TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Nedjelja 5.5.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 








05.05.2024 - 21h
INDEKS KVALITETA ZRAKA
60
UMJERENO ZAGADJEN
Upozorenje: Neke zagađujuće materije mogu uzrokovati zdravstvene probleme osobama koje su veoma osjetljive na zagađenje zraka. Takve osobe trebaju izbjegavati boravak vani i smanjiti naprezanje tokom boravka vani.

ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 174

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



Untitled Document

ZAKON O UPRAVNIM SPOROVIMA

I - OSNOVNE ODREDBE

Clan 1.

Radi ostvarivanja sudske zastite prava gradjana, poduzeca (drustava), ustanova i drugih pravnih osoba (u daljnjem tekstu: pravna lica) u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija), kantonu - zupaniji, gradu i opcini, i radi osiguranja zakonitosti, sudovi u upravnim sporovima odlucuju o zakonitosti akata kojima organi uprave i sluzbe za upravu u opcini i gradu (u daljnjem tekstu: sluzba za upravu), odnosno poduzeca (drustvo), ustanove i druge pravne osobe koje imaju javne ovlasti (u daljn-jem tekstu: institucije koje imaju javne ovlasti) rjesavaju o pravima i obavezama gradjana i pravnih lica u pojedinacnim upravnim stvarima.

Clan 2.

Pravo pokretanja upravnog spora ima gradjanin ili pravno lice ako smatra da joj je upravnim aktom povrijedjeno neko pravo ili neposredni osobni interes zasnovan na zakonu. Organ uprave, sluzba za upravu, poslovna jedinica poduzeca (drustva), naselje ili grupa osoba i sl., iako nemaju svojstvo pravnog lica, mogu pokrenuti upravni spor ako mogu biti nosioci prava i obveza o kojima se rjesavalo u upravnom postupku. Ako je upravnim aktom povrijedjen zakon u korist pravnog lica ili gradjanina, upravni spor moze pokrenuti nadlezni tuzitelj ili drugi zakonom ovlasteni organ. U slucaju iz stava 3. ovog clana svi organi uprave, sluzbe za upravu i pravnog lica duzne su da o takvim aktima, kad za njih saznaju, obavijeste nadleznog tuzitelja ili drugi zakonom ovlasteni organ. Upravni spor moze pokrenuti i nadlezni pravobranitelj kad je upravnim aktom povrijedjen zakon na stetu Federacije, kantona-z upanije, grada ili opcine koju on po zakonu zastupa i u drugim slucajevima odredjenim zakonom. Upravni spor moze pokrenuti i ombudsmen, a i intervenirati u postupku koji tece kad u vrsenju poslova iz svoje nadleznosti nadje da je upravnim aktom povrijedjeno ljudsko dostojanstvo, prava i slobode gradjana zajamceni ustavom i instrumentima navedenim u Aneksu Ustava Federacije.

Clan 3.

Presude sudova donesene u upravnim sporovima obavezne su, s tim sto su odluke Vrhovnog suda Federacije Bosne i Herce-govine (u daljnjem tekstu: Vrhovni sud Federacije) i konacne, u skladu s ovim zakonom.

Clan 4.

Pod organom, u smislu ovog zakona, podrazumijevaju se organi uprave i upravne ustanove Federacije i kantona - zupanija, gradonacelnik i opcinski nacelnik i gradske i opcinske sluzbe za upravu, kao i institucije koje imaju javne ovlasti kad u vrsenju javnih ovlasti rjesavaju u upravnim stvarima (u daljnjem tekstu: nadlezni organ).

II - NADLEZNOST

Clan 5.

Upravne sporove rjesavaju najvisi sud kantona-zupanije i Vrhovni sud Federacije.

Clan 6.

Vrhovni sud Federacije odlucuje o tuzbama protiv konacnih upravnih akata federalnih organa uprave i federalnih ustanova, drugih federalnih institucija i institucija koje imaju javne ovlasti, a koje su osnovane federalnim zakonom. Najvisi sud kantona-zupanije odlucuje o tuzbama protiv konacnih upravnih akata kantonalnih - zupanijskih organa uprave i kantonalnih - zupanijskih ustanova, drugih kantonalnih - zupanijskih institucija, kao i institucija koje imaju javne ovlasti na podrucju kantona-zupanije i protiv konacnih upravnih akata gradonacelnika i opcinskog nacelnika i gradskih i opcinskih sluzbi za upravu, kao i institucija koje imaju javne ovlasti na podrucju opcine, odnosno grada.

Clan 7.

U upravnim sporovima sudovi iz clana 6. ovog zakona odlucuju u vijecu sastavljenom od trojice sudija.

Clan 8.

Sukob nadleznosti najvisih sudova s podrucja dva ili vise kantona - zupanija u pogledu rjesavanja upravnog spora, rjesava Vrhovni sud Federacije. O sukobu nadleznosti iz stava 1. ovog clana Vrhovni sud Federacije donosi rjesenje koje je konacno i obavezujuce.

III - UPRAVNI SPOR

Clan 9.

Upravni spor moze se voditi samo protiv upravnog akta. Upravni akt, u smislu ovog zakona, jeste akt kojim nadlezni organ iz clana 4. ovog zakona, rjesava o izvjesnom pravu ili obavezi gradjanina ili pravnog lica u nekoj upravnoj stvari (u daljnjem tekstu: upravni akt).

Clan 10.

Upravni spor moze se pokrenuti protiv upravnog akta koji je donesen u drugom stepenu. Upravni spor moze se pokrenuti i protiv prvostepenog upravnog akta, ako zakonom nije dopustena zalba na taj akt u upravnom postupku.

Clan 11.

Upravni spor moze se pokrenuti i kad nadlezni organ o zahtjevu, odnosno o zalbi stranke nije donio odgovarajuci upravni akt u upravnom postupku, pod uvjetima predvidjenim u clanu 22. ovog zakona.

Clan 12.

Upravni spor se ne moze voditi:
1) protiv akata donesenih u stvarima u kojima je sudska zastita osigurana van upravnog spora;
2) protiv akata donesenih u stvarima o kojima se po izricitoj odredbi zakona ne moze voditi upravni spor;
3) u stvarima o kojima neposredno na osnovu ustavnih ovlastenja odlucuju domovi Parlamenta Federacije ili predsjed-nik Federacije i dopredsjednik Federacije odnosno zakonodavno tijelo kantona-zupanije. U stvarima iz tacke 2. stava 1. ovog clana, moze se voditi upravni spor kad je nadlezni organ pri donosenju upravnog akta prekoracio granice svoje nadleznosti.

Clan 13.

Upravni akt moze se pobijati:
1) sto u aktu nije nikako ili nije pravilno primijenjen zakon, propis zasnovan na zakonu ili opci akt;
2) sto je akt donesen od strane nenadleznog organa;
3) ako se u upravnom postupku koji je aktu prethodio nije postupilo po pravilima postupka, a narocito ako cinjenicno stanje nije potpuno i pravilno utvrdjeno, ili sto je iz utvrdjenih cinjenica izveden nepravilan zakljucak u pogledu cinjenicnog stanja;
4) ako je nadlezni organ rjesavajuci po slobodnoj ocjeni prekoracio granice ovlastenja koja su mu data pravnim propisima i suprotno cilju u kome je ovlastenje dato.

Clan 14.

U upravnom sporu moze se traziti i povracaj oduzetih stvari, kao i naknada stete koja je tuziocu nanesena izvrsenjem upravnog akta koji se osporava.

Clan 15.

Tuzilac u upravnom sporu moze biti gradjanin, pravno lice i druge osobe iz clana 2. ovog zakona pod uvjetima utvrdjenim u toj odredbi.

Clan 16.

Kad je gradjaninu koji je uclanjen u nekoj drustvenoj organi-zaciji ili udruzenju gradjana koja prema svojim pravilima (statut) ima zadatak da stiti odredjena prava i interese svojih clanova, upravnim aktom povrijedjeno koje takvo pravo ili interes, ta drustvena organizacija odnosno udruzenje gradjana moze, po pismenom pristanku svog clana, u njegovo ime podnijeti tuzbu i voditi upravni spor protiv takvog upravnog akta. Organizacija odnosno udruzenje iz stava 1. ovog clana moze u svakom stadijumu postupka, sa pravima sporednog umjesaca, stupiti u vec pokrenuti spor na strani takvog gradjanina i u njegovu korist preduzimati sve radnje i upotrebljavati sva pravna sredstva, ukoliko to nije u suprotnosti s izjavama i postupcima samog gradjanina.

Clan 17.

Treca osoba kojoj bi ponistaj osporenog upravnog akta ne-posredno bio na stetu (zainteresirana osoba) ima u sporu polozaj stranke.

Clan 18.

Tuzena strana u upravnom sporu je nadlezni organ ciji se upravni akt osporava.

Clan 19.

Tuzba, po pravilu, ne sprijecava izvrsenje upravnog akta protiv koga je podnesena, ako zakonom nije drukcije odredjeno. Po zahtjevu tuzioca, organ nadlezan za provodjenje izvrsenja osporenog upravnog akta, odlozit ce izvrsenje do konacne sudske odluke, ako bi izvrsenje nanijelo tuziocu stetu koja bi se tesko mogla popraviti, a odlaganje nije protivno javnom interesu niti bi se odlaganjem nanijela veca nenadokandiva steta protivnoj stranci. Uz zahtjev za odlaganje mora se priloziti dokaz o podne-senoj tuzbi. Po svakom zahtjevu nadlezni organ mora donijeti rjesenje najkasnije u roku od tri dana od prijema zahtjeva za odgodu izvrsenja. Nadlezni organ iz stava 2. ovog clana moze i iz drugih razloga odloziti izvrsenje osporenog upravnog akta do konacne sudske odluke, ako to javni interes dozvoljava. Pod uvjetima iz st. 2. i 3. ovog clana o odlaganju izvrsenja upravnog akta protiv kojeg je podnesena tuzba moze odluciti i nadlezni sud kome je tuzba podnesena, ako to pismeno zatrazi tuzitelj.

IV - POSTUPAK

Clan 20.

Upravni spor pokrece se tuzbom. Tuzba se podnosi u roku od 30 dana od dana dostavljanja upravnog akta stranci koja podnosi tuzbu. Rok iz stava 2. ovog clana vazi i za nadleznog tuzitelja i pravobranitelja, odnosno ombudsmena kada su ovlasceni za podnosenje tuzbe, ako im je upravni akt dostavljen, a ako im akt nije dostavljen, tuzbu mogu podnijeti u roku od 60 dana od dana dostave upravnog akta stranci u ciju je korist upravni akt donesen.

Clan 21.

Tuzba se predaje nadleznom sudu neposredno ili mu se salje postom preporuceno. Tuzba se moze izjaviti i na zapisnik kod nadleznog suda ili ma kog drugog suda. Dan predaje tuzbe posti preporuceno, odnosno dan izjavljivanja tuzbe na zapisnik, smatra se kao dan predaje nadleznom sudu. Ako tuzba nije predata nadleznom sudu nego drugom organu, a stigne nadleznom sudu poslije isteka roka za podnosenje tuzbe, smatrat ce se da je na vrijeme podnesena ako se njeno podnosenje tom organu moze pripisati neznanju ili ociglednoj omasci pod-nosioca tuzbe. Za osobe koje se nalaze u Vojsci Federacije na obaveznoj vojnoj sluzbi, dan predaje tuzbe vojnoj jedinici, odnosno vojnoj ustanovi ili stabu, smatra se kao dan predaje nadleznom sudu. Odredba stava 4. ovog clana odnosi se i na ostale osobe u Vojsci Federacije na sluzbi u vojnim jedinicama, odnosno vojnim ustanovama ili stabovima, u mjestima u kojima ne postoji re-dovna posta. Za lica lisene slobode, dan predaje tuzbe upravi ustanove u kojoj se ta osoba nalazi, smatra se kao dan predaje nadleznom sudu.

Clan 22.

Ako u upravnom postupku drugostupanjski organ nije u roku od mjesec dana ili u posebnom propisom odredjenom kracem roku donio rjesenje po zalbi stranke protiv prvostupanjskog rjesenja, a ne donese ga ni u daljnjem roku od sedam dana po pismenom trazenju, stranka moze pokrenuti upravni spor kao da joj je zalba odbijena. Na nacin propisan u stavu 1. ovog clana moze postupiti stranka i kad po njenom zahtjevu u upravnom postupku nije donio rjesenje prvostepeni organ protiv cijeg akta zakonom nije dozvoljena zalba. Ako u upravnom postupku prvostepeni organ protiv cijeg akta je dozvoljena zalba nije u roku od 60 dana ili u posebnim propisom odredjenom kracem roku donio nikakvo rjesenje po zahtjevu, stranka ima pravo da se obrati svojim zahtjevom dru-gostepenom organu. Protiv rjesenja drugostepenog organa stranka moze pokrenuti upravni spor, a moze ga, pod uvjetima iz stava 1. ovog clana, pokrenuti i ako drugostepeni organ ne donese rjesenje u propisanom roku.

Clan 23.

U tuzbi se mora navesti: ime, prezime i mjesto stanovanja, odnosno naziv i sjediste tuzioca, broj i datum upravnog akta protiv koga je tuzba podnesena, kratko izlaganje zbog cega se tuzi, kao i u kom pravcu i obimu se predlaze ponistavanje upravnog akta i potpis podnosioca. Uz tuzbu se mora podnijeti upravni akt u originalu ili prijepisu odnosno fotokopiji. Ako se tuzbom trazi povracaj stvari ili naknada stete, mora se staviti i odredjen zahtjev glede stvari ili visine pretrpljene stete. Uz tuzbu se podnosi i po jedan prepis tuzbe i priloga za tuzeni organ i za svaku zainteresiranu osobu, ako takvih osoba ima.

Clan 24.

Tuzilac moze odustati od tuzbe sve do donosenja sudske odluke o cemu sudu podnosi pisani podnesak ili daje izjavu na zapisnik kod suda, u kom slucaju nadlezni sud rjesenjem obus-tavlja postupak.

Clan 25.

Ako je tuzba nepotpuna ili nerazumljiva, predsjednik sud-skog vijeca pozvat ce tuzioca, prema potrebi, i preko drugog suda, da u ostavljenom roku ukloni nedostatke tuzbe. Pri tome ce ga pouciti sta i kako treba da ucini i ukazati mu na posljedice koje ce nastati ako ne postupi po trazenju suda. Ako tuzilac u ostavljenom roku ne ukloni nedostatke tuzbe, a oni su takvi da sprecavaju rad suda, sud ce rjesenjem odbaciti tuzbu kao neurednu, ako ne nadje da je osporeni upravni akt po zakonu nistav.

Clan 26.

Nadlezni sud ce rjesenjem odbaciti tuzbu akto utvrdi:
1) da je tuzba podnesena neblagovremeno (clan 20) ili pri-jevremena (clan 22) odnosno podnesena od neovlastene osobe (clan 2);
2) da akt koji se tuzbom osporava nije upravni akt (clan 9);
3) da je ocevidno da se upravnim aktom koji se tuzbom osporava ne dira u pravo tuzioca ili u njegov neposredni osobni interes zasnovan na zakonu (clan 15);
4) da se protiv upravnog akta koji se tuzbom osporava mogla izjaviti zalba, pa zalba nije uopce ili nije blagovremeno izjavljena (clan 10);
5) da je rijec o stvari o kojoj se po izricitoj odredbi ovog zakona ne moze voditi upravni spor (clan 12);
6) da vec postoji pravomocna sudska odluka donesena u upravnom sporu o istoj stvari. Zbog razloga iz stava 1. ovog clana nadlezni sud ce odbaciti tuzbu u svakom stadiju postupka.

Clan 27.

Ako nadlezni sud ne odbaci tuzbu na osnovu clana 25. stav 2. ili clana 26. ovog zakona, a nadje da osporeni upravni akt sadrzi takve bitne nedostatke koji sprecavaju ocjenu zakonitosti akta, moze iz tog razloga presudom ponistiti upravni akt i bez dostavljanja tuzbe na odgovor.

Clan 28.

Ako nadlezni organ za vrijeme sudskog postupka donese drugi upravni akt kojim se mijenja ili stavlja van snage upravni akt protiv koga je upravni spor pokrenut, kao i ako u slucaju iz clana 22. ovog zakona naknadno donese upravni akt, taj organ je duzan, pored tuzioca, jednovremeno pismeno izvijestiti i sud pred kojim je spor pokrenut, s tim da sudu dostavi i novi upravni akt. Sud ce u tom slucaju pozvati tuzitelja da u roku od 15 dana pismeno izjavi da li je naknadno donesenim upravnim aktom zadovoljan ili ostaje pri tuzbi i u kom obimu, odnosno da li tuzbu prosiruje i na novi upravni akt. Ako tuzitelj izjavi da je naknadno donesenim upravnim ak-tom zadovoljan ili ako ne da izjavu u roku iz stava 1. ovog clanka, nadlezni sud ce donijeti rjesenje o obustavljanju postupka. Ako tuzitelj izjavi da novim upravnim aktom nije zadovoljan, sud ce nastaviti postupak.

Clan 29.

Ako tuzbu ne odbaci po clanu 25. stavu 2. ili po clanu 26. ovog zakona, niti ponisti upravni akt po clanu 27. ovog zakona, sud ce po jedan prijepis tuzbe sa prilozima dostaviti na odgovor organu ciji se upravni akt osporava (u daljnjem tekstu: tuzena strana) i zainteresiranim osobama, ako takvih osoba ima. Odgovor na tuzbu daje se u roku koji sud odredi u svakom pojedinom slucaju. Ovaj rok ne moze biti kraci od 10 ni duzi od 20 dana. U roku iz stava 2. ovog clana tuzena strana je duzna da posalje sudu sve spise koji se odnose na predmet. Ako tuzena strana i poslije drugog trazenja suda ne posalje spise predmeta ili ako izjavi da ih ne moze poslati, sud ce rijesiti stvar i bez spisa u skladu s odredbom clana 35. stav 4. ovog zakona.

Clan 30.

O upravnim sporovima sud rjesava u nejavnoj sjednici. Zbog slozenosti sporne stvari, ili ako inace nadje da je to potrebno radi boljeg razjasnjenja stanja stvari, sud moze rijesiti da se odrzi usmena rasprava (u daljnjem tekstu: rasprava). Iz razloga navedenih u stavu 2. ovog clana i stranka moze predloziti da se odrzi rasprava.

Clan 31.

Ako sudsko vijece nadleznog suda odluci da se odrzi rasprava, predsjednik vijeca ce odrediti dan rasprave i na raspravu pozvati stranke i zainteresirane osobe, ako ima tih osoba. Rasprava se moze odloziti samo iz vaznih razloga, o cemu rjesava sudsko vijece.

Clan 32.

Raspravom rukovodi predsjednik vijeca. O raspravi se vodi zapisnik u koji se unose samo bitne cinjenice i okolnosti, kao i dispozitiv odluke. Zapisnik potpisuju predsjednik vijeca i zapisnicar.

Clan 33.

Izostanak stranke s rasprave ne zadrzava rad suda. Zbog izostanka stranaka s rasprave ne moze se uzeti da su stranke odustale od svojih zahtjeva, vec ce se njihovi podnesci procitati. Ako na raspravu ne dodje ni tuzitelj ni tuzena strana, a rasprava se ne odlozi, sud ce raspraviti spor i bez prisustva stranaka.

Clan 34.

Na raspravi prvo dobija rijec clan sudskog vijeca koji je izvjestitelj. Izvjestitelj izlaze stanje i sustinu spora, ne dajuci svoje misljenje. Poslije toga daje se rijec tuzitelju da obrazlozi tuzbu, pa zastupniku tuzene strane i zainteresiranim osobama da obrazloze svoja gledista.

Clan 35.

Sud rjesava spor, po pravilu, na podlozi cinjenica koje su utvrdjene u upravnom postupku. Ako sud nadje da se spor ne moze raspraviti na podlozi cinjenica utvrdjenih u upravnom postupku zbog toga sto u po-gledu utvrdjenih cinjenica postoji protivrjecnost u spisima, sto su one u bitnim tackama nepotpuno utvrdjene, sto je iz utvrdjenih cinjenica izveden nepravilan zakljucak u pogledu cinjenicnog stanja, ili nadje da se u upravnom postupku nije vodilo racuna o pravilima postupka koja bi bila od uticaja na rjesavanje stvari, sud ce osporeni upravni akt i prvostepeni upravni akt ponistiti presudom i vratiti na ponovno rjesavanje. Prvostepeni upravni akt se ponistava ako su propusti u utvrdjivanju cinjenicnog stanja i povreda pravila postupka ucinjeni u prvostepenom postupku, a osporeni upravni akt ponistava se ako su ti propusti ucinjeni u drugostepenom upravnom postupku. U ovim slucajevima nadlezni organ je duzan da postupi onako kako je u presudi odredjeno i da donese novi upravni akt. Ako bi ponistenje osporenog upravnog akta po stavu 2. ovog clana i ponovno vodjenje postupka kod nadleznog organa izaz-valo za tuzioca stetu koja bi se tesko mogla popraviti, ili ako je na osnovu javnih isprava ili drugih dokaza u spisima predmeta ocevidno da je cinjenicno stanje drugacije od onog utvrdjenog u upravnom postupku, ili ako je u istom upravnom sporu vec jednom ponisten upravni akt, a posebno ako nadlezni organ nije u potpunosti postupio po presudi, sud je u ovim slucajevima obvezan sam utvrditi cinjenicno stanje i na podlozi tako utvrdjenog cinjenicnog stanja rijesiti upravnu stvar presudom, odnosno rjesenjem. U slucaju iz stava 3. ovog clana sud utvrdjuje cinjenicno stanje, po pravilu, na raspravi, ili preko jednog clana sudskog vijeca, ili preko drugog suda ili preko drugog organa. Na raspravu se poziva i stranka. Ako sud cinjenicno stanje utvrdjuje preko drugog suda ili preko drugog organa, taj sud odnosno organ obvezni su postupiti po zahtjevu suda u roku koji im sud odredi.

Clan 36.

Zakonitost osporenog upravnog akta sud ispituje u grani-cama zahtjeva iz tuzbe, ali pri tom nije vezan razlozima tuzbe. Na nistavost upravnog akta sud pazi po sluzbenoj duznosti. Ako sud utvrdi (ocijeni) da je osporeni upravni akt nistav ponistit ce ga, a ako su razlozi nistavosti sadrzani i u prvostupan-jskom upravnom aktu, ponistit ce i taj akt.

Clan 37.

Sud donosi presudu, odnosno rjesenje vecinom glasova sud-skog vijeca. O vijecanju i glasanju vodi se poseban zapisnik, koji pot-pisuju svi clanovi vijeca i zapisnicar. Vijecanje i glasanje vrsi se bez prisustva stranaka.

Clan 38.

Sud rjesava spor presudom. Presudom se tuzba uvazava ili odbija kao neosnovana. Ako se tuzba uvazava, sud ponistava osporeni upravni akt. Presudom se upravni akt ponistava i predmet vraca nadleznom organu na ponovno rjesavanje u slucajevima utvrdjenim u clanu 35. stav 2. ovog zakona i drugim slucajevima predvidjenim ovim zakonom. Presudom se upravni akt ponistava i rjesava upravna stvar u slucajevima utvrdjenim u clanu 35. stav 3. ovog zakona i drugim slucajevima predvidjenim ovim zakonom. Takva presuda u svemu zamjenjuje ponisteni upravni akt. Presudom kojom se osporeni upravni akt ponistava sud ce odluciti i o zahtjevu tuzioca za povracaj stvari, odnosno za naknadu stete, ako podaci postupka pruzaju za to pouzdan osnov. U protivnom, sud ce uputiti tuzioca da svoj zahtjev ostvaruje u parnici. Kad je tuzba podnesena na osnovu clana 22. ovog zakona, a sud nadje da je opravdana, presudom ce uvaziti tuzbu, ponistiti osporeni upravni akt i odrediti u kom ce smislu nadlezni organ donijeti rjesenje ili ce presudom sam rijesiti upravnu stvar. U slucajevima u kojima se ne odlucuje presudom, sud donosi rjesenje.

Clan 39.

Ako je odrzana rasprava, sud ce odmah po zavrsenoj raspravi usmeno objaviti presudu, odnosno rjesenje, zajedno s najvazni-jim razlozima za donesenu odluku. U slozenim slucajevima sud moze odustati od usmenog ob-javljivanja presude, odnosno rjesenja, i najkasnije u roku od osam dana donijeti presudu odnosno rjesenje. Ako sud po zavrsenoj raspravi ne moze izreci presudu, od-nosno rjesenje zbog toga sto prethodno treba da utvrdi takvu cinjenicu za cije raspravljanje nije potrebna nova rasprava, sud ce presudu, odnosno rjesenje donijeti bez rasprave i to najkasnije u roku od osam dana od dana kad tu cinjenicu utvrdi.

Clan 40.

Presuda, odnosno rjesenje sadzi: oznacenje suda, broj i da-tum, uvod koji obuhvata ime i prezime predsjednika vijeca, clanova vijeca i zapisnicara, oznacenje stranaka i njihovih zas-tupnika, kratko oznacenje predmeta spora i dan kad je presuda, odnosno rjesenje izreceno i objavljeno, dispozitiv, obrazlozenje i pouku o zalbi, ako je zalba dozvoljena. Dispozitiv mora biti odvojen od obrazlozenja. U presudi se moraju cijeniti svi navodi tuzbe. Originalnu presudu, odnosno rjesenje potpisuju predsjednik vijeca i zapisnicar. Presuda, odnosno rjesenje izdaje se strankama u ovjerenom prijepisu.

V - PRAVNI LIJEKOVI

1. Zalba na odluku najviseg suda kantona-zupanije

Clan 41.

Protiv odluke najviseg suda kantona-zupanije donesene u upravnom sporu, moze se izjaviti zalba Vrhovnom sudu Feder-acije. Ta zalba moze se izjaviti, ako je odluka suda zasnovana na federalnom zakonu ili drugom federalnom propisu ili ako su povrijedjena pravila federalnog zakona o postupku koja su mogla biti od uticaja na rjesenje stvari.

Clan 42.

Zalba se podnosi u roku od 15 dana od dana dostavljanja sudske odluke (presuda odnosno rjesenje) stranci koja podnosi zalbu, a predaje se sudu cija se odluka pobija zalbom. Zalba mora sadrzavati oznacenje presude odnosno rjesenja koje se pobija, kao i razloge i obim u kome se pobija. Nedozvoljenu ili neblagovremenu zalbu ili zalbu koju je izjavila neovlastena osoba, odbacit ce rjesenjem sud protiv cije je odluke izjavljena zalba. Protiv tog rjesenja dozvoljena je posebna zalba. Ako sud iz stava 1. ovog clana propusti da postupi po stavu 3. ovog clana, zalbu ce odbaciti rjesenjem Vrhovni sud Feder-acije. U svemu ostalom, u postupku po zalbi shodno se primjenjuju odredbe cl. 48. do 50. ovog zakona.

Clan 43.

Po zalbi Vrhovni sud Federacije donosi presudu ili rjesenje. Presudom se moze zalba odbiti ili uvaziti i pobijana presuda preinaciti. Rjesenjem se moze odbiti zalba koja je izjavljena protiv rjesenja ili se pobijano rjesenje moze preinaciti ili ukinuti. Ako Vrhovni sud Federacije po zalbi protiv presude nadje da u postupku prvostepenog suda postoje nedostaci predvidjeni u odredbi clana 35. stava 2. ovog zakona, ukinut ce rjesenjem prvostepenu presudu. U takvom slucaju predmet se vraca na rjesavanje sudu koji je donio prvostupenu presudu. Taj sud je vezan pravnim shvatanjem Vrhovnog suda Federacije i njegovim primjedbama u pogledu postupka.

Clan 44.

U presudi odnosno rjesenju Vrhovnog suda Federacije moraju se cijeniti svi navodi zalbe. Ukoliko su pitanja i okolnosti koje se u zalbi isticu pravilno cijenjeni u pobijanoj presudi odnosno rjesenju, Vrhovni sud Federacije moze se u svojoj presudi odnosno rjesenju samo pozvati na razloge navedene u pobijanoj sudskoj odluci.

2. Zahtjev za vanredno preispitivanje sudske odluke

Clan 45.

Protiv pravosnazne sudske odluke najviseg suda kantona-z upanije, kao i protiv odluke vijeca Vrhovnog suda Federacije donesene u upravnom sporu, stranka moze, Vrhovnom sudu Federacije podnijeti zahtjev za vanredno preispitivanje sudske odluke (u daljnjem tekstu: zahtjev za vanredno preispitivanje). Taj zahtjev se moze podnijeti zbog povrede federalnog zakona ili zbog povrede pravila federalnog zakona o postupku koja je mogla biti od uticaja na rjesenje stvari.

Clan 46.

Zahtjev za vanredno preispitivanje predaje se na nacin odredjen u clanu 21. ovog zakona, sudu kantona-zupanije protiv cije se odluke podnosi ovaj zahtjev odnosno neposredno Vrhovnom sudu Federacije, ako se zahtjev podnosi protiv odluke vijeca Vrhovnog suda Federacije. Zahtjev iz stava 1. ovog clana moze se podnijeti u roku od 30 dana od dana dostavljanja stranci sudske odluke protiv koje se podnosi zahtjev. O zahtjevu za vanredno preispitivanje protiv odluke vijeca Vrhovnog suda Federacije, odlucuje Vrhovni sud Federacije u opcoj sjednici.

3. Zahtjev za zastitu zakonitosti

Clan 47.

Protiv pravosnazne sudske odluke najviseg suda kantona-z upanije, koja je u upravnom sporu donesena na osnovu federal-nog zakona ili drugog federalnog propisa, kao i protiv odluke vijeca Vrhovnog suda Federacije, federalni tuzitelj moze, Vrhovnom sudu Federacije podnijeti zahtjev za zastitu zakonito-sti. O zahtjevu za zastitu zakonitosti protiv odluke vijeca Vrhovnog suda Federacije, odlucuje Vrhovni sud Federacije u opcoj sjednici. Zahtjev za zastitu zakonitosti moze se podnijeti u roku od 30 dana od dana kad je stranki dostavljena sudska odluka protiv koje se zahtjev podnosi.

4. Postupak po zahtjevu za vanredno preispitivanje i zahtjevu za zastitu zakonitosti

Clan 48.

Zahtjev iz cl. 45. i 47. ovog zakona sadrzi oznacenje sudske odluke cije se preispitivanje predlaze, odnosno protiv koje se podnosi zahtjev za zastitu zakonitosti, kao i razloge i obim u kome se predlaze preispitivanje, odnosno zakonitost te odluke. Ako je zahtjev iz stava 1. ovog clana nepotpun ili nerazumljiv, Vrhovni sud Federacije postupa shodno odredbama clana 25. ovog zakona.

Clan 49.

Nedozvoljen ili neblagovremen zahtjev iz cl. 45. i 47. ovog zakona ili zahtjev koji je podnijela neovlascena osoba, Vrhovni sud Federacije ce odbaciti rjesenjem. Ako Vrhovni sud Federacije ne odbaci zahtjev iz stava 1. ovog clana, dostavit ce taj zahtjev protivnoj stranci koja moze, u roku koji odredi Vrhovni sud Federacije, podnijeti odgovor na zahtjev. Kantonalni - zupanijski sud protiv cije je odluke podnesen zahtjev iz stava 1. ovog clana i tuzeni organ duzni su najkasnije u roku od osam dana dostaviti Vrhovnom sudu Federacije, na njegov zahtjev sve spise predmeta.

Clan 50.

Vrhovni sud Federacije rjesava o zahtjevu iz cl. 45. i 47. ovog zakona, po pravilu, u nejavnoj sjednici, a pobijanu odluku ispi-tuje samo u granicama zahtjeva.

Clan 51.

Vrhovni sud Federacije presudom odbija ili uvecava zahtjev iz cl. 45. i 47. ovog zakona. Presudom kojom zahtjev iz stava 1. ovog clana uvazava, Vrhovni sud Federacije moze ukinuti ili preinaciti sudsku odluku protiv koje je podnesen zahtjev. Ako Vrhovni sud Federacije ukine sudsku odluku, predmet vraca sudu cija je odluka ukinuta, odnosno vijecu Vrhovnog suda Federacije. Taj sud odnosno vijece duzan je da izvede sve procesne radnje i da raspravi pitanja na koja mu je ukazao Vrhovni sud Federacije i da donese odgovarajucu odluku.

5. Ponavljanje postupka

Clan 52.

Postupak okoncan presudom ili rjesenjem nadleznog suda ponovit ce se na zahtjev stranke:
1) ako stranka sazna za nove cinjenice ili nadje ili stekne mogucnost da upotrijebi nove dokaze na osnovu kojih bi spor bio povoljnije rijesen za nju da su te cinjenice, odnosno dokazi bili izneseni ili upotrijebljeni u ranijem sudskom postupku;
2) ako je do odluke suda doslo usljed krivicnog djela suca ili radnika u sudu, ili je odluka isposlovana prevarnom radnjom zastupnika ili punomocnika stranke, njegovog protivnika ili protivnikovog zastupnika ili punomocnika, a takva radnja predstavlja krivicno djelo;
3) ako je odluka zasnovana na presudi donesenoj u krivicnoj ili gradjanskoj stvari, a ta presuda je kasnije ukinuta dru-gom punomocnom sudskom odlukom;
4) ako je isprava na kojoj se zasniva sudska odluka lazna ili lazno preinacena, ili ako je svjedok, vjestak ili stranka, prilikom saslusanja pred sudom dao lazan iskaz, a odluka suda se zasniva na tom iskazu;
5) ako stranka nadje ili stekne mogucnost da upotrijebi raniju sudsku odluku donesenu u istom upravnom sporu;
6) ako zainteresiranoj osobi nije bila data mogucnost da ucestvuje u upravnom sporu. Zbog okolnosti iz tac. 1. i 5. stav 1. ovog clana ponavljanje ce se dozvoliti samo ako stranka bez svoje krivice nije bila u stanju da te okolnosti iznese u ranijem postupku.

Clan 53.

Ponavljanje postupka moze se traziti najkasnije u roku od 30 dana od dana kad je stranka saznala za razlog ponavljanja. Ako je stranka saznala za razlog ponavljanja prije nego sto je postupak kod suda okoncan, ali taj razlog nije mogla upotrijebiti u toku postupka, ponavljanje se moze traziti u roku od 30 dana od dana dostavljanja sudske odluke. Po proteku pet godina od pravosnaznosti sudske odluke ponavljanje se ne moze traziti. Izuzetno, i poslije roka od pet godina ponavljanje postupka se moze traziti zbog zakonskih osnova navedenih u clanku 52. stav 1. tac. 2, 3. i 4. ovog zakona.

Clan 54.

Ponavljanje postupka pokrece se tuzbom. O tuzbi za ponavljanje postupka rjesava sud koji je donio odluku na koju se odnosi razlog za ponavljanje postupka.

Clan 55.

Tuzba za ponavljanje postupka podnosi se sudu koji je nadlezan za rjesavanje (clan 54. stav 2). U tuzbi se mora narocito navesti:
1) presuda ili rjesenje doneseno u postupku cije se ponavljanje trazi;
2) zakonski osnov ponavljanja (clan 52.) i dokazi, odnosno okolnosti koje cine vjerovatnim postojanje tog osnova;
3) okolnosti iz kojih proizilazi da je tuzba podnesena u zakonskom roku, i cime se to dokazuje;
4) u kom pravcu i u kom opsegu se predlaze izmjena presude, odnosno rjesenja donesenog u postupku cije se ponavljanje trazi.

Clan 56.

O tuzbi za ponavljanje postupka nadlezni sud rjesava u nejavnoj sjednici. Sud ce odbaciti tuzbu rjesenjem ako utvrdi da je tuzbu podnijela neovlastena osoba ili da tuzba nije blagovremena ili da stranka nije ucinila bar vjerovatnim postojanje zakonskog osnova za ponavljanje. Ako sud ne odbaci tuzbu po stavu 2. ovog clana dostavit ce je protivnoj stranci i zainteresiranim osobama i pozvati ih da u roku od 15 dana odgovore na tuzbu.

Clan 57.

Po isteku roka za odgovor na tuzbu, (clan 56. stav 3.), sud presudom rjesava o tuzbi za ponavljanje postupka. Ako se ponavljanje postupka dozvoli, stavit ce se van snage ranija sudska odluka u cjelini ili djelimicno. Ranije procesne radnje na koje ne uticu razlozi ponavljanja postupka nece se ponavljati. Presudom kojom se ponavljanje postupka dozvoljava rijesit ce se i o glavnoj stvari.

Clan 58.

Protiv odluke suda donesene po tuzbi za ponavljanje pos-tupka mogu se podnijeti pravni lijekovi koji su ovim zakonom dozvoljeni u glavnoj stvari.

Clan 59.

U postupku za ponavljanje postupka shodno ce se primjenji-vati odredbe ovog zakona o postupku po tuzbi i pravnim lijek-ovima ukoliko u cl. 52. do 58. ovog zakona nije drugacije odredjeno.

6. Ostale odredbe postupka

Clan 60.

Ukoliko ovaj zakon ne sadrzi odredbe o postupku u upravnim sporovima, shodno ce se primjenjivati odgovarajuce odredbe zakona kojim je uredjen parnicni postupak.

Clan 61.

U upravnim sporovima svaka stranka snosi svoje troskove.

Clan 62.

Pravne lijekove iz cl. 41, 45, 47. i 52. ovog zakona moze podnositi i ombudsmen kada u obavljanju poslova iz svoje nadleznosti nadje da je sudskom odlukom povrijedjeno ljudsko dostojanstvo odnosno prava i slobode utvrdjene Ustavom i instru-mentima Aneksa Ustava Federacije. Ombudsmen moze da pokrece i postupke iz cl. 69. i 72. ovog zakona, pod uvjetima iz stava 1. ovog clana.

Clan 63.

Zakonom kantona-zupanije reguliraju se uvjeti i nacin rjesavanja pravnih lijekova iz cl. 41, 45. i 47. ovog zakona koji se mogu podnijeti protiv odluka najviseg suda kantona-zupanije kojima je u upravnom sporu odluceno na osnovu zakona odnosno drugog propisa kantona-zupanije.

VI - OBAVEZNOST PRESUDA

Clan 64.

Kad sud ponisti upravni akt protiv koga je bio pokrenut upravni spor, predmet se vraca u stanje u kome se nalazio prije nego sto je ponisteni akt donesen. Ako prema prirodi stvari koja je bila predmet spora treba mjesto ponistenog upravnog akta donijeti novi upravni akt, nadlezni organ je duzan da ga donese bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od dana dostavljanja presude. Nadlezni organ je pri tome vezan pravnim shvatanjem suda i primjedbama suda u pogledu postupka.

Clan 65.

Ako nadlezni organ poslije ponistenja upravnog akta donese upravni akt protivno pravnom shvatanju suda, ili protivno primjedbama suda u pogledu postupka, pa tuzitelj podnese novu tuzbu, sud je duzan u ovim slucajevima ponistiti osporeni upravni akt i sam rijesiti stvar presudom. Takva presuda u svemu zamjen-juje upravni akt nadleznog organa.

Clan 66.

Ako nadlezni organ poslije ponistenja upravnog akta ne donese odmah, a najkasnije u roku od 15 dana, novi upravni akt ili novi upravni akt u izvrsenju presude donesene na osnovu clana 38. stav 6. ovog zakona, stranka moze posebnim podneskom traziti donosenje takvog akta. Ako nadlezni organ ne donese upravni akt ni za sedam dana od ovog trazenja, stranka moe traziti donosenje takvog akta od suda koji je donio presudu u prvom stupnju. Po zahtjevu stranke iz stava 1. ovog clana sud ce zatraziti od nadleznog organa spis predmeta i obavjestenje o razlozima zbog kojih upravni akt nije donio. Nadlezni organ je duzan dostaviti spis i dati obavjestenje odmah, a najkasnije u roku od sedam dana. Ako on to ne ucini, ili ako dato obavjestenje, po ocjeni suda, ne opravdava neizvrsenje sudske presude, sud ce donijeti rjesenje koje u svemu zamjenjuje upravni akt nadleznog organa. Sud ce ovo rjesenje dostaviti organu nadleznom za izvrsenje koji je duzan bez odlaganja da izvrsi ovo rjesenje suda. Odgovorna osoba u nadleznom organu koja ne postupi suk-ladno odredbama cl. 64, 65. i 66. ovog zakona, cini tesku povredu radne duznosti. Prijedlog za pokretanje disciplinskog postupka podnosi sud koji je donio presudu odnosno rjesenje kojima je osporeni upravni akt ponisten, po sluzbenoj duznosti ili na zahtjev stranke.

Clan 67.

O ponasanju nadleznog organa iz cl. 65. i 66. ovog zakona, nadlezni sud obvezno pismeno izvjestava Vladu Federacije, od-nosno vladu kantona-zupanije, a u gradu i opcini - gradsko odnosno opcinsko vijece, ovisno ciji je organ u pitanju, kako bi ti organi u okviru svojih ovlascenja poduzeli odgovarajuce mjere da nadlezni organ dosljedno postupi po odluci suda. Nadlezni organ ciji je upravni akt ponisten sudskom odlukom obvezan je postupiti po nalogu vlade odnosno vijeca iz stava 1. ovog clanka. Nadlezna vlada odnosno vijece iz stava 1. ovog clana osigu-rava u slucaju potrebe izvrsenje svake sudske odluke donesene u upravnom sporu na prijedlog suda ili zahtjev stranke.

Clan 68.

Kad je u upravnom sporu donesena presuda kojom je ponisten osporeni upravni akt, pa nadlezni organ u izvrsenju te presude donese novi upravni akt, a stranka kod tog organa zatrazi obnovu upravnog postupka po tom upravnom aktu, obnova se moze dozvoliti, ako je razlog za obnovu postupka nastao u odnosu na upravni akt koji je donio taj organ.

VII - POSTUPAK ZASTITE SLOBODA I PRAVA GRADJANA ZAJAMCENIH USTAVOM

Clan 69.

Gradjanin cija su prava ili osnovne slobode zajamcene Usta-vom i instrumentima Aneksa Ustava Federacije povrijedjene konacnim pojedinacnim aktom nadleznog organa, ima pravo zahtijevati zastitu tih prava i sloboda kod nadleznog suda, suk-ladno ovom zakonu, ako nije osigurana druga sudska zastita.

Clan 70.

O zahtjevima iz clana 69. ovog zakona za zastitu sloboda i prava gradjana zajamcenih Ustavom, rjesava najvisi sud kantona-z upanije i Vrhovni sud Federacije, u skladu sa nadleznosti tih sudova utvrdjenih u clanu 6. ovog zakona. Podnosenje zahtjeva za zastitu sloboda i prava zajamcenih Ustavom, kao i rjesavanje tog zahtjeva od strane sudova iz stava 1. ovog clana, vrsi se u skladu sa slobodnom primjenom odredaba ovog zakona koje se odnose na upravni spor. O zahtjevima iz stava 1. ovog clana sud odlucuje rjesenjem.

Clan 71.

Zastita sloboda i prava gradjana zajamcenih Ustavom osigu-rava se i u slucaju ako su te slobode ili prava povrijedjeni radnjom sluzbene osobe u organu uprave odnosno odgovorne osobe u poduzecu (drustvu), ustanovi ili drugom pravnom licu, kojom se protivno zakonu, neposredno sprijecava ili ogranicava odredjenom pojedincu vrsenje takve slobode ili prava. Zastita sloboda i prava zajamcenih ustavom koje su povrijedjene radnjom iz stava 1. ovog clana, osigurava se u postupku predvidjenom odredbama cl. 72. do 79. ovog zakona, ako nije osigurana druga sudska zastita.

Clan 72.

Gradjanin cije je pravo i sloboda povrijedjeno radnjom iz clana 71. ovog zakona, podnosi zahtjev nadleznom sudu. U zahtjevu za zastitu zbog nezakonite radnje navodi se rad-nja, mjesto i vrijeme kada je ucinjena, organ, odnosno pravno lice kod koje je ta radnja ucinjena, podaci o sluzbenoj osobi odnosno odgovornoj osobi koja je to ucinila, dokazi o tome, kao i zahtjev da se otkloni zapreka ili ogranicenje za vrsenje slobode ili prava koje se osporava nezakonitom radnjom.

Clan 73.

Zahtjev zbog nezakonite radnje moze se podnijeti sve dok radnja traje. Ako osoba prema kojoj je poduzeta nezakonita radnja nije u mogucnosti da sama podnese zahtjev za zastitu zbog nezakonite radnje, zahtjev moze podnijeti i njen bracni drug, dijete, roditelj ili drugi bliski srodnik.

Clan 74.

Po zahtjevu za zastitu zbog nezakonite radnje, odlucuje sud iz clana 6. ovog zakona, prema nadleznosti utvrdjenoj u toj odredbi. Nadlezni sud iz stava 1. ovog clana odlucuje u vijecu predvidjenom u clanu 7. ovog zakona.

Clan 75.

Nadlezni sud postupa po zahtjevu hitno i na nacin kojim se, cuvajuci osnovna nacela postupka, sudska odluka ima donijeti sto prije, a najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema zahtjeva.

Clan 76.

Sud ce bez odlaganja zahtjev dostaviti na odgovor organu, odnosno pravnom licu zavisno od toga tko je izvrsio radnju iz clana 71. ovog zakona. Odgovor na zahtjev dostavlja se u roku koji odredi sud. Sud moze, prema okolnostima slucaja, po zahtjevu donijeti odluku odmah i bez prethodnog dostavljanja zahtjeva na odgo-vor, ako podaci u zahtjevu pruzaju za to pouzdan osnov.

Clan 77.

Kad sud nadje da je zahtjev osnovan, donijet ce rjesenje kojim ce zabraniti dalje vrsenje nezakonite radnje. U protivnom, odbit ce zahtjev rjesenjem. Sud ce u rjesenju iz stava 1. ovog clana odrediti mjere koje treba poduzeti, da bi se uspostavilo zakonito stanje, ostavljajuci rok za izvrsenje, kao i odrediti zakonske sankcije za slucaj neizvrsenja rjesenja. Rjesenje suda izvrsava organ odnosno pravno lice iz clana 71. stav 1. ovog zakona cija je sluzbena osoba odnosno odgo-vorna osoba ucinila nezakonitu radnju.

Clan 78.

Ako je rjesenje iz clana 77. ovog zakona donio najvisi sud kantona-zupanije, na to rjesenje moze se izjaviti zalba Vrhovnom sudu Federacije u roku od tri dana od dana dostavljanja rjesenja stranci. Zalba ne odlaze izvrsenje rjesenja, ali kantonalno-zupanijski sud ili Vrhovni sud Federacije moze, na zahtjev stranke, odloziti izvrsenje, ako prema okolnostima slucaja nadje da je to potrebno. Rjesenje Vrhovnog suda Federacije doneseno po zahtjevu iz clana 73. ovog zakona, odnosno po zalbi iz stava 1. ovog clana je konacno i obavezujuce.

Clan 79.

Radi osiguranja izvrsenja rjesenja, sud koji je donio rjesenje ce odmah prema okolnostima konkretnog slucaja, poduzeti sto je potrebno radi osiguranja izvrsenja rjesenja, a moze o rjesenju obavijestiti i organ iz clana 67. stav 1. ovog zakona, koji su duzni poduzeti mjere potrebne za uspostavljanje zakonitog stanja na nacin utvrdjen u rjesenju suda.

Clan 80.

Ako rjesenje ne bude izvrseno u ostavljenom roku, nadlezni sud ce na zahtjev stranke izvrsiti rjesenje neposredno ili preko drugog suda ili organa. Izvrsenje se, prema okolnostima slucaja, sprovodi na trosak organa, poduzeca ili druge pravnog lica, odnosno na trosak sluzbene ili odgovorne osobe koja je izvrsila nezakonitu radnju. Radi izvrsenja rjesenja, nadlezni sud moze podnijeti zahtjev nadleznom organu odnosno pravnoj osobi za udaljenje od duznosti sluzbene ili odgovorne osobe, a po potrebi, moze protiv sluzbene odnosno odgovorne osobe, ako ona u odredjenom roku ne izvrsi rjesenje, izreci novcanu kaznu od 200 do 800 "KM", kao i odrediti i druge pogodne mjere shodno pravilima izvrsnog sudskog postupka.

VIII - KAZNENE ODREDBE

Clan 81.

Novcanom kaznom u iznosu od 1.500 do 5.000 "KM " kaznit ce se za prekrsaj institucija koja ima javne ovlasti:
1) ako po zahtjevu stranke ne donese rjesenje u predvidjenom roku (clan 19. stav 2);
2) ako ne posalje sudu sve spise koji se odnose na predmet (clan 29. stav 3);
3) ako ne postupi onako kako je u presudi odredjeno ili ne donese novi upravni akt, odnosno ne postupi po trazenju suda (clan 35. st. 2. i 4);
4) ako sudu ne dostavi sve spise predmeta na njegov zahtjev (clan 49. stav 3);
5) ako ne donese novi upravni akt u roku ili ga donese protivno pravnom shvatanju suda odnosno primjedbama suda (clan 64.);
6) ako ne donese upravni akt u roku ili po podnesenom posebnom podnesku stranke ili ne dostavi spise i trazeno obavjestenje sudu ili ne izvrsi rjesenje suda (clan 66);
7) ako na zahtjev suda ne da odgovor u roku (clan 76. stav 1) ili ako ne postupi po rjesenju suda (clan 77. stav 3). Za prekrsaje iz stava 1. ovog clana kaznit ce se novcanom kaznom od 200 do 800 "KM" i odgovorna osoba u instituciji koja ima javne ovlasti, kao i odgovorna osoba u organu uprave, odnosno gradskoj ili opstinskoj sluzbi za upravu.

Clan 82.

Do pustanja u opticaj "KM", novcane kazne predvidjene u clanu 80. stav 3. i clanu 81. ovog zakona mogu se placati u protuvrijednosti valuta koje se koriste u Platnom prometu Feder-acije BiH po srednjem tecaju koje objavljuje nadlezna finansijska institucija na dan placanja.

Clan 83.

Odgovornom osobom u organu uprave odnosno gradskoj ili opcinskoj sluzbi za upravu u smislu clana 81. stav 2. ovog zakona smatra se rukovoditelj organa uprave i upravne ustanove, od-nosno rukovoditelj gradske ili opcinske sluzbe za upravu i sluzbenik u tim organima i sluzbama koji je zaduzen da nepos-redno izvrsi odredjeni posao, a nije izvrsio taj posao ili je izvrsio radnju protivno datoj obavezi.

IX - PRIJELAZNE I ZAVRSNE ODREDBE

Clan 84.

Upravni spor po ovom zakonu moze se voditi protiv konacnih rjesenja koja, sukladno Ustavu Federacije i medjunarodnim ugo-vorima, donose medjunarodni upravitelji i drugi organi koji na teritoriju Federacije obavljaju odredjene poslove pod medjunarod-nom upravom, i u okviru tih poslova rjesavaju o odredjenim pravima i obavezama gradjana i pravnih lica, ako medjunarodnim ugovorom nije drukcije odredjeno. Vrhovni sud Federacije odlucuje o tuzbama protiv upravnih akata organa iz stava 1. ovog clana, koji su obrazovani za potrebe dva ili vise kantona - zupanija ili za potrebe Federacije. Najvisi sud kantona-zupanije odlucuje o tuzbama protiv upravnih akata organa iz stava 1. ovog clana koji su obrazovani za potrebe opcine ili jednog kantona-zupanije. Pokretanje i vodjenje upravnog spora protiv upravnih akata iz stava 1. ovog clana vrsi se na nacin i pod uvjetima utvrdjenim u odredbama ovog zakona koje se odnose na upravni spor.

Clan 85.

Postupak po tuzbama i vanrednim pravnim sredstvima pod-nesenim do dana stupanja na snagu ovog zakona, a koji nije zavrsen provest ce se po odredbama ovog zakona.

Clan 86.

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje primjena zakona o upravnim sporovima i drugih propisa o upravnim sporovima koji su se primjenjivali na teritoriji Federacije do dana stupanja na snagu ovog zakona. Ovaj zakon uskladit ce se sa odredbama odgovarajuceg zak-ona kojeg donese Parlamentarna skupstina BiH u roku koji bude odredjen tim zakonom.

Clan 87.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Sluzbenim novinama Federacije BiH".

Predsjedavajuci Doma naroda
Mariofil Ljubic, s. r.

Predsjedavajuci Predstavnickog doma
Enver Kreso, s. r.


Federalni zakoni

Zakoni Tuzlanskog kantona

Službene novine Tuzlanskog kantona

 
OSTALE VIJESTI
Panamci biraju novog predsjednika
U bunaru u Meksiku nađena 4 tijela. Troje pripada nestalim turistima
VIDEO U Izraelu zabranjena Al Jazeera, policija upala u njihov ured
Što se događa s njemačkim obrazovnim sustavom?
Xi u Parizu: Kina i Francuska su primjer miroljubivog suživota i suradnje
Evo kako izgleda masovni turizam na Kanarskim otocima: Plaće su niske, smeće posvuda
Aktivistica za ženska prava u Saudijskoj Arabiji osuđena na 11 godina zatvora
Mladića u Sjevernoj Irskoj čavlima zabili za ogradu. Prevezen je u bolnicu
Izraelska vlada zabranila rad Al Jazeere
Netanyahu: Zaustavljanje rata u Gazi u ovom trenutku zadržalo bi Hamas na vlasti
Kreće lov na muškarce koji su napustili Ukrajinu?
Hezbolah lansirao desetke raketa na Izrael. "Ovo je odmazda za ubijenu obitelj"
Antisemitizam eksplodirao posljednjih mjeseci. "Godina nije 1938., čak ni 1933."
Najveća predaja u povijesti SAD-a, nakon koje je uslijedio ratni zločin
Rusi uništavaju ukrajinski energetski sustav. "Šteta je veća od milijardu dolara"
Hamas ima jedan ključan uvjet za primirje. Izraelu je potpuno neprihvatljiv
Vozilom se zabio u ogradu Bijele kuće i poginuo
Zelenski: Bog ima ukrajinsku zastavu na ramenu
Britanci: Rusi su u Ukrajini izgubili gotovo pola milijuna ljudi
Dostupan lijek za tlak može usporiti starenje i produžiti život






Google






Rezultati

STARE ANKETE

KAPIJA

25-05-1995



OSTALE VIJESTI
Panamci biraju novog predsjednika
U bunaru u Meksiku nađena 4 tijela. Troje pripada nestalim turistima
VIDEO U Izraelu zabranjena Al Jazeera, policija upala u njihov ured
Što se događa s njemačkim obrazovnim sustavom?
Xi u Parizu: Kina i Francuska su primjer miroljubivog suživota i suradnje
Evo kako izgleda masovni turizam na Kanarskim otocima: Plaće su niske, smeće posvuda
Aktivistica za ženska prava u Saudijskoj Arabiji osuđena na 11 godina zatvora
Mladića u Sjevernoj Irskoj čavlima zabili za ogradu. Prevezen je u bolnicu
Izraelska vlada zabranila rad Al Jazeere
Netanyahu: Zaustavljanje rata u Gazi u ovom trenutku zadržalo bi Hamas na vlasti
Kreće lov na muškarce koji su napustili Ukrajinu?
Hezbolah lansirao desetke raketa na Izrael. "Ovo je odmazda za ubijenu obitelj"
Antisemitizam eksplodirao posljednjih mjeseci. "Godina nije 1938., čak ni 1933."
Najveća predaja u povijesti SAD-a, nakon koje je uslijedio ratni zločin
Rusi uništavaju ukrajinski energetski sustav. "Šteta je veća od milijardu dolara"
Hamas ima jedan ključan uvjet za primirje. Izraelu je potpuno neprihvatljiv
Vozilom se zabio u ogradu Bijele kuće i poginuo
Zelenski: Bog ima ukrajinsku zastavu na ramenu
Britanci: Rusi su u Ukrajini izgubili gotovo pola milijuna ljudi
Dostupan lijek za tlak može usporiti starenje i produžiti život


SVASTARIJE


Osmrtnicama ba

Hamas ima jedan ključni uvjet za primirje. Izraelu je potpuno neprihvatljiv

Rusija raspisala tjeralicu za Zelenskim

Miralem Pjanić se oprostio od reprezentacije Bosne i Hercegovine

U Japanu podižu ogradu. Ne žele da turisti fotografiraju planinu: ˝Nepristojni su˝

Dan kada su Hajduk i Zvezda zagrljeni plakali, a krcati Poljud pjevao ˝Druže Tito...˝

Rusija: Ukrajina je napala Krim moćnim raketama koje je poslao SAD

Sve više mrtvih u poplavama u Brazilu. Nema struje i neta, evakuirano 23.000 ljudi

VIDEO Ukrajinci moćnom američkom raketom ubili 116 Rusa daleko od fronte

Britanija: Ukrajina može koristiti naše oružje za napade unutar Rusije

Prijavljeno 17 avioprijevoznika: ˝Lažu u reklamama˝





prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi