TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Nedjelja 5.5.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 








05.05.2024 - 20h
INDEKS KVALITETA ZRAKA
87
UMJERENO ZAGADJEN
Upozorenje: Neke zagađujuće materije mogu uzrokovati zdravstvene probleme osobama koje su veoma osjetljive na zagađenje zraka. Takve osobe trebaju izbjegavati boravak vani i smanjiti naprezanje tokom boravka vani.

ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 168

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



Zakoni 98

ZAKON O LIJEKOVIMA KOJI SE UPOTREBLJAVAJU U VETERINARSTVU

I - OSNOVNE ODREDBE

 

Clan 1.

 

Ovim zakonom utvrduje se: proizvodnja, promet, ispitivanje i kontrola lijekova koji se upotrebljavaju u veterinarstvu (u daljem tekstu: lijekovi) u cilju zastite zdravlja zivotinja, narocito u pogledu kvaliteta, djelovanja i neskodljivosti. Odredbe ovog zakona odnose se i na veterinarsko-medicin-ska sredstva.

Clan 2

. Lijekovi su u smislu ovog zakona, supstancije ili mjesavina supstancija, te drugi proizvodi koji kada se upotrijebe na ili u zivotinjskom organizmu u odredenim kolicinama (koncentraci-jama) i pod odredenim uslovima sluze za dijagnosticiranje, sprecavanje, ublazavanje i lijecenje bolesti i simptoma bolesti, ili omogu}avaju izvodenje bolnih ili drugih zahvata na zivotinji. Pod lijekovima u smislu stava 1. ovog clana podrazumijevaju se: 1. gotovi lijekovi: proizvodi koji se stavljaju u promet pod nazivom odabranim od proizvodaca i u izvornoj opremi proizvodaca, namjenjeni krajnjem korisniku; 2. magistralni i galenski pripravci: proizvodi koji se izraduju u apotekama iz djelatnih supstancija ili sirovina za lijek-ove na osnovu vaterinarskog recepta, odnosno utvrdene tehnologije opisane u pojedinim monografijama farmak-opeje; 3. sirovine za lijekove: biljke i zivotinje ili njihovi dijelovi, minerali polupreradeni susenjem ili nekim drugim pos-tupkom koji sadrze ljekovite supstancije, a koje sluze za izradu galenskih pripravaka; 4. ljekovote supstancije koje sluze za izradu gotovih, magis-tralnih i galenskih lijekova; 5. magistralni lijekovi kao pripravci koji se izraduju isk-ljuc ivo u apotekama od ljekovitih supstancija na osnovu recepta; 6. bioloski proizvodi: vakcine, serumi, imunoglobulini, imu-nomodulatori bioloska dijagnosticka sredstva, alergeni, krv i derivati krvi; 7. ljekovite predsmjese (ljekoviti premiksi) koje se koriste za pripremanje ljekovite hrane; 8. dodatci hrani s antikokcidijskim, antibiotickim ili podsti-cajnim djelovanjem na rast (promotori rasta); 9. ostali proizvodi koje odredi Federalno ministarstvo poljo-privrede, vodoprivrede i sumarstva (u daljem tekstu: min-istarstvo).

 

Clan 3.

 

Ljekovitom hranom smatra se svaka mjesavina hrane i ljek-ovite predsmjese koja se daje zivotinjama za sprecavanje ili lijecenje bolesti. Ljekovita hrana smije se izradivati samo s ljekovitim predsmjesama, koje su odobrene od Ministarstva. Uslovi koje trebaju ispunjavati ustanove za proizvodnju, promet i upotrebu ljekovite hrane propisuje Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i sumarstva ( u daljem tekstu: min-istar). Veterinarskim lijekovima ne smatra se hrana za zivotinje koja sadrzi hranjive kolicine dodataka (vitamini, mikro i makro ele-menti, aminokiseline i dr.), a ne koristi se u sprecavanju i lijecenju bolesti.

Clan 4.

Pod veterinarsko-medicinskim sredstvima u smislu ovog zakona smatraju se: 1. Zavojni materijal i sredstva za sivenje rana i sprecavanje krvarenja (vata i proizvodi od vate, gaza i proizvodi od gaze, zavoji, ljepljive-adhezivni flasteri, hirurski konac, katgut, hirurske igle i druga sredstva za sivenje rana i sprecavanje krvarenja koja na organizam ne djeluju poznatim farmakodinamickim mehanizmima); 2. pribor i instrumenti koji se koriste u radu sa zivotinjama (igle, spricevi, pribor za infuziju, kateteri, sonde i dr.); 3. proizvodi za obiljezavanje zivotinja; 4. dijagnosticka sredstva koja se ne nanose ili unose u organizam (test-trake, test-serumi, test-solucije, diskovi za antibiogram i dr.). Veterinarsko medicinskim sredstvima u smislu stava 1. ovog clana smatraju se i drugi proizvodi koje odredi Ministarstvo. Ministar propisuje blize uslove za nacin proizvodnje, promet, ispitivanje, kontrolu, vodenje evidencije i oglasavanja veterinar-sko- medicinskih sredstava.

Clan 5.

Svaki lijek koji se prema odredbama ovog zakona stavlja u promet mora biti obiljezen vidljivom oznakom "Za upotrebu u veterinarstvu".

Clan 6.

Pravna lica koja proizvode, uvoze, stavljaju u promet lijek-ove, ili koja se bave ispitivanjem i kontrolom lijekova moraju pored op}ih uslova, ispunjavati posebne uslove odredene ovim zakonom, odnosno propisom donesenim na osnovu ovog zakona. Uslove iz stava 1. ovog clana propisuje ministar.

Clan 7.

Pravna i fizicka lica, odnosno federalni organi i organizacije koja na bilo koji nacin dolaze u posjed lijekova namjenjenih prometu (transport, posta, carina i dr.) duzna su da obezbijede propisane uslove za smjestaj i cuvanje lijekova da ne bi doslo do promjene propisanog kvaliteta i zloupotrebeLijekovi koji se upotrebljavaju u veterinarstvu mogu se stavljati u promet pod uslovom: 1) da je prethodno izvrseno ispitivanje njihovog sastava, neskodljivosti i djelovanja, na nacin odreden ovim zak-onom; 2) da je pribavljeno odobrenje za stavljanje u promet (regis-traciju) gotovih lijekova u postupku predvidenom ovim zakonom; 3) da je izvrsena kontrola svake serije lijeka prije stavljanja u promet. Odredbe stava 1. ovog clana odnose se i na veterinarsko-medicinska sredstva.

II - PROIZVODNJA

Clan 9.

Proizvodnja lijekova prema ovom zakonu je proizvodnja aktivne supstancije, izrada gotovog lijeka iz jedne ili vise ak-tivnih supstancija, opremanje lijeka, te kontrola i skladistenje. Proizvodnja vaterinarskih bioloskih proizvoda prema ovom zakonu je proizvodnja vakcina, seruma, imunoglobulina, imuno-modulatora i derivata krvi, te dijagnostickih sredstava bioloskog porijekla. Pod proizvodnjom se smatra i proizvodnja veterinarsko-medicinskih sredstava iz clana 4. ovog zakona. Proizvodnja ljekovite hrane je mjesanje ljekovite predsmjese (premiksa) u stocnu hranu, u terapijskoj ili preventivnoj koncen-traciji. Proizvodnju lijekova, bioloskih proizvoda, vetarinarsko-medicinskih sredstava, ljekovite hrane i drugih proizvoda moze obavljati pravno lice koje ima odobrenje Ministarstva.

Clan 10.

Proizvodaci proizvoda iz clana 9. ovog zakona moraju udo-voljavati nacelima dobre proizvodacke prakse. Posebne uslove za proizvodnju lijekova propisuje ministar.

III - ISPITIVANJE LIJEKOVA I VETERINARSKO-MEDICINSKIH SREDSTAVA

Clan 11.

Prije stavljanja u promet svaki lijek i veterinarsko-medicin-sko sredstvo moraju biti ispitani. Pravna lica koja ispituju lijekove i veterinarsko-medicinska sredstva moraju pored op}ih udovoljavati i posebnim uslovima. Posebne uslove za obavljanje djelatnosti iz stava 1. ovog clana propisuje ministar.

Clan 12.

Ispitivanje lijekova u cilju stavljanja u promet obuhvata: 1. Izvjestaj o pretklinickom (laboratorijskim) ispitivanju li-jeka: a) farmaceutsko-tehnoloska ispitivanja; op}a ispitivanja predvidena nacionalnom farmakopejom za svaki ljekoviti pripravak, ukljucuju}i i ispitivanje sterilnosti i prisutnosti pirogenih supstancija, neskodljivost, opis proizvodnog postupka, test stabilnosti i misljenje o prikladnosti nacina opreme lijeka; b) kvalitativno i kvantitativno ispitivanje; c) toksikoloska ispitivanja: akutna, subakutna, hronicna i lokalna toksicnost, teratogenost, mutagenost, kancero-genost, uticaj na reprodukciju; d) farmakoloska ispitivanja: farmakodinamika, farmakoki-netika; e) mikrobioloska ispitivanja (sterilnost, rezistencija, uticaj na mikrofloru i dr.). 2. Izvjestaj o klinickom ispitivanju: a) Toksikoloska ispitivanja, akutna, subakutna, hronicna i lokalna toksicnost, teratogenost, mutagenost, kancero-genost, uticaj na reprodukciju, imunotoksicnost; b) farmakodinamika, farmakokinetika, ukljucuju}i i bio-ekvivalenciju, djelotvornost, podatke o reziduama uz navodenje ADI-a i karencije za jestiva tkiva, mlijeko, jaja, med i dr.; c) ispitivanje djelovanja i nuspojava uz navodenje vrste zivotinja (broj, dob, tjelesna masa po grupama, rasa i spol), dijagnoze, simptoma, aplikacije, doza i intervala aplikacije, opisa toka bolesti i djelotvornosti. Klinicko ispitivanje lijeka moze se obaviti samo nakon zavrsenog predklinickog ispitivanja lijeka i pribavljenog farmak-olos ko-toksikoloskog misljenja. Sadrzaj izvjestaja o ispitivanjima lijeka iz stava 1. ovog clana propisuje ministar. Ispitivanje lijeka mogu obavljati pravna lica koja ispunjavaju uslove iz clana 11. ovog zakona na osnovu saglasnosti Ministar-stva. Troskove predklinickog i klinickog ispitivanja lijeka snosi proizvodac.

Clan 13.

Lijek se dodatno ispituje u slucajevima koje odredi ministar. Dodatna ispitivanja obavlja pravno lice iz clana 12. stav 4. ovog zakona na prijedlog Ministarstva. Dodatna ispitivanja, nacin i uslove za obavljanje dodatnih ispitivanja propisuje ministar na prijedlog Komisije za veterinar-ske lijekove (u daljem tekstu: Komisija).

Clan 14.

Prije pocetka predklinickog i klinickog ispitivanja svakog lijeka proizvodac, odnosno zastupnik stranog proizvodaca, na-javljuje registraciju svoga lijeka. Najava sadrzi podatke o vrsti, namjeni i sastavu lijeka, te ovlastenoj ustanovi koja }e izvrsiti ispitivanje. Nakon razmatranja najave iz stava 1. ovog clana Komisija predlaze Ministarstvu usvajanje pristupanja postupku registracije ili njegovo odbijanje. Ministar rjesenjem utvrduje troskove postupka registracije lijeka.

Clan 15.

Pretklinicko ispitivanje se obavlja po metodama farmakopeje i posebnim priznatim metodama za ispitivanje. Klinicko ispitivanje lijeka se obavlja u skladu sa zahtjevima savremene klinicke farmakologije i posebnim metodama pro-pisanim na osnovu ovog zakona. Za ispitivanje lijekova za koje ne postoje metode iz st. 1. i 2. ovog clana, primjenjuju se metode koje, na prijedlog proizvodaca, usvoji pravno lice ovlasteno za ispitivanje i kon-trolu lijekova.

Clan 16.

Pravna lica koja obavljaju laboratorijska ispitivanja lijekova ili vaterinarsko-medicinskih sredstava radi njihovog stavljanja u promet, moraju cuvati najmanje po dva uzorka svakog lijeka, odnosno veterinarsko-medicinskog sredstva, radi dodatnog ispi-tivanja i utvrdivanja roka trajanja. Uzorci iz stava 1. ovog clana cuvaju se do isteka roka trajanja lijeka.

IV - ODOBRENJE ZA STAVLJANJE U PROMET LIJEKOVA I VETERINARSKO-MEDICINSKIH SREDSTAVA

Clan 17.

Svaki lijek za upotrebu u veterinarstvu prije stavljanja u promet mora imati odobrenje Ministarstva.

Clan 18.

Zahtjev za izdavanje odobrenja za stavljanje lijeka u promet moze da podnese proizvodac ili ovlasteni zastupnik sa sjedistem u Federaciji Bosne i Hercegovine ( u daljem tekstu: Federacija) ukoliko je proizvodac strano lice.

Clan 19.

Zahtjev za stavljanje lijeka u promet, podnosi se Ministar-stvu. Uz zahtjev za stavljanje lijeka u promet prilaze se: 1. izvjestaj o predklinickim (laboratorijskim) ispitivanjima u skladu sa clanom 12. stav 1. tacka 1,; 2. farmakolosko misljenje ovlastene ustanove o predlo-z enom lijeku u kome su navedeni u nauci poznati podaci o djelovanju, nuspojavama, racionalnosti sastava, indi-kacijama, kontraindikacijama, drugi poznati podaci koji su od znacaja za klinicko ispitivanje lijeka i za ocjenu podnesenog zahtjeva za stavljanje lijeka u promet, na osnovu cega se daje preporuka za obim klinickih ispiti-vanja; 3. izvjestaj o klinickom ispitivanju u skladu sa clanom 12. stav 1. tacka 2.; 4. tekst uputstva, a ako se radi o lijeku stranog porijekla jos i originalno uputstvo za upotrebu lijeka na sluzbenom jeziku u Federaciji; 5. tekst etikete (omotnice spoljnjeg pakovanja); 6. dokaz da se gotovi lijek nalazi u prometu u zemlji proizvodaca, ako je u pitanju lijek stranog porijekla; 7. prijedlog naziva gotovog lijeka i dokaz da je proizvodac iskljucivi nosilac svih prava na naziv lijeka, odnosno vlasnik, ako se ne radi o generickom imenu. U izuzetnim slucajevima moze se u izvjestajima navedenim pod tackom 1. ovog clana umjesto vlastitih ispitivanja, koristiti naucni podaci iz poznate literature. Sadrzaj teksta dokumenata navedenih pod rednim br. 2, 4. i 5. iz stava 2. ovog clana propisuje ministar na osnovu prijedloga Komisije.

Clan 20.

Zahtjev za stavljanje lijeka u promet razmatra Komisija. Clanove Komisije imenuje ministar, na period od 2 godine. Komisija radi na osnovu svog poslovnika. Odobrenje za stavljanje lijeka u promet donosi Ministarstvo. Odobrenje se moze dati ako je Komisija utvrdila: 1. da je uz zahtjev za stavljanje lijeka u promet podnesena dokumentacija iz clana 19. ovog zakona, 2. da su nalazi pravnog lica koje je vrsilo laboratorijsko i klinicko ispitivanje lijeka, kao i misljenje ovlastene us-tanove, pozitivni, 3. da je lijek u pogledu sastava racionalan, 4. da su kontraindikacije i nuspojave, ako su u literaturi odnosno nauci poznate, navedene u uputstvu, koje se prilaze u svakom pakovanju gotovog lijeka, 5. da utvrdena djelotvornost lijeka odgovara zahtjevima savremenog veterinarstva.

Clan 21

U izuzetnim slucajevima Ministarstvo po pribavljenom misljenju Komisije moze dati odobrenje za stavljanje u promet odredene kolicine lijekova, ako ocijeni da lijek treba staviti u promet prije utvdivanja uslova, odnosno prije izvrsenja pojedinih radnji predvidenih u stavu 2. ovog clana.

Clan 22.

Ministarstvo rjesenjem daje odobrenje za stavljanje lijeka u promet. Odobrenje za stavljanje lijeka u promet daje se po pravilu na odredeno vrijeme, a najduze za period od pet godina, racunaju}i od dana dostavljanja rjesenja. U rjesenje o odobrenju unose se podaci o sastavu lijeka, obliku, pakovanju, nacinu izdavanja kao i drugi podaci i uslovi koje predlozi Komisija. Uputstvo za upotrebu lijeka sastavni je dio rjesenja. Rjesenje iz stava 1. ovog clana konacno je u upravnom postupku.

Clan 23.

Odobrenje za stavljanje lijeka u promet prestaje da vazi po isteku roka za koji je odobrenje dato ili na zahtjev proizvodaca lijeka. Zahtjev za stavljanje lijeka u promet moze se obnoviti na-jkasnije tri mjeseca prije isteka roka za koji je odobrenje dato. Uz zahtjev za obnovu odobrenja podnose se samo oni podaci koje zatrazi Ministarstvo, a na osnovu misljenja Komisije.

Clan 24.

Odobrenje za stavljanje lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva u promet ukida se prije isteka roka od 5 godina, ako se utvrdi da: - lijek nema deklarisano djelovanje, - sastav lijeka ne odgovara u kvalitativnom i kvantita-tivnom smislu, - koristenje lijeka je u suprotnosti sa najnovijim otkri}ima u veterinarskoj medicini, - nije postovana obaveza kontrole lijeka, - nuspojave lijeka bitno umanjuju njegovo terapijsko djelovanje, - ako Ministarstvo nije obavijesteno o mogu}im stetnim ucincima i posljedicama koje moze izazvati lijek stavljen u promet. Rjesenje o ukidanju odobrenja iz stava 1. ovog clana donosi Ministarstvo.

Clan 25.

Ako proizvodac koji je dobio odobrenje za stavljanje lijeka u promet odluci da prestane sa proizvodnjom prije isteka roka vazenja rjesenja, duzan je da o tome obavijesti Ministarstvo najkasnije sest mjeseci prije prestanka proizvodnje lijeka.

Clan 26.

O svim novim efektima i nezeljenim posljedicama primjene lijeka veterinar je duzan izvijestiti Ministarstvo, proizvodaca i ovlastenog zastupnika. Ministarstvo odreduje pravno lice koje }e organizirati pra}enje prijavljenih nezeljenih nuspojava iz stava 1. ovog clana.

Clan 27.

Lijek i veterinarsko-medicinsko sredstvo kojem je istekao rok upotrebe ili su se ispunile predvidene okolnosti iz clana 24. ovog zakona, neskodljivo se uklanjaju o trosku vlasnika lijeka.

Clan 28.

Spisak lijekova kojima je izdano odobrenje za stavljanje u promet, te spisak lijekova sa proizvodacima kojima je isteklo ili je ukinuto odobrenje za stavljanje u promet, objavljuje se u "Sluzbenim novinama Federacije BiH".

Clan 29.

Nije potrebno odobrenje za stavljanje lijekova u promet za: 1. magistralne lijekove, 2. galenske pripravke koji se izraduju u apoteci, 3. krv i krvne derivate, 4. lijekove koji su namijenjeni za klinicka ispitivanja i 5. ljekovitu hranu pripremljenu od ljekovitih premiksa za koje je dato odobrenje, 6. lijekove koji se upotrebljavaju za lijecenje sobnih ptica, akvarijskih riba i hladnokrvnih zivotinja koje ne sluze za ishranu ljudi.

Clan 30.

Odobrenje za stavljanje u promet veterinarsko-medicinskog sredstva daje Ministarstvo na osnovu prijedloga Komisije. Prijedlog za stavljanje u promet veterinarsko-medicinskog sredstva podnosi proizvodac tog sredstva, odnosno ovlasteni zastupnik ako je u pitanju sredstvo strane proizvodnje. Uz prijedlog za stavljanje u promet veterinarsko-medicin-skog sredstva podnosi se: 1. izvjestaj o laboratorijskom ispitivanju, 2. misljenje ovlastene vetarinarske ustanove, odnosno dru-gog pravnog lica da veterinarsko-medicinsko sredstvo ima ucinak koji mu se pripisuje, 3. tekst uputstva na sluzbenom jeziku u Federaciji koji se prilaze uz veterinarsko-medicinsko sredstvo, 4. dokaz da se veterinarsko-medicinsko sredstvo nalazi u prometu u zemlji proizvodaca ako je u pitanju veterinar-sko- medicinsko sredstvo stranog porijekla. Ministarstvo odreduje veterinarsku ustanovu ili drugo pravno lice koje }e vrsiti ispitivanje i davati misljenje. U rjesenju o odobrenju za stavljanje u promet veterinarsko-medicinskog sredstva unose se podaci o sastavu, obliku, pak-ovanju i nacinu izdavanja, kao i drugi podaci koje predlozi Komisija. Uputstvo za upotrebu veterinarsko-medicinskog sred-stva sastavni je dio rjesenja. Rjesenje iz stava 5. ovog clana konacno je u upravnom postupku i objavljuje se u "Sluzbenim novinama Federacije BiH" najmanje jedanput godisnje.

V - KONTROLA LIJEKOVA I VETERINARSKO-MEDICINSKIH SREDSTAVA

Clan 31.

Pod kontrolom lijekova i veterinarsko-medicinskih sredstava podrazumjeva se provjera ispunjenja uslova utvrdenih u ovom zakonu, a prilikom vrsenja redovne i posebne kontrole lijekova i veterinarsko-medicinskih sredstava. Nacin kontrole lijekova i veterinarsko-medicinskih sred-stava, te nacin vodenja evidencije i cuvanje lijekova, propisuje ministar.

Clan 32.

Preduze}a i druga pravna lica koja proizvode ili uvoze lijek-ove i veterinarsko-medicinska sredstva, odnosno izraduju galen-ske pripravke, vrse u vlastitim laboratorijama, odnosno laboratorijama pravnog lica koje ovlasti Ministarstvo, redovnu kontrolu svake serije proizvedenog odnosno uvezenog lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva radi provjeravanja pro-pisanog kvaliteta prije njegovog stavljanja u promet. Pored redovne kontrole iz stava 1. ovog clana, vrsi se i posebna kontrola prve serije novog lijeka i veterinarsko-medicin-skog sredstva prije njegovog stavljanja u promet, kao i svake serije lijeka koji sadrzava antibiotike, hormone, narkoanalgetike, serume, vakcine i druge proizvode koje odredi Ministarstvo. Posebnoj kontroli podlijezu i lijekovi koji se uvoze. Odredbe stava 2. ovog clana ne odnose se na magistralne lijekove. Troskove kontrole kvaliteta lijeka i veterinarsko-medicin-skog sredstva snosi proizvodac odnosno preduze}e za promet lijekova na veliko, a kada se radi o veterinarsko-medicinskom sredstvu iz uvoza-uvoznik.

Clan 33.

Na zahtjev Ministarstva provodi se vanredna kontrola u slucaju pojave osnovane sumnje u kvalitet odredenog lijeka ili veterinarsko-medicinskog sredstva. Posebnu kontrolu iz clana 32. st. 2. i 3. ovog zakona i vanrednu kontrolu iz stava 1. ovog clana obavljaju pravna lica koje odredi Ministarstvo.

Clan 34.

Kontrolu kvaliteta lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva u prometu vrsi federalna veterinarska inspekcija najmanje jedan-put u toku vazenja odobrenja za stavljanje u promet. Troskove kontrole kvaliteta iz stava 1. ovog clana snosi pravno ili fizicko lice u kojem se obavlja uzorkovanje lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva.

Clan 35.

Pravna lica koja vrse redovnu i posebnu kontrolu duzna su o tome voditi odgovaraju}u evidenciju i cuvati je godinu dana duze od roka valjanosti lijeka. Evidencije moraju biti dostupne ovlastenim organima za vrsenje nadzora nad stavljanjem lijekova u promet.

Clan 36.

Pravna i fizicka lica iz clana 35. stav 1. ovog zakona duzna su voditi evidenciju koja sadrzi: 1. naziv lijeka i vaterinarskog medicinskog sredstva; 2. internacionalni nezasti}eni naziv lijeka (genericki naziv); 3. broj serije i datum proizvodnje, odnosno datum pakovanja lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva kao i datum njihovog uvoza; 4. datum izvrsene kontrole; 5. nalaz o izvrsenoj kontroli; 6. naziv pravnog ili fizickog lica u kome je izvrsena kontrola; 7. potpis lica koje je odgovorno za vrsenje kontrole. Evidencija iz stava 1. ovog clana mora da bude dostupna federalnim veterinarskim inspektorima koji vrse nadzor nad proizvodnjom i prometom lijekova i veterinarsko-medicinskih sredstava.

Clan 37.

Pravna i fizicka lica koja uvoze lijekove i veterinarsko-medicinska sredstva duzna su voditi evidenciju o vrsti i kolicini uvezenih lijekova i veterinarsko-medicinskih sredstava za koje je dato odobrenje za stavljanje u promet i posebnu evidenciju o lijekovima i veterinarsko-medicinskim sredstvima koji se uvoze radi ispitivanja. Evidencija iz stava 1. ovog clana sadrzi: 1. naziv lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva; 2. internacionalni nezasti}eni naziv (genericki naziv); 3. naziv i adresu stranog proizvodaca; 4. kolicinu lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva; 5. broj rjesenja kojim je dato odobrenje za stavljanje u promet lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva, od-nosno broj rjesenja kojim je dato odobrenje za njihov uvoz radi ispitivanja; 6. naziv korisnika lijeka i vaterinarsko-medicinskog sre-dstva. Evidencije iz stava 1. ovog clana moraju biti dostupne feder-alnim veterinarskim inspektorima koji vrse nadzor nad prome-tom lijekova i veterinarsko-medicinskih sredstava.

Clan 38.

Pravno i fizicko lice koje je ovlas}eno za laboratorijsko ispitivanje ili kontrolu lijekova i vetarinarsko-medicinskih sred-stava duzno je voditi evidenciju o izvrsenim ispitivanjima. Evidencija iz stava 1. ovog clana sadrzi: 1. naziv lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva, oznaku serije lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva i naziv preduze}a; 2. naziv podnosioca zahtjeva za ispitivanje, 3. nalaz o izvrsenim ispitivanjima, 4. broj numerisanih banderola, markica, odnosno drugih oznaka izdatih nakon ispitivanja lijekova koji podlijezu posebnoj kontroli, 5. broj pod kojim je zavedena dokumenatcija o ispitivanju lijekova i veterinarsko-medicinskih sredstava. Evidencija i dokumentacija iz stava 2. ovog clana moraju biti dostupne federalnim veterinarskim inspektorima.

 

Pravno lice koje vrsi posebnu i vanrednu kontrolu lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva izdaje markicu koju kontroli-sani lijek mora nositi. Markica iz stava 1. ovog clana sadrzi: - naziv pravnog lica koje je kontrolisalo lijek, - kontrolni broj i - datum isteka roka valjanosti lijeka ili veterinarsko-medicinskog sredstva.

Clan 40.

U obavljanju redovne, posebne i vanredne kontrole lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva primjenjuju se metode na-cionalne farmakopeje, odnosno farmakopeje i druge medunarodno priznate metode. Obim provjere kvaliteta lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva odreduje ministar na osnovu misljenja Komisije.

VI - PROMET LIJEKOVA I VATERINARSKO-MEDICINSKIH SREDSTAVA

Clan 41.

Pod prometom lijekova i vetarinarsko-medicinskih sredstava prema ovom zakonu podrazumjeva se promet od proizvodaca do krajnjeg korisnika lijeka i vetarinarsko-medicinskog sredstva, a obuhvata promet na veliko i malo. U Federaciji moze biti u prometu samo onaj lijek i veterinar-sko- medicinsko sredstvo za koji je izdato odobrenje za stavljanje u promet. Promet opojnim drogama i psihotropnim supstancijama obavlja se u skladu sa posebnim propisima koje donosi ministar. Pravna lica koja obavljaju prodaju lijekova su obavezna raspolagati dokazom iz stava 2. ovog clana.

Clan 42.

Promet lijekovima i veterinarsko-medicinskim sredstvima moze obavljati samo pravno lice koje ima odobrenje Ministarstva za promet lijekova. Uslove koje mora ispunjavati pravno lice koje stavlja lijek i veterinarsko-medicinsko sredstvo u promet, propisuje ministar.

Clan 43.

Rjesenje kojim se odobrava promet lijekova i veterinarsko-medicinskih sredstava donosi ministar u roku od 30 dana od dana podnosenja zahtjeva.

Clan 44.

Pravna lica mogu uvoziti lijekove i vetarinarsko-medicinska sredstva samo na osnovu rjesenja Ministarstva. Rjesenje iz stava 1. ovog clana izdaje ministar u roku od 30 dana od dana podnosenja zahtjeva.

Clan 45.

Ministarstvo moze odobriti uvoz lijekova i veterinarsko-medicinskih sredstava bez prethodnog izdavanja odobrenja za njihovo stavljanje u promet u slucaju: - izbijanja opasnih zaraznih bolesti, - za istrazivacke svrhe, - za ispitivanje u svrhu registracije proizvoda u Federaciji, - donacije veterinarskoj sluzbi Federacije, - kada Ministarstvo procjeni da je uvoz odredenog lijeka ili veterinarsko-medicinskog sredstva u interesu Feder-acije.

VII - PROPISIVANJE I IZDAVANJE LIJEKOVA

Clan 46.

Nacin propisivanja i izdavanja lijekova propisuje ministar posebnim propisom.

VIII - OGLASAVANJE

Clan 47.

Oglasavanje o lijeku je svaki oblik obavjestavanja kojem je svrha davanje podrobnijih informacija o svojstvima i upotrebi lijaka.

Clan 48.

Zabranjeno je oglasavanje o lijeku za koji nije izdato odo-brenje za stavljanje u promet.

Clan 49.

Oglasavanje o lijeku dopusteno je u strucnim krugovima putem strucne i naucne literature i na druge uobicajene nacine. Oglasavanje iz stava 1. ovog clana, odnosno davanje infor-macija o lijeku se moze vrsiti samo u skladu sa odobrenim uputstvom. Lijekovi i veterinarsko-medicinska sredstva koja se izdaju bez recepta mogu se oglasavati i putem sredstava javnog infor-misanja.

 

. Kada je to u op}em interesu Ministarstvo moze putem sred-stava javnog informisanja obavjestavati gradane o upotrebi odredenih lijekova.

Clan 51.

Pravna lica koja proizvode, uvoze ili obavljaju promet lijek-ova mogu u strucnoj veterinarskoj stampi, posebnim publikaci-jama ili preko veterinarskih radnika informisati javnost o djelovanju lijeka, uz obavezno navodenje novih kontraindi-kacija, nezeljenih uzgrednih pojava i nacina njihove upotrebe, u skladu sa podacima iz odobrenog uputstva. Pravna lica koja izdaju posebne publikacije iz stava 1. ovog clana duzna su dostaviti na uvid Ministarstvu po jedan primjerak svake publikacije u roku od osam dana od dana izdavanja.

Clan 52.

Zabranjeno je oglasavati lijekove i veterinarsko-medicinska sredstva i njihovu upotrebu na nacin koji se protivi moralnim i etickim nacelima i dobrobiti zivotinja. Zabranjeno je dijeljenje uzoraka lijekova i veterinarsko-medicinskih sredstava radi reklamiranja, oglasavanja, odnosno informacija o djelovanju.

IX - NADZOR NAD STAVLJANJEM U PROMET LIJEKOVA I VETERINARSKO-MEDICINSKIH SREDSTAVA

Clan 53.

Nadzor nad proizvodnjom, uvozom i prometom na veliko i malo lijekova i vaterinarsko-medicinskim sredstvima obavlja Ministarstvo. Uslove provodenja nadzora iz stava 1. ovog clana propisuje ministar.

Clan 54.

U obavljanju nadzora prema clanu 53. stav 1. ovog zakona federalni i kantonalni-zupanijski inspektor nadlezan za poslove veterinarske inspekcije, ima pravo i duznost: - da naredi pravnim licima da usklade svoje poslovanje s uslovima propisanim ovim zakonom i provedbenim pro-pisima donesenim na osnovu njega, - da zabrani rad pravnom licu koje proizvodi, uvozi, obavlja promet na veliko i malo, a ne ispunjava uslove propisane za lica, opremu i prostor u kojem obavlja djelatnost, - da obustavi promet lijeka ili citave serije lijekova i veterinarsko-medicinskih sredstava ako nisu ispunjeni uslovi iz ovog zakona, - da naredi povlacenje lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstava iz prometa u slucajevima odredenim ovim zakonom, - da naredi unistenje neispravnog lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva ako je utvrdena neispravnost koja moze stetno uticati na zdravlje zivotinja, a preko namirnica i na zdravlje ljudi, - da u slucaju povrede odredaba ovog zakona podnesu prijavu za pokretanje postupka protiv pravnog lica i odgovornog lica, - da naredi druge mjere potrebne za sprovodenje ovog zakona i propisa donesenih na osnovu njega. Mjere iz stava 1. ovog clana odreduju se rjesenjem.

Clan 55

Lijek se povlaci iz prometa: 1. ako se utvrdi da izaziva stetne posljedice; 2. ako se utvrdi da vise ne odgovara zahtjevima i potrebama savremenog veterinarstva; 3. ako se utvrdi da je stavljen u promet protivno odredbama ovog zakona i propisima donesenim na osnovu njega. Ako se zbog razloga iz stava 1. tac. 1. i 2. ovog clana povlaci iz prometa lijek za cije je stavljanje u promet dato odobrenje, Ministarstvo }e ukinuti rjesenje o davanju odobrenja za stavljanje u promet takvog lijeka. Rjesenje o povlacenju lijeka ili serije lijeka iz prometa, odnosno rjesenje o ukidanju odobrenja za stavljanje lijeka u promet, ako se utvrdi da ne odgovara uslovima propisanim ovim zakonom i propisima donesenim na osnovu zakona, donosi Min-istarstvo. Rjesenje iz stava 3. ovog clana objavljuje se u "Sluzbenim novinama Federacije BiH". Odredbe st. 1, 2. i 3. ovog clana odnose se i na vetarinarsko-medicinsko sredstvo.

Clan 56.

Troskove ispitivanja i povlacenja neispravnog lijeka iz prometa i njegovog unistavanja i troskove nadleznog organa u vezi sa sprovodenjem rjesenja iz cl. 54. i 55. ovog zakona snosi pravno i fizicko lice koje je proizvelo ili uvezlo neispravan lijek, odnosno pravno i fizicko lice cijom krivicom je doslo do povlacenja lijeka iz prometa ili do unistenja lijeka. Pravno ili fizicko lice koje je ovlasteno za ispitivanje lijekova snosi troskove povlacenja lijeka iz prometa ako je dalo pogresan nalaz o ispravnosti lijeka na osnovu kojeg je lijek stavljen u promet. Ako pravno ili fizicko lice koje se bavi ispitivanjem ili kontrolom lijekova ili drugo pravno ili fizicko lice sazna da postoje razlozi sa povlacenje lijeka iz prometa, duzno je da o tome obavijesti Ministarstvo.

Clan 57.

Nadzor nad sprovodenjem ovog zakona i propisa donesenih na osnovu njega obavlja Ministarstvo.

X - KAZNENE ODREDBE

Clan 58.

Novacnom kaznom u iznosu od 10.000 do 50.000 KM kaznit }e se za privredni prestup pravno lice ako: 1. stavlja u promet lijek za upotrebu bez odobrenja Ministar-stva (clan 17.), 2. izda lijek, suprotno odredbama iz clana 24. ovog zakona, 3. obavi provjeru kvalitete prve serije novog lijeka ili veter-inarsko- medicinskog sredstva, a nema odobrenje Minis-tarstva (clan 32.), 4. ne obavi redovnu kontrolu lijeka iz clana 32. stav 1. ovog zakona, 5. ne obavi posebnu kontrolu lijeka iz clana 32. st. 2, 3. i 5. ovog zakona, 6. ne raspolaze dokazom da lijek i veterinarsko-medicinsko sredstvo ciji promet obavlja ima odobrenje za stavljanje u promet (clan 41. stav 2.), 7. obavlja promet lijekova i veterinarsko-medicinskih sred-stava bez odobrenja Ministarstva (clan 42. stav 1.), 8. uvozi lijek bez saglasnosti Ministarstva (clan 44. stav 1.), 9. oglasava lijek ili veterinarsko-medicinsko sredstvo za koje nije izdato odobrenje za stavljanje u promet (clan 48.). Novcanom kaznom u iznosu od 500 do 5.000 KM kaznit }e se za privredni prestup iz stava 1. ovog clana i odgovorna osoba u pravnom licu.

Clan 59

Novacnom kaznom u iznosu od 500 do 5.000 KM kaznit }e se za prekrsaj pravno lice ako: 1. ljekovitu hranu izraduje sa premiksima koje nisu odobrene od Ministarstva (clan 3. stav 2.), 2. pri proizvodnji, ispitivanju, stavljanju u promet i provjeravanju valjanosti lijeka ne udovoljava propisanim uslovima (clan 6.), 3. ispitivanje lijeka obavi lice koje nije odredeno od strane Ministarstva, (clan 12. stav 4.), 4. obavlja proizvodnju proizvoda iz clana 9. stav 5. ovog zakona bez odobrenja Ministarstva, 5. kod proizvodnje proizvoda iz clana 9. ovog zakona ne udovoljava nacelima dobre proizvodacke prakse, niti posebnim uslovima koje utvrdi ministar (clan 10.), 6. pravno lice koje obavlja (stavlja) u promet lijekove i veterinarsko-medicinska sredstva ne provjeri kvalitet svake serije lijeka i veterinarsko-medicinskog sredstva u za to ovlastenoj ustanovi (clan 32.), 7. ne vodi propisanu evidenciju (clan 35.), 8. ne izda markicu koju kontrolisani lijek mora nostiti (clan 39.). Novcanom kaznom u iznosu od 100 do 1.000 KM kaznit }e se za prekrsaje iz stava 1. ovog clana i odgovorna osoba u pravnom licu.

Clan 60.

Predvidene novcane kazne se pla}aju u KM, a do pustanja u opticaj KM, kazne se mogu pla}ati u DEM ili protuvrijednosti valuta, koje se koriste u platnom prometu u Federaciji, po srednjem tecaju, koji utvrduje nadlezna finansijska organizacija na dan pla}anja.

XI - PRELAZNE I ZAVRSNE ODREDBE

Clan 61.

Pravna lica koja se poslije stupanja na snagu ovog zakona, registruju za stavljanje lijekova u promet na veliko, mogu otpoceti sa radom kad Ministarstvo utvrdi da su ispunjeni svi uslovi predvideni ovim zakonom. Odredbe ovog zakona primjenjuju se na sve zapocete pos-tupke u kojima nije do stupanja na snagu ovog zakona donijeto konacno rjesenje.

Clan 62.

Propise za cije je donosenje ovlasten, ministar }e donijeti u roku od sest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona. Do stupanja na snagu propisa iz stava 1. ovog clana ostaju na snazi propisi koji su doneseni za provodenje Zakona o stavljanju lijekova u promet na teritoriji Federacije, ako nisu u suprotnosti s odredbama ovog zakona.

Clan 63.

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje primjena Zakona o stavljanju lijekova u promet na teritoriji Federacije.

Clan 64.

Ovaj zakon uskladi}e se sa odredbama odgovaraju}eg zakona kojeg donese Parlamentarna skupstina Bosne i Hercegovine u roku koji bude odreden tim zakonom.

Clan 65.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Sluzbenim novinama Federacije BiH". Predsjedavaju}i Doma naroda Mariofil Ljubi}, s. r. Predsjedavaju}i Predstavnickog doma Enver Kreso, s. r.


Federalni zakoni

Zakoni Tuzlanskog kantona

Službene novine Tuzlanskog kantona

 
OSTALE VIJESTI
Panamci biraju novog predsjednika
U bunaru u Meksiku nađena 4 tijela. Troje pripada nestalim turistima
VIDEO U Izraelu zabranjena Al Jazeera, policija upala u njihov ured
Što se događa s njemačkim obrazovnim sustavom?
Xi u Parizu: Kina i Francuska su primjer miroljubivog suživota i suradnje
Evo kako izgleda masovni turizam na Kanarskim otocima: Plaće su niske, smeće posvuda
Aktivistica za ženska prava u Saudijskoj Arabiji osuđena na 11 godina zatvora
Mladića u Sjevernoj Irskoj čavlima zabili za ogradu. Prevezen je u bolnicu
Izraelska vlada zabranila rad Al Jazeere
Netanyahu: Zaustavljanje rata u Gazi u ovom trenutku zadržalo bi Hamas na vlasti
Kreće lov na muškarce koji su napustili Ukrajinu?
Hezbolah lansirao desetke raketa na Izrael. "Ovo je odmazda za ubijenu obitelj"
Antisemitizam eksplodirao posljednjih mjeseci. "Godina nije 1938., čak ni 1933."
Najveća predaja u povijesti SAD-a, nakon koje je uslijedio ratni zločin
Rusi uništavaju ukrajinski energetski sustav. "Šteta je veća od milijardu dolara"
Hamas ima jedan ključan uvjet za primirje. Izraelu je potpuno neprihvatljiv
Vozilom se zabio u ogradu Bijele kuće i poginuo
Zelenski: Bog ima ukrajinsku zastavu na ramenu
Britanci: Rusi su u Ukrajini izgubili gotovo pola milijuna ljudi
Dostupan lijek za tlak može usporiti starenje i produžiti život






Google






Rezultati

STARE ANKETE

KAPIJA

25-05-1995



OSTALE VIJESTI
Panamci biraju novog predsjednika
U bunaru u Meksiku nađena 4 tijela. Troje pripada nestalim turistima
VIDEO U Izraelu zabranjena Al Jazeera, policija upala u njihov ured
Što se događa s njemačkim obrazovnim sustavom?
Xi u Parizu: Kina i Francuska su primjer miroljubivog suživota i suradnje
Evo kako izgleda masovni turizam na Kanarskim otocima: Plaće su niske, smeće posvuda
Aktivistica za ženska prava u Saudijskoj Arabiji osuđena na 11 godina zatvora
Mladića u Sjevernoj Irskoj čavlima zabili za ogradu. Prevezen je u bolnicu
Izraelska vlada zabranila rad Al Jazeere
Netanyahu: Zaustavljanje rata u Gazi u ovom trenutku zadržalo bi Hamas na vlasti
Kreće lov na muškarce koji su napustili Ukrajinu?
Hezbolah lansirao desetke raketa na Izrael. "Ovo je odmazda za ubijenu obitelj"
Antisemitizam eksplodirao posljednjih mjeseci. "Godina nije 1938., čak ni 1933."
Najveća predaja u povijesti SAD-a, nakon koje je uslijedio ratni zločin
Rusi uništavaju ukrajinski energetski sustav. "Šteta je veća od milijardu dolara"
Hamas ima jedan ključan uvjet za primirje. Izraelu je potpuno neprihvatljiv
Vozilom se zabio u ogradu Bijele kuće i poginuo
Zelenski: Bog ima ukrajinsku zastavu na ramenu
Britanci: Rusi su u Ukrajini izgubili gotovo pola milijuna ljudi
Dostupan lijek za tlak može usporiti starenje i produžiti život


SVASTARIJE


Osmrtnicama ba

Hamas ima jedan ključni uvjet za primirje. Izraelu je potpuno neprihvatljiv

Rusija raspisala tjeralicu za Zelenskim

Miralem Pjanić se oprostio od reprezentacije Bosne i Hercegovine

U Japanu podižu ogradu. Ne žele da turisti fotografiraju planinu: ˝Nepristojni su˝

Dan kada su Hajduk i Zvezda zagrljeni plakali, a krcati Poljud pjevao ˝Druže Tito...˝

Rusija: Ukrajina je napala Krim moćnim raketama koje je poslao SAD

Sve više mrtvih u poplavama u Brazilu. Nema struje i neta, evakuirano 23.000 ljudi

VIDEO Ukrajinci moćnom američkom raketom ubili 116 Rusa daleko od fronte

Britanija: Ukrajina može koristiti naše oružje za napade unutar Rusije

Prijavljeno 17 avioprijevoznika: ˝Lažu u reklamama˝





prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi