TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU
ARHIVA
29.09.2003.
| Bozanić postao kardinal |
| nedjelja, 28.9.2003 13:07 |
 |
 |
PAPA Ivan Pavao II. imenovao je u nedjelju tijekom Angelusa u Rimu 30 novih kardinala, a među njima i zagrebačkog nadbiskupa i predsjednika Hrvatske biskupske konferencije Josipa Bozanića.
Ivan Pavao II. je u nedjelju u podne objavio da će imena s popisa biti promaknuta u red kardinala 21. oktobara kada se slavi 25. obljetnica njegova pontifikata.
Popis novoimenovanih kardinala Papa je pročitao obraćajući se okupljenim hodočanicima i turistima sa svog prozora na Trgu Sv. Petra.
Osim iz Hrvatske, među novim kardinalima su i nadbiskupi iz Nigerije, Francuske, Španjolske, Škotske, Brazila, Gane, Sudana Indije, Australije, Vijetnama, Gvatemale, Mađarske, Kanade, Italije i Sjedinjenih Država.
Iz Rimske kurije budući kardinali su Jean Louis Tauran, Renato Raffaele Martino, Francesco Marchisano, Julian Herranz, Javier Lozano Barragan, Stephan Fumio Hamao, Attilio Nicora.
Slijedi 19 nadbiskupa lokalnih crkava, a to su patrijarh Venecije Angelo Stola, nadbiskup Lagosa (Nigerija) Anthony Olubunmi Okogie, nadbiskup Marseillea (Francuska) Bernard Panfieu, nadbiskup Kartuma (Sudan) Gabriel Zubier Wako, nadbiskup Sevilje (Španjolske) Carlos Amigo Vellejo, nadbiskup Philadelphie (SAD) Justin Francis Rigali, nadbiskup St. Edvardsa i Edinburga (Škotska) Keith Michael Patrick OBrien, nadbiskup Rio de Janeira (Brazil) Eusebio Oscar Schied, nadbiskup Firence Ennio Antonelli, nadbiskup Đenove Tarcisio Bertoni, nadbiskup Cape Coasta (Gana) Kodwo Appah Turckson, nadbiskup Ranchija (Indija) Telesphore Placidus Toppo, nadbiskup Sydneyja (Australija) George Pell, nadbiskup Zagreba Josip Bozanić, nadbiskup grada Ho Ši Min (bivši Sajgon, Vijetnam) Jean Baptiste Pham Mih Man, nadbiskup Gvatemale Rodolfo Quesada Toruno, nadbiskup Lyona (Francuska) Philippe Barbarin, nadbiskup Budimpešte Peter Erdoe, nadbiskup Quebeca (Kanada) Marc Ouellet.
Zatim će Papa imenovati kardinale posebno zaslužne za službu u Crkvi, a to su: George Marie Martin Cottier, teolog Papinske kuće, Gustaaf Joos iz Belgije, Tomas Spidlik iz Češke te Stanislas Nagy iz Poljske.
Sveti Otac je na kraju kazao da drži "in pectore" (blisko njegovu srcu) još neko ime kardinala koje očito sada nije mogao objaviti.
Takav se termin često rabi kad je riječ o dostojanstvenicima u državama u kojma je crkva ugnjetavana.
Konzistorij u oktobaru bit će deveti konzistorij Ivana Pavla II. koji je dosad imenovao, ne računajući sadašnje, 201 kardinala, od kojih su još 145 živi.
Od ukupno 164 kardinala, ne računajući nove, samo njih 109 ima manje od 80 godina, što znači da mogu sudjelovati na eventualnoj konklavi (koja bira novoga papu), dok će još desetak kardinala tu dob navršiti za nekoliko mjeseci. |
| Italija u tami, prekid struje pokvario cjelonoćnu zabavu u Rimu |
| nedjelja, 28.9.2003 08:07 |
 |
 |
PREKID opskrbe električnom energijom zavio je u nedjelju rano ujutro u tamu gotovo cijelu Italiju, osim Sardinije, i prekinuo ulične zabave u Rimu, objavila je talijanska agencija za civilnu zaštitu.
"Nacionalni opskrbljivač električnom energijom smatra da bi uzrok kolapsa mogao biti prekid pristizanja struje iz inozemstva", rekao je glasnogovornik kompanije.
Televizijska postaja RAI objavila je u zoru da se električna energija postupno vraća.
Italija je u tamu zavijena nešto nakon 3.30 sati ujutro. Najteže je pogođen željeznički promet.
Zbog nestanka struje prekinute su sve cjelonoćne zabave u Rimu, gdje su trgovine, turističke atrakcije i muzeji trebali ostati otvoreni do zore. Jaka kiša prekinula je i prije toga niz događanja.
Sazvan je hitan sastanak civilne zaštite za 7 sati ujutro a i snage reda stavljene su u izvanredno stanje.
Dosad nije zabilježn nijedan incident.
Gradske vlasti Rima ulične zabave organizirale su inspirirane Parizom, gdje je sličan događaj organiziran prošle godine, a planira se i za idući tjedan.
|
| Izetbegović dao interview iz bolničkog kreveta |
| nedjelja, 28.9.2003 04:27 |
 |
 |
BIVŠI predsjednik predsjedništva Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović (78), koji je hospitaliziran i u kritičnom stanju više od dva tjedna, obratio se u subotu stanovništvu Bosne i Hercegovine u telefonskom razgovoru za lokalnu televizijsku postaju Hyat, javlja agencija France Presse.
"Osjećam se bolje u odnosu na ono što govore liječnici", rekao je Izetbegović.
U interviewu koji je trajao pet minuta, prenosi agencija France Presse, Izetbegović je pozvao tri naroda koji žive u BiH da ostave prošlost iza sebe.
"Ljudi bi se trebali okretati prema budućnosti, a ne prema osveti. Osveta može izazvati samo zlo", rekao je Izetbegović za televizijsku postaju Hyat.
Izetbegović je primljen u bolnicu 10. rujna nakon što je pao u svom stanu i slomio rebra. Također pati od srčanih problema.
(Hina) bis
|
| Uzrok energetskog kolapsa u Italiji kvar na mreži u Francuskoj |
| nedjelja, 28.9.2003 10:27 |
 |
 |
DVA VISOKONAPONSKA dalekovoda kojima Italija uvozi struju iz Francuske u nedjelju su u 3.25 sati ujutro ujutro "nakratko" bila prekinuta, "vjerojatno zbog oluje", zbog čega je gotovo cijela Italija više od pet sati bila bez struje, objavila je francuska tvrtka za upravljanje elektroenergetskom mrežom za izvoz struje (RTE).
RTE u priopćenju ne precizira gdje je točno na mreži došlo do kvara, no potvrđuje da je zbog njega "talijanska mreža ostala izolirana od europskog elektroenergetskog sustava", koji uključuje i Švicarsku, Sloveniju i Austriju.
Talijanska kompanija za opskrbu električnom energijom ENEL objavila je da je oko tri sata ujutro u mreži uzmanjkalo oko 3.000 MW struje.
Italija iz inozemstva struju uvozi preko 16 dalekovoda, od čega četiri iz smjera Francuske.
U međuvremenu, opskrba strujom vraćena je nešto prije osam sati u području Milana i Torina, kao i u regiji Friulija-Venecija-Julija.
|
| Američka vojska pronašla oružje blizu Sadamovog rodnog grada |
| nedjelja, 28.9.2003 00:37 |
 |
 |
AMERIČKE su postrojbe objavile da su pronašle rakete zrak-zemlja i još stotinu komada drugog oružja kao i plastičnog eksploziva u blizini Tikrita, rodnog grada bivšeg iračkog predsjednika Sadama Huseina.
Glasnogovornik američke vojske opisao je otkriće kao jedno od najznačajnijih zapljena oružja u nekoliko posljednjih tjedana te kao znak da su pristaše Sadama i dalje opremljeni da predstavljaju prijetnju američkoj vojsci.
Prema njegovim riječima, 23 komada raketa zrak-zemlja SA-7 pronađeno je kao i oko 450 kilograma plastičnog eksploziva, 50 komada ručnih granata, desetak bacačkih mina i stotine detonatora.
Također su otkrivene i granate s propelerima kakve su iskorištene u subotu u napadu na hotel u Bagdadu u kojem su smješteni dužnosnici iračke administracije.
"Ovo je značajno otkriće, ali samo jedno od brojnih nalazišta oružja za kakve znamo da postoje diljem zemlje", dodao je glasnogovornik američke vojske.
(Hina) bis
|
| Iran upozorava Izrael da ne napada njegove nuklearne elektrane |
|
 |
 |
IRANSKI ministar vanjskih poslova Kemal Harazi, zanijekavši da njegova zemlja posjeduje program za proizvodnju oružja za masovno uništenje, upozorio je u nedjelju Izrael da će Iran odgovoriti na mogući izraelski napad na njegova nuklearna postrojenja.
U intervjuu za američki ABC, Harazi je rekao da je mogućnost izraelskog vojnog napada "prijetnja, a ne pitanje".
Izrael je ranije upozorio da iranski nuklearni program predstavlja prijetnju svijetu i da razmatra mogućnost napada ako Iran nastavi razvijati program.
Harazi je na te prijetnje odgovorio da "Izrael zna da će u slučaju napada naići na odogovor". |
Preuzeto sa portala INDEX.HR
20.02.2026
Bivši princ Andrew pušten iz pritvora nakon 12 sati
Trump pozvao Bjelorusiju na sastanak Odbora za mir, ali delegacija nije dobila vize
Meloni prozvala ljevicu zbog smrti aktivista. Macron joj uzvratio
Spolno zlostavljala dječake u Americi, dobila je preko 50 godina zatvora
EU će potrošiti 5 milijuna eura više na privatne zrakoplove nego 2021.
JPMorgan odgovara na Trumpovu tužbu od 5 milijardi dolara
Kako je Hrvatska zadala žestok udarac Putinovim korisnim budalama
19.02.2026
Bijela kuća: Toplo preporučujemo Iranu da se dogovori s Trumpom
Eksplozija u uredu za novačenje u Ukrajini
Majka i kći u Mađarskoj pokušale otrovati zeta. U kavu mu stavile ricin
Troje mrtvih u lavinama u Austriji. Među poginulima i njemački skijaš
Hitno slijetanje aviona u SAD-u. Putnik pokušao ući u pilotsku kabinu
Život na Kubi je stao. Ovako danas izgleda Havana
18.02.2026
Kubanci mjesecima čekaju na termin za točenje goriva
Zelenski: Naložio sam timu da u Ženevi pokrene pitanje mog sastanka s Putinom
"Ako staneš, mrtav si". Kraj jedne od najtežih i najvažnijih bitaka rata u Ukrajini
Bivši ukrajinski ministar ukradenim novcem plaćao svojoj djeci školovanje u Švicarskoj
Zelenski: U Ukrajinu vraćeno dvije tisuće djece s okupiranih područja
Peru smijenio predsjednika jer se tajno sastao s kineskim biznismenom
Trump traži prava na svoje ime za zračne luke
17.02.2026
Djevojka (21) koja je pobjegla iz Ukrajine zbog rata ubijena u SAD-u
Njemačka kritizirala Francusku: "Pozivamo ih da učine ono što mi radimo"
Šest EU zemalja sastalo se iza zatvorenih vrata. Irska se pobunila
Ukrajinci u četiri dana ostvarili najveći teritorijalni napredak u 2,5 godine
Majka Navalnog položila cvijeće na sinovljev grob: "On je ubijen"
Šef UN-a: Zabrinut sam zbog krize na Kubi
Njemački ministar: Zemlje EU se ne smiju skrivati iza nacionalnih interesa
16.02.2026
Iran poslao poruku Americi. "Spremni smo na kompromis"
HDZ-u visi većina zbog Dabrine snimke? Hrebak prijeti odlaskom, oporba traži izbore
Europi je dosta "stalnog pljuvanja" od strane Amerike
Europski obavještajci tvrde da je Navalni otrovan žabljim otrovom. Javila se Rusija
Merz: Kulturni rat MAGA pokreta nije naš rat. Meloni: Ne slažem se
Krhko primirje u Gazi. U novim izraelskim napadima ubijeno 11 ljudi
Sve jača aneksija Izraela na Zapadnoj obali. Odobrili kupovinu ilegalnih zemljišta
15.02.2026
Amerikanci umirili Europu. Dvije zemlje ipak poslale oštru poruku Washingtonu
Guverner Kalifornije: Trebat će vremena, ali transatlantsko partnerstvo nije mrtvo
Šuica ide na prvi sastanak Trumpova Odbora za mir
Bivši šef SOA-e: Tri su ključna izazova za Europu
Analitičar Akrap: Nadam se da je kancelar Merz prelomio
Pet europskih zemalja optužilo Rusiju za smrt Navalnog. Stigla reakcija Rusa
Uskoro se prvi puta sastaje Trumpov Odbor za mir. Na njemu će biti i Izrael
14.02.2026
Ukrajinski šef diplomacije: Bez Trumpa je nerealno završiti rat s Rusijom
Macron i Merz spominju nuklearno oružje. "Suzdržavamo se od Drugog rata, više nećemo"
Trump pozvao Zelenskog da ubrza pregovore s Rusijom
Zelenski: Putin nije više mladić, nema još puno vremena. Daj Bože da nema
Planirali ubiti stotine Židova u Manchesteru, osuđeni su. Danas objavljene kazne
U Sydneyju zabranili ulazak u autobuse u bikiniju. Izbila velika rasprava
13.02.2026
SAD se povlači iz strateške baze u Siriji
Šestero republikanaca prkosilo Trumpu, glasali protiv uvođenja carina Kanadi
Serija skandala, nepotizam i međusobni sukobi. Što se događa u AfD-u?
Što se događa u Ukrajini? Objavljene karte, moćna grupacija juriša na važnu utvrdu
Psi u Britaniji nasmrt izgrizli susjeda. Vlasnik osuđen na pet godina zatvora
Ruski vojnici i vojni blogeri bijesni na Kremlj
Bivša partnerica Orbanova suparnika o snimci iz spavaće sobe: I ja sam tu žrtva
12.02.2026
Novi detalji o misterioznom sajtu sa spavaćom sobom. Orbanov suparnik: Ja sam meta
Ovo je popis najgorih masovnih pucnjava u Kanadi
Epsteinova žrtva prozvala Buckinghamsku palaču: "Istražite spise oko Andrewa"
Talijanska vlada odobrila zakon koji će dozvoliti pomorske blokade protiv migranata
Policija otkrila identitet ubojice iz Kanade. "Rođena je kao muškarac"
Analitičar: Moguć je sukob Amerike i Irana
11.02.2026
U školi u Londonu izbodena dva dječaka, uhićen 13-godišnjak
Čelnici Slovačke, Češke i Austrije za veću konkurentnost i niže cijene energije u EU
U Turskoj viličarom provalio u zlatarnicu, ukrao zlato i pobjegao na magarcu
SAD i Azerbajdžan potpisali strateško partnerstvo
Nadbiskup Kutleša: Dvije su Hrvatske. Jedna je tiha, a druga poput Barabe
Poljska traži europski uhidbeni nalog za bivšeg ministra kojem je Orban dao azil
Objavljena dosad nepoznata imena počinitelja iz Epsteinovih spisa
10.02.2026
Gradonačelnik Karlovca: Oštećenja u Zvijezdi prelaze milijun eura. Svinjarija
Meta i Google optuženi da su namjerno izazvali ovisnost mladih korisnika
Novi detalji filmskog napada u Italiji: Pljačkaši glumili policiju, uslijedio rat
Što se to događa na Kubi? Komunistički režim je na izmaku snaga
SAD će prepustiti dvije zapovjedne dužnosti u NATO-u Europljanima
ICE uhitio Irca s radnom dozvolom, u zatvoru je već 5 mjeseci. "Živim kao u logoru"
Elon Musk: Amerika će 1000% bankrotirati. Mogu je spasiti samo AI i roboti
09.02.2026
Zelenski: Rusija svakodnevno napada našu željezničku infrastrukturu
Socijalist Seguro pobijedio krajnju desnicu na izborima u Portugalu
Rusija ima strašne gubitke. Putin bi mogao biti prisiljen na riskantan potez
Prije 7 dana u Bugarskoj nađene tri mrtve osobe. Danas u kamperu nađene još tri
Amerika planira pooštriti uvjete za ulazak turista
Norveška diplomatkinja dala ostavku zbog veza s Epsteinom
08.02.2026
Obitelj u SAD-u tuži Teslu. Mladić izgorio nakon nesreće, nije mogao otvoriti vrata
Paradoks bitcoina: Zašto cijena pada unatoč potražnji ulagača
Bivšeg francuskog ministra krenuli istraživati zbog veza s Epsteinom. Dao je ostavku
Danski ministar: Situacija s SAD-om u vezi Grenlanda se jako poboljšala
Netanyahu se sastaje s Trumpom u srijedu u Washingtonu, razgovarat će o Iranu
Žestoki prosvjedi protiv ZOI u Milanu. Ljevičari se tukli s policijom
Trump ide u sukob s Europom. Iza svega stoji tajnoviti arhitekt nove politike SAD-a
07.02.2026
Moldavska predsjednica odbila nominaciju za Nobelovu nagradu
ISIL preuzeo odgovornost za bombaški napad u Pakistanu
Lavina u Slovačkoj usmrtila dvojicu mađarskih planinara
Netanyahu: Epstein nije radio za Izrael. Dokaz je njegov blizak odnos s Barakom
Europa pojačava pritisak. U Moskvi raste zabrinutost
Tinejdžer optužen za ubojstvo studenta u Britaniji
06.02.2026
U strahu da će Rusi zauzeti grad, udovica premjestila grob ukrajinskog vojnika
Američki ministar: Iransko vodstvo je kao ludo prebacivalo novac u inozemstvo
Turska ide u privatizaciju dva ključna mosta u Istanbulu
Vance o Grenlandu: Dobili smo puno više nego što smo imali na početku
Argentina i SAD sklopile sveobuhvatni trgovinski sporazum
Bitcoin se ponaša čudno
FBI istražuje otmicu majke američke voditeljice. Situaciju prati i Trump
05.02.2026
Tisuće i dalje bez struje u smrznutoj Ukrajini. "Ovo nije normalan život"
Zelenski: Rusija bi morala izgubiti još 800.000 vojnika da osvoji istok Ukrajine
FBI-jev doušnik je tvrdio da je Epstein bio izraelski špijun
Apel UNICEF-a državama: Kriminalizirajte AI sadržaj koji skida odjeću s djece
Rusija: Kad istekne Novi START, slobodni smo raditi što hoćemo
Macronov savjetnik bio u Moskvi. Sastao se s Putinovim čovjekom
Libanonski premijer: Sveopći rat na Bliskom istoku se mora izbjeći
04.02.2026
Bizarna prepiska Epsteina i biznismena iz Emirata. Od Kurana do "svježih" Ruskinja
Trump: Putin je održao obećanje o prekidu napada, ali volio bih da okonča rat
Policija istražuje britanskog moćnika zbog veza s Epsteinom
Pao je ChatGPT |