|
 |
|
TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU
03.02.2026.
* Trump: Putin pristao na tjedan dana obustaviti napade na Ukrajinu
Trump: Putin pristao na tjedan dana obustaviti napade na Ukrajinu
Foto: EPA
AMERIČKI predsjednik Donald Trump izjavio je da je ruski predsjednik Vladimir Putin pristao na tjedan dana obustaviti napade na Ukrajinu, nakon što je izrazio zabrinutost zbog ekstremno niskih temperatura koje pogađaju tu zemlju.
Govoreći novinarima u Bijeloj kući, Trump je rekao da je izravno kontaktirao Putina kako bi zatražio privremenu pauzu u raketnim napadima, osobito onima usmjerenima na velike gradove.
"Nazvao sam predsjednika Putina", rekao je Trump, istaknuvši da i Rusija prolazi kroz snažan hladni val, ali da su temperature u Ukrajini znatno niže.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
"Putin je pristao"
"Imaju ogroman hladni val", rekao je te dodao da je Putina zamolio da tokom jednog tjedna ne izvodi napade, kako nijedan projektil ne bi bio ispaljen na Kijev ili bilo koji drugi grad. Prema Trumpovim riječima, Putin je na to pristao.
"To je nešto", zaključio je američki predsjednik.
Nakon Trumpovih izjava, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da je Trump zatražio od Putina da zaustavi napade na Ukrajinu, ali nije želio potvrditi je li se ruski predsjednik s tim zahtjevom i složio.
0 ( + ) * U porukama iz 2018. stoji da je Epstein platio 5000 dolara za Ruskinju (23)
U porukama iz 2018. stoji da je Epstein platio 5000 dolara za Ruskinju (23)
Foto: DOJ
Tekst se nastavlja ispod oglasa
U NAJNOVIJEM paketu Epsteinovih spisa objavljena je prepiska koja se čini kao niz SMS poruka razmijenjenih između Jeffreyja Epsteina i nepoznate osobe u rujnu 2018. godine.
U razgovoru koji se tokom dva dana odvijao putem Appleove usluge iMessage, nepoznata osoba (čiji su identitet i broj telefona zatamnjeni) spominje ženu opisanu kao 23-godišnju bivšu manekenku iz Rusije.
Osoba se Epsteinu obraća s "Jeffrey" i piše: "Možda imam jednu zgodnu, pametnu djevojku za Vas, gospodine", na što Epstein uzvraća pitanjem: "Pametnu djevojku?".
Nepoznati sugovornik odgovara: "Da, vrlo inteligentna i draga osoba", nakon čega mu šalje dvije fotografije žene na kojima je lice prekriveno. Epstein potom traži njezino ime i detalje, no ti su podaci u dokumentima ostali redigirani.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
U porukama se navodi da je žena provela "pola godine u San Diegu na razmjeni moskovskog sveučilišta" te da želi ostati u SAD-u. Nepoznata osoba dodaje kako će Epsteinu otkriti "više detalja uživo".
Epstein zatim traži bankovne podatke treće osobe, a u poruci poslanoj pet sati kasnije piše: "Danas sam ti poslao 5.000 dolara". Sljedećeg dana provjerava je li novac sjeo na račun.
Ove su poruke, prema objavljenim dokumentima, razmijenjene manje od godinu dana prije nego što je Epstein u augustu 2019. pronađen mrtav u zatvorskoj ćeliji, nakon uhapšenja pod optužbama za trgovinu ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja.
0 ( + ) * Policija istražuje bivšeg britanskog ministra zbog veza s Epsteinom
Policija istražuje bivšeg britanskog ministra zbog veza s Epsteinom
Foto: EPA
Tekst se nastavlja ispod oglasa
POLICIJA razmatra prijave za navodno nedolično ponašanje u javnoj službi nakon što je britanski lord Peter Mandelson optužen da je osuđenom seksualnom prijestupniku Jeffreyju Epsteinu prosljeđivao osjetljive vladine informacije.
Do prijava je došlo nakon što su Škotska nacionalna stranka (SNP) i Reform UK potvrdile da su slučaj prijavile policiji, a istragu su zatražili i Liberalni demokrati, Plaid Cymru te neki laburistički zastupnici, piše BBC.
Razmjena e-mailova koju je objavilo američko Ministarstvo pravosuđa (DoJ) pokazuje, kako se čini, da je Mandelson odavao informacije Jeffreyju Epsteinu dok je 2009. godine bio ministar gospodarstva u vladi Gordona Browna. Mandelson nije odgovorio na upite za komentar o ovim optužbama.
Izjava policije
Zapovjednica Metropolitanske policije Ella Marriott izjavila je: "Upoznati smo s novom objavom milijuna sudskih dokumenata američkog Ministarstva pravosuđa povezanih s Jeffreyjem Epsteinom.
Nakon te objave i medijskih napisa, Metropolitanska policija zaprimila je niz prijava koje se odnose na navodno nedolično ponašanje u javnoj službi. Sve ćemo prijave proučiti kako bismo utvrdili postoje li elementi kaznenog djela za pokretanje istrage."
Dodala je: "Kao i u svakom drugom slučaju, ako dobijemo nove i relevantne informacije, procijenit ćemo ih i po potrebi istražiti."
Političke posljedice
Iz Downing Streeta je ranije poručeno kako premijer Sir Keir Starmer smatra da Mandelson ne bi trebao biti član Doma lordova niti koristiti svoju titulu.
Međutim, službeni glasnogovornik premijera rekao je da nema ovlasti izravno mu oduzeti titulu. Prema postojećim pravilima, za oduzimanje plemićke titule bio bi potreban novi zakon. Vlada je pokrenula hitnu istragu o kontaktima lorda Mandelsona s Epsteinom dok je bio ministar.
Lord Mandelson je na dopustu iz Doma lordova otkako je u prosincu 2024. preuzeo dužnost britanskog veleposlanika u SAD-u. S te je pozicije smijenjen prošlog rujna, kada su objavljeni novi detalji o njegovu odnosu s osramoćenim financijašem.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
U nedjelju je Mandelson, nakon četiri desetljeća kao jedna od ključnih figura stranke, podnio i ostavku na članstvo u Laburističkoj stranci. To je uslijedilo nakon što je američko Ministarstvo pravosuđa u petak objavilo nove dokumente koji detaljno opisuju opseg njegovih kontakata s Epsteinom.
Što otkrivaju e-mailovi
Drugi e-mailovi iz objavljenog paketa dokumenata sugeriraju sljedeće: lord Mandelson je 2009. savjetovao Epsteinu da bi šef banke JP Morgan trebao "blago zaprijetiti" britanskom ministru financija zbog planiranog poreza na bonuse bankara; unaprijed je obavijestio Epsteina o paketu pomoći EU od 500 milijardi eura za spas eura; Epstein je lordu Mandelsonu uplatio 75.000 dolara (55.000 funti) u tri odvojene transakcije po 25.000 dolara tokom 2003. i 2004. godine; Epstein je 2009. poslao 10.000 funti Mandelsonovom partneru, Reinaldu Avili da Silvi.
Detalji prepiske
E-mailovi upućuju na to da je lord Mandelson, tadašnji ministar gospodarstva, razgovarao s Epsteinom o vladinim planovima za jednokratni porez na bonuse bankara.
U poruci poslanoj osam dana nakon što je tadašnji ministar financija Alistair Darling u prosincu 2009. objavio planove, Epstein je pitao Mandelsona treba li Jamie Dimon, šef JP Morgana, nazvati Darlinga. Čini se da Mandelson odgovara: "Da, i neka blago zaprijeti", nakon čega Epstein pita "ima li više smisla ponuditi više za fond za mala poduzeća u zamjenu za smanjenje poreza".
U lipnju 2009. Brownov savjetnik za politiku Nick Butler napisao je premijeru e-mail o problemima britanskog gospodarstva, zalažući se za "oslobađanje vrijednosti iz vrlo značajne imovinske baze u vlasništvu vlade" te predložio "plan prodaje imovine".
Među primateljima je bio i Peter Mandelson, a novoobjavljeni e-mailovi pokazuju da je Mandelson tu poruku proslijedio Epsteinu uz komentar: "Zanimljiva bilješka koja je otišla premijeru". Epstein je odgovorio pitanjem: "koja [sic] imovina za prodaju?"
U svojoj izjavi o ostavci na članstvo u Laburističkoj stranci u nedjelju, lord Mandelson je rekao kako vjeruje da su optužbe o Epsteinovim uplatama otprije 20 godina lažne. Također je ponovio svoje žaljenje zbog nastavka druženja s Epsteinom nakon njegove osude te se "bezrezervno ispričao ženama i djevojkama koje su propatile".
0 ( + ) * Francuska napokon usvojila proračun nakon dvije propale inicijative za rušenje vlade
Francuska napokon usvojila proračun nakon dvije propale inicijative za rušenje vlade
Foto: EPA
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FRANCUSKA je danas napokon dobila proračun za 2026. godinu, nakon što dva glasanja o nepovjerenju vladi nisu prošla, što je omogućilo usvajanje zakona i najavilo razdoblje relativne stabilnosti za slabu manjinsku vladu premijera SĂŠbastiena Lecornua.
Pregovori o proračunu opterećivali su francusku političku scenu gotovo dvije godine, nakon što su izvanredni izbori 2024. rezultirali duboko podijeljenim parlamentom, upravo u trenutku kada je zbog golemog manjka u javnim financijama stezanje remena postalo hitnije nego ikad.
"Francuska napokon ima proračun"
Ti su pregovori stajali posla dvojicu premijera, uznemirili financijska tržišta i zabrinuli europske partnere Francuske.
Ipak, Lecornu, bliski saveznik predsjednika Emmanuela Macrona, uspio je osigurati potporu socijalističkih zastupnika kroz skupe, ali ciljane ustupke, pritom jačajući vlastiti politički ugled.
"Francuska napokon ima proračun. Proračun koji donosi jasne odabire i ključne prioritete. Proračun koji obuzdava javnu potrošnju, a ne povećava poreze za kućanstva i poduzeća", poručio je Lecornu u objavi na platformi X nakon glasanja, dodajući da zakon šalje Ustavnom sudu na provjeru njegove usklađenosti s Ustavom.
Dio desnice i krajnje desnice usvojeni proračun opisuje kao "socijalistički", dok ga radikalna ljevica naziva proračunom "štednje", no on prije svega odražava težak kompromis postignut u parlamentu.
Proračun socijalnog osiguranja usvojen je još u prosincu zahvaljujući glasovima socijalista, u zamjenu za obustavu sporne reforme mirovinskog sustava.
Prvotni nacrt proračuna predviđao je smanjenje proračunskog deficita na 4,7 posto BDP-a u 2026. godini, u usporedbi s 5,4 posto u 2025. Naposljetku će deficit iznositi pet posto, zbog ustupaka danih ponajprije Socijalističkoj stranci (PS). Javna potrošnja trebala bi se smanjiti s 56,8 na 56,7 posto BDP-a, prema ažuriranim vladinim projekcijama, prenosi AFP.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Predah za Macrona
S obzirom na to da je do sljedećih predsjedničkih izbora u proljeće 2027. ostalo nešto više od godinu dana, stabilizacija na proračunskom planu predsjedniku Emmanuelu Macronu donosi određeni manevarski prostor u završnici njegova drugog mandata, obilježenog povijesno niskom popularnošću.
Macronovi pristaše tvrde da je Lecornu pokazao političku fleksibilnost i sposobnost kompromisa, spriječio povratak poreza na bogatstvo i očuvao Macronovo nasljeđe Francuske kao zemlje privlačne stranim ulagačima.
Predsjednik se pritom sve više fokusira na vanjsku politiku, potičući Europu na smanjenje ovisnosti o stranim silama i zagovarajući čvršći stav prema američkom predsjedniku Donaldu Trumpu u pitanjima carina i grenlandske krize.
Na unutarnjem planu, međutim, ostavlja centristički politički blok bez jasnog nasljednika i znatno oslabljen u odnosu na ojačanu krajnju desnicu.
Dvojica Macronovih bivših premijera, Édouard Philippe i Gabriel Attal, već se pripremaju za predsjedničku utrku, a i Lecornu je posljednjih mjeseci znatno povećao svoju popularnost.
No, ostane li politički centar rascjepkan i bez dogovorenih predizbora, ostaje neizvjesno hoće li ijedan kandidat srednje struje uspjeti ući u drugi krug izbora i suprotstaviti se krajnjoj desnici, bez obzira na to predvodi li je Jordan Bardella ili Marine Le Pen.
0 ( + ) * Ankete: Trump gubi podršku i među republikancima
Ankete: Trump gubi podršku i među republikancima
Foto: EPA
Tekst se nastavlja ispod oglasa
IAKO se predsjednik Donald Trump hvali uspjesima svoje administracije, najnovija istraživanja javnog mnijenja pokazuju da Amerikanci postaju sve frustriraniji njegovim vodstvom. Prema više anketa, uključujući onu agencija AP i NORC iz siječnja, mnogi smatraju da se Trump bavi pogrešnim prioritetima i zanemaruje troškove života, piše AP.
Dodatne probleme stvaraju i sve veće nezadovoljstvo njegovim pristupom imigraciji te izrazito nepopularne ideje, poput preuzimanja Grenlanda. To je stvorilo povezane probleme za Trumpa uoči godine u kojoj se održavaju međuizbori.
Amerikanci smatraju da ne posvećuje dovoljno pažnje gospodarstvu te žele da se manje bavi imigracijom i vanjskom politikom, temama koje su, zahvaljujući njegovom agresivnom pristupu, dominirale naslovnicama proteklog mjeseca.
Amerikanci traže veći fokus na gospodarstvo
Trump je ponovno izabran uvelike zbog gospodarskih pitanja, no nedavne ankete pokazuju da većina Amerikanaca još ne osjeća koristi od njegove politike, a mnogi misle da se toj temi nedovoljno posvećuje.
Za velik dio registriranih birača gospodarstvo je jedno od ključnih pitanja s kojima se zemlja suočava. Anketa New York Timesa otkrila je da otprilike polovica registriranih birača smatra kako je Trumpova politika život većine Amerikanaca učinila "manje pristupačnim".
Slično tome, u novoj anketi Fox Newsa oko sedam od deset registriranih birača izjavilo je da Trump ne posvećuje dovoljno vremena gospodarstvu, s čime se slaže i otprilike polovica republikanaca. Istovremeno, oko četiri od deset birača u anketi Fox Newsa reklo je da su im Trumpove gospodarske politike osobno "naštetile", dok je otprilike isti udio izjavio da te politike nisu donijele nikakvu promjenu.
Samo oko dva od deset ispitanika kaže da im je predsjednikov gospodarski smjer koristio, a gledajući unaprijed, 45 posto birača očekuje da će se gospodarstvo u sljedećoj godini "pogoršati".
Raste nezadovoljstvo imigracijskom politikom
Iako mnogi Amerikanci i dalje podržavaju Trumpov cilj deportacije osoba koje ilegalno borave u zemlji, istraživanja pokazuju da su sve nezadovoljniji njegovim imigracijskim taktikama. U anketi New York Timesa oko šest od deset registriranih birača reklo je da su taktike imigracijske službe (ICE) "otišle predaleko".
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Anketa Fox Newsa pokazala je sličan udio birača koji smatraju da je ICE "previše agresivan" u svojim naporima da deportira ilegalne imigrante, što je porast od 10 postotnih bodova od srpnja 2025. godine.
Ovi podaci, prikupljeni prije nego što su agenti granične patrole u Minneapolisu ustrijelili Alexa Prettija, ukazuju na široko rasprostranjenu frustraciju Amerikanaca djelovanjem imigracijskih službenika u gradovima diljem SAD-a i prije dodatnog pogoršanja situacije u Minnesoti.
Prema anketama AP-NORC-a, imigracija je bila jedna od Trumpovih najjačih tema na početku drugog mandata, no potpora mu je od tada pala. Samo 38 posto odraslih Amerikanaca odobrava način na koji Trump rješava pitanje imigracije, što je pad s 49 posto iz ožujka 2025. Ta je anketa provedena od 8. do 11. siječnja ove godine, nedugo nakon što je službenik ICE-a u Minneapolisu usmrtio Renee Good.
Postoje i naznake da bi Trumpova podrška po pitanju imigracije mogla slabiti i među republikancima. U januarskoj anketi AP-NORC-a pala je na 76 posto s 88 posto u ožujku 2025., što je primjetna promjena među njegovim pristašama tokom prve godine drugog mandata.
Birači žele manje vanjske politike
Samo u posljednjih nekoliko tjedana Trump je razmatrao preuzimanje kontrole nad Grenlandom, zalagao se za američku kontrolu nad venecuelskom naftom i kaznio Iran zbog ubojstva hiljada mirnih protestanata. Istraživanja javnog mnijenja pokazuju da mnogi Amerikanci žele da se Trump više usredotoči na domaća pitanja.
Prema anketi Foxa, oko četiri od deset birača želi da se Trump manje bavi vanjskom politikom. Otprilike trećina Amerikanaca smatra da je vrijeme koje Trump posvećuje vanjskoj politici "otprilike primjereno", a oko tri od deset misli da joj ne posvećuje dovoljno vremena.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Preuzimanje kontrole nad Grenlandom nepopularno je pitanje za Trumpa. Nedavna anketa Pew Research Centra pokazala je da se oko šest od deset odraslih Amerikanaca snažno ili donekle protivilo američkom preuzimanju Grenlanda, kako je Trump predložio.
Republikanci su bili podijeljeni po tom pitanju: otprilike četiri od deset podržavalo je preuzimanje, ali otprilike trećina mu se protivila, dok je oko četvrtina bila neodlučna.
Pada povjerenje republikanaca
Trump je istaknuta politička figura već desetak godina, a njegove pristaše često nije odvraćalo njegovo netradicionalno ili drsko ponašanje u Bijeloj kući. Istraživanja su često pokazivala da su biračima prioriteti i politike važniji od karaktera kandidata.
Unatoč tome, nove ankete Pew Research Centra sadrže moguće upozorenje za Trumpa. One pokazuju da nešto više od polovice republikanaca, njih 56 posto, podržava "sve" ili "većinu" Trumpovih planova i politika, što je pad sa 67 posto neposredno nakon što je preuzeo dužnost prošle godine.
Anketa je također otkrila oštar pad povjerenja republikanaca u Trumpovu mentalnu sposobnost da obnaša dužnost predsjednika, poštuje demokratske vrijednosti zemlje ili postupa etično. Samo oko četiri od deset republikanaca sada je "iznimno" ili "vrlo" uvjereno da Trump postupa etično, što je pad s 55 posto s početka prošle godine.
Također, s obzirom na to da je Trump često isticao mentalnu sposobnost svog prethodnika, zabrinjavajuće je za njega da je sada otprilike dvije trećine republikanaca vrlo uvjereno da Trump ima mentalnu sposobnost potrebnu za obavljanje posla predsjednika. To je pad sa 75 posto s početka njegovog drugog mandata u siječnju 2025.
0 ( + ) * Rusija poslala Americi prijedloge za obnovu odnosa
Rusija poslala Americi prijedloge za obnovu odnosa
Foto: EPA
RUSKO ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da je Sjedinjenim Državama poslalo prijedloge za uklanjanje "ozbiljnih prepreka" koje stoje na putu potpunoj normalizaciji odnosa, piše Ukrainska Pravda. U odgovoru na pitanja medija uoči nadolazeće konferencije za novinare ministra Sergeja Lavrova, ministarstvo je navelo: "Ruska strana smatra važnim prijeći na uistinu bitna pitanja, uključujući obnovu izravnog zračnog prometa i povrat našeg zaplijenjenog diplomatskog vlasništva. Amerikancima su poslani prijedlozi za uklanjanje tih ozbiljnih prepreka koje stoje na putu potpunoj obnovi odnosa između Moskve i Washingtona."
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Što Rusija nudi?Ministarstvo je dodalo da će se, ako Sjedinjene Države pristanu na obnovu odnosa, "Amerikancima otvoriti vrlo obećavajući i, prije svega, za njih korisni horizonti suradnje s nama". Područja suradnje uključivala bi ugljikovodike, ključne minerale i rijetke zemne elemente, suradnju na Arktiku, umjetnu inteligenciju i svemir. "Pozdravili bismo uspjeh rusko-američke normalizacije, naravno, pod uvjetom da se taj proces nastavi razvijati na ravnopravnoj osnovi i uz uzajamno poštovanje", dodalo je ministarstvo. PozadinaRuski zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov izjavio je 25. siječnja da se odnosi između Rusije i SAD-a "vraćaju u normalu" te da Moskva i Washington redovito razgovaraju o spornim pitanjima u odnosima. Prošle je godine Bloomberg izvijestio kako je SAD predložio oživljavanje Vijeća NATO-Rusija u sklopu napora za rješavanje rata u Ukrajini. Tim američkog predsjednika Donalda Trumpa također je poručio kako želi ponovno postaviti odnose s Rusijom.
0 ( + ) * Trump republikancima predložio "nacionalizaciju" izbora. Protivna je Ustavu SAD-a
Trump republikancima predložio "nacionalizaciju" izbora. Protivna je Ustavu SAD-a
Foto: EPA
Tekst se nastavlja ispod oglasa
PREDSJEDNIK Donald Trump u ponedjeljak je izjavio kako bi republikanci trebali "nacionalizirati" izbore, nastavljajući promicati neutemeljene teorije zavjere o navodnoj izbornoj prijevari na predsjedničkim izborima 2020. godine. Njegov prijedlog, koji je u suprotnosti s Ustavom SAD-a prema kojem savezne države provode izbore, dolazi manje od tjedan dana nakon što je FBI proveo raciju u izbornom uredu u Georgiji, piše Politico.
"Republikanci bi trebali reći: Želimo preuzeti. Trebali bismo preuzeti glasanje na najmanje 15 mjesta. Republikanci bi trebali nacionalizirati glasanje", rekao je Trump gostujući u podcastu Dana Bongina, bivšeg zamjenika direktora FBI-a.
Predsjednik je opetovano ustrajao na tome da je na izborima 2020. pobijedio "ogromnom većinom", tvrdeći bez dokaza da su ljudi na tim izborima "glasali nezakonito". Također se osvrnuo na raciju FBI-a u okrugu Fulton u Georgiji, natuknuvši da će iz te države "izaći neke zanimljive stvari".
Pojačani pritisak na izborni sustav
Deseci pravnih osporavanja rezultata izbora 2020. nisu pružili vjerodostojne dokaze o raširenoj prijevari. I državna revizija i ponovno prebrojavanje, koje je zatražio Trumpov izborni stožer, potvrdili su pobjedu bivšeg predsjednika Joea Bidena u Georgiji.
Trump je posljednjih mjeseci pojačao napore da potkopa rezultate izbora 2020., obećavši u siječnju da će "ljudi uskoro biti procesuirani za ono što su učinili" u vezi s izborima. Njegovo Ministarstvo pravosuđa također je tužilo dvadesetak saveznih država, tražeći pristup njihovim popisima birača.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ranije prijetnje i blokirani dekreti
Trumpova posljednja prijetnja nacionalizacijom glasanja podsjeća na obećanje od prošlog ljeta da će potpisati izvršnu uredbu kako bi se osigurala "poštenost" na izborima na sredini mandata 2026. godine.
"Zapamtite, države su samo 'agent' savezne vlade u brojanju i zbrajanju glasova", napisao je u objavi na društvenim mrežama u augustu. "Moraju učiniti ono što im savezna vlada, koju predstavlja predsjednik Sjedinjenih Država, kaže da učine, ZA DOBRO NAŠE ZEMLJE."
Trump nikada nije potpisao takvu uredbu, a Bijela kuća još nije pojasnila kako bi takav potez provela u skladu s Ustavom. Zasebna izvršna uredba koju je Trump potpisao u ožujku, s ciljem dodavanja dokaza o državljanstvu u nacionalni obrazac za registraciju birača i izmjene procedura za glasanje poštom, uglavnom je blokirana od strane saveznih sudaca, iako njezina konačna sudbina ostaje neizvjesna.
0 ( + ) Preuzeto sa portala INDEX.HR

Prethodnih dana:
19.02.2026
Bijela kuća: Toplo preporučujemo Iranu da se dogovori s Trumpom
Eksplozija u uredu za novačenje u Ukrajini
Majka i kći u Mađarskoj pokušale otrovati zeta. U kavu mu stavile ricin
Troje mrtvih u lavinama u Austriji. Među poginulima i njemački skijaš
Hitno slijetanje aviona u SAD-u. Putnik pokušao ući u pilotsku kabinu
Život na Kubi je stao. Ovako danas izgleda Havana
18.02.2026
Kubanci mjesecima čekaju na termin za točenje goriva
Zelenski: Naložio sam timu da u Ženevi pokrene pitanje mog sastanka s Putinom
"Ako staneš, mrtav si". Kraj jedne od najtežih i najvažnijih bitaka rata u Ukrajini
Bivši ukrajinski ministar ukradenim novcem plaćao svojoj djeci školovanje u Švicarskoj
Zelenski: U Ukrajinu vraćeno dvije tisuće djece s okupiranih područja
Peru smijenio predsjednika jer se tajno sastao s kineskim biznismenom
Trump traži prava na svoje ime za zračne luke
17.02.2026
Djevojka (21) koja je pobjegla iz Ukrajine zbog rata ubijena u SAD-u
Njemačka kritizirala Francusku: "Pozivamo ih da učine ono što mi radimo"
Šest EU zemalja sastalo se iza zatvorenih vrata. Irska se pobunila
Ukrajinci u četiri dana ostvarili najveći teritorijalni napredak u 2,5 godine
Majka Navalnog položila cvijeće na sinovljev grob: "On je ubijen"
Šef UN-a: Zabrinut sam zbog krize na Kubi
Njemački ministar: Zemlje EU se ne smiju skrivati iza nacionalnih interesa
16.02.2026
Iran poslao poruku Americi. "Spremni smo na kompromis"
HDZ-u visi većina zbog Dabrine snimke? Hrebak prijeti odlaskom, oporba traži izbore
Europi je dosta "stalnog pljuvanja" od strane Amerike
Europski obavještajci tvrde da je Navalni otrovan žabljim otrovom. Javila se Rusija
Merz: Kulturni rat MAGA pokreta nije naš rat. Meloni: Ne slažem se
Krhko primirje u Gazi. U novim izraelskim napadima ubijeno 11 ljudi
Sve jača aneksija Izraela na Zapadnoj obali. Odobrili kupovinu ilegalnih zemljišta
15.02.2026
Amerikanci umirili Europu. Dvije zemlje ipak poslale oštru poruku Washingtonu
Guverner Kalifornije: Trebat će vremena, ali transatlantsko partnerstvo nije mrtvo
Šuica ide na prvi sastanak Trumpova Odbora za mir
Bivši šef SOA-e: Tri su ključna izazova za Europu
Analitičar Akrap: Nadam se da je kancelar Merz prelomio
Pet europskih zemalja optužilo Rusiju za smrt Navalnog. Stigla reakcija Rusa
Uskoro se prvi puta sastaje Trumpov Odbor za mir. Na njemu će biti i Izrael
14.02.2026
Ukrajinski šef diplomacije: Bez Trumpa je nerealno završiti rat s Rusijom
Macron i Merz spominju nuklearno oružje. "Suzdržavamo se od Drugog rata, više nećemo"
Trump pozvao Zelenskog da ubrza pregovore s Rusijom
Zelenski: Putin nije više mladić, nema još puno vremena. Daj Bože da nema
Planirali ubiti stotine Židova u Manchesteru, osuđeni su. Danas objavljene kazne
U Sydneyju zabranili ulazak u autobuse u bikiniju. Izbila velika rasprava
13.02.2026
SAD se povlači iz strateške baze u Siriji
Šestero republikanaca prkosilo Trumpu, glasali protiv uvođenja carina Kanadi
Serija skandala, nepotizam i međusobni sukobi. Što se događa u AfD-u?
Što se događa u Ukrajini? Objavljene karte, moćna grupacija juriša na važnu utvrdu
Psi u Britaniji nasmrt izgrizli susjeda. Vlasnik osuđen na pet godina zatvora
Ruski vojnici i vojni blogeri bijesni na Kremlj
Bivša partnerica Orbanova suparnika o snimci iz spavaće sobe: I ja sam tu žrtva
12.02.2026
Novi detalji o misterioznom sajtu sa spavaćom sobom. Orbanov suparnik: Ja sam meta
Ovo je popis najgorih masovnih pucnjava u Kanadi
Epsteinova žrtva prozvala Buckinghamsku palaču: "Istražite spise oko Andrewa"
Talijanska vlada odobrila zakon koji će dozvoliti pomorske blokade protiv migranata
Policija otkrila identitet ubojice iz Kanade. "Rođena je kao muškarac"
Analitičar: Moguć je sukob Amerike i Irana
11.02.2026
U školi u Londonu izbodena dva dječaka, uhićen 13-godišnjak
Čelnici Slovačke, Češke i Austrije za veću konkurentnost i niže cijene energije u EU
U Turskoj viličarom provalio u zlatarnicu, ukrao zlato i pobjegao na magarcu
SAD i Azerbajdžan potpisali strateško partnerstvo
Nadbiskup Kutleša: Dvije su Hrvatske. Jedna je tiha, a druga poput Barabe
Poljska traži europski uhidbeni nalog za bivšeg ministra kojem je Orban dao azil
Objavljena dosad nepoznata imena počinitelja iz Epsteinovih spisa
10.02.2026
Gradonačelnik Karlovca: Oštećenja u Zvijezdi prelaze milijun eura. Svinjarija
Meta i Google optuženi da su namjerno izazvali ovisnost mladih korisnika
Novi detalji filmskog napada u Italiji: Pljačkaši glumili policiju, uslijedio rat
Što se to događa na Kubi? Komunistički režim je na izmaku snaga
SAD će prepustiti dvije zapovjedne dužnosti u NATO-u Europljanima
ICE uhitio Irca s radnom dozvolom, u zatvoru je već 5 mjeseci. "Živim kao u logoru"
Elon Musk: Amerika će 1000% bankrotirati. Mogu je spasiti samo AI i roboti
09.02.2026
Zelenski: Rusija svakodnevno napada našu željezničku infrastrukturu
Socijalist Seguro pobijedio krajnju desnicu na izborima u Portugalu
Rusija ima strašne gubitke. Putin bi mogao biti prisiljen na riskantan potez
Prije 7 dana u Bugarskoj nađene tri mrtve osobe. Danas u kamperu nađene još tri
Amerika planira pooštriti uvjete za ulazak turista
Norveška diplomatkinja dala ostavku zbog veza s Epsteinom
08.02.2026
Obitelj u SAD-u tuži Teslu. Mladić izgorio nakon nesreće, nije mogao otvoriti vrata
Paradoks bitcoina: Zašto cijena pada unatoč potražnji ulagača
Bivšeg francuskog ministra krenuli istraživati zbog veza s Epsteinom. Dao je ostavku
Danski ministar: Situacija s SAD-om u vezi Grenlanda se jako poboljšala
Netanyahu se sastaje s Trumpom u srijedu u Washingtonu, razgovarat će o Iranu
Žestoki prosvjedi protiv ZOI u Milanu. Ljevičari se tukli s policijom
Trump ide u sukob s Europom. Iza svega stoji tajnoviti arhitekt nove politike SAD-a
07.02.2026
Moldavska predsjednica odbila nominaciju za Nobelovu nagradu
ISIL preuzeo odgovornost za bombaški napad u Pakistanu
Lavina u Slovačkoj usmrtila dvojicu mađarskih planinara
Netanyahu: Epstein nije radio za Izrael. Dokaz je njegov blizak odnos s Barakom
Europa pojačava pritisak. U Moskvi raste zabrinutost
Tinejdžer optužen za ubojstvo studenta u Britaniji
06.02.2026
U strahu da će Rusi zauzeti grad, udovica premjestila grob ukrajinskog vojnika
Američki ministar: Iransko vodstvo je kao ludo prebacivalo novac u inozemstvo
Turska ide u privatizaciju dva ključna mosta u Istanbulu
Vance o Grenlandu: Dobili smo puno više nego što smo imali na početku
Argentina i SAD sklopile sveobuhvatni trgovinski sporazum
Bitcoin se ponaša čudno
FBI istražuje otmicu majke američke voditeljice. Situaciju prati i Trump
05.02.2026
Tisuće i dalje bez struje u smrznutoj Ukrajini. "Ovo nije normalan život"
Zelenski: Rusija bi morala izgubiti još 800.000 vojnika da osvoji istok Ukrajine
FBI-jev doušnik je tvrdio da je Epstein bio izraelski špijun
Apel UNICEF-a državama: Kriminalizirajte AI sadržaj koji skida odjeću s djece
Rusija: Kad istekne Novi START, slobodni smo raditi što hoćemo
Macronov savjetnik bio u Moskvi. Sastao se s Putinovim čovjekom
Libanonski premijer: Sveopći rat na Bliskom istoku se mora izbjeći
04.02.2026
Bizarna prepiska Epsteina i biznismena iz Emirata. Od Kurana do "svježih" Ruskinja
Trump: Putin je održao obećanje o prekidu napada, ali volio bih da okonča rat
Policija istražuje britanskog moćnika zbog veza s Epsteinom
Pao je ChatGPT
Cijena bitcoina pala na najnižu razinu u više od godinu dana
U Velikoj Britaniji pao manji avion, poginulo dvoje
Je li nova ukrajinska strategija znak samopouzdanja ili pokazatelj slabosti?
03.02.2026
Trump: Putin pristao na tjedan dana obustaviti napade na Ukrajinu
U porukama iz 2018. stoji da je Epstein platio 5000 dolara za "pametnu djevojku"
Policija istražuje bivšeg britanskog ministra zbog veza s Epsteinom
Francuska napokon usvojila proračun nakon dvije propale inicijative za rušenje vlade
Ankete: Trump gubi podršku i među republikancima |
|
|
|
|
OSTALE VIJESTI
|