bitcoin se ponaša čudno
FBI istražuje otmicu majke američke voditeljice. Situaciju prati i Trump
05.02.2026
Tisuće i dalje bez struje u smrznutoj Ukrajini. "Ovo nije normalan život"
Zelenski: Rusija bi morala izgubiti još 800.000 vojnika da osvoji istok Ukrajine
FBI-jev doušnik je tvrdio da je Epstein bio izraelski špijun
Apel UNICEF-a državama: Kriminalizirajte AI sadržaj koji skida odjeću s djece
Rusija: Kad istekne Novi START, slobodni smo raditi što hoćemo
Macronov savjetnik bio u Moskvi. Sastao se s Putinovim čovjekom
Libanonski premijer: Sveopći rat na Bliskom istoku se mora izbjeći
04.02.2026
Bizarna prepiska Epsteina i biznismena iz Emirata. Od Kurana do "svježih" Ruskinja
Trump: Putin je održao obećanje o prekidu napada, ali volio bih da okonča rat
Policija istražuje britanskog moćnika zbog veza s Epsteinom
Pao je ChatGPT |