|
 |
|
TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU
ARHIVA
25.02.2013.
Karzai trai povlačenje američkih specijalnih postrojbi: U provinciji Wardak mučili i ubijali nevine civile?

Ilustracija: AFP
PREDSJEDNIK Afganistana Hamid Karzai naredio je hitno povlačenje američkih specijalnih postrojbi iz provincije Wardak, nakon što su se pojavile informacije da su umiješani u otimanje i mučenje nevinih civila, javlja CNN.
Iz SAD-a su se oglasili kratkim priopćenjem u kojem nisu opovrgnuli ovakve optube, ali su potvrdili da će pokrenuti istragu o ovim navodima. Iz ureda afganistanskog predsjednika priopćeno je kako je odluka o povlačenju specijalnih postrojbi iz provincije Wardak donesena na sastanku u Vijeću nacionalne sigurnosti.
"Nakon detaljne istrage, utvrdili smo da su naoruani pojedinci, članovi američkih specijalnih postrojbi stacioniranih u provinciji Wardak, bili uključeni u mučenje, zlostavljanje i ubojstva nedunih ljudi", stoji u priopćenju glasnogovornika predsjednika Karzaija.
Spominje se i posljednji slučaj u kojemu je, prema tvrdnjama afganistanskih vlasti, devet osoba nestalo u provinciji Wardak, a "sumnjivu" operaciju provodile su upravo američke specijalne postrojbe. Također spominju i slučaj ubojstva jednog učenika, čije je izmasakrirano tijelo pronađeno prije nekoliko dana ispod mosta.
"Basta, Berlusconi!": Gole aktivistice Femena napale biveg talijanskog premijera

Foto: AFP
AKTIVISTICE "Femena" organizirale su novi prosvjed, ovog puta protiv kontroverznog bivšeg talijanskog premijera Silvija Berlusconija. Napale su ga na biračkom mjestu u Milanu, dok je glasovao na parlamentarnim izborima, vičući "Basta, Berlusconi" ("Dosta, Berlusconi")
Vrištale su i pokušavale doći do bivšeg premijera, ali ih je osiguranje vrlo brzo udaljilo od Berlusconija.
Merkel pozvala na obnavljanje pregovora o ulasku Turske u EU

Foto: AFP
NJEMAČKA kancelarka Angela Merkel otputovala je danas u dvodnevni posjet Turskoj, gdje namjerava pozvati na obnavljanje pregovora o ulasku Turske u Europsku uniju. Već je izjavila da eli nastaviti pregovore s Ankarom o elji Turske da se pridrui EU. Merkel će se u Ankari sastati s predsjednikom Abdullahom Gulom i premijerom Recepom Tayyipom Erdoganom.
"Očekuje nas dugi put pregovora. Iako sam skeptična, pristala sam na otvorene razgovore o članstvu Turske u Europsku uniju", rekla je Merkel.
Turska je jedna od njemačkih ključnih trgovačkih partnera koja nije članica EU, a u Njemačkoj ivi oko tri miliju turskih dravljana.
I brat paraolimpijca Pistouriusa na optueničkoj klupi zbog ubojstva djevojke prije 3 godine!

Foto: AFP
CARL PISTORIUS, brat poznatog paraolimpijca, naći će se ovih dana na optueničkoj klupi, s obzirom da se i on tereti za ubojstvo jedne djevojke. Kako javljaju mediji u Junoj Africi, riječ je optubi za izazivanje prometne nesreće u kojoj je ivot izgubila mlada motociklistica.
Nesreća se dogodila 2010. godine, javlja Sky News, a Carl Pistorius bio je na sudu zbog tog slučaja samo dva dana prije saslušanja njegova brata Oscara za ubojstvo Reeve Steenkamp. Carl Pistorius suočen je s optubama za ubojstvo na mah, a suđenje kreće u oujku.
Podsjetimo, Pistoriusu je prije dva dana odobreno puštanje na slobodu uz jamčevinu. Tuiteljstvo ga tereti da je svoju djevojku ubio namjerno, odnosno da se nije radilo u nesretnom slučaju. Reevu je Pistorius, kako tvrdi, ubio na Valentinovo jer ju je zamijenio za provalnika.
estoki sukobi protestanata i policije u Madridu: Privedeno 45 osoba, među njima i devet maloljetnika

Foto: AFP
45 OSOBA je privedeno, od kojih devet maloljetnika, u estokim neredima koji su izbilitokom velikog prosvjeda protiv mjera štednje u Madridu. Prosvjednici su se sukobili s policijom, gađali ih Molotovljevim koktelima, a policija je, već po običaju, uzvratila vodenim topovima.
Tisuće Španjolaca prosvjeduju protiv oštrih mjera štednje te poskupljenja prijevoza, vode, struje i drugih usluga.
Zemlja se nalazi u dubokoj krizi, prošle godine je španjolski BDP pao 1,4 posto, a prema procjeni Europske komisije, nešto slično se moe očekivati i ove godine. Nezaposlenost kontinuirano raste, dosegla je gotovo 27 posto, što je najviša stopa nezaposlenosti u zemljama eurozone i Europske unije.
Joseph Ratzinger se posljednji put kao Papa obratio hodočasnicima: Bog me pozvao da se posvetim molitvi

Foto: AFP
PRED više od 100 000 okupljenih vjernika, papa Benedikt XVI. odrao je posljednji angelus u pontifikatu. Iako odlazi, poručio je da ne napušta Crkvu.
"Gospodin me zove 'uspeti se na goru', da se još više posvetim molitvi i razmatranju. Ali to ne znači napustiti Crkvu, štoviše, ako to Bog trai od mene to je upravo zato da joj mogu nastaviti sluiti s istim predanjem i ljubavlju kojom sam to činio do sada, ali na jedan način koji više odgovara mojoj dobi i mojim snagama", naglasio je Papa i vjernicima poručio da će im i dalje biti blizu.
"Draga braćo i sestre, hvala vam na ljubavi", rekao je Papa više puta prekidan pljeskom. Sveti Otac zahvalio je vjernicima na raznim jezicima, a na molitvu i solidarnost pozvao je vjernike i preko Twittera.
"U ovom posebnom trenutku, pozivam vas da se molite za mene i za Crkvu, povjeravajući se kao i uvijek u Boju Providnost". napisao je Papa. Došli su vjernici i hodočasnici iz cijeloga svijeta, ispričao je Media servisu vatikanist Silvije Tomašević.
"Ne događa se da jedan Papa odustaje od Petrove Stolice i htjeli su ga svojim prisustvom pozdraviti", opisuje Tomašević.
Papa će se 27. veljače ponovno susresti s vjernicima na općoj audijenciji srijedom, kada se ponovno očekuje dolazak više od 100.000 vjernika na trg sv. Petra. Posljednjeg "radnog dana", 28. veljače, u 11 sati Benedikt XVI. će u dvorani Clementini u apostolskoj palači primiti kardinale koji će se htjeti pozdraviti s njime. U 17 sati Benedikt XVI. će helikopterom krenuti iz Vatikana u papinsku palaču u Castelgandolfu pokraj Rima.
Prosvjedi u Venecueli: Oporba eli informaciju o zdravstvenom stanju predsjednika Chaveza

Foto: Agencija Anadolija
NEKOLIKO stotina pristalica opozicije okupilo se na prosvjedima u Caracasu traeći informacije o predsjednikovom zdravstvenom stanju.
Lideri opozicije osudili su vlasti za skrivanje podataka o zdravstvenom stanju Chaveza, te su prosvjedima poslali zahtjev da se javnost upozna o Chavezovom zdravstvenom stanju.
Chavez nije viđen u javnosti od 11. prosinca prošle godine, kada je operiran na Kubi, a u tom periodu vlada je objavila samo nekoliko njegovih fotografija.
Prema posljednjim informacijama predsjednik Chavez i dalje ima poteškoća s disanjem nakon povratka s Kube, gdje se liječio od raka, a ministar informacija Ernesto Villegas je rekao da Chavez ostaje na liječenju u vojnoj bolnici u Caracasu. To je bila prva slubena informacija o predsjednikovom zdravlju otkako se u ponedjeljak vratio u Venezuelu.
Chavez je na operaciju u Havanu otputovao 11. prosinca, a to je bila već četvrta operacija u posljednjih 18 mjeseci. Rak mu je dijagnosticiran sredinom 2011. godine, a respiratornu infekciju je dobio nakon posljednje operacije.
Preuzeto sa portala INDEX.HR
20.02.2026
Bivi princ Andrew puten iz pritvora nakon 12 sati
Trump pozvao Bjelorusiju na sastanak Odbora za mir, ali delegacija nije dobila vize
Meloni prozvala ljevicu zbog smrti aktivista. Macron joj uzvratio
Spolno zlostavljala dječake u Americi, dobila je preko 50 godina zatvora
EU će potroiti 5 milijuna eura vie na privatne zrakoplove nego 2021.
JPMorgan odgovara na Trumpovu tubu od 5 milijardi dolara
Kako je Hrvatska zadala estok udarac Putinovim korisnim budalama
19.02.2026
Bijela kuća: Toplo preporučujemo Iranu da se dogovori s Trumpom
Eksplozija u uredu za novačenje u Ukrajini
Majka i kći u Mađarskoj pokuale otrovati zeta. U kavu mu stavile ricin
Troje mrtvih u lavinama u Austriji. Među poginulima i njemački skija
Hitno slijetanje aviona u SAD-u. Putnik pokuao ući u pilotsku kabinu
ivot na Kubi je stao. Ovako danas izgleda Havana
18.02.2026
Kubanci mjesecima čekaju na termin za točenje goriva
Zelenski: Naloio sam timu da u enevi pokrene pitanje mog sastanka s Putinom
"Ako stane, mrtav si". Kraj jedne od najteih i najvanijih bitaka rata u Ukrajini
Bivi ukrajinski ministar ukradenim novcem plaćao svojoj djeci kolovanje u vicarskoj
Zelenski: U Ukrajinu vraćeno dvije tisuće djece s okupiranih područja
Peru smijenio predsjednika jer se tajno sastao s kineskim biznismenom
Trump trai prava na svoje ime za zračne luke
17.02.2026
Djevojka (21) koja je pobjegla iz Ukrajine zbog rata ubijena u SAD-u
Njemačka kritizirala Francusku: "Pozivamo ih da učine ono to mi radimo"
est EU zemalja sastalo se iza zatvorenih vrata. Irska se pobunila
Ukrajinci u četiri dana ostvarili najveći teritorijalni napredak u 2,5 godine
Majka Navalnog poloila cvijeće na sinovljev grob: "On je ubijen"
ef UN-a: Zabrinut sam zbog krize na Kubi
Njemački ministar: Zemlje EU se ne smiju skrivati iza nacionalnih interesa
16.02.2026
Iran poslao poruku Americi. "Spremni smo na kompromis"
HDZ-u visi većina zbog Dabrine snimke? Hrebak prijeti odlaskom, oporba trai izbore
Europi je dosta "stalnog pljuvanja" od strane Amerike
Europski obavjetajci tvrde da je Navalni otrovan abljim otrovom. Javila se Rusija
Merz: Kulturni rat MAGA pokreta nije na rat. Meloni: Ne slaem se
Krhko primirje u Gazi. U novim izraelskim napadima ubijeno 11 ljudi
Sve jača aneksija Izraela na Zapadnoj obali. Odobrili kupovinu ilegalnih zemljita
15.02.2026
Amerikanci umirili Europu. Dvije zemlje ipak poslale otru poruku Washingtonu
Guverner Kalifornije: Trebat će vremena, ali transatlantsko partnerstvo nije mrtvo
uica ide na prvi sastanak Trumpova Odbora za mir
Bivi ef SOA-e: Tri su ključna izazova za Europu
Analitičar Akrap: Nadam se da je kancelar Merz prelomio
Pet europskih zemalja optuilo Rusiju za smrt Navalnog. Stigla reakcija Rusa
Uskoro se prvi puta sastaje Trumpov Odbor za mir. Na njemu će biti i Izrael
14.02.2026
Ukrajinski ef diplomacije: Bez Trumpa je nerealno zavriti rat s Rusijom
Macron i Merz spominju nuklearno oruje. "Suzdravamo se od Drugog rata, vie nećemo"
Trump pozvao Zelenskog da ubrza pregovore s Rusijom
Zelenski: Putin nije vie mladić, nema jo puno vremena. Daj Boe da nema
Planirali ubiti stotine idova u Manchesteru, osuđeni su. Danas objavljene kazne
U Sydneyju zabranili ulazak u autobuse u bikiniju. Izbila velika rasprava
13.02.2026
SAD se povlači iz strateke baze u Siriji
estero republikanaca prkosilo Trumpu, glasali protiv uvođenja carina Kanadi
Serija skandala, nepotizam i međusobni sukobi. to se događa u AfD-u?
to se događa u Ukrajini? Objavljene karte, moćna grupacija juria na vanu utvrdu
Psi u Britaniji nasmrt izgrizli susjeda. Vlasnik osuđen na pet godina zatvora
Ruski vojnici i vojni blogeri bijesni na Kremlj
Biva partnerica Orbanova suparnika o snimci iz spavaće sobe: I ja sam tu rtva
12.02.2026
Novi detalji o misterioznom sajtu sa spavaćom sobom. Orbanov suparnik: Ja sam meta
Ovo je popis najgorih masovnih pucnjava u Kanadi
Epsteinova rtva prozvala Buckinghamsku palaču: "Istraite spise oko Andrewa"
Talijanska vlada odobrila zakon koji će dozvoliti pomorske blokade protiv migranata
Policija otkrila identitet ubojice iz Kanade. "Rođena je kao mukarac"
Analitičar: Moguć je sukob Amerike i Irana
11.02.2026
U koli u Londonu izbodena dva dječaka, uhićen 13-godinjak
Čelnici Slovačke, Čeke i Austrije za veću konkurentnost i nie cijene energije u EU
U Turskoj viličarom provalio u zlatarnicu, ukrao zlato i pobjegao na magarcu
SAD i Azerbajdan potpisali strateko partnerstvo
Nadbiskup Kutlea: Dvije su Hrvatske. Jedna je tiha, a druga poput Barabe
Poljska trai europski uhidbeni nalog za biveg ministra kojem je Orban dao azil
Objavljena dosad nepoznata imena počinitelja iz Epsteinovih spisa
10.02.2026
Gradonačelnik Karlovca: Otećenja u Zvijezdi prelaze milijun eura. Svinjarija
Meta i Google optueni da su namjerno izazvali ovisnost mladih korisnika
Novi detalji filmskog napada u Italiji: Pljačkai glumili policiju, uslijedio rat
to se to događa na Kubi? Komunistički reim je na izmaku snaga
SAD će prepustiti dvije zapovjedne dunosti u NATO-u Europljanima
ICE uhitio Irca s radnom dozvolom, u zatvoru je već 5 mjeseci. "ivim kao u logoru"
Elon Musk: Amerika će 1000% bankrotirati. Mogu je spasiti samo AI i roboti
09.02.2026
Zelenski: Rusija svakodnevno napada nau eljezničku infrastrukturu
Socijalist Seguro pobijedio krajnju desnicu na izborima u Portugalu
Rusija ima strane gubitke. Putin bi mogao biti prisiljen na riskantan potez
Prije 7 dana u Bugarskoj nađene tri mrtve osobe. Danas u kamperu nađene jo tri
Amerika planira pootriti uvjete za ulazak turista
Norveka diplomatkinja dala ostavku zbog veza s Epsteinom
08.02.2026
Obitelj u SAD-u tui Teslu. Mladić izgorio nakon nesreće, nije mogao otvoriti vrata
Paradoks bitcoina: Zato cijena pada unatoč potranji ulagača
Biveg francuskog ministra krenuli istraivati zbog veza s Epsteinom. Dao je ostavku
Danski ministar: Situacija s SAD-om u vezi Grenlanda se jako poboljala
Netanyahu se sastaje s Trumpom u srijedu u Washingtonu, razgovarat će o Iranu
estoki prosvjedi protiv ZOI u Milanu. Ljevičari se tukli s policijom
Trump ide u sukob s Europom. Iza svega stoji tajnoviti arhitekt nove politike SAD-a
07.02.2026
Moldavska predsjednica odbila nominaciju za Nobelovu nagradu
ISIL preuzeo odgovornost za bombaki napad u Pakistanu
Lavina u Slovačkoj usmrtila dvojicu mađarskih planinara
Netanyahu: Epstein nije radio za Izrael. Dokaz je njegov blizak odnos s Barakom
Europa pojačava pritisak. U Moskvi raste zabrinutost
Tinejder optuen za ubojstvo studenta u Britaniji
06.02.2026
U strahu da će Rusi zauzeti grad, udovica premjestila grob ukrajinskog vojnika
Američki ministar: Iransko vodstvo je kao ludo prebacivalo novac u inozemstvo
Turska ide u privatizaciju dva ključna mosta u Istanbulu
Vance o Grenlandu: Dobili smo puno vie nego to smo imali na početku
Argentina i SAD sklopile sveobuhvatni trgovinski sporazum
Bitcoin se ponaa čudno
FBI istrauje otmicu majke američke voditeljice. Situaciju prati i Trump
05.02.2026
Tisuće i dalje bez struje u smrznutoj Ukrajini. "Ovo nije normalan ivot"
Zelenski: Rusija bi morala izgubiti jo 800.000 vojnika da osvoji istok Ukrajine
FBI-jev dounik je tvrdio da je Epstein bio izraelski pijun
Apel UNICEF-a dravama: Kriminalizirajte AI sadraj koji skida odjeću s djece
Rusija: Kad istekne Novi START, slobodni smo raditi to hoćemo
Macronov savjetnik bio u Moskvi. Sastao se s Putinovim čovjekom
Libanonski premijer: Sveopći rat na Bliskom istoku se mora izbjeći
04.02.2026
Bizarna prepiska Epsteina i biznismena iz Emirata. Od Kurana do "svjeih" Ruskinja
Trump: Putin je odrao obećanje o prekidu napada, ali volio bih da okonča rat
Policija istrauje britanskog moćnika zbog veza s Epsteinom
Pao je ChatGPT |
|
|
|
|
OSTALE VIJESTI
|