|
 |
|
TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU
ARHIVA
18.09.2011.
Konstruktivna noć na Kosovu: Srbi na cesti Priština-Rudare podigli zid visok tri metra

Foto: AFP
UNATOČ tome što se stanje na Kosovu tokom jučerašnjeg dana malo primirilo, Srbi su proteklu noć ipak odlučili provesti na barikadama.
Dapače, barikade su čak i pojačane, a najviše su se iskazali srpski "zidari" u Kosovskoj Mitrovici, koji su na putu Priština - Rudare tokom večeri podigli čak tri metra visok zid koji u potpunosti onemogućava promet do Jarinja. Na glavnom mostu u Kosovskoj Mitrovici dovezena su još 4 kamiona šljunka kako bi se ojačala barikada.
Tijekom istovarivanja pijeska na mostu preko Ibra, koji povezuje dva dijela Kosovske Mitrovice, došlo je i do manjeg incidenta, kada su Albanci počeli kamenjem gađati vozače kamiona, a oni su im uzvratili istom mjerom. Navodno se čula i pucnjava iz vatrenog oružja s južnog dijela grada. Ubrzo je došla i policija koja je situaciju stavila pod kontrolu.
Rumunji koji rade u Eulexu su pak blokirali most u Suvom dolu. U Kosovskoj Mitrovici blokiran je i zapadni most preko Ibra čime je zatvoren još jedan put za eventualni prelazak ROSU ka sjeveru Kosova, piše B92.
U međuvremenu, Srbija je Europskoj uniji dostavila prijedlog za rješenje problema na prijelazima Brnjak i Jarinje, kojim se predviđa da kosovski policajci i carinici ne budu na tim prijelazima, saopštio je šef pregovaračkog tima Beograda Borislav Stefanović.
Gadafijevci se žestoko brane: Pobunjenici podvijena repa pobjegli iz Bani Walida

Foto: AFP
LIBIJSKI pobunjenici sinoć ipak nisu uspjeli zauzeti dva preostala bastiona Gadafijevih lojalista - Bani Walid i Sirt - iako se početkom dana činilo kako njihovo napredovanje ovog puta neće biti zaustavljeno.
I zaista, pobunjenici su se nakon teških borbi uspjeli probiti u središte Bani Walida, gdje su upali u svojevrsnu zamku, jer su se ubrzo našli pod teškom paljbom snajperista i minobacača. Ubrzo su bili prisiljeni na povlačenje.
"Dobili smo naredbe da se povučemo. Previše smo izloženi raketama i snajperistima. Pregrupirat ćemo se i vratiti poslije", kazao je jedan pobunjenički borac za Reuters. Slična je situacija i u gradu Sirtu, gdje se također i dalje vode žestoke borbe za kontrolu grada. Ni tamo pobunjenici nisu uspjeli zadati odlučan udarac Gadafijevim borcima.
I dok im na vojnom planu ne cvjetaju ruže, pobunjenici su jučer ipak primili jedan politički poticaj jer je UN izglasao odluku kojom se libijskim prijelaznim vlastima ustupa mjesto koje je dosad u Općoj skupštini imala "Gadafijeva " Libija. To će šefu Nacionalnog prijelaznog vijeća Mustafi Abdelu Jalilu omogućiti da sljedećeg tjedna prisustvuje zasjedanju Opće skupštine UN-a u New Yorku. Nakon sjednice, zakazan je i njegov sastanak s američkim predsjednikom Barackom Obamom. Osim toga, Un je odlučio i omekšati sankcije nametnute Libiji, a to se prvenstveno odnosi na njihove banke i nacionalnu naftnu industriju.
Grk nije uspio dobiti kredit, pa se u znak protesta zapalio ispred banke

Foto: AFP
DA JE financijska kriza mnoge u Grčkoj dovela do ruba živčanog sloma najbolje pokazuje jučerašnji primjer 55-godišnjeg muškarca koji se u znak protesta zapalio ispred banke Pirateus u Solunu.
Prije nego što se zapalio, muškarac je u megafon vikao kako je u dugovima i da mu banka ne želi odobriti kredit.
Vrijedi istaknuti kako mu ovo nije prvi put da poseže za ovako rezolutnim mjerama. Grčka policija tvrdi kako se prethodno već tri puta zapalio u znak protesta. Prije ovog petka, posljednji put je na sebe praznio kanistar s benzinom prije 15 mjeseci, ali je razlog bio isti. Ni tad nije mogao dobiti kredit da otplati dugove zbog propale firme
Tenzije Turske i Cipra zbog plina smiruju Ujedinjeni narodi

Foto: Arhiva (AFP)
ODNOSI između Turske i Cipra u posljednje vrijeme posebno su narušeni zbog sukoba oko iskorištavanja plina u moru uz obale Cipra. Naime, problem je nastao kada je Vlada ciparskih Grka najavila da kani nastaviti s traženjem plina u istočnom Sredozemlju unatoč protivljenju Turske.
Zbog podignutih tenzija angažirani su Ujedinjeni narodi koji su pozvali sve uključene strane da riješe problem na miran način. Isto tako UN navodi kako će od eventualno pronađenog plina koristi imati obje ciparske zajednice. Upravo je ovaj konflikt razlog da se posebna predstavnica UN-ovog glavnog tajnika Ban Ki-moona Lisa Buttenheim nalazi u toj državi.
Podsjetimo kako Turska podupire odcijepljene ciparske Turke na sjeveru otoka.
Ponestalo novaca: WikiLeaks na eBayu prodaje Assangeove suvenire

Foto: AFP
ORGANIZACIJA WikiLeaks odlučila je na internet aukciji ponuditi niz suvenira vezanih us svog osnivača Juliana Assangea, kako bi prikupili dodatna sredstva za nastavak rada. WikiLeaks se u posljednje vrijeme nalazi u financijskim problemima jer su mu ukinuti mnogi izvori financiranja.
Među ponuđenim predmetima na eBayu nalaze se Assangeov laptop, pa čak i pakiranje u kojem je dobio svoju zatvorsku kavu. Riječ je ujedno i o predmetima s najskupljom (6000 dolara) i najjeftinijom (315 dolara) početnom cijenom.
Svi predmeti usko su povezani s ikonom zviždačkog pokreta Assangeom. Pakiranje kave je uspio prošvercati iz zatvora, taj konkretan laptop je koristio za "pripremu diplomatskih depeša za javno objavljivanje", a tu je i ekskluzivna potpisana fotografija Assangea u kućnom pritvoru, dva dana prije njegovog 40. rođendana. Njena početna cijena je 947 dolara.
Novi potres pogodio japansko priobalje, nema opasnosti od tsunamija

Foto: Ilustracija
NOVI potres jačine 6,6 stupnjeva po Richteru jutros je pogodio vode ispred istočne obale Japana. Epicentar je bio prilično blizu područja koje je u ožujku opustošeno potresom i tsunamijem.
Ovog puta nije bilo ozbiljnih posljedica, a potres nije pratila uzbuna od tsunamija, saopštio je Američki geofizički institut. Zasad nema prijavljenih žrtava, niti objave materijalne štete.
Preuzeto sa portala INDEX.HR
20.02.2026
Bivši princ Andrew pušten iz pritvora nakon 12 sati
Trump pozvao Bjelorusiju na sastanak Odbora za mir, ali delegacija nije dobila vize
Meloni prozvala ljevicu zbog smrti aktivista. Macron joj uzvratio
Spolno zlostavljala dječake u Americi, dobila je preko 50 godina zatvora
EU će potrošiti 5 milijuna eura više na privatne zrakoplove nego 2021.
JPMorgan odgovara na Trumpovu tužbu od 5 milijardi dolara
Kako je Hrvatska zadala žestok udarac Putinovim korisnim budalama
19.02.2026
Bijela kuća: Toplo preporučujemo Iranu da se dogovori s Trumpom
Eksplozija u uredu za novačenje u Ukrajini
Majka i kći u Mađarskoj pokušale otrovati zeta. U kavu mu stavile ricin
Troje mrtvih u lavinama u Austriji. Među poginulima i njemački skijaš
Hitno slijetanje aviona u SAD-u. Putnik pokušao ući u pilotsku kabinu
Život na Kubi je stao. Ovako danas izgleda Havana
18.02.2026
Kubanci mjesecima čekaju na termin za točenje goriva
Zelenski: Naložio sam timu da u Ženevi pokrene pitanje mog sastanka s Putinom
"Ako staneš, mrtav si". Kraj jedne od najtežih i najvažnijih bitaka rata u Ukrajini
Bivši ukrajinski ministar ukradenim novcem plaćao svojoj djeci školovanje u Švicarskoj
Zelenski: U Ukrajinu vraćeno dvije tisuće djece s okupiranih područja
Peru smijenio predsjednika jer se tajno sastao s kineskim biznismenom
Trump traži prava na svoje ime za zračne luke
17.02.2026
Djevojka (21) koja je pobjegla iz Ukrajine zbog rata ubijena u SAD-u
Njemačka kritizirala Francusku: "Pozivamo ih da učine ono što mi radimo"
Šest EU zemalja sastalo se iza zatvorenih vrata. Irska se pobunila
Ukrajinci u četiri dana ostvarili najveći teritorijalni napredak u 2,5 godine
Majka Navalnog položila cvijeće na sinovljev grob: "On je ubijen"
Šef UN-a: Zabrinut sam zbog krize na Kubi
Njemački ministar: Zemlje EU se ne smiju skrivati iza nacionalnih interesa
16.02.2026
Iran poslao poruku Americi. "Spremni smo na kompromis"
HDZ-u visi većina zbog Dabrine snimke? Hrebak prijeti odlaskom, oporba traži izbore
Europi je dosta "stalnog pljuvanja" od strane Amerike
Europski obavještajci tvrde da je Navalni otrovan žabljim otrovom. Javila se Rusija
Merz: Kulturni rat MAGA pokreta nije naš rat. Meloni: Ne slažem se
Krhko primirje u Gazi. U novim izraelskim napadima ubijeno 11 ljudi
Sve jača aneksija Izraela na Zapadnoj obali. Odobrili kupovinu ilegalnih zemljišta
15.02.2026
Amerikanci umirili Europu. Dvije zemlje ipak poslale oštru poruku Washingtonu
Guverner Kalifornije: Trebat će vremena, ali transatlantsko partnerstvo nije mrtvo
Šuica ide na prvi sastanak Trumpova Odbora za mir
Bivši šef SOA-e: Tri su ključna izazova za Europu
Analitičar Akrap: Nadam se da je kancelar Merz prelomio
Pet europskih zemalja optužilo Rusiju za smrt Navalnog. Stigla reakcija Rusa
Uskoro se prvi puta sastaje Trumpov Odbor za mir. Na njemu će biti i Izrael
14.02.2026
Ukrajinski šef diplomacije: Bez Trumpa je nerealno završiti rat s Rusijom
Macron i Merz spominju nuklearno oružje. "Suzdržavamo se od Drugog rata, više nećemo"
Trump pozvao Zelenskog da ubrza pregovore s Rusijom
Zelenski: Putin nije više mladić, nema još puno vremena. Daj Bože da nema
Planirali ubiti stotine Židova u Manchesteru, osuđeni su. Danas objavljene kazne
U Sydneyju zabranili ulazak u autobuse u bikiniju. Izbila velika rasprava
13.02.2026
SAD se povlači iz strateške baze u Siriji
Šestero republikanaca prkosilo Trumpu, glasali protiv uvođenja carina Kanadi
Serija skandala, nepotizam i međusobni sukobi. Što se događa u AfD-u?
Što se događa u Ukrajini? Objavljene karte, moćna grupacija juriša na važnu utvrdu
Psi u Britaniji nasmrt izgrizli susjeda. Vlasnik osuđen na pet godina zatvora
Ruski vojnici i vojni blogeri bijesni na Kremlj
Bivša partnerica Orbanova suparnika o snimci iz spavaće sobe: I ja sam tu žrtva
12.02.2026
Novi detalji o misterioznom sajtu sa spavaćom sobom. Orbanov suparnik: Ja sam meta
Ovo je popis najgorih masovnih pucnjava u Kanadi
Epsteinova žrtva prozvala Buckinghamsku palaču: "Istražite spise oko Andrewa"
Talijanska vlada odobrila zakon koji će dozvoliti pomorske blokade protiv migranata
Policija otkrila identitet ubojice iz Kanade. "Rođena je kao muškarac"
Analitičar: Moguć je sukob Amerike i Irana
11.02.2026
U školi u Londonu izbodena dva dječaka, uhićen 13-godišnjak
Čelnici Slovačke, Češke i Austrije za veću konkurentnost i niže cijene energije u EU
U Turskoj viličarom provalio u zlatarnicu, ukrao zlato i pobjegao na magarcu
SAD i Azerbajdžan potpisali strateško partnerstvo
Nadbiskup Kutleša: Dvije su Hrvatske. Jedna je tiha, a druga poput Barabe
Poljska traži europski uhidbeni nalog za bivšeg ministra kojem je Orban dao azil
Objavljena dosad nepoznata imena počinitelja iz Epsteinovih spisa
10.02.2026
Gradonačelnik Karlovca: Oštećenja u Zvijezdi prelaze milijun eura. Svinjarija
Meta i Google optuženi da su namjerno izazvali ovisnost mladih korisnika
Novi detalji filmskog napada u Italiji: Pljačkaši glumili policiju, uslijedio rat
Što se to događa na Kubi? Komunistički režim je na izmaku snaga
SAD će prepustiti dvije zapovjedne dužnosti u NATO-u Europljanima
ICE uhitio Irca s radnom dozvolom, u zatvoru je već 5 mjeseci. "Živim kao u logoru"
Elon Musk: Amerika će 1000% bankrotirati. Mogu je spasiti samo AI i roboti
09.02.2026
Zelenski: Rusija svakodnevno napada našu željezničku infrastrukturu
Socijalist Seguro pobijedio krajnju desnicu na izborima u Portugalu
Rusija ima strašne gubitke. Putin bi mogao biti prisiljen na riskantan potez
Prije 7 dana u Bugarskoj nađene tri mrtve osobe. Danas u kamperu nađene još tri
Amerika planira pooštriti uvjete za ulazak turista
Norveška diplomatkinja dala ostavku zbog veza s Epsteinom
08.02.2026
Obitelj u SAD-u tuži Teslu. Mladić izgorio nakon nesreće, nije mogao otvoriti vrata
Paradoks bitcoina: Zašto cijena pada unatoč potražnji ulagača
Bivšeg francuskog ministra krenuli istraživati zbog veza s Epsteinom. Dao je ostavku
Danski ministar: Situacija s SAD-om u vezi Grenlanda se jako poboljšala
Netanyahu se sastaje s Trumpom u srijedu u Washingtonu, razgovarat će o Iranu
Žestoki prosvjedi protiv ZOI u Milanu. Ljevičari se tukli s policijom
Trump ide u sukob s Europom. Iza svega stoji tajnoviti arhitekt nove politike SAD-a
07.02.2026
Moldavska predsjednica odbila nominaciju za Nobelovu nagradu
ISIL preuzeo odgovornost za bombaški napad u Pakistanu
Lavina u Slovačkoj usmrtila dvojicu mađarskih planinara
Netanyahu: Epstein nije radio za Izrael. Dokaz je njegov blizak odnos s Barakom
Europa pojačava pritisak. U Moskvi raste zabrinutost
Tinejdžer optužen za ubojstvo studenta u Britaniji
06.02.2026
U strahu da će Rusi zauzeti grad, udovica premjestila grob ukrajinskog vojnika
Američki ministar: Iransko vodstvo je kao ludo prebacivalo novac u inozemstvo
Turska ide u privatizaciju dva ključna mosta u Istanbulu
Vance o Grenlandu: Dobili smo puno više nego što smo imali na početku
Argentina i SAD sklopile sveobuhvatni trgovinski sporazum
Bitcoin se ponaša čudno
FBI istražuje otmicu majke američke voditeljice. Situaciju prati i Trump
05.02.2026
Tisuće i dalje bez struje u smrznutoj Ukrajini. "Ovo nije normalan život"
Zelenski: Rusija bi morala izgubiti još 800.000 vojnika da osvoji istok Ukrajine
FBI-jev doušnik je tvrdio da je Epstein bio izraelski špijun
Apel UNICEF-a državama: Kriminalizirajte AI sadržaj koji skida odjeću s djece
Rusija: Kad istekne Novi START, slobodni smo raditi što hoćemo
Macronov savjetnik bio u Moskvi. Sastao se s Putinovim čovjekom
Libanonski premijer: Sveopći rat na Bliskom istoku se mora izbjeći
04.02.2026
Bizarna prepiska Epsteina i biznismena iz Emirata. Od Kurana do "svježih" Ruskinja
Trump: Putin je održao obećanje o prekidu napada, ali volio bih da okonča rat
Policija istražuje britanskog moćnika zbog veza s Epsteinom
Pao je ChatGPT |
|
|
|
|
OSTALE VIJESTI
|