TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Subota 27.4.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 








26.04.2024 - 22h
INDEKS KVALITETA ZRAKA
33
DOBAR
Kvalitet zraka je zadovoljavajući

ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 140

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU


ARHIVA

11.01.2014.

Digitalna kamera dovela do uhićenja bande koja je ubila bivšu miss Venecuele

Digitalna kamera dovela do uhićenja bande koja je ubila bivšu miss Venecuele


Digitalna kamera dovela do uhićenja bande koja je ubila bivšu miss Venecuele

Foto: Facebook

ZAHVALJUJUĆI digitalnoj kameri pronađenoj kod jednog od napadača na bivšu miss Venecuele Monicu Spear i njenog muža, policija je uhapsila sedam osoba. Njih se sumnjiči da su ubili Monicu i Thomasa pred očima njihove petogodišnje kćerke.

Monica Spear i Thomas Henry Berry vozili su se na autocesti prema Valenciji kada im je oštar predmet probušio gume zbog čega su morali stati. Tada je došlo do pucnjave u kojoj su Monica i Thomas stradali dok je njihova petogodišnja kćer ranjena u nogu.

Jedan od članova ukrao je digitalnu kameru koja je pripadala bivšoj miss Venecuele što je na kraju rezultiralo uhićenjem bande koja je na motorima pljačkala vozače na osamljenom dijelu autoceste. Bandu je vodio 32-godišnjak poznat kao Fat Danilo i on je jedan od uhićenih osoba. U napadu je sudjelovalo 11 osoba i policija još uvijek traga za četiri napadača, piše AP.

Istražitelji smatraju da je hice iz pištolja ispalio 19-godišnji član bande, no policija još uvijek nije pronašla pištolj. Iz policije tvrde kako je Fat Danilo članovima bande davao drogu i oružje.

Policija je pustila na slobodu pet osoba koje je ranije uhapsila zbog sumnje da su upleteni u ubojstvo.


Preuzeo dužnost: Jomaa postao novi premijer Tunisa

Preuzeo dužnost: Jomaa postao novi premijer Tunisa


Preuzeo dužnost: Jomaa postao novi premijer Tunisa

Screenshot: YouTube

NOVI tuniski premijer Mehdi Jomaa u petak je preuzeo dužnost čelnika prijelazne vlade do izbora ove godine nakon što je premijer islamističke stranke Ali Larayedh dao ostavku po dogovoru o tuniskoj tranziciji u demokraciju.

Jomaa, bivši ministar industrije, bit će na čelu nestranačke vlade nakon što su islamisti i njihovi sekularni protivnici postigli kompromis za okončanje političke krize.

Jomaa mora pokrenuti gospodarske reforme koje traže međunarodni zajmodavci kako bi ograničio deficit i sučeliti se s rastućom prijetnjom islamističkih militanata.

"Nisam čudotvorac no obećavam da će učiniti sve što mogu kako bi prevladali teškoće, reformirali što možemo reformirati i vratili stabilnost", rekao je Jomaa novinarima u predsjedničkoj palači.


Pogledajte kako "ledeno doba" u SAD-u izgleda iz svemira!

Pogledajte kako "ledeno doba" u SAD-u izgleda iz svemira!


Pogledajte kako "ledeno doba" u SAD-u izgleda iz svemira!
//

Foto: NASA

SJEVERNOAMERIČKI kontinent posljednjih dana bori se s rekordno niskim temperaturama i zimskim nedaćama. Polarni vrlog poharao je dijelove SAD-a i Kanade, a nakon gotovo nevjerojatnih fotografija sa zemlje, stigle su i fotografije iz svemira.

Temperature ponegdje padaju i do -50 stupnjeva Celzijeva, a zahvaljujući NASA-i možemo vidjeti kako sve izgleda iz svemira. Američka svemirska agencija objavila je satelitske snimke koje prikazuju veličanstvenu moć prirode.

Meteorolozi vjeruju da zimsko nevrijeme i nepodnošljiva hladnoća, od koje je umrla najmanje 21 osoba, neće trajati još dugo.


Al-Qaida jača nego ikad!

Al-Qaida jača nego ikad!


Al-Qaida jača nego ikad!

Foto: Guliver image/Getty images

NAJOZLOGLAŠENIJA teroristička organizacija u svijetu, al-Qaida, kontrolira više teritorija u arapskom svijetu nego ikad ranije u svojoj povijesti.

Prema engleskim i arapskim izvješćima i procjenama pojedinih džihadističkih web stranica, njihova vlast počinje od okolice Alepa u zapadnoj Siriji pa sve do manjih područja Faludže u središnjem dijelu Iraka. To je teritorij koji se proteže na 400 milja u samom srcu Bliskog istoka, piše CNN.

Lider al-Qaide Ayman Al-Zawahiri  otkrio je u svojoj autobiografiji iz 2001. "Vitezovi pod Prorokovim barjakom" da je njihov strateški cilj preuzimanje kontrole nad državama ili dijelovima država u muslimanskom svijetu te uvođenje talibanskog načina života. Bez tog cilja njihove akcije "neće značiti ništa".

Irački ogranak al-Qaide preuzeo je kontrolu nad dijelovima grada Faludže i dijelovima grada Ramadija u nemirnoj iračkoj pokrajini Anbar gdje većinom žive sunitski muslimani koji smatraju da šijitska linija koja dominira u iračkoj vladi premijera Nurija Al-Malikija tretira sunite kao građane drugog reda.

Ogranak al-Qaide u tom području, tj. Islamska Država Irak i Sirija (ISIS) također djeluje u Siriji gdje je jak u mnogim područjima oko Alepa i na sjeverozapadu zemlje. Fronta Al-Nusra tvrdi da kontrolira barem desetak sirijskih gradova te da je uspostavila svoju vladu u gradovima Binnish, Taum i Saraqib. To bi značilo da saveznici al-Qaide kontroliraju veći dio sjeverne i sjeverozapadne Sirije, neke dijelove istočne Sirije te veći dio pokrajine Anbar, što je trećina iračkog teritorija.

Dosta Sirijaca ipak je nezadovoljno širenjem al-Qaide zbog čega dolazi do velikih sukoba Jedan od njih je i sukob ISIS-a i saveza pobunjeničkih frakcija u Siriji,, uključujući i drugog al-Qaidinog saveznika, Al-Nusru. ISIS je zbog toga bio prisiljen povući se iz nekoliko ključnih sirijskih gradova.

Sukobi između sirijskih pobunjenika mogli bi ići na ruku sirijskog predsjednika Bašara al-Asada zbog čega bi SAD mogao povećati svoje pošiljke oružja "umjerenim" sirijskim pobunjenicima u Slobodnoj sirijskoj vojsci.

Povećanje američke pomoći vrlo vjerojatno neće značajno utjecati na sukobe u Siriji, što bi značilo da će Asad ostati na vlasti i da će se rat nastaviti, tvrdi CNN.

Državni tajnik John Kerry rekao je kako će SAD učiniti sve kako bi pomogao iračkoj vladi da kontrolira Anbar, ali i da neće poslati svoje vojnike natrag u ovu bliskoistočnu zemlju.

CNN piše kako širenje al-Qaide na Bliskom istoku ne predstavlja nužno ugroženost SAD-a na domaćem terenu, ali da su europske zemlje s pravom zabrinute. Zemlje poput Velike Britanije, Norveške, Danske i Nizozemske, čiji su građani uvučeni u rat u Siriji, strahuju da bi veterani iz sirijskog rata pri povratku u svoje domovine mogli pokrenuti terorističke napade u Europi. Zbog toga bi SAD trebao pažljivo pratiti strane ratnike koji su se priključili terorističkim skupinama u Siriji.


Od ledene zime u SAD-u do nepodnošljive vrućine u Australiji: Vrijeme postaje sve ekstremnije

Od ledene zime u SAD-u do nepodnošljive vrućine u Australiji: Vrijeme postaje sve ekstremnije


Od ledene zime u SAD-u do nepodnošljive vrućine u Australiji: Vrijeme postaje sve ekstremnije

Ilustracija: Guliver image/Getty images

OD NEPODNOŠLJIVE zime u SAD-u i Kanadi, preko nevremena u Europi, do ekstremne vrućine u Australiji - vrijeme je na Zemlji posljednjih godina sve ekstremnije. Prema meteorološkim stručnjacima, sve je to rezultat globalnog zatopljenja.

CNN je donio listu 11 ekstremnih vremenskih rekorda.

Najniža temperatura

Prema Svjetskoj meteorološkoj organizaciji (WMO), najniža izmjerena temperatura bila je -89.2 stupnja Celzijeva u Vostoku na Antarktici.

Izostanak sunčevog zračenja, vedro nebo, mirno vrijeme i visoke nadmorske visine (3.420 metara) doprinijele su hladnom vremenu.

Najniža temperatura u naseljenom mjestu

Najhladnije trajno naseljeno mjesto je sibirsko selo Oymyakon u Rusiji. Temperatura je tamo 1933. godine pala na -68 stupnjeva Celzijevih što je najniža temperatura izmjerena izvan Antarktike.

Najviša temperatura

Death Valley iliti Dolina smrti u Kaliforniji nije bez razloga dobila to ime. Tamo je u ljeto 1913. godine izmjerena najviša temperatura koja je iznosila 56.7 stupnja Celzijeva.

Najveća količina padalina u jednoj minuti

Rekord drži Unionville u Marylandu u SAD još od 4. srpnja 1956. godine kada je zabilježeno 31.2 milimetra kiše u jednoj minuti.

Najveća količina padalina u 24 sata

Rekord najveće količine padalina u jednom danu drži Foc-Foc na francuskom otoku La Reunion u južnom Indijskom oceanu. Prilikom prolaska ciklone Denise, od 7. do 8. siječnja 1966. godine palo je 1.825 milimetara kiše.

Najteža olujna tuča

Najteža tuča otkrivena je tokom oluje u Gopalganju u Bangladešu 14. travnja 1986. godine. Oluja je ubila 92 osobe, a jedno "zrno" tuče težilo je čak 1.02 kilograma.

Najduže sušno razdoblje, Arica

Najduže sušno razdoblje u povijesti mjeri se u godinama. Naime, čak nijedan kap kiše u Arici u Čileu nije pala duže od 14 godina, točnije od oktobara 1903. do siječnja 1918. godine. Ukupno 173 mjeseca bez kiše.

Najviši gejzir hladne vode

Lociran u Andernachu u Njemačkoj, gejzir Andernach inače diže vodu 30 do 60 metara u visinu. Rekord je izmjeren 19. rujna 2002. godine, a iznosio je 61.5 metara.

Gejziri s hladnom vodom su drugačiji nego uobičajeni gejziri vrućom vodom. Hladna podzemna voda izbija iz dubokih izvora. Andernach je dubok više od 350 metara.

Najhladnija cesta

Autocesta Kolyma (M56) u Rusiji najhladnija je cesta na zemlji gdje je jednom izmjereno -67.7 stupnjeva Celzijevih. Ruta dugačka 2.031 kilometra poznata je pod nazivom "Road of Bones" u znak sjećanja na zatvorenike radnog kampa Sewostlag koji su umrli u gradnji ceste te su pokopani ispod nje.

Najveće ledeno polje izvan polarnog područja

Ne morate živjeti u polarnim područjima da biste zaglavili usred ogromnog ledenog polja.

Najveće ledeno polje izvan polarnog područja pronađeno je na teritoriju Yukona u Kanadi unutar 21.980 četvornih metara nacionalnog parka i rezervata Kluane.

Najveća pustinja

Ne, nije Sahara.

Pustinja se definira kao područje koje nema ili ima vrlo malo kiše. najveća pustinja na svijetu je Antarktika koja je na svojih 14 milijuna kilometara kvadratnih zabilježila samo 50 milimetara padalina godišnje.

Sahara je sa svojih 9,1 milina kilometara kvadratnih, prema Guinnessovoj knjizi rekorda, samo najveća vruća pustinja na svijetu.


Vlasti u Berlinu zgrožene ponašanjem stanovnika: Uništavaju i uriniraju po spomeniku žrtvama holokausta

Vlasti u Berlinu zgrožene ponašanjem stanovnika: Uništavaju i uriniraju po spomeniku žrtvama holokausta


Vlasti u Berlinu zgrožene ponašanjem stanovnika: Uništavaju i uriniraju po spomeniku žrtvama holokausta

Foto: Wikipedia

NJEMAČKA je obećala pojačati mjere zaštite berlinskoga spomenika žrtvama holokausta nakon što je na internetu objavljena snimka muškarca koji urinira po njemu, a skupina ljudi na Staru godinu odande ispaljuje vatrometne rakete.

"Ti su incidenti strašni i za svaku osudu", rekla je njemačka ministrica kulture Monika Gruetters, a prenio u četvrtak list Bild.

Zaklada koja nadgleda spomenik ubijenim Židovima Europe, otvoren 2005. razgovarat će s policijom i dogovoriti se oko snažnijih mjera osiguranja.

Na Staru godinu stotine hiljada turista i Berlinaca okupile su se na proslavi uz obližnja Brandenburška vrata, jedan je muškarac snimljen kako urinira po jednom od 2711 golemih betonskih blokova koji čine spomenik.

Spomenik postavljen odmah uz američko veleposlanstvo u Berlinu i prije oskvrnjivali su neonacisti koji su na blokove crtali kukaste križeve, a u ovome najnovijem slučaju policija nije našla politički motiv.

"To je ponašanje odvratno, i glupo, ali nije to kazneno djelo", rekao je policijski glasnogovornik Thomas Neuendorf i dodao da neće biti podizanja optužbe.

Po njemačkim se zakonima uriniranje na javnome mjestu može kazniti najviše novčanom kaznom.

Uz spomenik koji nije ograđen obično patrolira dvoje članova zaklade, a na Staru godinu u ophodnji ih je bilo šestero.

Djelo američkog arhitekta Petera Eisenmana, taj je spomenik podignut u čast šest milijuna Židova koje su pobili nacisti, a uzor su mu bile nepravilno poredane nadgrobne ploče praškog starog židovskog groblja.


Polarna hladnoća u Americi, rekordna toplina u Europi: Što se događa s vremenom?

Polarna hladnoća u Americi, rekordna toplina u Europi: Što se događa s vremenom?


Polarna hladnoća u Americi, rekordna toplina u Europi: Što se događa s vremenom?

Foto: Guliver image/Getty images, Crometeo

ČESTO se ovih dana spominje neuobičajeno, gotovo ekstremno toplo “proljetno vrijeme” u našim krajevima. Ja bih prije rekao da je vrijeme nalik jesenskom a ne proljetnom, jer ako ništa drugo, da je vrijeme proljetno, barem bi na Velebitu bila dva do tri metra snijega i temperature bi možda bile čak i niže, pogotovo one jutarnje. No idemo danas prokomentirati nešto prilično zanimljivo. Ne znam jeste li primjetili možda, da se često zna dogoditi zimska situacija u kojoj se Europa grije na proljetne (jesenske) temperature, dok se istovremeno Sjeverna Amerika smrzava u čičoj zimi? Također, često se dogodi i obratno; kad nad Europu dođe izražen polarni prodor, SAD i Kanada istovremeno obično imaju toplije vrijeme od klimatološkog prosjeka. Pa da vidimo zbog čega je to tako. Imaju li ekstremne hladnoće koje ovih dana pogađaju sjevernoamerički kontinent i gotovo rekordna januarska toplina u Europi kakve veze, piše Ivan Toman u kolumni za Crometeo.

Pa zdravorazumski, budući da je prosječna temperatura na Zemlji manje više konstantna, ako na jednom mjestu dođe do nižih temperatura od prosjeka onda na nekom drugom mjestu mora naravno doći do viših, kako bi prosjek mogao ostati nepromijenjen. To je logično, ali to nam ne objašnjava kako to da kad je nad Europom velika toplina, da je baš nad Sjevernom Amerikom hladnoća a ne negdje drugo, recimo nad Kinom, Indijom, ili možda Australijom. Pokušat ćemo vidjeti postoji li kakva povezanost između vremenskih događanja nad Sjevernom Amerikom i Europom. Pritom ćemo izostaviti mnoge atmosferske mehanizme cirkulacije zraka i ciklonalnih/anticiklonalnih sustava, vertikalnih transporta zračnih masa i vlage, cijelog niza fizikalnih veličina, morskih struja, odnosa ovih ili onih akcijskih centara itd… pokušat ćemo na jednostavan, relativno razumljiv način odgovoriti na pitanje.

OK, prvo trebamo znati da se u atmosferi Zemlje odvija globalna planetarna cirkulacija zračnih masa. Pritom je ta cirkulacija poprilično hemisferno ograničena, što znači da se zračne mase iz sjeverne hemisfere (polutke) ne prebacuju na južnu i obratno već cirkuliraju unutar svoje hemisfere. Budući da su tropski krajevi značajno topliji od polarnih, a topao zrak ima manju gustoću od hladnoga, to znači da će na nekoj visini iznad tla (npr. na visini polovice mase atmosfere = 500hPa), atmosferski slojevi biti “plići” (niži) nad polovima i “dublji” (viši) nad tropima (vidi sliku 1).

Skica koncepta nastajanja gradijenta tlaka u slobodnoj atmosferi usmjerenog od tropa prema polovima

Slika 1: Skica koncepta nastajanja gradijenta tlaka u slobodnoj atmosferi usmjerenog od tropa prema polovima

Odnosno, kažemo da su izobarne plohe više nad tropima a niže nad polarnim područjem. Zbog te nagnutosti izobarnih ploha u odnosu na horizontalu, nastaje gradijent tlaka planetarnih razmjera usmjeren od ekvatora prema polu i taj gradijent je pokretač velikih planetarnih strujanja iz smjera zapada prema istoku. Naime, zbog vrtnje Zemlje nastaje prividna sila koju zovemo Coriolisova sila, koja otklanja putanje udesno na sjevernoj polutci, pa globalna strujanja nisu usmjerena od ekvatora prema polu, već su usmjerena od zapada prema istoku. Inače da razjasnimo, spomenuti gradijent tlaka od ekvatora prema polu nije vidljiv na prizemnim kartama tlaka zraka, već je riječ o gradijentu “u sredini” atmosfere, dakle grubo govoreći na visinama od nekoliko kilometara pa do vrha troposfere (okvirno 3-12 kilometara visine) i nastaje zbog razlike temperature tropskog i polarnog zraka. Usput recimo i to, da je ta razlika mnogo veća zimi nego ljeti, pa je stoga i gradijent veći zimi nego ljeti, a time su i zapadna zračna strujanja u srednjoj i višoj troposferi neusporedivo jača zimi nego ljeti.

Međutim, strujanje zraka opisano u prethodnom odlomku nije ravnomjerno. Ove visinske struje od zapada prema istoku, zbog različitih utjecaja nemaju ravne putanje već najčešće znatno “meandriraju”, baš poput tipičnog riječnog toka. Promjene toka iz zonalnog (smjer zapad-istok) u lokalno meridionalni smjer (sjever-jug i obratno), dosta pojednostavljeno govoreći, stvaraju prijenos hladnih zračnih masa od polarnog područja prema tropima i toplih od tropa prema polarnom području. Vizualno gledajući na meteorološke karte ovih strujanja, u područjima gdje ona postaju izvučena od pola prema ekvatoru nastaju doline, a u područjima gdje su strujanja ispupčena prema polu nastaju grebeni. Doline su dakle područja gdje je hladna zračna masa prodrla prema jugu, a grebeni tamo gdje je topla zračna masa prodrla prema sjeveru. Da nam sve bude jasnije, pogledajmo to zorno na dvije sinoptičke karte koje se odnose na 7. siječnja 2014.



Slika 2: Mlazna struja na 300hPa


Na slici 2 vidimo zračna strujanja na izobarnoj plohi od 300 hektopaskala. To je visina koja vrlo ugrubo iznosi 9 kilometara iznad razine mora. Na slici je bojom prikazana samo brzina strujanja a ne i smjer, ali on je generalno, kao što smo rekli, zapadni. Uostalom, iz slike je vrlo lako pretpostaviti kako se kreću zračne mase na ovoj visini, ako zamislimo da su obojana područja rijeke kojima se kreće voda od zapada prema istoku, povremeno mijenjajući smjer toka (meandrirajući). Što je boja crvenija to je tok (vjetar) brži, dok tamo gdje je boja bijela brzina visinskih vjetrova je vrlo mala. Uska područja maksimalnih brzina zovemo mlazne struje, što zapravo znači da su na ovoj karti prikazane mlazne struje na visini od oko 9 kilometara.



Slika 3: Temperatura zraka na plohi 850hPa (oko 1,5km visine)

Sada pogledajmo drugu kartu (slika 3). Ova slika prikazuje temperaturu zraka na plohi od 850hPa (ugrubo oko 1,5 kilometara nadmorske visine). Ova karta se prema tome odnosi na mnogo manju visinu nego karta mlaznih struja. Sa slike vidimo izraženu hladnoću nad Sjevernom Amerikom koja predstavlja jedan od najjačih zimskih prodora u zadnjih nekoliko desetljeća na tom području. Isto tako vidimo da je Europa pod utjecajem tople zračne mase. OK, to smo već i znali prateći zadnjih dana vijesti o vremenu u svijetu zar ne? Ali pokušajmo usporediti ovu sliku s prvom slikom, tj. položajem mlaznih struja! Nakon što malo promotrite prvo jednu, pa drugu sliku, mogli bi se iznenaditi i doći do zanimljivog zaključka. Naime, oblik mlaznih struja vrlo dobro odgovara obliku prodora hladnih zračnih masa sa sjevera na jug i obratno! Štoviše, položaji mlaznih struja se idealno poklapaju s područjima najvećih kontrasta temperature zračnih masa! Gdje je mlazna struja najbrža na slici? Primjećujete da je to iznad atlantske obale SAD. Sad pogledajte kartu temperature. Gdje su najveći temperaturni kontrasti? Upravo tamo gdje su plava i crvena boja međusobno najmanje udaljene, a to je – na istome mjestu gdje je mlazna struja najjača – nad atlantskom obalom SAD! Možda je tu međuzavisnost najlakše uočiti s animacije koja alternativno prikazuje mlazne struje i položaje zračnih masa (slika 4):



Slika 4: Odnos položaja mlazne struje i temperature zračnih masa


Što možemo zaključiti iz toga? Mlazne struje se nalaze upravo tamo gdje su temperaturni kontrasti najveći i pritom jačina mlazne struje zavisi o tom kontrastu. A gdje su temperaturni kontrasti veliki? Tamo gdje se topla i hladna zračna masa jako približavaju jedna drugoj. Pogađate, to područje zovemo atmosferskom frontom. Dakle, mlazne struje se nalaze upravo u području atmosferskih fronti (bolje rečeno nalaze se na visini, iznad prizemnih fronti).

OK, sad se vratimo malo na sliku mlaznih struja (slika 2). Znamo li sad reći, gdje se nalaze tople a gdje hladne zračne mase bez gledanja na kartu temperatura? Možda ćete se pitati kako, ali razmislite malo o općem smjeru kretanja mlazne struje (zapad-istok) i ako malo promislimo o zavisnosti položaja mlazne struje i zračnih masa, zaključit ćemo da su s lijeve strane mlazne struje hladne zračne mase, a s njezine desne strane su tople zračne mase! Odlično, ovaj zaključak će nam puno pomoći da razumijemo sljedeći koncept.

Temeljem gornjeg pravila, da se lijevo od smjera kretanja mlazne struje nalazi hladan zrak, a desno topao, ucrtali smo položaje hladnih (H) i toplih (T) zračnih masa tamo gdje su međusobni kontrasti najveći (područja fronti) – slika 5. Učinili smo to usput i za južnu polutku, uz napomenu da je tamo pravilo toplo/hladno vezano za smjer mlazne struje suprotno nego na sjevernoj polutci. Već smo spomenuli, područja gdje je mlazna struja ispupčena od pola prema ekvatoru zovemo dolina (npr. na slici nad Kanadom/SAD, nad sjevernim Atlantikom itd – gdje su slova H – hladno), te područja gdje mlazna struja meandrira od ekvatora prema polu zovemo grebeni (npr. nad Europom, ili kod Labradorskog poluotoka, gdje su slova T – toplo). Znači, u dolinama je hladna zračna masa, u grebenima je topla zračna masa.



Slika 5: Mlazna struja i položaji hladne (H) i tople (T) zračne mase u odnosu na nju

Meandriranje mlazne struje izgleda poput valova, zar ne? Pa, upravo se to meandriranje koje tvori doline i grebene i naziva valovima. Budući da su ti valovi vrlo velikih valnih duljina, zovemo iz planetarnim valovima, ili po znanstveniku koji ih je prvi uočio – Rossbyjevi valovi. Ovih planetarnih valova ima najčešće četiri ili pet, što znači da postoji četiri ili pet velikih grebena i isto toliko dolina ako gledamo hemisferu u cjelini. To je vrlo idealizirani opis stvarnog stanja; valovi mogu biti većih i manjih valnih duljina, intenzivniji ili manje intenzivni… pa potpuna priča  o 4 ili 5 Rossbyjevih valova često nije baš tako “školska”.

Za ovaj tekst nam ostaje kratko pokazati još jedan koncept, a on će nam pomoći odgovoriti na pitanje koje smo si postavili pri početku teksta; imaju li američke polarne hladnoće veze s europskom toplinom? Da bi mogli odgovoriti na to pitanje, malo smo se poigrali u softveru i pomaknuli koordinatni sustav, tj. prikaz kontinenata za 45 stupnjeva zemljopisne dužine prema zapadu u odnosu na stvarnu situaciju. Zračne mase smo ostavili tamo gdje jesu. Pogledajte animaciju (slika 6):



Slika 6: Što bi bilo ako bi “pomakli kontinente” 45° prema zapadu? Kanada/SAD bi došli pod toplu, a Europa pod hladnu zračnu masu, zahvaljujući podesnoj valnoj duljini planetarnih valova.

Drugim riječima, napravili smo isto što bi se dogodilo da su se zračne mase pomakle 45 stupnjeva prema istoku u odnosu na stvarno stanje. S tako dobivene karte možemo vidjeti kakav bi bio razmještaj zračnih masa u odnosu na kontinente, kad bi to zaista tako i bilo! Što primjećujemo? Primjećujemo da bi u tom slučaju Sjeverna Amerika došla pod toplu zračnu masu, a Europa – pod hladnu! Temeljnu sinoptičku situaciju takvog primjera možemo vidjeti na slici 7, gdje smo zumirali pomaknutu sliku i dodali tipične položaje ciklone i anticiklone za takav raspored temperatura zračnih masa.



Slika 7: Nova sinoptička situacija nad Europom nakon zamišljenog “pomaka kontinenta” prema zapadu što je ekvivalentno pomaku zračnih masa u prema istoku.

Znači li to da onda kad je u Sjevernoj Americi hladno da je u Europi toplo, ali i obratno, kad je u Europi hladno da je u Sjevernoj Americi toplo? Na to je pitanje malo teže odgovoriti da jednostavnim “da” ili “ne”. No, s obzirom da planetarni valovi vrlo često imaju valne duljine kakve imaju trenutačno, možemo reći da se takva situacija zaista javlja dosta često. U slučaju kad planetarni valovi poprime drugačije valne duljine, doći će naravno i do drugačijih odnosa temperatura Amerike i Europe…


Preuzeto sa portala INDEX.HR

26.04.2024
  • SAD u blizini Gaze gradi privremenu luku za slanje humanitarne pomoći
  • Masovni proboj Rusa, ukrajinska brigada se raspala. Prijeti kolaps cijele linije
  • Ukrajinski ministar ponudio ostavku, optužen je za korupciju
  • Detalji brutalnog ubojstva Hrvata u Irskoj. Prijatelj opisao napad, uhićena trojica
  • Održana komemoracija za humanitarne radnike ubijene u Gazi
  • Danci: Švicarska firma iz optužnice protiv Mamića prebacivala milijune Bellabeatu
    25.04.2024
  • U Makedoniji su predsjednički izbori, vodi oporbena desničarska kandidatkinja
  • Putovnice vojno sposobnim muškarcima izdavat će se samo u Ukrajini
  • Fico gasi slovačku televiziju i pretvara je u novu
  • Biden prijeti zabranom TikToka. I dalje ga koristi
  • Biden je potajno poslao Ukrajini moćne projektile. Već su izveli žestok udar na Ruse
  • Ide li Plenković u Bruxelles? Sunčana Glavak: Neće on nigdje
    24.04.2024
  • Penava: Upozoravam Plenkovića - ne prelazi tu crtu, imat ćemo druge scenarije
  • Uhićen najbliži Šojguov suradnik. Sumnja se da je primio mito
  • Otkrivene masovne grobnice kod bolnica u Gazi
  • Američki Senat odobrio glasanje o vojnoj pomoći Ukrajini, moguća odluka već noćas
  • Hezbolah dronovima napao sjever Izraela
  • Rusija upozorila Zapad. "Riskirate direktan vojni sukob s nama"
    23.04.2024
  • Tajvan uzdrmala serija potresa. Najjači bio 6.3
  • Zelenski: Zahvalan sam Joeu Bidenu na njegovoj nepokolebljivoj podršci Ukrajini
  • Palestinski dužnosnik: U zadnja 3 dana ekshumirana su 283 tijela iz masovne grobnice
  • State Department: Rat u Pojasu Gaz je značajno narušio stanje ljudskih prava
  • Ukrajini bi trebali stići moćni ATACMS-i. Trump je upravo doživio prvi veliki poraz
  • Tužitelj: Trump se podmićivanjem pornoglumice uplitao u izbore 2016.

  • 22.04.2024
  • Ukrajina: Pogodili smo ruski spasilački brod na Krimu
  • Zapovjednik izraelske vojske odobrio je nastavak ofenzive u Gazi
  • Prosvjedi u Španjolskoj protiv rata u Gazi. "Izrael ubija, Europa sponzorira"
  • Čuli ste za povremeni post? Iznenađujuće mijenja tijelo
  • Netanyahu: Zadat ćemo nove teške udarce Hamasu
  • Donji dom američkog Kongresa izglasao zabranu TikToka. "Gazi se sloboda govora"
    21.04.2024
  • Zelenski: Hvala SAD-u na novoj pomoći. Rusija: To će uništiti Ukrajinu
  • Amerika izglasala pomoć Ukrajini. Ovo bi moglo promijeniti tijek rata
  • SAD spriječio ulazak Palestine u UN. Palestinski predsjednik: Guraju nas prema kaosu
  • Erdogan se sastao s vođom Hamasa i pozvao Palestince na jedinstvo protiv Izraela
  • Izrael srušio projektile izvan atmosfere. Je li to početak rata u svemiru?
  • Veliki ukrajinski napad dronovima na Rusiju. Pogođeno skladište goriva i trafostanice
    20.04.2024
  • Čovjek se zapalio pred sudnicom u New Yorku gdje traje suđenje Trumpu
  • Izrael: U Pojas Gaze je došlo 276 kamiona s pomoći
  • Scholz: Rat u Ukrajini mogao bi potrajati još nekoliko godina
  • Azerbajdžan i Armenija dogovorili povratak sela. "Ovo je prekretnica"
  • "I Izrael i Iran pokušavaju spasiti obraz." Iranci na ulici viču: "Smrt cionistima"
  • Šef NATO-a: Nitko nema koristi od rata na Bliskom istoku
  • Iranski ministar: Izraelski dronovi nisu prouzročili štetu ili žrtve u Isfahanu
    19.04.2024
  • Trump: Opstanak Ukrajine je važan za SAD
  • New York Times: Stranka krajnje desnice bi mogla odlučiti hrvatske izbore
  • Scholz traži od saveznika u NATO-u da Kijevu isporuče šest sustava Patriot
  • EU misli da Kina isporučuje Rusiji komponente za izradu oružja
  • SAD: Blokirat ćemo puno članstvo Palestine u UN-u, trebaju pregovarati s Izraelom
  • Zapovjednik kenijske vojske poginuo u padu vojnog helikoptera
  • Argentina traži partnerski status u NATO-u
    18.04.2024
  • Netanyahu britanskom šefu diplomacije: Sami ćemo odlučiti kako ćemo odgovoriti Iranu
  • Njemački i britanski šefovi diplomacije pozvali Izrael na suzdržanost od eskalacije
  • U izraelskim napadima uništeno više od 4000 embrija u Gazi
  • Rusi nadograđuju svoje tenkove-kornjače. Sad imaju radijske ometače
  • U BiH pronađena djevojčica iz Njemačke, žrtva trgovine ljudima
  • Rusi raketirali Černihiv, poginulo najmanje 13 ljudi
  • Birači izvan Hrvatske: Putovala sam dva sata, ali htjela sam glasati, volim Hrvatsku
    17.04.2024
  • Kanađanin se obogatio prevarivši više od milijun Amerikanaca
  • Ukrajinski gradonačelnik otišao u rat pa ubijen tijekom misije
  • Godina kada je cijela Europa gorjela
  • SAD britanskom sudu dao jamstva potrebna za izručenje Juliana Assangea
  • Koliko je jaka iranska vojska?
  • SAD: Ovo su informacije koje imamo o osveti Izraela. Neke mogućnosti su zastrašujuće
  • Katastrofalne poplave u Dubaiju. U jednom danu palo kiše koliko inače u godinu dana
    16.04.2024
  • Ovaj čovjek ispraznio je gradove, uveo potpuno ludilo i pobio milijune
  • Deseci porotnika odbili biti na suđenju Trumpu. Jedan rekao: Jednostavno nisam mogao
  • Izraelski doseljenici ubili 2 Palestinca na Zapadnoj obali, naoružani upali u selo
  • Izraelski vojnici ušli u Libanon pa upali u Hezbollahovu zamku i stradali
  • Čeka se odgovor Izraela. Ako uzvrati istom mjerom, Iran neće imati šanse
  • Rusi brutalno raketiraju milijunski grad. To je najava kopnene ofenzive?
    15.04.2024
  • Zelenski: Izraelu su pomogli saveznici, a mi mjesecima čekamo pomoć
  • Palestinci oduševljeni zbog napada na Izrael. "Klali su nas više od šest mjeseci"
  • Izrael: Oborili smo neprijateljski dron lansiran iz Jemena
  • Izraelska vojska: Odobreni su operativni planovi i za ofenzivu i za defenzivu
  • Iran: Mogli bismo gađati Amerikance ako budu branili Izraelce
  • Policajka ubila napadača iz Sydneyja. Njegovi roditelji: Samo je radila svoj posao
  • Izrael: Curica koja je ozlijeđena u iranskom napadu je kritično
    14.04.2024
  • Širi se lažna slika eksplozije u Teheranu
  • Iran: Lansirali smo i projektile i dronove na Izrael
  • Izrael: Spremni smo za mogući iranski napad
  • Žena u SAD-u ubila dečka i svoju bebu. Upozoravala na apokalipsu zbog pomrčine
  • Iran zaprijetio Izraelu. Biden se ranije vraća u Washington
  • Scholz otputovao u Kinu. Nalazi se sa Xijem
  • Banda iz Bugarske u Britaniji ukrala 54 milijuna funti pomoći. Ovo je njihova taktika
    13.04.2024
  • Biden očekuje iranski napad na Izrael, poručio im: Nemojte
  • UN: Potonuo brod s migrantima kod talijanske obale, nestalo 45 migranata
  • Iran i Izrael desetljećima su neprijatelji. Prijeti li zaista eskalacija sukoba?
  • SAD: Iranski napad na Izrael je stvarna prijetnja, branit ćemo ga
  • Cijene nafte blizu 92 dolara zbog straha od eskalacije na Bliskom istoku
  • Skočio s kruzera u more prije tjedan dana. Otac: Dobar je ronilac, vjerujem da je živ
  • Agencija: Švedska neće ispuniti klimatske ciljeve bez promjena politike
    12.04.2024
  • Macron: Moramo se trajno pripremiti za geopolitičku i geostratešku promjenu
  • Iran: Naš odgovor Izraelu bit će kontroliran i neće izazvati eskalaciju
  • Turska priprema novi mirovni plan za Ukrajinu
  • Američki general: Rusi su nadoknadili gubitke puno brže od očekivanog
  • Nizozemska daje još 400 milijuna eura Ukrajini
  • Japanski premijer: Ukrajina riskira kolaps bez američke podrške
  • Navalni je prije smrti uspio dovršiti autobiografiju, objavit će se
    11.04.2024
  • Pucnjava u Americi ispred džamije. Ozlijeđeno više osoba
  • Jedna osoba ubijena u napadu nožem u Francuskoj. Napadača ubila policija
  • Britanija najavila redovite vojne vježbe s Amerikom i Japanom
  • Velike mjere sigurnosti na utakmicama u Madridu i Parizu zbog ISIL-ovih prijetnji
  • Britanski TV doktor pacijentici radio botoks u zamjenu za seks
  • Sastali se Biden i japanski premijer, najavili "nikad viđenu" obrambenu suradnju
    10.04.2024
  • Američka savezna država zabranila gotovo sve pobačaje
  • 15-godišnjak izveo pokolj u školi u SAD-u. Zbog toga u zatvor idu i njegovi roditelji
  • UN: U Ukrajini je naglo porastao broj poginulih i ozlijeđenih civila
  • Ukrajinska obrana je pred kolapsom. Ovo su najgori scenariji za kraj rata
  • Trump i britanski ministar razgovarali o
  •  
    OSTALE VIJESTI
    VIDEO Studenti u SAD-u i Berlinu prosvjeduju za Palestinu, izbili sukobi s policijom
    Šestogodišnji dječak s autizmom nestao u Njemačkoj, traži ga 200 vojnika
    Boeing u SAD-u prisilno sletio nakon što je otpao komad aviona
    SAD najavio novih 6 milijardi dolara za vojnu pomoć Ukrajini
    Buckinghamska palača: Kralj Charles vraća se kraljevskim dužnostima
    Kijev evakuira dvije bolnice zbog optužbi šefa bjeloruske sigurnosne službe
    Crnac u Ohiju umro nakon što mu je policajac klečao na vratu: "Novi George Floyd"
    UZNEMIRUJUĆE Prevrnuo se auto u kojem je bio kontroverzni izraelski ministar
    Ukrajina i Rusija tvrde da bi druga strana mogla izazvati novi Černobil
    VIDEO Izbio veliki požar na povijesnom pristaništu u Kaliforniji
    Veliki sukob SAD-a i Kine preko društvenih mreža. Zašto je zabranjen TikTok?
    Rumunjski sud: Andrewu Tateu će se suditi za trgovinu ljudima i silovanje
    Na današnji dan eksplodirala je elektrana u Černobilu, sve zbog jednog testa
    Porasle cijene nafte, približile se 90 dolara
    Aktivisti podignuli propalestinski kamp u Berlinu, policija ga danas srušila
    Rusi napadaju ukrajinske željezničke pruge, žele spriječiti isporuku američkog oružja
    Slovenska državna firma Ministarstvu: Zbog gužvi na cestama omogućite rad od kuće
    Nova prijava za korupciju protiv supruge španjolskog premijera
    Civilna obrana Gaze: U masovnoj grobnici u bolnici nađeno skoro 400 tijela
    Dvojica tinejdžera optužena za ubojstvo Hrvata u Dublinu






    Google






    Rezultati

    STARE ANKETE

    KAPIJA

    25-05-1995



    OSTALE VIJESTI
    VIDEO Studenti u SAD-u i Berlinu prosvjeduju za Palestinu, izbili sukobi s policijom
    Šestogodišnji dječak s autizmom nestao u Njemačkoj, traži ga 200 vojnika
    Boeing u SAD-u prisilno sletio nakon što je otpao komad aviona
    SAD najavio novih 6 milijardi dolara za vojnu pomoć Ukrajini
    Buckinghamska palača: Kralj Charles vraća se kraljevskim dužnostima
    Kijev evakuira dvije bolnice zbog optužbi šefa bjeloruske sigurnosne službe
    Crnac u Ohiju umro nakon što mu je policajac klečao na vratu: "Novi George Floyd"
    UZNEMIRUJUĆE Prevrnuo se auto u kojem je bio kontroverzni izraelski ministar
    Ukrajina i Rusija tvrde da bi druga strana mogla izazvati novi Černobil
    VIDEO Izbio veliki požar na povijesnom pristaništu u Kaliforniji
    Veliki sukob SAD-a i Kine preko društvenih mreža. Zašto je zabranjen TikTok?
    Rumunjski sud: Andrewu Tateu će se suditi za trgovinu ljudima i silovanje
    Na današnji dan eksplodirala je elektrana u Černobilu, sve zbog jednog testa
    Porasle cijene nafte, približile se 90 dolara
    Aktivisti podignuli propalestinski kamp u Berlinu, policija ga danas srušila
    Rusi napadaju ukrajinske željezničke pruge, žele spriječiti isporuku američkog oružja
    Slovenska državna firma Ministarstvu: Zbog gužvi na cestama omogućite rad od kuće
    Nova prijava za korupciju protiv supruge španjolskog premijera
    Civilna obrana Gaze: U masovnoj grobnici u bolnici nađeno skoro 400 tijela
    Dvojica tinejdžera optužena za ubojstvo Hrvata u Dublinu


    SVASTARIJE


    Osmrtnicama ba

    Boeing u SAD-u prisilno sletio nakon što je otpao komad aviona

    U SAD-u zabranjen TikTok, a u Kini zabranjeno sve

    VIDEO Izbio veliki požar u restoranu na povijesnom molu u Kaliforniji

    Crnac u Ohiju umro nakon što mu je policajac klečao na vratu: ˝Ne mogu disati˝

    Moćni tenkovi trebali donijeti prevagu Ukrajincima. Sad su povučeni s bojišta

    VIDEO Kamera snimila krađu koju su izveli srpski Pink Pantheri. Lopov puže po podu

    SAD u blizini Gaze gradi privremenu luku za slanje humanitarne pomoći

    Masovni proboj Rusa, ukrajinska brigada se raspala. Prijeti kolaps cijele linije

    Macron: Naša Europa mogla bi umrijeti

    Revolucija iz Koreje. Imaju bateriju koja se napuni za nekoliko sekundi





    prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi