Al Qaida preuzela odgovornost za napad na zrakoplov u Detroitu
Tekst: J.D.
Foto: AFP
AL QAIDA iz Jemena preuzela je odgovornost za propali pokušaj napada zapaljivim sredstvom na zrakoplov koji je slijetao u američkom gradu Detroitu. Napad je bio osveta za navodne američke napade na jemenskom tlu.
U izjavi objavljenoj na nekoliko islamističkih web stranica, grupa je pohvalila "brata iz Nigerije", Umara Farouka Abdulmutallaba, koji je proveo "junački napad". Grupa je također rekla da je isprobala "novu vrstu eksploziva" u napadu i pohvalila činjenicu da je napadač eksplozive pronio kroz sigurnosne točke.
Novi napadi
Grupa je zaprijetila novim napadima, rekavši kako "Amerikanci podržavaju svoje vođe, i stoga trebaju očekivati naše nove napade. Imamo ljude koji obožavaju umirati", stoji u izjavi.
Dio eksploziva bio je ušiven u donje rublje koje je nosio Abdulmutallab, rekao je za CNN jedan djelatnik FBI-a. Preliminarna analiza ukazala je na do da je uređaj koji je napadač unio na let od Amsterdama do Detroita sadržavao eksploziv pentaeritrol tetranitrat, ili PETN. Radi se o jednom od najmoćnijih eksploziva, koji se rijetko koristi sam.
Količina unijetog eksploziva nije bila dovoljna da probuši rupu u zrakoplovu, rekao je izvor blizak istrazi.
Mjere opreza
Ministrica za unutarnju sigurnost Janet Napolitano danas je tokom nekoliko intervjua na TV-u rekla kako je je ključni dio istrage usredotočen na otkrivanje sigurnosnih propusta koji su omogućili Abdulmutallabu ne samo da unese eksploziv, nego i da uopće uđe u avion iako ga se ranije povezivalo s Al Qaidom.
Abdulmutallab je dodan na listu 550,000 potencijalnih terorista nakon informacija koje je američkim vlastima dao njegov otac. Ipak, nijedna od tih informacija nije bila dovoljna da mu se zabrani izdavanje vize.
"Morat ćemo istražiti taj proces i kako se te liste sastavljaju, održavaju, obnavljaju i izmjenjuju, jer očigledno je da ovaj pojedinac nije smio ući na taj avion", rekla je Napolitano.
Zasad su već uvedene nove mjere. Tijekom leta prema SAD-u putnici moraju ostati sjediti na svojim mjestima sat vremena prije slijetanja, neće smjeti uzimati osobnu prtljagu, zabranjeno je i držanje osobnih stvari u krilu te se neće smjeti pokrivati dekama i koristiti jastuke. Zabranjuje se i korištenje interneta i telefona u zrakoplovima.
Oni koji namjeravaju putovati prema SAD-u proći će detaljnije provjere nego do sada te su uvedene dodatne mjere sigurnosti i u europskim zračnim lukama.
U Poljskoj podignuta optužnica protiv hrvatskog pomorca za šverc 32 kilograma kokaina
Tekst: I.Kri.
Foto: AFP
PROTIV hrvatskog pomorca Jose Crnjaka iz Podgradine kod Zadra u Poljskoj je podignut optužni prijedlog zbog šverca 32 kilograma kokaina.
Crnjak je u poljskom zatvoru još od ožujka ove godine kada je policija pronašla drogu koju je pomorac prešvercao u kabini broda "Samutra" s kojim je došao iz Južne Amerike. Crnjaka je policija otkrila u gradu Gdanjsku u sklopu velike akcije presijecanja transporta droge iz Južne Amerike u Europu.
Drogu predao srpskom državljaninu sa hrvatskom putovnicom
Zadarski pomorac je navodno drogu u Južnoj Americi preuzeo od izvjesnog Dundovića iz Radovina te ga je skrivao u svojoj brodskoj kabini. Poljska policija ga je otkrila kada je kokain pokušao predati Milanu Kosoviću, srpskom državljaninu sa hrvatskom putovnicom.
Budući da je policija budno pratila sve mornare sa toga broda, tako su krenuli i za Crnjakom koji je otišao sa broda i kokain spremio u prtljažnik Kosovićevog BMW-a. Njega su policajci nakon samo nekoliko metara vožnje zaustavili te pronašli drogu, dok su Crnjaka uhapsili na brodu zbog njegovih otisaka prstiju pronađenih na paketićima kokaina.
Crnjak tvrdio da droga nije njegova
Crnjak je priznao kako je drogu predao, no tvrdio je i kako ona nije njegova nego je bio prisiljen preuzeti je i donijeti u neku europsku luku. Policajcima je tvrdio i kako nije znao što se nalazi u paketićima.
Pusti snovi srpskih radikala: Šešelj od lipnja na slobodi
Tekst: I.Kri.
Foto: AFP
POTPREDSJEDNIK Srpske radikalne stranke Milorad Mirčić danas je izjavio kako bi predsjednik stranke Vojislav Šešelj u lipnju 2010. godine trebao biti pušten na slobodu.
"Već 13. siječnja će biti održana rasprava na Haškom sudu, u ožujku bi Šešelj trebao održati svoju završnu riječ, a cijeli proces bi trebao biti završen oslobađajućom presudom", rekao je Mirčić te dodao kako bi Šešelj mogao ostati u pritvoru samo ako Haški sud ne "izmisli kako bi Šešelj trebao biti osuđen", pišu srpski mediji.
Mirčić najavljuje kako će, nakon svog povratka iz nizozemskog pritvora, Šešelj politiku "najjače političke snage u Srbiji" usmjeriti prema Rusiji. "Jasno je da Srbiji dolazi teška godina iz koje je može izvaditi jedino čvrsta orijentacija na rusko tržište i dobre poslovne veze sa gigantima poput Gasproma", zaključio je Mirčić.
Ubijen bivši trener Cro Copa Marco Jara
Tekst: I.Ka.
Foto: Sherdog
BRAZILAC Marco Jara pronađen je mrtav u predgrađu Rio de Janeira. Do incidenta je došlo kada je 39-godišnji Jara putovao na godišnji odmor s prijateljem Brentom Garretom. Jara se zaustavio kako bi uzeo nešto iz prtljažnika svog automobila i u tom trenutku dvojica naoružanih muškaraca su ih napala.
U sukobu, naoružani napadači vatrenim su oružjem ustrijelili suvozača i izbacili ga iz automobila dok su Jaru oteli. Njegovo tijelo pronađeno je dva sata kasnije u automobilu u jednoj ozloglašenoj siromašnoj četvrti. Garret, koji je putovao s Jarom, nalazi se u bolnici s teškim tjelesnim ozljedama.
Marcos Adriano Albuquerque, poznat kao Marco Jara većinu svog života proveo je u Los Angelesu te je proglašen najboljim MMA trenerom na svijetu. Jara je trenirao velikane poput Marca Ruasa i Cro Copa. Upravo je taj Brazilac bio zaslužan za Filipovićev prelazak iz K-1 u MMA. Jaru je Hrvatska MMA javnost imala prilike upoznati u počecima Filipovićeve MMA karijere.
Rusija i Ukrajina opet na ratnoj nozi: Europi bi nakon plina mogao biti prekinut i dotok nafte
Tekst: I.M.
Foto: AFP
PLIN nije jedini resurs bez kojeg bi Europa mogla ostati zbog narušenih rusko-ukrajinskih odnosa.
Iz Rusije je danas naime Europskoj uniji stiglo upozorenje da bi zbog najnovijih sukoba između Moskve i Kijeva Europi mogao biti prekinut dotok nafte. Slovački ministar ekonomije je potvrdio kako su Slovačka, Češka i Mađarska primile upozorenje o mogućem zatvaranju naftovoda.
Čelnik ruskog Gazproma Aleksej Miller danas je rekao kako očekuju da će Ukrajina na vrijeme platiti svoj račun za plin za decembar pa neće doći do nove plinske krize, ali samo nekoliko sati kasnije je čelnik ruske naftne kompanije Transneft, Nikolaj Tokarev, optužio Ukrajinu za "postavljanje neprihvatljivih uvjeta tranzita nafte preko crnomorske luke Južnij".
Naime, kako je Tokarev rekao za Reuters, Ukrajina je Rusiji povisila cijenu tranzita nafte te je postavila još neke dodatne uvjete vezane uz jamstva za minimalnu količinu isporuka.







