TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Subota 27.4.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 








27.04.2024 - 18h
INDEKS KVALITETA ZRAKA
33
DOBAR
Kvalitet zraka je zadovoljavajući

ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 70

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



zakon o gospodarskim drustvima

 ZAKON O GOSPODARSKIM DRUSTVIMA

DIO:
ZAJEDNICKE ODREDBE

I - OPCE ODREDBE

Clanak 1.

Ovim zakonom ureduje se osnivanje, poslovanje, upravljanje i prestanak gospodarskih drustava (u daljnjem tekstu: drustvo) u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija).
1. Pojam i oblici drustava

Clanak 2.

Drustvo je pravna osoba koja samostalno obavlja gospodarsku djelatnost radi stjecanja dobiti. Drustvo mogu osnovati domace i strane fizicke i pravne osobe, ako zakonom nije drugacije odredeno.

Clanak 3.

Drustvo moze biti organizirano u jednom od slijedecih oblika:
1) drustvo s neogranicenom solidarnom odgovornoscu;
2) komanditno drustvo;
3) dionicko drustvo;
4) drustvo s ogranicenom odgovornoscu.
Odredbe ovog zakona u kojima je upotrijebljena rijec "drustvo", bez punog naziva jednog od oblika iz stavka 1. ovog clanka, odnose se na sva drustva.

Clanak 4.

Samostalni poduzetnik (obrtnik) je fizicka osoba koje obavlja gospodarsku djelatnost i posluje u skladu sa posebnim propisima.
Kada samostalni poduzetnik ostvari ukupan prihod veci od 1.000.000 KM u prethodnoj godini, duzan je zatraziti brisanje iz registra samostalnih poduzetnika (obrtnika) i ako zeli nastaviti poslovanje, osnovati drustvo u skladu sa odredbama ovog zakona.
Ukoliko samostalni poduzetnik (obrtnik) ne postupi po odredbi stavka 2. ovog clanka, nadlezni organ izvrsit ce brisanje iz registra samostalnog poduzetnika (obrtnika) po sluzbenoj duznosti.
2. Pravna osobnost i odgovornost za obveze

Clanak 5.

Svojstvo pravne osobe drustvo stjece danom upisa u sudski registar. Drustvo odgovara za svoje obveze cjelokupnom svojom imovinom.
Prije upisa u sudski registar nitko ne moze nastupati u ime drustva. Osoba koja postupi suprotno odredbi stavka 3. ovog clanka odgovara za stvorene obveze cjelokupnom svojom imovinom, a kada tako nastupa vise osoba, za obveze odgovaraju neograniceno solidarno.

Clanak 6.

Svaki clan drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu i komplementar u komanditnom drustvu, odgovara za obveze drustva neograniceno solidarno cjelokupnom svojom imovinom.
Dionicar u dionickom drustvu, vlasnik udjela drustva s ogranicenom odgovornoscu i komanditor u komanditnom drustvu ne odgovara za obveze drustva, osim kada:
1) koristi drustvo za postizanje osobnog cilja koji nije suglasan ciljevima drugih clanova i drustva u cjelini;
2) upravlja imovinom drustva kao svojom imovinom;
3) koristi drustvo za prevaru ili ostecenje svojih vjerovnika;
4) utjece na smanjenje imovine drustva u svoju korist ili korist trecih osoba, ili utjece da drustvo preuzme obveze iako je znao ili morao znati da drustvo nije ili nece biti sposobno da izvrsi svoje obveze.
3. Djelatnost

Clanak 7.

Drustvo moze kao svoju djelatnost obavljati sve poslove, osim onih koji se po zakonu ne mogu obavljati kao gospodarska djelatnost.
Zakonom moze biti utvrdeno da se stanovite djelatnosti mogu obavljati samo na temelju odobrenja nadleznog organa.
Drustvo moze poceti s obavljanjem djelatnosti danom upisa u sudski registar i kada je aktom nadleznog organa utvrdeno da ispunjava uvjete za obavljanje djelatnosti.

Clanak 8.

Drustvo moze obavljati poslove samo u okviru djelatnosti upisane u sudski registar. Drustvo moze obavljati i druge poslove koji se uobicajeno obavljaju uz djelatnosti upisane u sudski registar, u opsegu i na nacin koji su potrebni za poslovanje, a ne predstavljaju obavljanje tih poslova kao redovite djelatnosti.

Clanak 9.

Poslovi koje zakljuci osoba koja je svojim polozajem ili na drugi nacin ovlastena za zastupanje i predstavljanje drustva, valjani su za trecu osobu i u slucaju da su zakljuceni poslovi izvan djelatnosti upisane u sudski registar, osim ako je treca osoba znala ili morala znati da su takvi poslovi izvan djelatnosti drustva.
4. Sjediste

Clanak 10.

Sjediste drustva je mjesto koje je kao sjediste upisano u sudski registar.
Sjediste se utvrduje osnivackim aktom ili statutom.
5. Podruznice

Clanak 11.

Drustvo moze imati podruznice izvan mjesta sjedista drustva.
Podruznice su poslovne jedinice koje nemaju svojstvo pravne osobe, ali mogu obavljati sve poslove u okviru djelatnosti drustva upisane u sudski registar i pri tome stjecati prava i preuzimati obveze u ime i za racun drustva.
Podruznice se upisuju u sudski registar u registarskom sudu kod kojeg je upisano drustvo.

II - TVRTKA

1. Pojam, sastojci i jezik

Clanak 12.

Tvrtka je ime pod kojim drustvo posluje.
Tvrtka se obvezatno mora istaknuti na poslovnim prostorijama drustva.

Clanak 13.

Tvrtka drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu mora sadrzavati prezime najmanje jednog clana, uz oznaku da ih ima vise, i oznaku "d.n.o.".
Tvrtka komanditnog drustva mora sadrzavati prezime najmanje jednog komplementara i oznaku "k.d.", a ne smije sadrzavati imena komanditora.
Tvrtka drustva s ogranicenom odgovornoscu mora sadrzavati oznaku "d.o.o.".
Tvrtka dionickog drustva mora sadrzavati oznaku "d.d.".
Tvrtka iz stavka 1. i 2. ovoga clanka obvezno sadrzi tvrtku drugoga drustva koje je clan drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu ili komplementar komanditnog drustva.

Clanak 14.

Tvrtka mora biti napisana na jeziku u sluzbenoj upotrebi u Federaciji, a prijevod na strani jezik moze se upotrebljavati samo zajedno sa tvrtkom na jeziku u sluzbenoj upotrebi u Federaciji. Tvrtka moze sadrzavati strane rijeci koje su uobicajene ili za njih nema odgovarajuce rijeci u jeziku u sluzbenoj upotrebi u Federaciji.

Clanak 15.

Tvrtka moze sadrzavati dodatne sastojke koji blize oznacavaju drustvo i sjediste drustva. Drustvo moze koristiti skracenu tvrtku, koja mora sadrzavati oznake po kojim se razlikuje od drugih tvrtki i oznaku oblika drustva. Tvrtka podruznice mora sadrzavati punu tvrtku drustva, oznaku da je podruznica i sjediste podruznice.
2. Zabranjeni sastojci

Clanak 16.

Tvrtka ne smije sadrzavati:
1) rijeci i oznake koji su protivni zakonu;
2) zasticene robne ili usluzne znakove drugih pravnih i fizickih osoba;
3) sluzbene simbole i znakove;
4) nazive ili znakove stranih drzava ili medunarodnih organizacija;
5) rijeci i oznake koji bi mogli stvoriti zabunu u glede vrste i opsega poslovanja ili dovesti do zamjene s tvrtkom ili znakom drugog drustva ili povrijediti prava drugih osoba.

Clanak 17.

Tvrtka moze sadrzavati rijeci "Bosna i Hercegovina" i "Federacija" i njihove izvedenice i kratice samo na temelju odobrenja federalnog ministarstva nadleznog za poslove uprave i pravosuda, a naziv zupanije, grada i opcine i njihove izvedenice i kratice samo na temelju odobrenja zupanijskog ministarstva nadleznog za poslove uprave i pravosuda, gradonacelnika ili opcinskog nacelnika na podrucju na kojem drustvo ima sjediste.
Tvrtka moze sadrzavati ime i prezime osobe koja nije osnivac drustva samo uz odobrenje te osobe ili njenih zakonskih nasljednika.
Na zahtjev organa i osoba iz st. 1. i 2. ovog clana, registarski sud ce izbrisati iz registra rijeci i imena unesene kao dodatne sastojke firme.
3. Ime clana drustva kao sastojak tvrtke

Clanak 18.

Ukoliko tvrtka drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu ili komanditnog drustva sadrzi prezime koje je vec sadrzano u ranije registrima tvrtke, u tvrtku se mora unijeti ime ili drugi dodatni sastojak po kojem ce se razlikovati od vec registrirane tvrtke.
Ako je prezime osobe ostalo u tvrtki i nakon prestanka njenog clanstva u drustvu, na zahtjev te osobe ili njenih nasljednika sud ce brisati njeno prezime iz tvrtke u sudskom registru.
4. Nacelo iskljucivosti tvrtke

Clanak 19.


Tvrtka drustva mora se jasno razlikovati od tvrtke drugih drustava.
Registarski sud ce odbiti upis u sudski registar firme koja je protivna odredbama ovoga zakona ili se jasno ne razlikuje od vec registriranih tvrtki u Federaciji. Ako smatra da tvrtka drugog drustva nije jasno razlicita od njegove ranije registrirane tvrtke, drustvo ima pravo zahtijevati prestanak upotrebe i brisanje iz sudskoga registra tvrtke drugoga drustva i naknadu pretrpljene stete, tuzbom kod suda u roku od tri godine od dana upisa osporavane tvrtke u sudski registar.
5. Obveza upisa u sudski registar

Clanak 20.

Tvrtka i skracena tvrtka upisuju se u sudski registar. Drustvo je duzno u poslovanju koristiti punu ili skracenu tvrtku kakva je upisana u sudski registar.
6. Poslovna korespondencija

Clanak 21.

Sva poslovna pisma i narudzbe moraju sadrzavati punu tvrtku i adresu sjedista drustva.
7. Prijenos tvrtke

Clanak 22.

Tvrtka se moze prenijeti na drugoga samo zajedno s drustvom.

III - ZASTUPANJE

Clanak 23.

Drustvo zastupa uprava. Uprava organizira rad i rukovodi poslovanjem, zastupa i predstavlja drustvo i odgovara za zakonitost poslovanja drustva.
Upravu cine osobe koje su osnivackim aktom ili statutom drustva, u skladu sa zakonom, ovlastene da vode poslovanje drustva.
Drustvo mogu zastupati i druge osobe odredene osnivackim aktom ili statutom, u skladu sa zakonom.

Clanak 24.

Osobe ovlastene za zastupanje upisuju se u sudski registar. Osoba s ovlastima za zastupanje upisanim u sudski registar, ovlasteno je da poduzima sve radnje i obavlja sve poslove u ime i za racun drustva u okviru ovlasti upisanih u sudski registar.

Clanak 25.

Osoba kojoj je povjereno obavljanje odredenih poslova u okviru djelatnosti drustva, ovlasteno je poduzimati sve radnje i zakljucivati poslove koji se redovito obavljaju ili nastaju uz poslove koji su mu povjereni.
Drustvo odgovara za obveze koje, u njegovo ime, od njega ovlastena osoba stvori prekoracenjem ovlasti, ako treca osoba nije znala ili nije mogla znati za prekoracenje ovlasti.

Clanak 26.

Prokura je pismena ovlast za poduzimanje svih pravnih radnji i poslova u ime i za racun drustva, osim prijenosa i opterecenja nekretnina ako ovlast za to nije posebno i izricito navedena. Prokura se moze dati samo za podruznicu, sto se izricito navodi u sudskom registru i prilikom istupanja prokuriste, a u protivnom se smatra da je prokura dana za drustvo u cjelini. Prokura se moze dati svakoj punoljetnoj i potpuno poslovno sposobnoj osobi bez obzira na duznost koju obnasa i poslove koje obavlja izuzev ako drugacije nije predvideno aktom o osnivanju drustva, odnosno statutom.
Prokura se ne moze dati pravnoj osobi.

Clanak 27.

Drustvo moze dati prokuru jednoj ili vise fizickih osoba, u skladu s osnivackim aktom ili statutom. Prokura se moze dati istovremeno za vise osoba koje skupno zastupaju Drustvo, a izjava volje trece osobe dana samo jednoj od njih pravno je valjana.

Clanak 28.

Ako je prokura dana dvjema ili vise osoba bez naznake da se radi o skupnoj prokuri, svaka od tih osoba je prokurist koji samostalno zastupa Drustvo u granicama ovlasti utvrdenih zakonom. Prokura dana dvjema ili vise osoba smatrat ce se skupnom prokurom samo ako je tako izricito naznaceno u prokuri. Izjave volje ili pravne radnje koje ucine skupni prokuristi proizvode pravne ucinke samo ako ih ucine svi skupni prokuristi skupa.
Valjane su izjave volje ili pravne radnje koje ucini jedan od skupnih prokurista samo uz izricitu prethodnu suglasnost ili izricito naknadno odbrenje ostalih skupnih prokurista. Izjava volje ili pravna radnja ucinjena prema jednome prokuristi ima pravni ucinak kao da je ucinjena prema svima.
Znanje o pravno odlucnim cinjenicama ili krivnja jednog skupnog prokuriste proizvodi pravne ucinke za davatelje prokure bez obzira na znanje ili krivnju ostalih zajednickih prokurista.

Clanak 29.

Ogranicenje prokure koje nije predvideno ovim zakonom nema ucinka prema trecim osobama, bez obzira na to je li treca osoba za nju znala ili morala znati. Ogranicenje prokure na poslovanje jedne ili vise podruznica ima ucinka prema trecim osobama samo ako je upisano u sudski registar.

Clanak 30.

Prokurist ne moze bez posebne ovlasti drustva nastupati kao druga ugovorna strana i s Drustvom sklapati ugovore u svoje ime i za svoj racun, u svoje ime a za racun drugih osoba, ili u ime i za racun drugih osoba.

Clanak 31.

Davanje i prestanak prokure Drustvo je duzno prijaviti za upis u sudski registar. Prokurist deponira svoj potpis kod registarskoga suda, a prilikom zastupanja drustva duzan je uz potpis staviti naznaku da nastupa kao prokurist. Prokurist ne moze svoje ovlasti prenijeti na drugu osobu.
Prokura prestaje opozivom od drustva i otkazom od prokuriste.

IV - POSLOVNA TAJNA I ZABRANA KONKURENCIJE

1. Poslovna tajna

Clanak 32.

Poslovnom tajnom smatraju se informacije o poslovanju za koje je ocito da bi prouzrokovale znacajnu stetu drustvu ako dodu u posjed trece osobe bez suglasnosti drustva.

Clanak 33.

Nadlezni organ drustva je duzan pismenim aktom odrediti informacije koje imaju karakter poslovne tajne i osobe odgovorne za njihovo koristenje i zastitu. Za poslovnu tajnu ne mogu se odrediti podaci koji su javni po zakonu i drugim propisima i podaci o krsenju zakona i drugih propisa.
2. Zabrana konkurencije

Clanak 34.

Clan drustva s neogranicenom odgovornoscu, komplementar komanditnog drustva, vlasnik udjela i clan uprave u drustvu s ogranicenom odgovornoscu, clan nadzornog odbora i uprave dionickog drustva i prokurist, ne smije u tom svojstvu ili kao zaposleni u drugom drustvu i kao samostalni poduzetnik sudjelovati u djelatnosti koja je ili bi mogla biti u konkurentnom odnosu s djelatnoscu prvog drustva.
Osnivackim aktom ili statutom drustva moze se odrediti trajanje zabrane i nakon prestanka svojstva iz stava 1. ovoga zakona, najduze dvije godine.

Clanak 35.

Drustvo moze od osobe koja prekrsi zabranu konkurencije traziti naknadu stete i ustupanje zakljucenih poslova, ili prijenos ostvarene koristi ili prava iz zakljucenih poslova, u roku od tri mjeseca od saznanja za prekrsaj, a najkasnije pet godina od ucinjenog prekrsaja zabrane konkurencije.

3. Sindikalno organiziranje i zabrananesindikalnih aktivnosti

Clanak 36.

Uposleni u drustvu mogu organizirati sindikat, u skladu sa zakonom, kolektivnim ugovorom i pravilima sindikata.
Ukoliko je u drustvu organizirano vise sindikata, za upravu su mjerodavni stavovi i zahtjevi o kojim su sindikati postigli suglasnost, a kada te suglasnosti nema, stavovi i zahtjevi sindikata koji zastupa vecinu uposlenih u drustvu.

Clanak 37.

U drustvu se ne mogu osnivati organizacije i provoditi aktivnosti koji nemaju karakter sindikata i sindikalnih aktivnosti u skladu sa zakonom, kolektivnim ugovorom i pravilima sindikata.

V - OSNOVNI KAPITAL I ULOZI

1. Osnovni kapital

Clanak 38.

Drustvo s ogranicenom odgovornoscu i dionicko drustvo ima osnovni kapital, najmanje u iznosu utvrdenim ovim zakonom. Posebnim zakonom za drustva koja obavljaju posebne djelatnosti, moze se utvrditi veci iznos osnovnog kapitala.
2. Ulozi

Clanak 39.

Osnovni kapital prilikom osnivanja drustva osigurava se ulozima clanova u novcu i stvarima i pravima cija je vrijednost iskaziva u novcu.
Ulog u stvarima i pravima izrazava se u novcu i mora se u cijelosti unijeti prije upisa drustva u sudski registar.
3. Vrijednost uloga

Clanak 40.

Vrijednost uloga u stvarima i pravima mora biti odredena u osnivackom aktu ili statutu drustva, ako ovim zakonom nije drugacije utvrdeno.
Vrijednost uloga u stvarima i pravima u drustvu s ogranicenom odgovornoscu i dionickom drustvu odreduje se na temelju procjene prihvacene ugovorom od svih osnivaca.

Clanak 41.

Procjena iz clanka 40. stavka 2. ovoga zakona obvezantno ukljucuje opis, nacin iskazivanja i procijenjenu vrijednost uloga i ocjenu da li ulog odgovara cijeni upisanih dionica dionickoga drustva ili udjela u drustvu s ogranicenom odgovornoscu koji se tim ulogom placaju.
4. Obveza namirenja ugovorene vrijednosti uloga

Clanak 42.

Kada procijenjena vrijednost uloga u stvarima i pravima ne dostigne ugovoreni iznos do upisa drustva u sudski registar ili do ugovorenoga roka uplate u slucaju pristupanja drustvu, clan drustva koji se obvezao na taj ulog duzan je razliku uplatiti u novcu.
Ako drustvo nije steklo vlasnistvo na stvari koju je clan bio obvezan unijeti kao ulog, clan drustva mora uplatiti u novcu vrijednost te stvari, koju mu drustvo mora vratiti.
Kada ulog cini uspostavljeno ili preneseno pravo koristenja odredene imovine koje prestane prije isteka ugovorenoga perioda, stete nastale uslijed toga duzan je platiti u novcu clan koji se obvezao na taj ulog.

Clanak 43.

Ulog daje clanu pravo na dionicu ili udjel u drustvu.
5. Poslovne knjige i financijska izvjesca

Clanak 44.

Drustvo je duzno voditi poslovne knjige i sacinjavati financijska izvjesca skladno zakonu i drugim propisima.

VI - SUPSIDIJARNA DRUSTVA

Clanak 45.

Povezanim drustvima smatraju se pravno samostalna drustva koja su u medusobnim odnosima povodom kapitala i vodenja poslova.
Odnosi izmedu povezanih drustava reguliraju se ugovorom. Ugovorom iz stavka 2. ovog clanka moze se ugovoriti i osnivanje samostalnog drustva u jednom od oblika iz clanka 3. ovog zakona.

Clanak 46.

Supsidijarno Drustvo je Drustvo u kojem drugo Drustvo ima vecinu dionica ili udjela s pravom glasa (u daljnjem tekstu: vecinsko Drustvo).

Clanak 47.

Vecinsko Drustvo moze supsidijarnom drustvu davati obvezujuce pismene upute, ako je to utvrdeno ugovorom izmedu vecinskoga i supsidijarnoga drustva.

Clanak 48.

Vecinsko Drustvo odgovara neograniceno solidarno za obveze koje je supsidijarno Drustvo preuzelo postupajuci u skladu s obvezujucim uputama vecinskoga drustva. Supsidijarno Drustvo ne odgovara za obveze vecinskoga Drustvo.

Clanak 49.

Dionicar i vlasnik udjela supsidijarnoga drustva ima pravo zahtijevati od vecinskoga drustva naknadu gubitaka koje je pretrpio zbog izvrsavanja obvezujucih uputa iz clanka 47. ovoga zakona.

Clanak 50.

Vecinsko Drustvo odgovara neograniceno solidarno vjerovnicima u postupku stecaja supsidijarnoga drustva, ako je stecaj prouzrokovan izvrsavanjem obvezujucih uputa iz clanka 47. ovog zakona.

VII - REGISTAR DRUSTAVA

1. Registar

Clanak 51.

Podaci o drustvu utvrdeni ovim zakonom upisuju se u registar koji vodi sud odreden zakonom kojim se ureduje organizacija i nadleznost sudova (u daljnjem tekstu: sudski registar).

Clanak 52.

Sudski registar obuhvaca registar podataka i registar isprava. Upis u sudski registar vrsi se danom podnosenja uredne prijave i potpunih registarskih isprava. Upis u sudski registar proizvodi pravni ucinak prema trecim osobama danom upisa.

Clanak 53.

Postupak upisa u sudski registar ureduje se posebnim zakonom i propisima donesenim na temelju toga zakona.
2. Javnost registra

Clanak 54.

Sudski registar je javni registar.
Fizicka i pravna osoba na koje se odnosi podatak upisan u sudski registar ne moze isticati prigovor drugoj strani koja se poziva na taj podatak.
3. Registarski podaci

Clanak 55.

U sudski registar upisuju se obvezatno sljedeci podaci:
1) tvrtka i sjediste Drustva;
2) oblik drustva;
3) djelatnost;
4) podruznice;
5) ime i prezime, adresa prebivalista, duznost i opseg ovlasti osoba ovlastenih za zastupanje drustva; i
6) tvrtka, sjediste, djelatnost i osoba ovlastena za zastupanje podruznice ili drugog dijela drustva s ovlastima u pravnome prometu.

Clanak 56.

U sudski registar upisuju se obvezantno podaci o vlasnistvu, temeljnom kapitalu, ulozima, dionicama i udjelima, i to:
1) ime i prezime ili tvrtka i adresa prebivalista ili sjedista clanova drustva i ovlasteni zastupnik pravne osobe kao clana drustva;
2) visina ugovorenog (upisanog) i iznos uplacenog temeljnog kapitala;
3) iznos uloga komanditora u komanditnom drustvu i udjela clanova drustva s ogranicenom odgovornoscu;
4) klasa, broj, i nominalna vrijednost dionica.

Clanak 57.

U sudski registar obvezatno se upisuje pokretanje postupka likvidacije i stecaja drustva, ime i prezime i adresa prebivalista likvidacijskog ili stecajnog upravitelja i datum obustave ili okoncanja postupka.
4. Registarske isprave

Clanak 58.

Zakonom kojim se ureduje postupak upisa u sudski registar i propisima donesenim na temelju toga zakona, odreduju se isprave koje se obvezatno pohranjuju i vode u sudskome registru.
5. Prijava upisa

Clanak 59.

Prijavu za upis u sudski registar ovlastena i duzna je podnijeti osoba koja je po aktima drustva ovlastena za zastupanje drustva.
Promjene podataka upisanih u sudski registar obvezatno se upisuju u sudski registar.

Clanak 60.

Registarski sud ce odbiti prijavu za upis osnivanja drustva u sudski registar u slucaju:
1) nistavosti osnivackog akta;
2) kada prije podnosenja prijave za upis osnivanja poduzeca u sudski registar nisu uplaceni ulozi u iznosu utvrdenom osnivackim aktom, u skladu sa zakonom;
3) kada je djelatnost ili cilj poslovanja drustva protivan zakonu;
4) ako osnivaci drustva to ne mogu biti po zakonu;
5) ako je osnivac vecinski vlasnik u drustvu koje ima nepodmirene dospjele obaveze prema povjeriocima odnosno nepodmirene poreze;
6) ako je osnivac ili jedan od osnivaca drustva clan postojeceg drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu ili komplementar u komanditnom drustvu;
7) ako je osnivac ili jedan od osnivaca drustva jedini clan drustva s ogranicenom odgovornoscu nad kojim je pokrenut postupak stecaja ili likvidacije ili je protiv tog drustva podignuta tuzba iz clanka 367. stavak 1. tocka 1) ovog zakona.

Clanak 61.

Sudovi, organi i organizacije ovlasteni za nadzor poslovanja, emisije i prometa vrijednosnih papira duzni su bez odlaganja pismeno izvijestiti registarski sud o saznanjima stecenim u vrsenju ovlasti koja dovode u sumnju potpunost i tocnost podataka upisanih u sudski registar.

VIII - SPAJANJE, PRIPAJANJE, PODJELA, PROMJENA OBLIKA I PRESTANAK DRUSTVA

1. Pojam spajanja, pripajanja, podjele i
promjene oblika drustva

Clanak 62.

Vise drustava mogu se spojiti u novo Drustvo, cime prestaju postojati, a novo Drustvo postaje njihov pravni sljednik.
Drustvo se moze pripojiti drugome drustvu, cime prestaje postojati, a drustvo kojemu je pripojeno postaje njegov pravni sljednik.
Drustvo se moze podijeliti na vise drustava, cime prestaje postojati, a nova drustva postaju njegovi pravni sljednici sa solidarnom odgovornoscu.
Drustvo sa neogranicenom solidarnom odgovornoscu ne moze promijeniti oblik.
2. Odluka o spajanju, pripajanju, podjeli i
promjeni oblika drustva

Clanak 63.

Odluku o spajanju, pripajanju, podjeli i promjeni oblika drustva donose clanovi drustva s ogranicenom odgovornoscu, komanditnoga drustva i drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu, odnosno skupstina dionickoga drustva, na nacin utvrden osnivackim aktom ili statutom, u skladu sa zakonom.
Istovjetnu odluku moraju donijeti sva drustva koja se spajaju, Drustvo koje se pripaja i Drustvo kojem se ono pripaja.
Zapisnik o odluci o spajanju, pripajanju, podjeli i promjeni oblika moraju potpisati svi clanovi nadzornoga odbora nazocni pri odlucivanju, a ako nadzorni odbor ne postoji, zapisnik potpisuju clanovi drustva cijim glasovima je donesena pravno valjana odluka, sukladno osnivackome aktu ili statutu.
3. Plan reorganizacije

Clanak 64.

Odluka o spajanju, pripajanju, podjeli ili promjeni oblika donosi se na temelju plana reorganizacije, koji uprava i nadzorni odbor ili drugi organ svakoga drustva sudionika, ovlasten osnivackim aktom ili statutom, moraju pripremiti i o njemu obavijestiti dionicare, odnosno clanove drustva najmanje 30 dana prije dana odlucivanja.

Clanak 65.

Plan reorganizacije obvezatno sadrzi:
1) oblik, tvrtku i sjediste drustava sudionika i drustava sljednika;
2) vlasnicka prava dionicara ili clanova drustava prednika u drustvu sljedniku;
3) opis, procjenu i raspodjelu imovine i obveza drustava prednika, koji se prenose na drustvo sljednika, sa izvjescem revizora;
4) nadnevak od kojeg ce vlasnici dionica ili udjela drustva sljednika moci sudjelovati u dobiti i uvjete koji utjecu na to pravo;
5) nadnevak od kojega ce se poslovi drustva prednika racunovodstveno iskazivati za drustvo sljednika.

Clanak 66.

Plan reorganizacije obvezatno sadrzi pismeno izvjesce revizora o racunovodstvenim iskazima drustava sudionika.

Clanak 67.

Clanovi uprave drustva i druge osobe koje su pripremile plan reorganizacije i revizori koji su izvrsili pregled i dali misljenje za drustva sudionike, odgovorni su neograniceno solidarno drustvima sudionicima i njihovim dionicarima ili clanovima za stetu, ako u utvrdivanju omjera zamjene prava pri spajanju, pripajanju, podjeli ili promjeni oblika drustva nisu postupali po pravilima struke.

Clanak 68.

Prije odlucivanja o planu reorganizacije, uprava drustva sudionika duzna je svakome dionicaru ili clanu drustva na njegov zahtjev dati na uvid ili predati preslike plana reorganizacije, godisnjih financijskih izvjesca drustava sudionika za posljednje tri poslovne godine, izvanredno financijsko izvjesce za tri mjeseca koja prethode izradi plana reorganizacije, ako su podaci u njemu stariji od sest mjeseci, s izvjescima i misljenjem revizije.
4. Upis reorganizacije u sudski registar

Clanak 69.

Istovremeno sa upisom u sudski registar drustva nastalog spajanjem drustava, pripajanja drustva drugom drustvu i podjele drustva na vise novih drustava, u sudski registar upisuje se prestanak drustva koje je spojeno, pripojeno ili podijeljeno.
5. Prestanak drustva

Clanak 70.

Drustvo prestaje gubitkom svojstva pravne osobe. Drustvo prestaje na dan upisa prestanka u sudski registar.
Ukoliko ovim zakonom nije drugacije odredeno, po prestanku drustva provodi se likvidacija.

Clanak 71.

Drustvo prestaje u slucaju:
1) isteka perioda za koji je osnovano;
2) spajanja, pripajanja i podjele;
3) okoncanjem stecajnoga postupka ili odbijanjem zahtjeva za otvaranje stecajnoga postupka uslijed nedostatka imovine;
4) prestankom na temelju odluke suda;
5) odlukom skupstine drustva.

Clanak 72.

Drustvo moze prestati odlukom suda donesenom na temelju zahtjeva ovlastenih organa ili osoba koje dokaze pravni interes, kada:
1) najvisi organ utvrden osnivackim aktom ili statutom ne sastaje se i ne vrsi svoje ovlasti ili nije vrsen izbor organa ciji prethodni mandat je istekao, duze od dvije godine;
2) duze od dvije godine Drustvo ne ostvaruje prihode;
3) je Drustvo oduzeto odobrenje za obavljanje djelatnosti;
4) vise ne postoje zakonom utvrdeni uvjeti za daljnje postojanje drustva u obliku u kojem je upisano u sudski registar.
Prije donosenja odluke o prestanku drustva, sud moze odrediti rok za otklanjanje uzroka zbog kojih je donosenje odluke predlozeno.

Clanak 73.

Ukoliko ukupna imovina po prestanku drustva nije presla na pravnog sljednika, provodi se likvidacija u skladu s posebnim zakonom, ako ovim zakonom nije drugacije odredeno. Pokretanje postupka likvidacije upisuje se u sudski registar. Za vrijeme likvidacije, tvrtka sadrzi dodatak "u likvidaciji".
Danom upisa u sudski registar pokretanja postupka likvidacije, prestaje mandat uprave i drugih organa i njihove ovlasti se prenose na likvidatora, cije ime, prezime i adresa prebivalista se upisuju u sudski registar.

Clanak 74.

Likvidatora imenuje organ drustva koji je donio odluku o prestanku drustva. Kada Drustvo prestaje na temelju sudske odluke, istom odlukom sud ce imenovati likvidatora. Likvidator moze biti samo fizicka osoba. Kada je imenovano vise likvidatora, svaki ima potpune ovlasti, ako odlukom o imenovanju nije drugacije odredeno.

Clanak 75.

Likvidator je ovlasten u ime drustva poduzimati i zakljucivati samo radnje i poslove koji se odnose na likvidaciju .
U vrsenju svojih ovlasti, likvidator izmiruje obveze i naplacuje potrazivanja drustva, zastupa Drustvo, zakljucuje sporazume o poravnanju i sporazume o promjeni i prestanku prava i obveza drustva, a nove ugovore moze zakljucivati samo ako se odnose na raskidanje nezavrsenih poslova.
Ako likvidator utvrdi da Drustvo u likvidaciji nije sposobno izmiriti obveze, duzan je bez odlaganja podnijeti zahtjev za otvaranje stecajnog postupka.

Clanak 76.

Likvidator je duzan obavijestiti sve poznate vjerovnike da je Drustvo u likvidaciji. Likvidator je duzan objaviti javni poziv za prijavu potrazivanja, u roku koji ne moze biti kraci od tri mjeseca od dana objavljivanja poziva.

Clanak 77.

Likvidator je duzan u roku utvrdenom aktom o imenovanju podnijeti na odobrenje dionicarima ili clanovima drustva financijsko izvjesce sa konacnim izvjescem o tijeku likvidacije i prijedlogom za raspodjelu preostale dostupne imovine dionicarima ili clanovima drustva.
Ako je neko potrazivanje prema drustvu u postupku likvidacije osporeno, preostala imovina moze se podijeliti nakon sto se izdvoji odgovarajuci iznos kao osiguranje vjerovniku za sporno potrazivanje. Likvidator je duzan podnijeti prijavu za upis u sudski registar prestanka drustva, u roku od 30 dana od dana odobrenja izvjesca iz stavka 1. ovog clanka.
Placu likvidatora odreduje organ koji ga je imenovao, na teret imovine drustva.

DRUGI DIO:
DRUSTVO S NEOGRANICENOM
SOLIDARNOM ODGOVORNOSCU

1. Pojam i osnivanje

Clanak 78.

Drustvo s neogranicenom solidarnom odgovornoscu je drustvo najmanje dvije osobe koje su neograniceno solidarno odgovorne za obveze drustva.

Clanak 79.

Drustvo s neogranicenom solidarnom odgovornoscu osniva se ugovorom o osnivanju. Ugovor o osnivanju drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu obvezatno sadrzi ime, prezime i adresu prebivalista ili tvrtku i sjediste clanova drustva, tvrtku, sjediste i djelatnost drustva i prava i obveze clanova. Izmjene i dopune ugovora vrse se uz suglasnost svih clanova.

Clanak 80.

Prijavu za upis osnivanja drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu u sudski registar potpisuju svi clanovi drustva.
2. Ulozi clanova

Clanak 81.

Ulozi clanova u drustvo s neogranicenom solidarnom odgovornoscu mogu biti u novcu, stvarima, pravima i izvrsenim uslugama.
Vrijednost uloga u stvarima, pravima i vrsenju usluga utvrduje se ugovorom o osnivanju drustva.
Ulozi clanova su jednake vrijednosti.
Svaki clan ce uplatiti ili unijeti svoj ulog u roku utvrdenom ugovorom, a u slucaju da rok nije ugovoren, najkasnije dva mjeseca nakon upisa osnivanja drustva u sudski registar.
Ulozi clanova postaju imovina drustva.
3. Upravljanje i zastupanje

Clanak 82.

Svaki clan drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu ima pravo i obvezu da upravlja drustvom, sukladno ugovoru.
Ugovorom se moze odrediti da za odredeno vrijeme drustvom potpuno ili djelimicno upravlja jedan ili vise clanova, cime se ostali clanovi u istoj mjeri odricu prava upravljanja. Clan drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu moze svoje pravo upravljanja prenijeti na osobu koja nije clan drustva, samo uz suglasnost ostalih clanova. Ako svi clanovi ili vise clanova imaju pravo upravljati drustvom, svaki od njih ima pravo voditi poslovanje.
Ako se jedan od clanova s pravom upravljanja protivi poduzimanju neke radnje ili izvrsenju nekog posla, ostali clanovi s pravom upravljanja nemaju pravo poduzeti radnju ili izvrsiti posao. Ako je ugovorom odredeno da clanovi drustva ovlasteni za upravljanje mogu samo skupno djelovati, svaka radnja i posao se moze izvrsiti samo suglasnoscu svih ovlastenih clanova.

Clanak 83.

Ukoliko je ugovorom odredeno da o odredenim pitanjima odlucuju svi clanovi drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu, o tim pitanjima se odlucuje suglasnoscu svih clanova drustva.

Clanak 84.

Clan drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu moze se pismenom izjavom za odredeno vrijeme odreci prava na upravljanje i ostalim clanovima, uz njihovu suglasnost, prepustiti pravo potpunog upravljanja.

Clanak 85.

Ovlast za upravljanje drustvom s neogranicenom solidarnom odgovornoscu dana jednom ili vise clanova moze se opozvati suglasnoscu svih ostalih clanova, ako ugovorom nije drugacije odredeno. Nakon opoziva ovlasti, do postizanja novog sporazuma clanova o ovlasti, clanovi upravljaju drustvom sukladno clanu 82. stavak 1. ovog zakona.

Clanak 86.

Clan ovlasten za upravljanje drustvom s neogranicenom solidarnom odgovornoscu duzan je ostale clanove drustva na njihov zahtjev obavijestiti o svim poslovima. Svaki clan drustva ima pravo uvida u poslovne knjige i isprave drustva.

Clanak 87.

Drustvo s neogranicenom solidarnom odgovornoscu zastupa svaki clan, ako ugovorom nije drugacije odredeno.
Ako su ugovorom samo neki clanovi ovlasteni da skupno ili pojedinacno zastupaju drustvo, ostali clanovi ne mogu zastupati drustvo.
Clanovi ovlasteni da skupno zastupaju drustvo, mogu jednog od njih pismeno ovlastiti za izvrsenje odredenih poslova.
Svaki clan drustva neograniceno solidarno odgovara trecim osobama za obveze drustva, osim ako treca osoba prilikom sklapanja pravnog posla sa jednim od clanova zna da taj clan nije ovlasten zastupati drustvo.
4. Dobit i gubitak

Clanak 88.

Clanovi drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu ucestvuju u raspodjeli dobiti i pokricu gubitka u jednakim iznosima, ako ugovorom nije odredeno drugacije.
5. Zabrana konkurentskog djelovanja

Clanak 89.

Clanovi drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu mogu obavljati druge poslove i djelatnosti i time stvarati imovinske obveze uz suglasnost svih ostalih clanova, ako ugovorom nije drugacije odredeno.
6. Opseg odgovornosti clanova

Clanak 90.

Osoba koja pristupi drustvu s neogranicenom solidarnom odgovornoscu, odgovara i za obveze drustva nastale prije njegovog pristupanja.
Clan koji je izmirio obvezu drustva nastalu prije njegovog pristupanja, ima pravo namirenja od ostalih clanova za izmirenu obvezu drustva i troskova koje je imao u vezi s tim. Clan koji istupi iz drustva koje nastavi poslovanje, odgovara samo za obaveze drustva nastale do dana upisa njegovog istupanja u sudski registar.
7. Istupanje iz drustva i pristupanje drustvu

Clanak 91.

Clan drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu moze istupiti iz drustva. Drustvu moze pristupiti novi clan.
Istupanje clana iz drustva i pristupanje drustvu novog clana ureduje se ugovorom. Clan drustva moze svoja prava i obveze prenositi na trece osobe samo uz suglasnost svih ostalih clanova drustva.
8. Prestanak drustva

Clanak 92.

Drustvo s neogranicenom solidarnom odgovornoscu prestaje, osim osnova i nacina iz cl. 71. i 72. ovog zakona, i u slucaju:
1) kada jedan clan najkasnije sest mjeseci prije kraja kalendarske godine podnese pismenu obavijest o istupanju i raskidu ugovora zakljucenog na neodredeno vrijeme, ako ugovorom nije odredeno drugacije;
2) smrti clana, osim ako po ugovoru nasljednik umrlog postane novi clan;
3) prestanka pravne osobe kao clana drustva;
4) stecaja jednog od clanova drustva,
5) gubitka ili ogranicenja pravne sposobnosti jednog od clanova drustva;
6) odluke suda o prestanku drustva.

Clanak 93.

U slucajevima iz clana 92. tac. 1. do 5. ovog zakona, ostali clanovi drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu mogu izvrsiti izmjene ugovora i nastaviti poslovanje. Clan cije je clanstvo prestalo ili njegov nasljednik, odnosno pravni sljednik ima pravo namirenja udjela, koje se obracunava kao i udjela u ostatku imovine nakon likvidacije.

Clanak 94 .

Ako drustvo nastavi postojati nakon smrti jednog clana, nasljednik moze postaviti pismeni zahtjev da ga naslijedi u drustvu, najkasnije 30 dana od dana pravosnaznosti odluke o naslijedivanju. Prihvatanjem clanstva u drustvu, nasljednik preuzima prava i obveze umrlog clana od dana njegove smrti.
Nasljednik umrlog clana koji nije prihvatio clanstvo u drustvu, ima pravo traziti od drustva namirenje udjela, a kada ima vise nasljednika, vlasnicka prava preminulog clana u imovini drustva dijele se medu nasljednicima u omjeru utvrdenom oporukom ili sudskom odlukom o naslijedivanju.
Nasljedniku koji je prihvatio clanstvo u drustvu izvrsit ce se prijeboj srazmjerno njegovom udjelu u nasljedstvu.
Nasljednici koji prihvate clanstvo u drustvu, postaju clanovi sa vlasnickim pravima srazmjerno njihovom udjelu u naslije-denoj imovini umrlog clana.

Clanak 95.

U slucaju likvidacije drustva s neogranicenom solidarnom odgovornoscu, clanovi imaju pravo na srazmjeran dio ostatka imovine drustva nakon likvidacije. Imovina drustva nakon likvidacije dijeli se medu clanovima prvo do iznosa njihovih uplacenih uloga, a zatim na jednake dijelove.
Ostatak imovine drustva nakon likvidacije koji nije dovoljan za povrat uplacenih uloga, dijeli se medu clanovima srazmjerno ulozima, ako ugovorom nije odredeno drugacije.

TRECI DIO:
KOMANDITNO DRUSTVO

1. Pojam i osnivanje

Clanak 96.

Drustvo u kojem jedan ili vise clanova odgovara za obveze drustva neograniceno solidarno cjelokupnom svojom imovinom (komplementari), a jedan ili vise clanova odgovara za obveze drustva samo do iznosa njihovih uloga upisanih u sudski registar (komanditori) je komanditno drustvo.
Na komanditna drustva primjenjuju se odredbe ovog zakona o drustvima s neogranicenom solidarnom odgovornoscu, ukoliko drugim odredbama ovog zakona nije propisano drugacije.
Komanditno Drustvo se moze preoblikovati u komanditno Drustvo na dionice.

Clanak 97.

Komanditno drustvo se osniva ugovorom, koji obvezantno sadrzi:
1) tvrtku i sjediste drustva;
2) ime, prezime i adresu prebivalista, odnosno tvrtku i sjediste clanova;
3) odredenje koji clanovi su komplementari, a koji komanditori;
4) vrsta i iznos uloga svakog clana; i
5) djelatnost komanditnog drustva.

Clanak 98.

Za izmjene ugovora o osnivanju komanditnog drustva potrebna je suglasnost svih clanova. Ugovorom se moze odrediti da za prijenos vlasnickih prava komanditora na drugu osobu nije potrebna suglasnost svih clanova.

Clanak 99.

Prijavu za upis osnivanja komanditnog drustva u sudski registar potpisuju svi clanovi.
2. Upravljanje i zastupanje

Clanak 100.

Poslovima komanditnog drustva upravljaju komplementari. Komanditor ima pravo uvida u poslovne knjige i isprave drustva i godisnje financijsko izvjesce.

Clanak 101.

Komanditno drustvo zastupa svaki komplementar, ako ugovorom nije izricito odredeno drugacije.

Clanak 102.

Komanditor moze zastupati komanditno drustvo samo na temelju posebne ovlasti dane suglasnoscu svih clanova. Komanditor koji bez ovlasti zakljuci ugovor u ime drustva, odgovora za obveze iz tog ugovora kao komplementar.
3. Dobit

Clanak 103.

Dobit komanditnog drustva dijeli se na dio za komplementare i dio za komanditore, u omjeru utvrdenom ugovoru.
Dio dobiti namijenjen komplementarima dijeli se medu njima na jednake dijelove.
Dio dobiti namijenjen komanditorima dijeli se medu njima srazmjerno uplacenim ulozima, ako ugovorom nije odredeno drugacije.
4. Prestanak komanditnog drustva

Clanak 104.

Svi clanovi komanditnog drustva imaju pravo na srazmjeran udio u ostatku imovine drustva nakon likvidacije.

Clanak 105.

Ako je ostatak imovine nakon likvidacije komanditnog drustva nedovoljan za povrat uplacenih uloga, komanditori imaju pravo prvenstva na povrat uloga.
Ostatak imovine nakon povrata uloga, dijeli se medu clanovima drustva po omjeru za raspodjelu dobiti.
Ugovorom se moze odrediti drugaciji nacin raspodjele ostatka imovine komanditnog drustva nakon likvidacije.

Clanak 106.

Komanditno drustvo ne prestaje u slucaju smrti, gubitka ili ogranicenja pravne sposobnosti ili prinudne prodaje i naplate iz imovine komanditora.

CETVRTI DIO:
DIONICKO DRUSTVO

I - OPCE ODREDBE

Clanak 107.

Dionicko drustvo je drustvo ciji je temeljni kapital podijeljen na dionice.

Clanak 108.

Dionicko drustvo ne odgovara za obveze dionicara.

II - OSNIVANJE

1. Osnivaci i osnivacki akt

Clanak 109.

Dionicko drustvo mogu osnovati jedan ili vise osnivaca.
Osnivaci su obvezatno i dionicari dionickog drustva.

Clanak 110.

Dionicko drustvo se osniva ugovorom o osnivanju, koji obvezatno sadrzi:
1) ime i prezime ili tvrtku, i adresu prebivalista ili sjedista osnivaca;
2) tvrtku i sjediste dionickog drustva;
3) djelatnost;
4) prava i obaveze osnivaca;
5) iznos temeljnog kapitala;
6) oznaku rada, ukupan broj i nominalnu vrijednost dionica;
7) opis prava sadrzanih u dionici;
8) broj dionica koji upisuje svaki osnivac;
9) postupak i rokove prodaje i banku kod koje se vrsi uplata dionica ;
10) opis i procjenu vrijednosti uloga u stvarima i pravima;
11) nacin naknade troskova osnivanja;
12) posljedice neizvrsavanja obveza osnivaca;
13) nacin rjesavanja sporova izmedu osnivaca ; i
14) ime i prezime osobe koja predstavlja dionicko drustvo u postupku osnivanja.
Ugovor o osnivanju dionickog drustva mora biti potpisan od svih osnivaca ili njihovih punomocnika, a potpisi ovjereni u skladu sa zakonom.
Uz potpis punomocnika prilaze se ovjerena pismena ovlasti.
Kada dionicko Drustvo osniva jedan osnivac, osnivacki akt je odluka o osnivanju dionickog drustva.

Clanak 111.

Prilikom osnivanja dionickog drustva, sve dionice mogu otkupiti osnivaci (u daljnjem tekstu: simultano osnivanje), ili ugovoreni broj dionica otkupljuju osnivaci, a preostale dionice kupuju druge osobe na temelju javnog poziva za upis i uplatu (u daljnjem tekstu: sukcesivno osnivanje), u skladu sa zakonom kojim se ureduje izdavanje i promet vrijednosnih papira.
2. Simultano osnivanje

Clanak 112.

Upis dionica pri simultanom osnivanju dionickog drustva izvrsen je potpisom ugovora o osnivanju od strane osnivaca.
Uplata dionica vrsi se na temelju rjesenja Komisije za vrijednosne papire u Federaciji (u daljnjem tekstu: Komisija) kojim se utvrduje uspjelo izdavanje dionica. Uplata dionica je bezuvjetna.
3. Sukcesivno osnivanje

Clanak 113.

Ugovor o sukcesivnom osnivanju dionickog drustva, uz elemente iz clana 110. ovog zakona, obvezantno sadrzi i:
1) mjesto, vrijeme i nacin upisa dionica;
2) mjesto, vrijeme i nacin uplate dionica;
3) vrstu uloga kojim se mogu platiti dionice;
4) postupak kada upisani iznos premasuje iznos objavljen u javnoj ponudi;
5) nacin odredivanja cijene dionica po okoncanju upisa; i
6) nacin sazivanja osnivacke skupstine dionickog drustva.

Clanak 114.

Osnivaci podnose Komisiji zahtjev za odobravanje javne ponude dionica, uz koji su duzni dostaviti:
1) ugovor o osnivanju;
2) prijedlog statuta dionickog drustva;
3) prijedlog prospekta, u skladu sa zakonom kojim se ureduju emisija i promet vrijednosnih papira;
4) ugovor zakljucen izmedu osnivaca i Registra vrijednosnih papira u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Registar);
5) ugovor zakljucen izmedu osnivaca i banke putem koje izdavatelj izvrsava obveze prema vlasniku vrijednosnog papira (u daljnjem tekstu: Depozitar); i
6) ugovor o otvaranju privremenog racuna za deponiranje uplata dionica.
O zahtjevu iz stavka 1. ovog clana, Komisija donosi rjesenje u roku od 30 dana od dana prijema zahtjeva.

Clanak 115.

Nakon dobijanja rjesenja Komisije o odobrenju javne ponude dionica, osnivaci su obvezni objaviti javni poziv za upis i uplatu dionica, sukladno Zakonu o vrijednosnim papirima. Rok za upis dionica ne moze biti duzi od 90 dana od dana objavljivanja javnog poziva.
Upis dionica vrsi se potpisivanjem izjave o upisu, sukladno zakonu i propisima Komisije.

Clanak 116.

Osnivaci su obvezni objaviti izvjesce o ukupnom iznosu i broju upisanih i uplacenih dionica, najmanje u jednom domacem dnevnom listu, u roku od osam dana od dana prijema rjesenja Komisije kojim se utvrduje da je emisija dionica uspjela.
Izvjesce iz stavka 1. ovog clana temeljno sadrzi:
1) ime i prezime ili tvrtka i adresu prebivalista ili sjedista upisnika dionica;
2) red, broj i nominalnu vrijednost upisanih dionica;
3) podatke o nacinu i roku placanja upisanih dionica;
4) iznos uplacen pri upisu dionica;
5) popis i procijenjenu vrijednost stvari i prava kojima su placene upisane dionice; i
6) cijenu dionica nakon izdavanja.

Clanak 117.

Za izvrsene uplate upisanih dionica po cijeni nakon izdavanja osnivaci su duzni izdati pismenu privremenu potvrdu, koja obvezantno sadrzi rod, broj, nominalnu vrijednost i cijenu upisanih dionica nakon izdavanja.
Osnivaci ne mogu raspolagati izvrsenim uplatama dionica.
Dionicko drustvo raspolaze novcanim uplatama i unesenim stvarima i pravima nakon upisa drustva u sudski registar.
Naknade i drugi troskovi osnivanja ne mogu se isplacivati na teret temeljnog kapitala.

Clanak 118.

Ako sve dionice iz clanka 116. stavka 2. tocka 2. ovog zakona nisu upisane u objavljenom roku, osnivaci i drugi upisnici mogu upisati preostale dionice, najkasnije 15 dana nakon isteka objavljenog roka za upis.
Ako osnivaci i drugi upisnici ne upisu sve dionice, osnivanje dionickog drustva nije uspjelo.
U slucaju iz stavka 2. ovog clanka, osnivaci su duzni izvjesce o neuspjelom osnivanju dionickog drustva, sa podacima i nacinu i roku povrata izvrsenih uplata, objaviti na nacin objavljivanja prospekta, i to najkasnije 15 dana od dana isteka roka iz stavka 1. ovog clanka.
4. Osnivacka skupstina

Clanak 119.

Osnivaci su duzni sazvati osnivacku skupstinu dionickoga drustva najkasnije 60 dana od dana prijema rjesenja Komisije kojim se utvrduje da je emisija dionica uspjela. Ukoliko osnivacka skupstina nije sazvana u roku iz stavka 1. ovog clanka, upis dionica postaje nistavan i smatra se da dionicko drustvo nije osnovano. U slucaju iz stavka 2. ovog clana, osnivaci su duzni objaviti izvjesce sukladno clanku 118. stavak 3. ovog zakona.

Clanak 120.

Osnivacka skupstina moze odlucivati ukoliko na njoj sudjeluju, osobno ili putem punomocnika, dionicari sa najmanje dvije trecine ukupnog broja dionica s pravom glasa. Ukoliko kvorum iz stavka 1. ovog clana ne postoji po proteku 60 minuta od zakazanog vremena pocetka skupstine, osnivacka skupstina se odgada i ponovo saziva najranije 15, a najkasnije 30 dana od prvobitno zakazanog dana odrzavanja.
U slucaju ponovnog sazivanja, osnivacka skupstina moze odlucivati ukoliko je zastupljeno vise od polovice ukupnog broja dionica s pravom glasa.
Osnivackom skupstinom, do izbora predsjedatelja, predsje-dava jedan od osnivaca.

Clanak 121.

Osnivacka skupstina:
1) usvaja izvjesce o osnivanju ;
2) usvaja statut;
3) bira predsjedatelja skupstine;
4) imenuje clanove nadzornog odbora; i
5) potvrduje vrijednost uloga u stvarima i pravima i utvrduje broj dionica emitiranih po tom osnovu.

Clanak 122.

Izvjesce o osnivanju dionickog drustva obvezatno sadrzi:
1) broj upisanih dionica;
2) nominalnu vrijednost i cijenu po kojoj su dionice upisane;
3) uplate za upisane dionice izvrsene prije odrzavanja osnivacke skupstine;
4) popis i procijenjenu vrijednost svakog uloga u stvarima i pravima;
5) podatke o upisnicima iskljucenim sukladno sa clankom 139. ovog zakona.

Clanak 123.

Statut dionickog drustva obvezatno sadrzi:
1) tvrtku, sjediste i djelatnost ;
2) iznos temeljnog kapitala, rod, broj i nominalnu vrijednost dionica;
3) postupak u slucaju neplacanja upisanih dionica;
4) nacin povecanja i smanjivanja temeljnog kapitala;
5) nacin formiranja i koristenja fonda rezervi;
6) nacin podjele dobiti i isplate dividende;
7) nacin pokrica gubitka;
8) broj glasova po rodu dionica;
9) nacin sazivanja skupstine i odlucivanja, sastav i ovlasti odbora;
10) sastav, nacin imenovanja i razrjesenja, i ovlasti nadzornog odbora i uprave drustva;
11) postupak pripajanja, spajanja, podjele i promjene oblika drustva;
12) prestanak drustva; i
13) postupak izmjena i dopuna statuta.
5. Upis u registar

Clanak 124.

Uprava dionickog drustva duzna je podnijeti zahtjev za upis u registar izdavatelja vrijednosnih papira kod Komisije (u daljnjem tekstu: registar izdavatelja), najkasnije 15 dana od dana odrzavanja osnivacke skupstine.
Uz zahtjev iz stavka 1. ovog clanka, dostavlja se:
1) zapisnik osnivacke skupstine;
2) dokaz o uplati ukupnog iznosa upisanih dionica po cijeni nakon izdavanja;
3) statut; i
4) popis clanova nadzornog odbora i uprave.

Clanak 125.

Dionice za koje dospjele uplate nisu izvrsene i koje prije upisa u registar izdavatelja nisu preuzeli i uplatili osnivaci ili drugi upisnici, osnivaci su duzni proglasiti nevazecim. Osnivaci su duzni pismeno obavijestiti Komisiju o proglasenju dionica nevazecim u slucaju iz stavka 1. ovog clanka.

Clanak 126.

Na temelju rjesenja Komisije o upisu u registar izdavatelja, uprava dionickog drustva podnosi prijavu za upis dionickog drustva u sudski registar.

III - TEMELJNI KAPITAL

1. Temeljni kapital prilikom osnivanja

Clanak 127.

Temeljni kapital dionickog drustva iznosi najmanje 50.000 (pedeset tisuca) KM.
Nominalna vrijednost dionice ne moze biti manja od 10 (deset) KM.

Clanak 128.

Ako se temeljni kapital prilikom osnivanja dionickog drustva, osim ulozima u novcu, osigurava i ulozima u stvarima i pravima, ukupni ulozi u novcu ne mogu biti manji od iznosa iz clanka 127. stavka 1. ovog zakona.

Clanak 129.

Pri sukcesivnom osnivanju, nakon upisa dionica do iznosa temeljnog kapitala iz javnog poziva za upis i uplatu dionica, osnivaci su duzni odbiti daljnji upis dionica, ako je to utvrdeno ugovorom o osnivanju.
Od dana donosenja odluke iz stavka 1. ovog clanka, osnivaci su neograniceno solidarno odgovorni za povrat sredstava uplacenih iznad iznosa temeljnog kapitala, sa kamatom obracunatom po kamatnoj stopi na depozite po videnju kod banke kod koje je vrsena uplata dionica.

Clanak 130.

Cijena dionice nakon okoncanja emisije ne moze biti manja od njene nominalne vrijednosti. Razlika cijene dionice nakon okoncanja izdavanja iznad nominalne vrijednosti, je dionicka premija.
2. Povecanje temeljnog kapitala

Clanak 131.

Povecanje temeljnog kapitala vrsi se na temelju odluke koju, na prijedlog nadzornog odbora, donosi skupstina dionickog drustva dvotrecinskom vecinom zastupljenih dionica s pravom glasa, po svakom rodu dionica.

Clanak 132.

Nadzorni odbor dionickog drustva moze statutom ili odlukom skupstine biti ovlasten za donosenje odluke o povecanju temeljnog osnovnog kapitala, i to:
1) izdavanjem novih dionica;
2) iz fonda rezervi iznad iznosa iz clanka 188. stavak 3. ovog zakona;
3) izdavanjem dionica za uposlene iz dobiti.
U slucajevima iz stavka 1. toc. 1. i 2. ovog clana povecanje temeljnog kapitala moze se izvrsiti najvise do jedne trecine iznosa temeljnog kapitala na dan donosenja odluke.
Ovlast iz statuta ili odluka skupstine iz stavka 1. ovog clanka vazi najduze pet godina i obvezatno sadrzi nacin procjene stvari i prava cijim unosom se uplacuju nove dionice.

Clanak 133.

Prijedlog odluke iz clanka 131. i odluka iz clanka 132. ovog zakona o povecanju temeljnog kapitala dionickog drustva obvezatno sadrzi:
1) razloge, opseg i nacin povecanja;
2) novu nominalnu vrijednost dionica nakon povecanja temeljnog kapitala;
3) rod, broj i nominalnu vrijednost dionica nove emisije;
4) rok za upis i cijenu dionica nakon izdavanja ili nacin njenog odredivanja;
5) opis prava sadrzanih u dionicama nove emisije i posljedice na prava sadrzana u dionicama ranijih emisija;
6) ogranicenje ili iskljucenje prava prece kupnje dionica nove emisije; i
7) mogucnosti uplate dionica nove emisije unosom stvari i prava i nacin procjene njihove vrijednosti.

Clanak 134.

Povecanje temeljnog kapitala postaje pravno valjano upisom u registar izdavatelja.

Clanak 135.

Uplata dionica nove emisije u novcu moze se vrsiti u obrocima, u roku koji ne moze biti duzi od godinu dana od dana donosenja rjesenja Komisije o uspjelom izdavanju dionica. Uplacenim obrocima prvo se izmiruje dionicka premija za sve upisane dionice, a zatim nominalna vrijednost pojedinacnih dionica. Placanje dionica ne moze se vrsiti prijebojem potrazivanja prema dionickom drustvu.

Clanak 136.

Upisnik se moze osloboditi obveze placanja upisanih dionica samo u slucaju smanjenja temeljnog kapitala drustva prije isteka roka za uplatu dionica u obrocima, i to srazmjerno smanjenju.

Clanak 137.

Za uplate nominalne vrijednosti dionica i dionicke premije, dionicko drustvo duzno je izdati privremenu pismenu potvrdu (u daljnjem tekstu: privremenica), koja vazi do uplate pune cijene dionice i obvezatno sadrzi:
1) oznaku "privremenica";
2) tvrtku i adresu sjedista dionickog drustva;
3) iznos temeljnog kapitala;
4) ime i prezime ili tvrtku vlasnika privremenice;
5) rod i broj dionica za koje je izdana privremenica;
6) broj i nominalni iznos upisanih dionica koje nisu uplacene u cijelosti;
7) uplaceni iznos cijene dionice nakon izdavanja;
8) rok za placanje ukupnog iznosa upisanih dionica; i
9) nadnevak izdavanja privremenice, sa potpisom ovlastenog lica.

Clanak 138.

Prijenos privremenice vrsi se indosiranjem.

Clanak 139.

Upisnika dionica koji ne plati punu cijenu dionica nakon izdavanja u roku utvrdenom odlukom o izdavanju, nadzorni odbor ce iskljuciti iz dionickog drustva odlukom, koju je drustvo duzno odmah upisati u knjigu dionicara, javno objaviti i preporucenom postom dostaviti upisniku.
Upisnik dionica iz stavka 1. ovog clanka duzan je dionickom drustvu vratiti privremenicu, najkasnije 30 dana od dana donosenja odluke o iskljucenju iz dionickog drustva, a u protivnom nadzorni odbor ce je proglasiti i objaviti nevazecom na nacin za sazivanje skupstine utvrden ovim zakonom i statutom dionickog drustva .

Clanak 140.

Nadzorni odbor ce, umjesto privremenice proglasene nevazecom, izdati novu privremenicu ili izdavati dionice drugoj osobi, sukladno odluci skupstine dionickog drustva. Iz prihoda od novih privremenica i dionica iz stavka 1. ovog clanka izmiruju se dionicka premija, kamate na zaostale uplate i troskovi objavljivanja odluke i obavjestavanja iskljucenog dionicara, a ostatak se isplacuje iskljucenom dionicaru, do iznosa izvrsenih uplata za nominalnu vrijednost dionica.
2.1. Izdavanje novih dionica


Clanak 141.

Temeljni kapital se moze povecati izdavanjem novih dionica samo ako su dionice ranijih emisija uplacene u cjelini.
Odredba stavka 1. ovog clana ne primjenjuje se ako se dionice nove emisije placaju iskljucivo unosom stvari i prava u dionicko drustvo.

Clanak 142.

Odluka o povecanju temeljnog kapitala izdavanjem novih dionica obvezatno sadrzi:
1) iznos povecanja temeljnog kapitala;
2) mogucnost upisa dionica i nacin utvrdivanja iznosa upisanog iznad povecanja temeljnog kapitala utvrdenog odlukom;
3) rod, broj i nominalnu vrijednost dionica;
4) prava sadrzana u dionici novog roda;
5) mjesto i rok upisa dionica;
6) pravo prece kupnje, nacin, mjesto i rok upisa dionica na temelju tog prava;
7) cijenu dionice nakon izdavanja ili nacin njenog odredivanja;
8) naziv banke kod koje upisnik placa dionice;
9) opis i procijenjenu vrijednost stvari i prava kojima se placaju dionice; i
10) mjesto i rok za predaju stvari i prava kojima se placaju dionice.
Cijena dionica nakon izdavanja ili nacin njenog odredivanja mora biti isti za sve upisnike dionica.

Clanak 143.

Povecanje temeljnog kapitala izdavanjem novih dionica obavlja se putem javne ponude, ako odlukom nije izricito drugacije utvrdeno.
Nadzorni odbor dionickog drustva je duzan podnijeti Komisiji zahtjev za odobravanje javne ponude dionica, najkasnije 30 dana od dana donosenja odluke o povecanju temeljnog kapitala. Upis dionica nove emisije vrsi se na temelju rjesenja Komisije o odobrenju javne ponude dionica i objavljenog javnog poziva za upis i uplatu dionica, ili prijave zatvorene prodaje, sukladno odredbama ovog zakona i zakona kojim se ureduje izdavanje i promet vrijednosnih papira.

Clanak 144.

Uplata dionica nove emisije vrsi se u rokovima utvrdenim odlukom, s tim da prije upisa povecanja temeljnog kapitala u registar izdavatelja mora biti placen iznos dionicke premije u cjelini i najmanje 30% nominalne vrijednosti dionica, a stvari i prava kojim se placaju dionice moraju biti u cjelini unesene u drustvo.

Clanak 145.

Pravo na dividendu po osnovu novih dionica stjece se za godinu u kojoj je temeljni kapital povecan, ako statutom dionickog drustva nije drugacije utvrdeno ili dan isplate dividende nije unaprijed odreden.

Clanak 146.

Dionicari imaju pravo prece kupnje dionica nove emisije srazmjerno njihovom sudjelovanju u temeljnom kapitalu, ako se dionice nove emisije placaju iskljucivo novcem.

Clanak 147.

Dionicko drustvo duzno je u javnom pozivu za upis i uplatu dionica objaviti podatke o pravu prece kupnje, i to:
1) mjesto i rok ostvarivanja prava prece kupnje, koji ne moze biti kraci od 14 dana;
2) broj dionica nove emisije koje dionicari mogu upisati;
3) rod i nominalnu vrijednost dionica;
4) cijenu dionica nakon izdavanja ili nacin njenog odredivanja; i
5) nadnevak za obracun sudjelovanja dionicara u temeljnom kapitalu radi utvrdivanja opsega prava prece kupnje dionica nove emisije.
Cijena dionica nakon izdavanja ili nacin njenog odredivanja jednaki su za sve upisnike dionica po osnovu prava prece kupnje.

Clanak 148.

Pravo prece kupnje dionica nije prenosivo.

Clanak 149.

Pravo prece kupnje dionica moze se oduzeti ili ograniciti odlukom skupstine dionickog drustva donesenom vecinom zastupljenih dionica s pravom glasa, po svakom rodu dionica. Odluka iz stavka 1. ovog clanka primjenjuje se jednako na sve vlasnike dionica istog roda.

Clanak 150.

Ogranicenjem prava prece kupnje ne smatra se kada osiguravatelj izdavanja dionica, sukladno sa odredbama clanka 147. ovog zakona, dionicarima za koje je utvrdeno pravo prece kupnje prodaje dionice po cijeni utvrdenoj na temelju prosjecne trzisne cijene dionica istog izdavatelja za 30 dana koji prethode danu odrzavanja skupstine drustva.

Clanak 151.

Dionicari mogu, sukladno clanku 146. ovog zakona, zakljuciti pismeni ugovor o kupovini dionica nove emisije, koji zamjenjuje listu upisnika i obvezatno sadrzi broj dionica koje upisuje svaki dionicar i rok placanja.
2.2. Povecanje nominalne vrijednosti dionica

Clanak 152.

ovecanje temeljnog kapitala povecanjem nominalne vrijednosti izdanih dionica moze se vrsiti samo na teret fonda rezervi, i to za iznos iznad obvezne visine fonda rezervi utvrdene odredbama ovog zakona. Dionicari snose troskove povecanja nominalne vrijednosti dionica.

Clanak 153.

Dionicko drustvo moze, umjesto povecanja nominalne vrijednosti postojecih dionica, izdati besplatne nove dionice. Besplatne dionice sadrze prava koja sadrze obicne dionice.

Clanak 154.

Dionicko drustvo je duzno prijaviti Registru povecanje nominalne vrijednosti dionica ili izdavanje besplatnih dionica.
2.3. Uvjetno povecanje temeljnog kapitala

Clanak 155.

Odluku o uvjetnom povecanju temeljnog kapitala skupstina dionickog drustva donosi u slucaju:
1) izdavanje zamjenjivih obveznica i obveznica sa pravom prece kupnje, u opsegu prava koja proizilaze iz ovih obveznica;
2) spajanja i pripajanja dionickih drustava; i
3) upisa novih dionica od strane uposlenih, u skladu sa planom raspodjele dobiti dionickog drustva.
Uvjetno povecanje temeljnog kapitala moze iznositi vise od 50% iznosa temeljnog kapitala upisanog u registar izdavatelja na dan donosenja odluke iz stavka 1. ovog clanka samo ako je ta odluka donesena dvotrecinskom vecinom ukupnog broja zastupljenih dionica s pravom glasa, po svakom rodu dionica.

Clanak 156.

Odluka iz clanka 155. stavak 1. ovog zakona obvezatno sadrzi:
1) iznos i razloge uvjetnog povecanja temeljnog kapitala;
2) naznaku da se radi o uvjetnom povecanju po osnovu prava zamjene ili prava prece kupnje, ili upisu dionica od strane uposlenih;
3) rod, broj i nominalnu vrijednost dionica koje se mogu izdavati po osnovu uvjetnog povecanja temeljnog kapitala.
Odlukom o uvjetima povecanju temeljnog kapitala utvrduje se rok za izdavanje novih dionica po tom osnovu, koji ne moze biti duzi od pet godina od dana donosenja odluke.

Clanak 157.

Dionicko drustvo je duzno podnijeti Komisiji zahtjev za odobravanje uvjetnog povecanja temeljnog kapitala, najkasnije 30 dana od dana donosenja odluke iz clanka 155. stavak 1. ovog zakona. Upis zamjenjivih obveznica i obveznica sa pravom prece kupnje moze se vrsiti nakon dobijanja rjesenja Komisije i objavljivanja javnog poziva za upis i uplatu.

Clanak 158.

Pravo na zamjenu se ostvaruje pismenim zahtjevom dionickom drustvu za zamjenu obveznica u dionice. Pravo prece kupnje ostvaruje se upisom dionica.
Upis dionica na osnovu prava prece kupnje obavlja se sukladno sa odredbama cl. 146. do 150. ovog zakona.

Clanak 159.

Nakon isteka roka iz clanka 156. stavak 2. ovog zakona, nadzorni odbor je duzan podnijeti zahtjev za upis ostvarenog povecanja temeljnog kapitala u registar izdavatelja.
2.4. Povecanje iz vlastitih sredstava

Clanak 160.

Nakon usvajanja godisnjeg financijskog izvjesca sa izvjescem revizije, i izvrsenog obveznog izdvajanja u fond rezervi, skupstina moze donijeti odluku da dio dobiti koristi za povecanje temeljnog kapitala.

Clanak 161.

Odluka iz clanka 160. ovog zakona obvezatno sadrzi iznos povecanja temeljnog kapitala i odredenje da li se povecanje vrsi povecanjem nominalne vrijednosti dionica ili izdavanjem novih dionica.

Clanak 162.

Povecanje temeljnog kapitala iz vlastitih sredstava moze se vrsiti samo iz fonda rezervi, za iznos iznad obvezne visine fonda rezervi utvrdene odredbama ovog zakona. Dio fonda rezervi namijenjen za naknadu gubitka ne moze se koristiti za povecanje temeljnog kapitala dionickog drustva iz vlastitih sredstava.

Clanak 163.

Povecanje temeljnog kapitala iz vlastitih sredstava rasporeduje se na sve dionice srazmjerno nominalnoj vrijednosti.

Clanak 164.

Promjena nominalne vrijednosti dionica upisuje se kod Registra, na temelju prijave dionickog drustva i izvoda iz registra izdavatelja.
2.5. Integrisano povecanje

Clanak 165.

Dionicko drustvo duzno je prilikom povecanja temeljnog kapitala, iz vlastitih izvora platiti dio cijene dionica nakon emisije u slucaju kada dionice u prometu na berzi ili drugom uredenom javnom trzistu na dan donosenja odluke imaju cijenu nizu od nominalne vrijednosti, ili se povecanje temeljnog kapitala vrsi upisom dionica uposlenih.
U slucaju iz stavka 1. ovog clanka, uplata dionica vrsi se iskljucivo u novcu.

Clanak 166.

Odluka o povecanju temeljnog kapitala u smislu clanka 165. ovog zakona obvezatno sadrzi:
1) iznos povecanja temeljnog kapitala;
2) rod, broj i nominalnu vrijednost dionica;
3) podatke iz cl. 147. i 151. ovog zakona;
4) nacin prodaje dionica koje nisu upisane po osnovu prava prece kupnje;
5) mjesto i rok upisa dionica za dionicare bez prava prece kupnje, cijenu dionica nakon izdavanja ili nacin njenog odredivanja;
6) naziv banke kod koje upisnik placa dionice nakon izdavanja;
7) opis prava sadrzanih u dionicama novog roda;
8) mogucnost upisa dionica iznad iznosa utvrdenog odlukom o integriranom povecanju;
9) dio cijene dionice nakon izdavanja koji placa drustvo i izvor sredstava..

Clanak 167.

Upisnici dionica izdanih po osnovu integriranog povecanja duzni su najmanje 50% cijene dionice uplatiti prije upisa povecanja temeljnog kapitala u Registar izdavatelja.

Clanak 168.

Na integrirano povecanje temeljnog kapitala primjenjuju se odredbe clanka 141. stavak 1., clanka 142. stavak 1, clanak 146. do 148., 151., 160. i 162. stavak 2. ovog zakona.
3. Smanjenje temeljnog kapitala

Clanak 169.

Smanjenje temeljnog kapitala vrsi se na temelju odluke skupstine donesene dvotrecinskom vecinom zastupljenih dionica s pravom glasa.
Odluka o smanjenju temeljnog kapitala donosi se odvojenim glasovanjem za svaki rod dionica i objavljuje se najmanje u jednom domacem dnevnom listu, dva puta u roku od 30 dana od dana donosenja.
Temeljni kapital se ne moze smanjiti ispod iznosa utvrdenog u clanku 127. stavak 1. ovog zakona.
Smanjenje temeljnog kapitala ne smije utjecati na izvrsavanje obveza prema vjerovnicima dionickog drustva.

Clanak 170.

Odluka iz clanka 169. ovog zakona obvezatno sadrzi:
1) iznos i razlog smanjenja temeljnog kapitala;
2) nacin smanjenja temeljnog kapitala; i
3) nacin povlacenja dionica, cijenu povucene dionice ili nacin njenog odredivanja.
Smanjivanje temeljnog kapitala povlacenjem dionica moze se vrsiti samo ako je mogucnost povlacenja predvidena statutom dionickog drustva ili odlukom o izdavanju dionica.
Povlacenje dionica vrsi se kupovinom na burzi i drugim uredenim javnim trzistima ili ponudom dionicarima, sukladno statutu i odluci skupstine o smanjenju temeljnog kapitala.

Clanak 171.

Dionicko drustvo je duzno podnijeti zahtjev Komisiji za odobravanje smanjenja temeljnog kapitala, najkasnije 30 dana od dana donosenja odluke iz clanka 169. stavak 1. ovog zakona.
Komisija je duzna donijeti odluku o zahtjevu i upisati smanjenje temeljnog kapitala u registar izdavatelja u roku od 30 dana od dana podnosenja zahtjeva iz stava 1. ovog clana, osim u slucaju iz clana 178. ovog zakona.
Prije upisa smanjenja temeljnog kapitala u registar izdavatelja, dionicko drustvo ne moze vrsiti isplate po osnovu smanjenja temeljnog kapitala ili odustati od izdavanja dionica cija nominalna vrijednost nije u cjelini placena.

Clanak 172.

Dionicko drustvo je duzno obavijestiti vjerovnike o smanjenju temeljnog kapitala, u roku 30 dana od dana upisa odluke u registar izdavatelja.
Vjerovnici mogu zahtijevati osiguranje potrazivanja, u roku od 90 dana od dana prijema obavijesti iz stavka 1. ovog clanka ili 90 dana od dana drugog objavljivanja odluke iz clanka 169. stavak 1. ovog zakona.
Ako vjerovnici i dionicko drustvo ne postignu dogovor o osiguranju potrazivanja, vjerovnici mogu pokrenuti postupak kod suda.

Clanak 173.

Odredbe clanka 172. ovog zakona ne primjenjuju se ako:
1) drustvo Komisiji podnese izvjesce revizora sa dokazima, kojim se utvrduje da drustvo nema vjerovnika;
2) se smanjenje temeljnog kapitala vrsi radi naknade gubitka; ili
3) najvise 10% temeljnog kapitala prenosi u fond rezervi za pokrice buducih gubitaka.
Revizor koji u izvjescu iz stavka 1. ovog clanka navede nepotpune i netocne podatke, odgovoran je vjerovnicima za obveze dionickog drustva sa stanjem na dan podnosenja izvjesca i do iznosa smanjenja temeljnog kapitala utvrdenog odlukom skupstine.
Dionicko drustvo ne moze vrsiti otkup dionica u slucaju smanjenja temeljnog kapitala sukladno stavku 1. toc. 2) i 3) ovog clana.

Clanak 174.

Dionicko drustvo je duzno, nakon isteka roka iz clanka 172. stavak 2. ovog zakona podnijeti Komisiji zahtjev za upis u registar izdavatelja.
Komisija ce upisati smanjenje temeljnog kapitala u registar izdavatelja samo ako je odluka skupstine o smanjenju temeljnog kapitala objavljena sukladno clanku 169. stavak 1. ovog zakona i ako drustvo podnese izvjesce revizora iz clanka 173. ovog zakona ili dokaz o sporazumu sa povjeriocima o osiguranju njihovih potrazivanja.

Clanak 175.

Smanjenje osnovnog kapitala vrsi se sljedecim redoslijedom:
1. povlacenjem vlastitih dionica;
2. smanjivanjem nominalne vrijednosti u cjelini placenih dionica i djelimicno placenih dionica za koje su izdane privremenice;
3. otkupom i povlacenjem ostalih dionica;
4. odustajanjem od izdavanja dionica koje nisu u cjelini placene i povlacenjem izdanih privremenica.
Pri smanjenju temeljnog kapitala na nacin utvrden u stavku 1. tocka 1. ovog clanka ne primjenjuju se odredbe clanka 169. stavak 2. ovog zakona.

Clanak 176.

Smanjenje temeljnog kapitala smanjivanjem nominalne vrijednosti dionica primjenjuje se na sve dionice.

Clanak 177.

Dionicko drustvo je duzno prijaviti Registru upis obustave prometa dionica koje su predmet povlacenja, odmah po donosenju odluke.

Clanak 178.

Povlacenje dionica se mora okoncati najkasnije 10 dana od dana podnosenja prijave iz clanka 177. ovog zakona.
Dionicko drustvo duzno je isplatiti povucene dionice najkasnije 90 dana od dana upisa smanjenja temeljnog kapitala u registar izdavatelja.

Clanak 179.

Dionicko drustvo je duzno o rezultatima povlacenja dionica pismeno obavijestiti Komisiju, u roku od osam dana od okoncanja povlacenja.

Clanak 180.

Dionicko drustvo je duzno, odmah nakon upisa smanjenja temeljnog kapitala u registar izdavatelja kod Komisije, podnijeti prijavu Registru za opoziv povucenih dionica i opoziv obustave prometa dionica koje nisu otkupljene. Uz prijavu iz stavka 1. ovog clanka dostavlja se i izvod iz registra izdavatelja o upisu smanjenja temeljnog kapitala.

Clanak 181.

Smanjenje temeljnog kapitala povlacenjem dionica moze se vrsiti na temelju javne ponude dionicarima za otkup dionica, sukladno odredbama zakona kojim se ureduje izdavanje i promet vrijednosnih papira i statuta dionickog drustva.

Clanak 182.

Javna ponuda iz clanka 181. ovog zakona obvezatno sadrzi naznaku da li se otkupljuju sve ponudene dionice ili do odredenog iznosa, i da li dionicari snose troskove povlacenja.

Clanak 183.

Ako zbroj nominalne vrijednosti dionica iz clanka 182. ovog zakona ne dostigne iznos smanjenja temeljnog kapitala utvrdenog odlukom skupstine dionickog drustva, skupstina dionickog drustva duzna je donijeti odluku kojom utvrduje smanjenje temeljnog kapitala za iznos otkupljenih dionica.

Clanak 184.

Dionicko drustvo je duzno o rezultatima povlacenja dionica po osnovu javne ponude pismeno obavijestiti Komisiju, u roku od osam dana od okoncanja povlacenja. Dionicko drustvo je duzno odmah nakon upisa smanjenja temeljnog kapitala u registar izdavatelja kod Komisije, podnijeti prijavu Registru za opoziv povucenih dionica.

Clanak 185.

Smanjenje temeljnog kapitala moze se vrsiti odustajanjem od izdavanja dionica, do iznosa nominalne vrijednosti dionica koji nije placen.
4. Istovremeno povecanje i smanjenje temeljnog kapitala

Clanak 186.

Skupstina dionickog drustva moze donijeti odluku o povecanju istovremeno sa odlukom o smanjenju temeljnog kapitala, ako se temeljni kapital smanjuje odustajanjem od izdavanja dionica koje nisu uplacene i radi naknade gubitka ili prijenosa temeljnog kapitala u fond rezervi za pokrice buducih gubitaka.

Clanak 187.

Drustvo moze na temelju odluke skupstine iz clanka 186. ovog zakona povecati temeljni kapital samo nakon izvrsenog upisa smanjenja osnovnog kapitala u registar izdavatelja.
5. Fond rezervi

Clanak 188.

Dionicko drustvo duzno je imati fond rezervi.
Fond rezervi obrazuje se iz dobiti i drugih izvora, sukladno ovom zakonu i drugim propisima.
Fond rezervi iznosi najmanje 25% temeljnog kapitala dionickog drustva.
Uplate po osnovu zamjene obicnih za prioritetne dionice iz clanka 201. stavak 2. ovog zakona i po osnovu razlike od nominalne vrijednosti do cijene dionica iz cl. 203. i 204. ovog zakona obvezatno se izdvajaju u fond rezervi bez obzira na njegovu visinu.

Clanak 189.

U fond rezervi izdvaja se najmanje 10% godisnjeg iznosa neto dobiti sve dok fond rezervi ne dostigne iznos iz clanka 188. stavak 3. ovog zakona.
Ukoliko izdvajanjima iz stavka 1. ovog clanka fond rezervi ne dostigne visinu iz clanka 188. stavak 3. ovog zakona do kraja pete poslovne godine, po godisnjem obracunu za petu i naredne poslovne godine dionicko drustvo ce povecati izdvajanja za ove namjene na 20% godisnjeg iznosa neto dobiti, sve dok fond rezervi ne dostigne iznos iz clanka 188. stavak 3. ovog zakona.

Clanak 190.

Fond rezervi koristi se za pokrice gubitka i drugih nepredvidenih troskova u poslovanju dionickog drustva.
U slucaju smanjivanja vrijednosti fonda rezervi ispod 25% iznosa temeljnog kapitala, dionicko drustvo je duzno vrsiti izdvajanja sukladno odredbama clanka 189. stavak 2. ovog zakona.
Fond rezervi iznad iznosa utvrdenog u clanku 188. stavak 3. ovog zakona, moze se koristiti i za:
1) dopunu dividendi, najvise do 5% temeljnog kapitala;
2) povecanje nominalne vrijednosti dionica sukladno clanku 152. ovog zakona; i
3) izdavanje besplatnih dionica u slucaju iz clana 153. ovog zakona.

Clanak 191.

Dionicko drustvo koje je vrijednosne papire u svojoj imovini u polugodisnjem ili godisnjem obracunu iskazalo u vrijednosti vecoj nego u prethodnom obracunu, duzno je ovu razliku iskazati kao posebnu rezervu za pokrice buducih razlika tecaja vrijednosnih papira.

Clanak 192.

Dionicko drustvo moze izdvajati i posebne rezerve za potrebe uposlenih, koje se vode na odvojenom racunu.
Nacin izdvajanja i koristenja rezervi iz stavka 1. ovog clanka utvrduju se statutom dionickog drustva.
U upravljanju ovim rezervama mogu sudjelovati i uposleni, na nacin i pod uvjetima utvrdenim statutom ili odlukom skupstine dionickog drustva.
6. Gubitak

Clanak 193.

Kada dionicko drustvo u polugodisnjem ili godisnjem obracunu iskaze gubitak u iznosu vecem od zbroja trecine temeljnog kapitala i fonda rezervi iz clanka 188. ovog zakona, ili kada nastanu okolnosti koje ukazuju da je vrijednost imovine dionickog drustva manja ili bi do kraja godine mogla biti manja od iznosa obveza, nadzorni odbor je duzan sazvati skupstinu dionickog drustva.
Na temelju izvjesca nadzornog odbora, koji ukljucuje bilancu stanja i bilancu uspjeha sa izvjescem revizije, skupstina donosi odluku o nastavku rada, prestanku ili likvidaciji dionickog drustva.

IV - DIONICE I DIONICARI
1. Dionice

Clanak 194.

Dionice dionickog drustva su dematerijalizirane, nedjeljive i glase na ime.
Dionice su neograniceno prenosive, osim u slucajevima utvrdenim statutom dionickog drustva u skladu sa zakonom.
Dionica sadrzi prava na sudjelovanje:
Ponedjeljak, 21. juna/lipnja 1999. SLUZBENE NOVINE FEDERACIJE BiH Broj 23 - Strana 525
1) upravljanju dionickim drustvom;
2) raspodjeli dobiti;
3) diobi imovine preostale nakon stecaja ili likvidacije dionickog drustva.

Clanak 195.

Dionicko drustvo moze izdavati dionice razlicitih rodova.
Dionice istog roda sadrze ista prava.
Dionice, osim obicnih dionica, sadrze oznaku roda.
Dionice drustva se mogu izdavati sa razlicitim nominalnim vrijednostima.
Dionicko drustvo ne moze izdavati dionice koje sadrze pravo na fiksnu stopu prinosa.
2. Knjiga dionicara

Clanak 196.

Dionicko drustvo je duzno, u skladu sa posebnim zakonom, zakljuciti ugovor sa Registrom.
Registar uspostavlja listu dionicara i registrira promjene vlasnistva na dionicama dionickog drustva (u daljnjem tekstu: Lista dionicara).

Clanak 197.

Dionicko drustvo je duzno voditi knjigu dionicara, koja obvezatno sadrzi:
1) ime i prezime ili tvrtku dionicara;
2) adresu prebivalista ili sjedista dionicara;
3) rod dionice;
4) iznos temeljnog kapitala i broj dionica;
5) nominalnu vrijednost dionica;
6) nadnevak stjecanja dionica;
7) procentualno sudjelovanje dionicara u ukupnom iznosu svih izdanih dionica; i
8) broj dionica s pravom glasa i procentualno ucesce dioni-cara u ukupnom broju svih dionica s pravom glasa.

Clanak 198.

Promjene u knjizi dionicara dionicko drustvo vrsi na temelju izvoda Registra ili certifikata koji vlasniku vrijednosnog papira izdaje Registar.
Na zahtjev dionicara, drustvo ce dostaviti izvod iz knjige dionicara koji se odnosi na tog dionicara.
Drustvo nije odgovorno za gubitke nastale zbog propusta Registra ili dionicara u vezi s upisom promjena podataka u knjigu dionicara.
3. Dionicar

Clanak 199.

Dionicar ima pravo osobno ili putem punomocnika sudjelovati u radu i odlucivanju skupstine dionickog drustva.
Dionicar ima pravo na jedan glas za svaku obicnu dionicu .
Drustvo ne moze izdavati dionice koje daju pravo na vise od jednog glasa po dionici.
Dionicar ne moze glasovati, osobno ili putem punomocnika, o odlukama koja se odnose na njegove postupke, odgovornost i potrazivanja dionickog drustva od njega.

Clanak 200.

Dionicar moze za vrsenje svih ili pojedinih prava sadrzanih u dionici pismenom izjavom ili ugovorom ovlastiti jednog ili vise punomocnika.
Ista osoba moze biti punomocnik vise dionicara. Potpis dionicara na izjavi ili ugovoru iz stavka 1. ovog clana mora biti ovjeren, sukladno zakonu.
Ovlast se daje za period od jedne godine i ako do kraja kalendarske godine nije opozvano na nacin kako je dana, produzava se za svaku narednu godinu. Punomocnik je duzan najmanje jednom u sest mjeseci obavjestavati dionicara o svom radu.

Clanak 201.

Dionicar je duzan uplatiti iznos nominalne vrijednosti dionice ili cijenu dionice nakon izdavanja.
Dionicko drustvo moze od dionicara zahtijevati doplatu za dionicu prilikom njene konverzije u prioritetne dionice.

Clanak 202.

Uprava dionickog drustva je duzna pozvati dionicare koji ne izvrsavaju obvezu placanja cijene dionice nakon izdavanja, da vrate privremenice bez prava na zamjenu za dionice, na nacin i u roku utvrdenim odlukom skupstine o odustajanju od izdavanja dionica.
Dionicko drustvo ce vlasnicima privremenica izvrsiti povrat placenog dijela cijene dionice nakon izdavanja, umanjen za potrazivanja dionickog drustva, najkasnije osam dana od dana upisa smanjenja temeljnog kapitala u Registar izdavatelja.
Poziv iz stavka 1. ovog clanka obvezatno sadrzi upozorenje da ce, u slucaju neispunjenja obveze dionicara i vlasnika privremenica, njihove dionice i privremenice biti javno proglasene nistavnim. Dionicko drustvo je duzno javno oglasiti nistavnim dionice i privremenice najkasnije 15 dana od dana isteka objavljenog roka iz stavka 1. ovog clanka i o tome obavijestiti dionicare i vlasnike privremenica, na nacin i u roku utvrdenimo dlukom skupstine.

Clanak 203.

Prodaju dionica i privremenica koje se izdaju umjesto ponistenih vrsi profesionalni posrednik u prometu vrijednosnih papira, ovlasten od nadzornog odbora. Dionicko drustvo je duzno objaviti mjesto i nacin prodaje dionica i privremenica iz stavka 1. ovog clanka najmanje 14 dana prije dana prodaje i o tome pismeno obavijestiti dionicare i vlasnike privremenica iz clanka 202. ovog zakona.
Troskove prodaje snose dionicari i vlasnici cije je dionice i privremenice
nadzorni odbor proglasio nistavnim.

Clanak 204.

Iz prihoda ostvarenih prodajom dionica i privremenica koje se izdaju umjesto ponistenih dionica i privremenica, placaju se obveze, umanjene za potrazivanja dionickog drustva, prema dionicarima i vlasnicima privremenica iz clanka 202. ovog zakona.

Clanak 205.

Donicari i vlasnici privremenih potvrda iz clakna 202. ovog zakona imaju pravo zahtijevati od drustva isplatu uplacenih iznosa dionica i obveza iz privremenica, i u slucaju da dionicko drustvo ne izda nove dionice i privremenice.

Clanak 206.

Dionicar ima pravo sudjelovanja u dobiti dionickog drustva, naplatom dividende ili stjecanjem novih dionica, u skladu sa zakonom i statutom.
Dividenda se isplacuje srazmjerno nominalnoj vrijednosti dionica, a za dionice koje nisu u cjelini uplacene, srazmjerno izvrsenim uplatama i vremenu od dana uplate do kraja poslovne godine za koju se dividenda isplacuje. Dividenda se isplacuje dionicaru koji je bio na listi dionicara na dan donosenja odluke o isplati dividende.

Clanak 207.

Skupstina dionickog drustva moze donijeti odluku o isplati dividende kada je dionicko drustvo sposobno izvrsavati obveze iz poslovanja i kada je trzisna vrijednost imovine najmanje jednaka iznosu ukupnih godisnjih obveza dionickog drustva. Dionicko drustvo je duzno isplatiti dividendu po osnovu prioritetnih dionica i u slucaju da je ukupan iznos dobiti i dijela fonda rezervi iznad obveznog iznosa iz clanka 188. stavak 3. ovog zakona dovoljan samo za isplatu te dividende. Skupstina dionickog drustva moze donijeti odluku da se dividenda ne isplacuje, kojom istovremeno odreduje svrhu upotrebe dobiti koja pripada dionicarima.

Clanak 208.

Prava dionicara po osnovu dionica novog roda utvrduju se odlukom o izdavanju, sukladno zakonu. Prava sadrzana u dionici ostvaruje osoba upisana u knjigu dionicara ili od nje ovlastena osoba.

Clanak 209.

Dionicar koji je dionice stekao nasljedem preuzima prava prednika u kontinuitetu.

Clanak 210.

Dionicar ima pravo, bez ogranicenja, prodati ili po drugom osnovu svoje dionice prenijeti drugoj osobi.

Clanak 211.

Prijenosom dionice prenose se sva prava sadrzana u dionici, osim u slucajevima za koje je zakonom utvrdeno drugacije.

Clanak 212.

Kada je predsjednik ili clan nadzornog odbora, ravnatelj ili drugi clan uprave, kupac dionica nove emisije dionickog drustva u opsegu vecem od 5% ukupnog broja dionica s pravom glasa, smatra se transakcijom unutar dionickog drustva, koja mora biti objavljena sukladno propisima Komisije.
4. Pravo prece kupnje

Clanak 213.

Prilikom novog izdavanja dionica postojeci dionicari imaju pravo kupiti nove dionice, u roku od 30 dana po isteku roka za upis novih dionica, po cijeni po kojoj su ponudene javnosti i u opsegu kojim zadrzavaju sudjelovanje temeljnom kapitalu koje su imali prije novog izdavanja.
Javni poziv za upis novih dionica mora sadrzavati podatak o pravu postojecih dionicara na kupnju novih dionica radi zadrzavanja sudjelovanja u temeljnom kapitalu, sukladno stavku 1. ovog clanka.

Clanak 214.

Utvrdivanje broja novih dionica cijom kupnjom postojeci dionicari zadrzavaju sudjelovanje u temeljnom kapitalu dionickog drustva obavlja se istovremeno za sve dionicare koji koriste pravo iz stavka 1. ovog clanka, najkasnije 15 dana po isteku roka iz javnog poziva za upis novih dionica.

Clanak 215.

Ako je novo izdanje dionica odobreno odlukom skupstine, pravo na kupnju novih dionica u skladu sa clanom 213. ovog zakona nemaju dionicari koji su se izjasnili protiv odluke o izdavanju novih dionica.
5. Pravo uvida u isprave

Clanak 216.

Dionicari i njihovi punomocnici imaju pravo uvida u sljedece isprave:
1) ugovor o osnivanju, sa svim izmjenama i dopunama;
2) bilance stanja, bilance uspjeha i izvjesce o placenim porezima za tri posljednje poslovne godine, i druga dokumenta koja je drustvo duzno dostavljati skupstini ili institucijama izvan dionickog drustva;
3) zapisnike skupstine i odbora za reviziju;
4) popis osoba ovlastenih za zastupanje dionickog drustva; i
5) popis clanova nadzornog odbora i uprave, sa podacima o adresi, nadnevku izbora ili imenovanja i periodu na koji je izabran ili imenovan, i o duznostima koje oni obavljaju u drugim pravnim osobama.
Zahtjev dionicara za uvid u isprave iz stavka 1. ovog clanka mora se ispuniti bez odlaganja tijekom radnog vremena u prostorijama dionickog drustva.
Podatke i isprave o poslovanju koje su oznacene kao povjerljive dionicar je duzan cuvati kao poslovnu tajnu.
6. Dionice uposlenih

Clanak 217.

Statutom dionickog drustva moze se utvrditi mogucnost izdavanja posebnog roda dionica za uposlene.
Zbroj nominalnih vrijednosti svih dionica za uposlene ne moze biti veci od 5% temeljnog kapitala dionickog drustva.
Dionice za uposlene sadrze ista prava kao i obicne dionice, osim u slucajevima utvrdenim ovim zakonom.

Clanak 218.

Dionice za uposlene mogu se prenositi jedino na druge uposlene i umirovljene djelatnike dionickog drustva.
Prava sadrzana u dionicama za uposlene prestaju danom smrti ili prestanka uposlenja kod izdavatelja.
Drustvo je duzno otkupiti dionice uposlenih, isplatom po cijeni nakon izdavanja ili najvisoj cijeni dionica na burzi ili drugom uredenom javnom trzistu na dan prestanka svojstva uposlenog.
Uvjeti i nacin stjecanja, prijenosa i otkupa dionica uposlenih blize se ureduju statutom dionickog drustva.
7. Prioritetne dionice

Clanak 219.

Dionicko drustvo moze izdavati dionice koje sadrze pravo prioritetne naplate dividende i srazmjernog dijela ostatka imovine nakon likvidacije dionickog drustva, uz ograniceno pravo glasa (u daljnjem tekstu: prioritetne dionice).
Pravo glasa po osnovu prioritetnih dionica ne moze se ograniciti za slucajeve odvojenog izjasnjavanja za svaki rod dionica.
Nominalna vrijednost prioritetnih dionica moze iznositi najvise do 50% temeljnog kapitala dionickog drustva.

Clanak 220.

Prioritetne dionice sadrze pravo:
1) naplate dividende za posljednih pet godina, prije isplate dividende za obicne dionice;
2) ucesca u raspodjeli ostatka imovine nakon likvidacije dionickog drustva, prije obicnih dionica;
3) koje pripada dionicarima sa 10% dionica s pravom glasa, i za prioritetne dionice koje cine 5% svih dionica s pravom glasa;
4) konverzije u obicne dionice, ako dividenda za prioritetne dionice nije isplacena za dvije uzastopne godine, sve do isplate zaostale dividende.

Clanak 221.

Pravo glasa po osnovu prioritetnih dionica ne moze se iskljuciti prilikom odlucivanja o:
1) smanjenju temeljnog kapitala;
2) spajanju, pripajanju, podjeli, promjeni oblika i prestanku dionickog drustva;
3) kupovini, prodaji, zamjeni, uzimanju u lizing i drugim transakcijama imovinom, izravno ili preko supsidijarnih drustava, u opsegu vecem od jedne trecine knjigovodstvene vrijednosti ukupne imovine dionickog drustva;
4) izmjenama i dopunama statuta.

Clanak 222.

Prioritetne dionice stjecu pravo glasa kao obicne dionice narednog dana od dana donosenja odluke da se dividenda nece isplatiti ili od isteka roka za placanje dividende za drugu uzastopnu poslovnu godinu za koju dividenda nije isplacena.
Glasacka prava iz stavka 1. ovog clanka traju do dana isplate dividende po osnovu prioritetnih dionica.
8. Zamjenjive obveznice i obveznice sa pravom prece kupnje dionica

Clanak 223.

Dionicko drustvo moze, na temelju odluke skupstine, izdavati obveznice koje sadrze pravo na zamjenu za dionice dionickog drustva (zamjenjive obveznice) ili obveznice koje sadrze pravo prece kupnje dionica (obveznice s pravom prece kupnje).
Dionicari imaju pravo prece kupnje zamjenjivih obveznica i obveznica s pravom prece kupnje dionica, sukladno odredbama cl. 146. do 151. ovog zakona.

Clanak 224.

Odluka skupstine iz clanka 223. ovog zakona donosi se dvotrecinskom vecinom zastupljenih dionica s pravom glasa, i obvezatno sadrzi:
1) nominalnu vrijednost i stopu prinosa obveznica;
2) broj obveznica;
3) nacin ostvarivanja prava po osnovu zamjenjive obveznice i obveznice s pravom prece kupnje dionica;
4) rod, nominalnu vrijednost i broj dionica za koje se obveznice mogu zamijeniti, pri cemu nominalna vrijednost dionica ne moze biti veca od zbroja cijene obveznica nakon izdavanja;
5) cijenu ili nacin utvrdivanja cijene nakon izdavanja, za dionice koje ce se upisati ostvarivanjem prava prece kupnje.
Pravo na zamjenu obveznica za dionice i pravo prece kupnje dionica ima osoba koja je upisano u Registar na dan na koji se ova prava mogu izvrsavati.
9. Stjecanje vlastitih dionica

Clanak 225.

Dionicko drustvo ne moze, izravno ili neizravno, upisati vlastite dionice.
Dionicko drustvo moze na temelju odluke skupstine stjecati vlastite dionice cija nominalna vrijednost, ukljucujuci dionice koje je stekla osoba izravno ili neizravno kontrolirano od drustva i druga osoba u svoje ime, a za racun drustva, ne premasuju 10% vrijednosti temeljnog kapitala.
Stjecanjem vlastitih dionica iz stavka 1. ovog clanka ne moze se smanjiti fond rezervi iz clanka 188. stavka 3. ovog zakona.

Clanak 226.

Odluka iz clanka 225.ovog zakona obvezatno sadrzi:
1) broj vlastitih dionica koje dionicko drustvo moze steci i nacin stjecanja;
2) rok u kome dionicko drustvo moze sticati vlastite dionice, koji ne moze biti duzi od 12 mjeseci od dana donosenja odluke; i
3) cijenu ili nacin odredivanja cijene po kojoj drustvo moze stjecati dionice, ako stjecanje ukljucuje placanje.

Clanak 227.

Dionicko drustvo moze stjecati vlastite dionice na temelju odluke nadzornog odbora samo kada je to neophodno radi sprecavanja ozbiljne stete koja neposredno prijeti drustvu.
U slucaju iz stavka 1. ovog clanka, nadzorni odbor ce na prvoj narednoj sjednici skupstine obavijestiti dionicare o razlogu stjecanja, broj i nominalnu vrijednost stecenih dionica, njihovo sudjelovanje u temeljnom kapitalu i cijenu po kojoj su dionice stecene.

Clanak 228.

Dionicko drustvo moze stjecati vlastite dionice za uposlene bez prethodne odluke skupstine samo u slucaju smrti vlasnika ovih dionica i prestanka svojstva uposlenog, iskljucujuci umirovljenje.
Stecene dionice uposlenih kojima je to svojstvo prestalo drustvo je duzno podijeliti ostalim uposlenim najkasnije 12 mjeseci nakon stjecanja.

Clanak 229.

Dionicko drustvo duzno je o svakom stjecanju vlastitih dionica u pismenom obliku obavijestiti Komisiju, u roku od osam dana od dana stjecanja.
Dionicko drustvo je duzno, odmah nakon upisa stjecanja vlastitih dionica u Registar izdavatelja, podnijeti prijavu Registru za opoziv stecenih vlastitih dionica.

Clanak 230.

Dionicko drustvo duzno je postupiti sukladno odredbama clanka 229. ovog zakona i kada je vlastite dionice steklo:
1) kao pravni sljednik, ako ih nije prodalo u roku od 12 mjeseci od dana stjecanja;
2) ispunjavanjem obveze utvrdene zakonom i sudskim nalogom radi zastite manjinskih dionicara, narocito u slucajevima spajanja, pripajanja i podjele, uvodenja ogranicenog prijenosa dionica i opoziva dionica u prometu na burzi i drugim uredenim javnim trzistima;
3) prisilnom ovrhom potrazivanja dionickog drustva na temelju sudskog naloga; i
4) od upisnika koji ne ispunjava obvezu placanja, ako ih nije prodalo u roku od 12 mjeseci od dana stjecanja.

Clanak 231.

Dionicko drustvo je duzno za iznos nominalne vrijednosti stecenih vlastitih dionica smanjiti temeljni kapital i fond rezervi, ali ne ispod visine iz clanka 188. stavka 3. ovog zakona.

Clanak 232.

Ako dionicko drustvo stekne vlastite dionice posredstvom druge osobe koja nastupa u svoje ime, a za racun dionickog drustva, dionicko drustvo ne moze ostvariti prava sadrzana u tim dionicama.

Clanak 233.

Nadzorni odbor je duzan u pismenom obliku obavijestiti prvu narednu skupstinu dionickog drustva o stjecanju vlastitih dionica.
Obavijest iz stavka 1. ovog clanka obvezatno sadrzi:
1) razloge za stjecanje dionica;
2) broj i nominalnu vrijednost i sudjelovanje u temeljnom kapitalu stecenih i prodanih vlastitih dionica ;
3) cijene kupljenih i prodanih dionica, ukljucujuci najnizu i najvisu cijenu;
4) broj i nominalnu vrijednost vlastitih dionica i njihovo sudjelovanje u temeljnom kapitalu, na pocetku i na kraju izvjestajnog perioda.

Clanak 234.

Na upis, stjecanje i davanje u zalog dionica dionickog drustva od strane supsidijarnog poduzeca, ili od strane pravne osobe koja je izravno ili neizravno kontrolirana od supsidijarnog poduzeca primjenjuju se odredbe cl. 225. do 227. ovog zakona.
Ogranicenje iz clanka 225. ovog zakona obuhvata sve vlastite dionice u imovini dionickog drustva i supsidijarnih poduzeca.

Clanak 235.

Temeljni kapital ne moze se povecavati po osnovu stjecanja vlastitih dionica od strane osoba iz clanka 234. ovog zakona.

Clanak 236.

Ako dionicko drustvo unosi vlastite dionice u poslovne knjige kao imovinu, iznos fonda rezervi mora povecati za iznos ukupne nominalne vrijednosti tih dionica.
10. Zabrana financiranja kupovine dionica

Clanak 237.

Dionicko drustvo ne smije davati i garantirati avanse, zajmove i kredite za prodaju svojih dionica.

Clanak 238.

Dionicko drustvo ili druga osoba za racun dionickog drustva, moze kao zalog prihvatiti vlastite dionice samo u slucajevima iz clanka 230. ovog zakona.

V - UPRAVLJANJE DIONICKIM DRUSTVOM

Clanak 239.

Organi dionickog drustva su:
1) skupstina;
2) nadzorni odbor;
3) uprava.
1. Skupstina

Clanak 240.

Skupstinu dionickog drustva cine dionicari.
Skupstina se, u pravilu, odrzava u mjestu sjedista dionickog drustva.
Radom skupstine predsjedava predsjedatelji skupstine, koji se bira na pocetku zasijedanja skupstine.
Na prijedlog predsjedatelja, skupstina imenuje zapisnicara, dva dionicara koji ovjeravaju zapisnik i clanove skupstinskog odbora za glasovanje.
Predsjednik i clanovi nadzornog odbora, ravnatelj i clanovi uprave duzni su prisustvovati skupstini.
U dionickom drustvu sa jednim dionicarom ovlastenja skupstine vrsi dionicar.

Clanak 241.

Skupstina se odrzava najmanje jednom godisnje.
Skupstinu saziva nadzorni odbor, osim u slucajevima kada je ovim zakonom drugacije odredeno.
Pravo odlucivanja u skupstini ima dionicar koji se na listi dionicara kod Registra nalazio 45 dana prije dana odrzavanja skupstine .
Troskove odrzavanja skupstine snosi dionicko drustvo.
1.1. Sazivanje skupstine

Clanak 242.

Obavijest o dnevnom redu, mjestu, nadnesku i vremenu odrzavanja skupstine mora biti objavljeno najmanje u jednom dnevnom listu koji se izdaje u Federaciji, najkasnije 30 dana prije dana odredenog za zasjedanje skupstine.
Ako je odrzavanje skupstine zakazano izvan mjesta sjedista dionickog drustva, obavijest iz stavka 1. ovog clanka mora biti u istom roku upuceno svakom dionicaru preporucenim pismom, telefaksom ili elektronskom postom, na adresu iz liste dionicara iz clanka 241. stavak 3.ovog zakona.

Clanak 243.

Dionicar ili grupa dionicara sa najmanje 5% ukupnog broja dionica s pravom glasa, ima pravo pismeno predloziti izmjenu dnevnog reda i prijedloga odluka skupstine najkasnije osam dana od dana objavljivanja obavijesti iz clanka 242. stavak 1. ovog zakona.
Nadzorni odbor duzan je o prijedlozima dionicara iz stavka 1. ovog clanka objaviti obavjest na isti nacin kao i obavjest o sazivanju skupstine.
Prijedlog iz stavka 1. ovog clanka nadzorni odbor nije duzan objaviti ako je:
1) nezakonit ili suprotan odredbama statuta dionickog drustva;
2) zasnovan na netocnim i nepotpunim podacima ili sadrzi takve podatke;
3) isti prijedlog bio razmatran na skupstini najmanje dva puta u posljednjih pet godina i nije bio podrzan od drugih dionicara sa vise od 5% ukupnog broja dionica sa pravom glasa;
4) predlagatelj najavio da nece prisustvovati skupstini.
Troskove objavljivanja pojedinacnih prijedloga iz stavka 1. ovog clanka koji sadrze do 100 rijeci snosi dionicko drustvo, a za duze prijedloge troskove snosi predlagatelja.

Clanak 244.

Zahtjev za sazivanje skupstine moze podnijeti:
1) dionicar ili skupina dionicara sa vise od 10% ukupnog broja dionica s pravom glasa;
2) clan nadzornog odbora;
3) odbor za reviziju.
Zahtjev za sazivanje skupstine, sa prijedlogom dnevnog reda, podnosi se nadzornom odboru u pismenom obliku.
Ukoliko nadzorni odbor, u roku od 45 dana od dana podnosenja zahtjeva, ne objavi obavjest o sazivanju skupstine, na nacin iz clanka 242. ovog zakona, podnositelj zahtjeva ovlasten je na isti nacin neposredno sazvati skupstinu i obvezan je o tome pismeno obavijestiti Komisiju.
Osobe iz stavka 1. ovog clanka ovlastena su neposredno sazvati skupstinu i u slucaju da skupstina nije sazvana sest mjeseci po isteku roka za izradu godisnjeg obracuna.
1.2. Odlucivanje

Clanak 245.

Skupstina moze odlucivati ukoliko su zastupljeni, osobno ili putem punomocnika, dionicari sa vise od 50% dionica s pravom glasa.
Ukoliko po isteku 60 minuta od zakazanog vremena pocetka skupstine nije postignut kvorum za odlucivanje iz stavka 1. ovog clanka, skupstina se odgada, a nadzorni odbor je duzan najranije za 15, a najkasnije za 30 dana od prvobitno zakazanog dana odrzavanja objaviti obavjest o ponovnom sazivanju skupstine
U slucaju iz stavka 2.ovog clanka, kvorum cini trecina dionica s pravom glasa.

Clanak 246.

Skupstina dionickog drustva odlucuje o:
1) povecanju i smanjenju temeljnog kapitala;
2) temeljem novih dionica istog roda, u iznosu vecem od trecine ukupne nominalne vrijednosti svih dionica dionickog drustva;
3) izdavanja dionica novog roda;
4) godisnjem financijskom izvjescu, sa izvjescem revizora, nadzornog odbora i odbora za reviziju;
5) raspodjeli dobiti i isplati dividende;
6) nacinu pokrica gubitka;
7) spajanju sa drugim poduzecima i pripajanju drugih preduzeca dionickom drustvu ili dionickog drustva drugom poduzecu, osim spajanja ili pripajanja supsidijarnog drustva;
8) podjeli i prestanku dionickog drustva;
9) promjeni oblika dionickog drustva;
10) kupovini, prodaji, zamjeni, uzimanju u lizing i drugim transakcijama imovinom, izravno ili posredstvom supsidijarnih drustava u tijeku poslovne godine, u opsegu vecem od trecine knjigovodstvene vrijednosti imovine dionickog drustva;
11) prodaji i kupovini imovine cija je vrijednost izmedu 15% i 33% knjigovodstvene vrijednosti ukupne postojece imovine dionickog drustva, ako takva transakcija nije prethodno odobrena jednoglasnom odlukom nadzornog odbora;
12) izboru i razrjesenju clanova nadzornog odbora pojedinacno;
13) izboru vanjskog revizora i izboru i razrjesenju clanova odbora za reviziju;
14) osnivanju, reorganizaciji i likvidaciji supsidijarnih drustava, i odobravanju njihovih statuta;
15) naknadama clanovima nadzornog odbora i odbora za reviziju; i
16) izmjenama i dopunama statuta;
17) drugim pitanjima bitnim za poslovanje dionickog drustva, u skladu sa zakonom i statutom dionickog drustva.

Clanak 247.

Dionicar ima pravo, od dana objavljivanja obavjesti o sazivanju skupstine, u prostorijama dionickog drustva izvrsiti uvid u financijsko izvjesce, sa izvjescima revizora, nadzornog odbora i odbora za reviziju i druge isprave koje se odnose na prijedlog odluka uvrstenih u dnevni red skupstine.

Clanak 248.

Skupstina odlucuje vecinom zastupljenih dionica s pravom glasa, osim o pitanjima iz clanka 246. toc. 8., 9. i 16. ovog zakona o kojim odlucuje dvotrecinskom vecinom zastupljenih dionica s pravom glasa.
O izvjescima iz clanka 246. tocka 4. ovog clanka skupstina je duzna izjasniti se najkasnije sest mjeseci od zavrsetka poslovne godine.

Clanak 249.

Glasovanje u skupstini vrsi se putem glasackih listica koji sadrze ime ili tvrtku dionicara i broj glasova kojim raspolaze.
Glasovanje se vrsi zaokruzivanjem na glasackom listicu odgovora "za" ili "protiv" prijedloga odluke ili imena kandidata pri izboru organa dionickog drustva.
Rezultate glasovanja utvrduje odbor za glasovanje.
1.3. Odlucivanje putem punomocnika


Clanak 250.

Punomocnik dionicara mora imati ovlasti za zastupanje dionicara, potpisanu od strane dionicara - fizicke osobe ili zastupnika dionicara - pravne osobe.

Clanak 251.

Punomocnik je duzan predati odboru za glasovanje pismenu ovlast za zastupanje dionicara.
Odbor za glasovanje duzan je provjeriti valjanost ovlasti i identitet punomocnika.

Clanak 252.

Ukoliko dionicar ili njegov punomocnik, u roku od sedam dana od dana odrzavanja skupstine, dostavi odboru za glasovanje ovjerenu izjavu dionicara, javnu ispravu ili drugi vjerodostojan dokaz koji pobija valjanost ovlasti, odbor za glasovanje ce proglasiti nevazecim glasove po osnovu te ovlasti i o tome pismeno izvijestiti nadzorni odbor.
Nadzorni odbor je duzan obustaviti od izvrsenja odluku za cije donosenje su nevazeci glasovi bili odlucujuci i sazvati skupstinu radi ponovnog odlucivanja o tim pitanjima najkasnije 30 dana od dana prijema obavjestenja odbora za glasovanje o nevazecim glasovima.
1.4. Zapisnik skupstine

Clanak 253.

O radu skupstine sacinjava se zapisnik koji obvezatno sadrzi:
1) tvrtku i adresu sjedista dionickog drustva;
2) mjesto i vrijeme odrzavanja skupstine;
3) ime i prezime predsjedatelja, zapisnicara, osoba koja ovjeravaju zapisnik i clanova odbora za glasovanje;
4) dnevni red;
5) odluke;
6) podatke o glasovanju;
7) prigovore dionicara i clanova nadzornog odbora na odluke skupstine.
Uz zapisnik se prilazu pismeni prijedlozi i izvjesca podneseni skupstini.
Nadzorni odbor je duzan osigurati da se zapisnik sacini u roku od 30 dana od dana odrzavanja skupstine.
Zapisnik potpisuju predsjedavtelj skupstine, zapisnicar i osobe koje ovjeravaju zapisnik.
Dionicar moze zahtijevati da mu se dostavi deslika zapisnika ili izvod iz zapisnika za sve skupstine drustva.

Clanak 254.

Dionicko drustvo je obvezno trajno cuvati zapisnike skupstine, evidenciju o prisustvu i glasovanju dionicara, obavjesti i pozive za skupstinu.
Likvidator je duzan osigurati cuvanje dokumenata iz stavka 1. ovog clanka najmanje 10 godina nakon prestanka dionickog drustva.
1.5. Zastita manjine u odlucivanju i
pobijanje odluka skupstine

Clanak 255.

Dionicar koji se izjasnio protiv prijedloga odluke koju je skupstina usvojila o pitanjima iz clanka 246. toc. 1. do 9. ovog zakona, ima pravo u roku od 30 dana od dana odrzavanja skupstine zahtijevati da dionicko drustvo u roku od osam dana otkupi njegove dionice, uz isplatu prosjecne trzisne cijene dionica ostvarene u 30 uzastopnih dana prije dana odrzavanja skupstine.

Clanak 256.

Ako skupstina odbije prijedlog dionicara sa vise od 20 % dionica s pravom glasa za imenovanje vanjskog revizora za izvanredno ispitivanje svih predmeta koji se odnose na osnivanje i poslovanje dionickog drustva u posljednjih pet godina, revizora ce imenovati Komisija.

Clanak 257.

Odluka skupstine dionickog drustva nistavna je ako:
1) skupstina nije sazvana na nacin utvrden clankom 242. ovog zakona;
2) nije unesena u zapisnik;
3) je nistavnost utvrdena odlukom suda.

Clanak 258.

Postupak za pobijanje i ponistenje odluke skupstine, kod suda kod kojeg je dionicko drustvo upisano u sudski registar moze pokrenuti:
1) dionicar zastupljen na skupstini, ciji je prigovor na odluku unesen u zapisnik;
2) dionicar koji nije prisustvovao skupstini zbog sazivanja skupstine protivno odredbama clanka 242. ovog zakona;
3) dionicar ciji prijedlog ili prigovor nije pravilno unesen u zapisnik;
4) nadzorni odbor i uprava i svaki clan nadzornog odbora i uprave, ukoliko bi izvrsenjem odluke pocinio privredni prijestup ili krivicno djelo ili dionickom drustvu nanio stetu.
Postupak iz stavka 1. ovog clana moze se pokrenuti u roku od 60 dana od dana odrzavanja skupstine.
U postupku iz stavka 1. ovog clanka, dionicko drustvo zastupa ravnatelj ili drugi clan uprave, po ovlasti ravnatelja.
Ako je tuzitelj clan uprave, dionicko drustvo zastupa osoba imenovano od nadzornog odbora, a kada su tuzitelji nadzorni odbor i uprava ili njihovi clanovi, zastupnika dionickog drustva postavlja sud, ako ga nije imenovala skupstina.
2. Nadzorni odbor

Clanak 259.

Nadzorni odbor sacinjavaju predsjednik i najmanje dva clana, koje imenuje i razrjesava skupstina, s tim da ukupan broj clanova nadzornog odbora mora biti neparan. Predsjednik i clanovi nadzornog odbora imenuju se istovremeno na period od cetiri godine. Ista osoba moze biti imenovana za predsjednika ili clana nadzornog odbora vise puta bez ogranicenja. Predsjednik i clanovi nadzornog odbora upisuju se u registar kod Komisije.

Clanak 260.

Predsjednik i clan nadzornog odbora ne moze biti osoba:
1) osudivano za krivicno djelo i za privredni prijestup nespojive s duznoscu u nadzornom odboru, pet godina od dana pravosnaznosti presude, iskljucujuci vrijeme zatvorske kazne;
2) kojem je presudom suda zabranjeno obavljanje aktivnosti u nadleznosti nadzornog odbora; i
3) starije od 70 godina na dan imenovanja.

Clanak 261.

Kandidata za clana nadzornog odbora moze predloziti dionicar ili grupa dionicara s najmanje 5% dionica s pravom glasa.
Prijedlog iz stavka 1. ovog clanka podnosi se pismeno, najkasnije osam dana od dana objavljivanja obavjesti o sazivanju skupstine u ciji je dnevni red ukljuceno i pitanje izbora predsjednika i clanova nadzornog odbora.
Prijedlog iz stava 1. ovog clana koji je dostavljen nadzornom odboru prije objavljivanja obavijesti iz clanka 242. ovog zakona, mora biti dostavljen dionicarima, zajedno sa drugim materijalima.
Kandidati za predsjednika i clanove nadzornog odbora moraju prije glasovanja dati pismenu izjavu o prihvatanju kandidature.

Clanak 262.

Predsjednik i clanovi nadzornog odbora biraju se glasovanjem, sukladno clanku 249. ovog zakona, pri cemu svakoj dionici sa pravom glasa pripada broj glasova jednak u broju clanova nadzornog odbora koji se biraju, ukljucujuci i predsjednika.
Ukupan broj glasova koji nosi svaki glasacki listic rasporeduje se ravnomjerno na sve kandidate cija imena su zaokruzena na istom listicu.
Kandidata koji je dobio najveci broj glasova skupstina proglasava za predsjednika, a kandidate sa sljedecim najvecim brojem dobijenih glasova proglasava za clanove nadzornog odbora.

Clanak 263.

Predsjednik i clanovi nadzornog odbora u prvom mandatu biraju se na osnivackoj skupstini sukladno odredbama cl. 261. i 262. ovog zakona.

Clanak 264.

Ravnatelj i clan uprave dionickog drustva ne moze biti predsjednik i clan nadzornog odbora. Ista osoba ne moze istovremeno biti predsjednik ili clan nadzornog odbora u vise od tri drustva.

Clanak 265.

Predsjednik i clanovi nadzornog odbora zakljucuju sa dionickim drustvom ugovor koji odobrava skupstina. Ugovor u ime dionickog drustva potpisuje ravnatelj, u skladu sa odobrenjem skupstine.

Clanak 266.

Sjednica nadzornog odbora odrzava se najmanje jednom u tri mjeseca. Sjednicu nadzornog odbora saziva predsjednik nadzornog odbora.
Predsjednik nadzornog odbora duzan je sazvati sjednicu na zahtjev ravnatelja dionickog drustva ili dva clana nadzornog odbora, najkasnije 14 dana od dana podnosenja zahtjeva, a u protivnom sjednicu je ovlasten sazvati podnositelj zahtjeva.


Clanak 267.

Pismeni poziv za sjednicu nadzornog odbora, u kojem su naznaceni mjesto i nadvezak odrzavanja, vrijeme pocetka i dnevni red sjednice, dostavlja se clanovima nadzornog odbora najkasnije 14 dana prije dana odrzavanja sjednice. Uz poziv za sjednicu, dostavljaju se materijali za svaku tacku dnevnog reda .

Clanak 268.

Za odrzavanje sjednice nadzornog odbora potreban je kvorum od dvije trecine ukupnog broja clanova. Nadzorni odbor donosi odluke vecinom glasova prisutnih clanova. Predsjednik i clan nadzornog odbora ne moze glasovati o pitanjima koja se odnose na njega osobno.
Osobe koja nisu clanovi nadzornog odbora mogu prisustvovati sjednici samo na temelju pismenog poziva predsjednika nadzornog odbora.

Clanak 269.

Nadzorni odbor dionickog drustva nadlezan je da:
1) nadzire poslovanje dionickog drustva;
2) nadzire rad uprave;
3) usvaja izvjesce uprave o poslovanju po polugodisnjem i godisnjem obracunu, sa bilancom stanja i bilancom uspjeha i izvjescem revizije;
4) podnosi skupstini godisnje izvjesce o poslovanju dionickog drustva, koji obavezatno ukljucuje izvjesce reviziora, izvjesce o radu nadzornog odbora i odbora za reviziju, i plan poslovanja za narednu poslovnu godinu;
5) imenuje upravu dionickog drustva;
6) predlaze raspodjelu i nacin upotrebe dobiti i nacin pokrica gubitka;
7) odobrava kupovinu, prodaju, zamjenu, uzimanje u lizing i druge transakcije imovinom, izravno ili posredstvom supsidijarnih drustava u tijeku poslovne godine u opsegu od 15% do 33% knjigovodstvene vrijednosti ukupne imovine dionickog drustva;
8) imenuje predsjednike i clanove odbora za naknade i odbora za imenovanje;
9) obrazuje povremene komisije i utvrduje njihov sastav i zadatke;
10) saziva skupstinu; i
11) odobrava izdavanje novih dionica postojeceg roda u iznosu do trecine zbroja nominalne vrijednosti postojecih dionica i odreduje iznos, vrijeme prodaje i cijenu ovih dionica, koja ne moze biti manja od prosjecne trzisne vrijednosti postojecih dionica istog roda u 30 uzastopnih dana prije dana donosenja odluke.

Clanak 270.

Predsjednik i clanovi nadzornog odbora duzni su svoje obveze i odgovornosti izvrsavati u skladu sa interesima dionicara i dionickog drustva i ne mogu obavljati djelatnost konkurentnu djelatnosti dionickog drustva bez obavjestavanja i suglasnosti drugih clanova nadzornog odbora.
Predsjednik i clanovi nadzornog odbora duzni su prilikom predlaganja izdavanja novih ili otkupa vlastitih dionica dionickog drustva i drugih vrijednosnih papira saopciti sve bitne podatke koji se odnose na poslovanje dionickog drustva.
Predsjednik i clan nadzornog odbora duzni su prijaviti nadzornom odboru svaki izravni ili neizravni interes u pravnoj osobi s kojom dionicko drustvo ima ili namjerava da stupi u poslovni odnos.
U slucaju iz stavka 3. ovog clanka, predsjednik i clan nadzornog odbora ne mogu odlucivati o pitanjima glede odnosa dionickog drustva i drugih pravnih osoba u kojima predsjednik i clan nadzornog odbora imaju izravni ili neizravni financijski interes.

Clanak 271.

Ako predsjednik i clan nadzornog odbora postupaju suprotno odredbama clanka 270. ovog zakona, dionicko drustvo ima pravo na naknadu stete koju je usljed toga pretrpilo.

Clanak 272.

Predsjednik i clanovi nadzornog odbora neograniceno solidarno odgovoraju za stete koje prouzrokuju neizvrsavanjem ili neurednim izvrsavanjem svojih duznosti.

Clanak 273.

Predsjednik i clanovi nadzornog odbora su odgovorni za stetu koju je pretrpilo dionicko drustvo ako su suprotno odredbama ovog zakona, statuta dionickog drustva i odlukama skupstine:
1) vratili uplate dionicarima;
2) dionicarima isplatili dividendu;
3) vlasnicima obveznica dionickog drustva isplatili kamatu;
4) upisali, stjecali ili otkupljivali dionice;
5) prodavali imovinu drustva;
6) vrsili placanja nakon sto je dionicko drustvo postalo nesolventno ;
7) produzavali rokove vracanja kredita dionickom drustvu;
8) izdavali dionice po osnovu uvjetnog povecanja temeljnog kapitala.
Dionicko drustvo moze odustati od potrazivanja iz stavka 1. ovog clanka nakon isteka tri godine od dana isticanja zahtjeva za naknadu stete, ako se sa odustajanjem suglasi skupstina, a protiv te odluke nije podnesen prigovor dionicara koji posjeduju najmanje 10% dionica s pravom glasa.

Clanak 274.

Predsjednik i clanovi nadzornog odbora imaju pravo zahtijevati sve podatke o poslovanju i prisustvo clanova uprave sjednicama nadzornog odbora.
Predsjednik i clanovi nadzornog odbora imaju pravo prisustvovati sjednicama uprave dionickog drustva.
3. Uprava

Clanak 275.

Uprava organizira rad i rukovodi poslovanjem, zastupa i predstavlja dionicko drustvo i odgovara za zakonitost poslovanja.
Upravu dionickog drustva cine ravnatelj i izvrsni ravnatelji.
Odredbe clanka 260. ovog zakona primjenjuju se i na clanove uprave dionickog drustva.

Clanak 276.

Ravnatelj predsjedava upravom, rukovodi poslovanjem, zastupa i predstavlja dionicko drustvo i odgovara za zakonitost poslovanja.
Mandat ravnatelja je cetiri godine. Polozaj, ovlasti, odgovornosti i prava ravnatelja ureduju se ugovorom izmedu nadzornog odbora i ravnatelja.

Clanak 277.

Izvrsni ravnatelj organizira rad, zastupa i predstavlja dionicko drustvo i odgovara za zakonitost poslovanja u poslovima i opsegu utvrdenim pismenim aktom ravnatelja. Izvrsne ravnatelje imenuje i razrjesava nadzorni odbor na prijedlog ravnatelja, za period za koji je imenovan ravnatelj.
Placa i druga materijalna prava izvrsnog ravnatelja ureduju se ugovorom izmedu ravnatelja i izvrsnog ravnatelja, uz prethodno odobrenje nadzornog odbora.

Clanak 278.

Ravnatelj pismeno ovlascuje jednog od izvrsnih ravnatelja da ga zamjenjuje u slucaju sprijecenosti, i utvrduje ovlasti.


Clanak 279.

Ravnatelj i izvrsni ravnatelj duzni su prijaviti nadzornom odboru svaki izravni ili neizravni interes u pravnoj osobi sa kojim dionicko drustvo ima ili namjerava da stupi u poslovni odnos. U slucaju iz stavka 1. ovog clanka, ravnatelj i izvrsni ravnatelj mogu sudjelovati u tom poslovnom odnosu na temelju pismene suglasnosti predsjednika nadzornog odbora.

Clanak 280.

Ukoliko ravnatelj podnese ostavku, duzan je nastaviti obavljanje poslova u otkaznom roku koji utvrduje nadzorni odbor i koji ne moze biti kraci od 30 dana.

Clanak 281.

Dionicko drustvo ima tajnika, koga imenuje nadzorni odbor, na prijedlog ravnatelja dionickog drustva, za isti period za koji je imenovan ravnatelj.
Placa i druga materijalna prava tajnika ureduju se ugovorom izmedu tajnika i nadzornog odbora, na prijedlog ravnatelja.

Clanak 282.

Tajnik je odgovoran za vodenje knjige dionicara, registra zapisnika skupstine i nadzornog odbora i cuvanje dokumenata utvrdenih ovim zakonom i statutom dionickog drustva, osim financijskih izvjesca. Tajnik je ovlasten za provodenje odluka skupstine, nadzornog odbora i ravnatelja.
Tajnik je odgovoran za pripremu sjednica i vodenje zapisnika skupstine i nadzornog odbora.
4. Odbor za reviziju

Clanak 283.

U dionickom drustvu se formira odbor za reviziju.

Clanak 284.

Predsjednik i clan odbora za reviziju ne moze biti clan nadzornog odbora i uprave, zaposlen niti imati izravni ili neizravni financijski interes u dionickom drustvu, izuzev place po osnovu te funkcije.
Naknada i druga prava clanova odbora za reviziju ureduju se ugovorom na temelju odluke skupstine.

Clanak 285.

Odbor za reviziju je duzan izvrsiti reviziju polugodisnjeg i godisnjeg obracuna i reviziju financijskog poslovanja dionickog drustva na zahtjev dionicara s najmanje 10% dionica s pravom glasa, i o tome dostaviti izvjesce skupstini i nadzornom odboru, najkasnije osam dana po okoncanju revizije.

Clanak 286.

Odbor za reviziju ovlasten je zahtijevati sazivanje sjednice nadzornog odbora i skupstine kada smatra da su ugrozeni interesi dionicara ili utvrdi nepravilnosti u radu predsjednika ili clanova nadzornog odbora, ravnatelja ili clanova uprave.

VI - PROMJENA OBLIKA, PRIPAJANJE I SPAJANJE I PRESTANAK DIONICKOG DRUSTVA

1. Promjena oblika


Clanak 287.

Dionicko drustvo moze promijeniti oblik u drustvo sa ogranicenom odgovornoscu, na temelju odluke skupstine donesene dvotrecinskom vecinom zastupljenih dionica s pravom glasa, tako da dionicari steknu udio u drustvu s ogranicenom odgovornoscu srazmjeran njihovom ucescu u temeljnom kapitalu dionickog drustva.

Clanak 288.

Drustvo s ogranicenom odgovornoscu nastalo promjenom oblika dionickog drustva mora imati temeljni kapital najmanje u iznosu utvrdenom ovim zakonom.

Clanak 289.

Dionicko drustvo podnosi Komisiji zahtjev za odobrenje promjene oblika, potpisan od svih clanova nadzornog odbora i uprave.
Komisija je duzna donijeti odluku najkasnije 60 dana od dana prijema zahtjeva iz stavka 1. ovog clanka.

Clanak 290.

Na temelju odluke Komisije o odobrenju promjene oblika, izvrsit ce se upis promjene oblika dionickog drustava u sudski registar.
Drustvo je duzno pismeno obavijestiti Registar o promjeni oblika organiziranja, najkasnije osam dana od dana upisa u sudski registar.
2. Pripajanje i spajanje

Clanak 291.

Dionicko drustvo se pripaja prijenosom imovine i obveza (u daljnjem tekstu: pripojeno drustvo) drugom dionickom drustvu ili drustvu s ogranicenom odgovornoscu (u daljnjem tekstu: drustvo sljednik), koje izdaje svoje dionice ili udjele u zamjenu za dionice pripojenog drustva.
Dionicko drustvo se spaja prijenosom imovine i obveza (spojena drustva) na novo dionicko drustvo ili drustvo s ogranicenom odgovornoscu (drustvo sljednik) koje u zamjenu za dionice spojenih drustava izdaje svoje dionice ili udjele.

Clanak 292.

Komisija ce odobriti pripajanje dionickog drustva ako:
1) skupstine pripojenog i drustva sljednika donesu istovjetne odluke o pripajanju;
2) zahtjev za odobrenje pripajanja potpisu svi clanovi nad-zornih odbora i uprava pripojenog drustva i drustva sljednika; i
3) Komisija ocijeni da pripajanje ne ugrozava prava dionicara i vjerovnika dionickog drustva.

Clanak 293.

Komisija ce odobriti spajanje dionickog drustva kada, uz radnje iz clanka 292. ovog zakona, dionicko drustvo sa drugim drustvima s kojim se spaja:
1) zakljuci ugovor o spajanju, koji utvrduje prestanak spojenih drustava na dan konstituiranja drustva sljednika;
2) pripremi statut drustva sljednika; i
3) vecinom glasova svih dionica s pravom glasa izabere organe drustva sljednika.

Clanak 294.

Odluka iz clanka 292. tocka 1. ovog zakona obvezatno sadrzi odredbe o:
1) povecanju temeljnog kapitala drustva sljednika;
2) broju i rodu dionica ili udjela koje drustvo sljednik izdaje u zamjenu za dionice ili udjele pripojenih i spojenih drustava;
3) dani pocetka koristenja prava sadrzanih u dionicama ili udjelima drustva sljednika;
4) vremenu i nacinu izdavanja dionica ili udjela drustva sljednika;
5) doplati za dionice ili udjele drustva sljednika ili isplatama dionicarima ili clanovima pripojenih i spojenih drustava od drustva sljednika;
6) dani pripreme bilance stanja i bilance uspjeha na temelju kojih se vrsi pripajanje ili spajanje;
7) danu podnosenja Komisiji zahtjeva za odobrenje pripajanja ili spajanja.
Povecanje temeljnog kapitala drustva sljednika moze se izvrsiti samo izdavanjem novih dionica ili udjela.
Doplate iz stavka 1. tocka 5. ovog clanka ne mogu biti vece od 10% nominalne vrijednosti dionica potrebnih za realizaciju spajanja.

Clanak 295.

Komisija je duzna donijeti odluku o zahtjevu za odobrenje pripajanja i spajanja dionickog drustva najkasnije 60 dana od dana prijema zahtjeva.
Na temelju odluke Komisije o odobrenju pripajanja i spajanja, vrsi se upis pripajanja i spajanja dionickog drustva u sudski registar.
Drustvo sljednik duzno je Registru podnijeti prijavu za upis opoziva dionica pripojenog i spojenog dionickog drustva i upis dionica drustva sljednika, najkasnije osam dana od dana upisa u sudski registar.

Clanak 296.

Imovinom spojenih drustava upravljat ce se posebno, tako da je u odnosu spojenih dionickih drustava i odnosu prema povjeriocima odvojeno predstavljena imovina svakog od spojenih dionickih drustava. Drustvo sljednik je duzno, prema sopstvenoj procjeni, tri puta, u razmacima ne kracim od 15 ni duzim od 30 dana, objaviti da napusta odvojeno upravljanje imovinom spojenih drustava i pozvati povjerioce da, najkasnije sest mjeseci od trece objave, drustvu prijave potrazivanja nastala prije upisa spajanja u sudski registar. Odvojeno upravljanje imovinom spojenih drustava ne smije se napustiti prije isteka roka iz stavka 2. ovog clanka i ispunjavanja obveza prema povjeriocima, koji su od drustva sljednika zahtijevali isplatu ili osiguranje potrazivanja.
3. Prestanak dionickog drustva

Clanak 297.

Dionicko drustvo prestaje, u skladu sa zakonom i statutom:
1) odlukom skupstine;
2) spajanjem, pripajanjem i podjelom;
3) odlukom Komisije i suda; i
4) stecajem.

Clanak 298.

Odluka skupstine o prestanku dionickog drustva dostavlja se Komisiji i registarskom sudu, najkasnije osam dana od dana donosenja odluke.

Clanak 299.

Dionicko drustvo prestaje odlukom Komisije i suda kada:
1) po tuzbi vjerovnika cija dospjela, a neizmirena potrazi-vanja premasuju trecinu temeljnog kapitala dionickog drustva;
2) skupstina dionickog drustva nije odrzana osam mjeseci od isteka roka za izradu godisnjeg obracuna;
3) kada se i poslije izricanja kazni nastavljaju povrede zakona i drugih propisa kojim se ugrozavaju interesi vjerovnika ili vlasnika vrijednosnih papira koje je drustvo izdalo;
4) kada se stecaj zavrsi diobom stecajne imovine;
5) stecaj nije pokrenut jer imovina drustva nije dovoljna za pokrice troskova stecajnog postupka ili se stecaj obustavi zbog nedovoljne imovine.
Odluka Komisije i suda upisuje se po sluzbenoj duznosti u Registar izdavatelj i sudski registar.
4. Likvidacija

Clanak 300.

Ako dionicko drustvo prestane na temelju odredaba clana 297. toc. 1. i 3. ovog zakona pokrece se postupak likvidacije.
U slucaju iz clana 297. tocka 1. ovog zakona likvidaciju dionickog drustva vrsi uprava, a u slucaju iz clana 297. tacka 3. sud imenuje likvidatora.

Clanak 301.

Od dana donosenja odluke o prestanku, organi dionickog drustva rade sukladno odredbama zakona kojim se ureduje postupak likvidacije.
Komisija ili sud moze postaviti skrbnika drustva, koji obavlja poslove vezane za likvidaciju, a organi dionickog drustva postupaju samo po nalogu skrbnika.

Clanak 302.

Uprava ili likvidator dionickog drustva duzni su objaviti najmanje u jednom domacem dnevnom listu da je pokrenut postupak likvidacije, tri puta od dana donosenja odluke iz clanka 300. ovog zakona, u razmacima od 15 do 30 dana.
Obavjest iz stavka 1. ovog clanka vizatno sadrzi poziv vjerovnika da prijave potrazivanja, najkasnije tri mjeseca od dana posljednjeg objavljivanja.
Obavjest iz stavka 1. ovog clanka uprava ili likvidator duzni su uputiti poznatim vjerovnicima pojedinacno.

Clanak 303.

Likvidator je duzan, najkasnije do kraja poslovne godine u kojoj je pokrenut postupak likvidacije, saciniti i podnijeti skupstini na odobrenje pocetnu likvidacijsku bilancu.
Skupstina dionickog drustva je duzna istovremeno sa odobrenjem pocetne likvidacijske bilance razrijesiti nadzorni odbor i upravu.
Likvidator je duzan na kraju poslovne godine skupstini podnijeti bilanc stanja i bilancu uspjeha i izvjestaj o tijeku likvidacije.

Clanak 304.

Likvidator je duzan okoncati tekuce poslove dionickog drustva, naplatiti potrazivanja, unovciti ostalu imovinu i izmiriti obveze drustva.

Clanak 305.

U tijeku likvidacije ne moze se povecavati fond rezervi dionickog drustva. U posebne rezerve za uposlene unose se prihodi utvrdeni odlukom o obrazovanju tih rezervi, koje se ne mogu koristiti za namirenje vjerovnika i dionicara prije ispunjenja obveza po tom osnovu prema uposlenim.

Clanak 306.

Likvidator je duzan deponirati na posebnom racunu novac potreban za izmirenje:
1) poznatih obveza za koje se vjerovnici nisu prijavili;
2) obveza koje nisu dospjele;
3) spornih obveza.
Po isteku godine dana od treceg objavljivanja obavjesti iz clanka 302. stavak 1. ovog zakona, iz imovine preostale nakon izdvajanja iz stavka 1. ovog clanka, isplacuju se dionicari, u skladu sa pravima sadrzanim u dionicama.
Ako imovina dionickog drustva nije dovoljna za isplatu punog iznosa uplata dionicara, imovina se dijeli srazmjerno izvrsenim uplatama.
Likvidator je duzan deponirati pripadajuce iznose iz st. 2. i 3. ovog clanka koji dionicarima nisu isplaceni na posebnom racunu.

Clanak 307.

Likvidator je duzan nakon provedenih radnji iz cl. 304. i 306. ovog zakona sazvati skupstinu dionickog drustva i podnijeti zavrsni obracun.

Clanak 308.

Izmirenje obveza dionickog drustva za koje likvidator nije znao i koje vjerovnici nisu prijavili u roku iz clanka 302. stavka 2. ovog zakona, moze se zahtijevati samo iz deponiranog novca koji nije isplacen dionicarima.

PETI DIO:
DRUSTVO SA OGRANICENOM ODGOVORNOSCU

I - OPCE ODREDBE
1. Pojam

Clanak 309.

Drustvo s ogranicenom odgovornoscu je drustvo ciji je temeljni kapital podijeljen na udjele. Za obveze drustva s ogranicenom odgovornoscu clan drustva odgovara svojim udjelom. Udjeli osnivaca drustva s ogranicenom odgovornoscu mogu biti razliciti, a svaki osnivac moze steci samo jedan udio.

Clanak 310.

Odredbe ovog zakona o dionickom drustvu primjenjuju se na drustvo s ogranicenom odgovornoscu, ako posebnim odredbama ovog zakona nije drugacije odredeno. U drustvu s ogranicenom odgovornoscu koje nema nadzorni odbor njegova ovlasti vrse clanovi drustva.
2. Osnivacki akt

Clanak 311.

Drustvo s ogranicenom odgovornoscu osniva se ugovorom u pismenom obliku koji zakljucuju osnivaci, ciji potpisi se ovjeravaju u skladu sa zakonom.
Kada drustvo s ogranicenom odgovornoscu osniva samo jedan osnivac, osnivacki akt je odluka o osnivanju.

Clanak 312.

Ugovor iz clanka 311. stavak 1. ovog zakona moze potpisati punomocnik osnivaca na temelju punomoci koja se prilaze ugovoru, a kojom je punomocnik izricito ovlasten za taj posao i na kojoj je potpis vlastodavatelja ovjeren zakonom.

Clanak 313.

Osnivacki akt drustva s ogranicenom odgovornoscu obvezatno sadrzi:
1) ime i prezime i adresu prebivalista ili tvrtku i sjediste osnivaca;
2) tvrtku, sjediste i djelatnost drustva;
3) iznos temeljnog kapitala drustva, iznos uloga u novcu, opis i vrijednost uloga u stvarima i pravima, broj i visina udjela clanova;
4) prava i obveze clanova drustva;
5) postupak u slucaju kada netko od osnivaca ne uplati svoj ulog do ugovorenog roka ili ne ispuni drugu obvezu;
6) nacin izmirenja troskova osnivanja drustva;
7) imenovanje osoba ovlastenih za vodenje poslovanja i zastupanje drustva i prijavu za upis osnivanja drustva u sudski registar;
8) posljedice neuspjelog osnivanja;
9) posebnu odredbu ako se drustvo osniva na odredeno vrijeme.
3. Temeljni kapital

Clanak 314.

Temeljni kapital drustva s ogranicenom odgovornoscu s vise osnivaca iznosi najmanje 10.000 (deset tisuca) KM, a s jednim osnivacem najmanje 2.000 (dvije tisuce) KM, ako drugim zakonom nije odredeno drugacije.
Vrijednost pojedinacnog uloga ne moze biti manja od 2.000 (dvije tisuce) KM.
Ulozi u novcu ne mogu zajedno biti manji od iznosa iz stavka 1. ovog clanka.
Ulozi u stvarima i pravima moraju biti u cijelosti uneseni u drustvo do dana podnosenja prijave za upis osnivanja drustva u sudski registar, tako da drustvo moze njima trajno i slobodno raspolagati.
Do dana podnosenja prijave za upis osnivanja drustva u sudski registar mora biti uplacena najmanje polovina uloga u novcu, ali ne manje od iznosa iz stavka 1. ovog clanka.

Clanak 315.

Osnivackim aktom moze se odrediti i obveza clana da u korist drustva izvrsi odredenu cinidbu cija vrijednost se moze novcano izraziti.
U slucaju iz stavka 1. ovog clanka, osnivackim aktom se moraju odrediti vrsta, sadrzaj i rok cinidbe, kriteriji za odredivanje njene vrijednosti i ugovorna kazna do visine vrijednosti cinidbe, za slucaj neispunjenja ili neurednog ispunjenja cinidbe.

Clanak 316.

Troskove osnivanja drustva snose osnivaci srazmjerno svojim udjelima, ako ugovorom nije odredeno drugacije.
Troskovi osnivanja ne mogu biti placeni iz temeljnog kapitala, niti se mogu kao ulog pripisati temeljnom kapitalu.
4. Statut

Clanak 317.

Drustvo s ogranicenom odgovornoscu ima statut.
Statut drustva donose osnivaci, u roku odredenom osnivackim aktom, koji ne moze biti duzi od 60 dana od dana upisa osnivanja drustva u sudski registar.
Statutom drustva obvezatno se ureduje:
1) tvrtka i sjediste;
2) djelatnost;
3) iznos temeljnog kapitala i visina udjela svakog clana;
4) vodenje poslovanja i zastupanje drustva;
5) nacin utvrdivanja i diobe dobiti i pokrica gubitka;
6) prava i obveze clanova;
7) organizacija drustva;
8) upravljanje i nacin donosenja odluka, sastav, nacin imenovanja i razrjesenja, ovlasti i odgovornosti organa drustva, ako se obrazuju;
9) nacin informiranja clanova o poslovanju drustva i vodenja knjige udjela;
10) nacin promjene visine temeljnog kapitala;
11) nacin pristupanja drustvu i prestanka clanstva u drustvu;
12) prestanak drustva;
13) postupak izmjena i dopuna statuta.
5. Upis u sudski registar

Clanak 318.

Uz prijavu za upis osnivanja drustva s ogranicenom odgovornoscu u sudski registar prilazu se u izvorniku ili ovjerenom prijepisu:
1) osnivacki akt;
2) dokaz o izvrsenoj uplati uloga u novcu;
3) izvjestaj o procjeni vrijednosti i isprave o unosu uloga u stvarima i pravima;
4) spisak sa osobnim podacima clanova uprave i nadzornog odbora, ako se on imenuje, sa njihovim izjavama o prihvatanju duznosti.

II - PRAVA I OBVEZE CLANOVA

1. Uplata uloga

Clanak 319.

Clan drustva duzan je u roku i na nacin odreden osnivackim aktom, statutom i odlukama skupstine drustva izvrsiti uplatu uloga.
Obveza iz stavka 1. ovog clanka ne moze se prebiti sa bilo kojim potrazivanjem clana prema drustvu ili drugim clanovima drustva, niti se ulog moze povuci samovoljno.
Clan drustva koji je kao ulog unio stvari ili prava ne moze na njima pridrzati nikakvo pravo niti drustvu nametnuti ogranicenja.
Drustvo ne moze uplatu uloga odgoditi, ne moze clana osloboditi obveze uplate, niti na ime uplate uloga primiti nesto drugo osim onoga sto je ugovoreno.

Clanak 320.

Clan drustva koji ne izvrsi uplatu uloga u ugovorenom roku duzan je platiti zateznu kamatu odredenu ugovorom i naknaditi drustvu i drugim clanovima stetu koju pretrpe usljed njegovog zakasnjenja.
Uprava drustva ce clana koji obvezu uplate uloga nije izvrsio 60 dana po isteku ugovorenog roka pismeno obavijestiti da je iskljucen iz drustva.
Iskljuceni clan drustva gubi sva prava iz udjela i davanja ucinjenih na ime uloga, ali ostaje obvezan izvrsiti uplatu uloga u cijelosti, zateznih kamata i naknade stete po osnovu neblagovremene uplate.
Drustvo moze putem suda traziti ispunjenje obveze clana drustva.

Clanak 321.

Udio iskljucenog clana uprava drustva moze izloziti prodaji, ako ga, uz suglasnost iskljucenog clana, ne otkupi jedan ili vise clanova drustva.
Iz prihoda od prodaje udjela, umanjenog za troskove prodaje udjela, zatezne kamate i naknade stete zbog zakasnjenja i zaostalih uplata uloga, drustvo isplacuje iskljucenog clana, do iznosa izvrsenih uplata.
2. Odgovornost clanova i prednika

Clanak 322.

Za iznos koji iskljuceni clan nije uplatio na ime uloga, sa zateznom kamatom zbog zakasnjenja, drustvu odgovaraju i prednici iskljucenog clana koji su u knjigu udjela bili upisani kao clanovi drustva u toku posljednje tri godine prije upucivanja poziva za uplatu iskljucenom clanu.
Drustvo ce preporucenom posiljkom uputiti neposrednom predniku iskljucenog clana poziv na uplatu u roku od najvise 30 dana, i istovremeno o tom pozivu i roku na isti nacin obavijestiti ranije prethodnike, koji odgovaraju ukoliko njihovi sljednici na izvrse uplatu.
Prednik koji plati zaostali iznos stice udio iskljucenog clana ako taj udio nije prodan odnosno unovcen sukladno odredbama clanka 321. ovog zakona.

Clanak 323.

Uprava drustva moze po svom izboru provesti prvo postupak iz clanka 320., a zatim iz clanka 321. ovog zakona ili obrnuto, bez obzira da li je iskljuceni clan tuzen, a odgovornost prednika smanjuje se za iznos ostvaren prodajom udjela ili tuzbom protiv iskljucenog clana.
Ukoliko udio nije naplacen u cijelosti postupkom iz stavka 1. ovog clanka, ili ni jedan od tih postupaka nije pokrenut u roku od sest mjeseci od dana iskljucenja, razliku do pune vrijednosti udjela iskljucenog clana duzni su platiti ostali clanovi drustva u medusobnom srazmjeru njihovih udjela, izuzevsi clana koji je udio stekao sukladno odredbama clanka 320. ovog zakona.
Iznos koji se u slucaju iz stavka 2. ovog clana ne moze naplatiti od pojedinih clanova, naplatit ce se od ostalih clanova u medusobnom srazmjeru njihovih udjela.
Ako u slucaju iz stavka 2. ovog clanka udio nije prethodno prodan, clanovi drustva stjecu pravo na dio dobiti i dio imovine preostale po likvidaciji koji pripada pokrivenom udjelu, srazmjerno ucescu u pokricu iznosa do pune vrijednosti udjela.

Clanak 324.

Za iznos neplacenog dijela uloga koji je potreban za namirenje stecajnih vjerovnika, i bez prethodno provedenih postupaka iz cl. 320. i 321. ovog zakona, odgovaraju solidarno clanovi drustva u stecaju i prednici ciji su sljednici u tijeku posljednje dvije godine prije otvaranja i u tijeku stecaja bili uredno prijavljeni za upis u knjigu udjela, uz pravo medusobnog namirenja za dio izvrsene uplate koji prelazi srazmjerno pripadajuci iznos obveze.
Ukoliko se postupak iz cl. 319. do 322. provodi radi izmirenja neblagovremene uplate povecanja temeljnog kapitala, ne odgovaraju oni prednici koji su glasovali protiv odluke o povecanju temeljnog kapitala ili u vrijeme njenog donosenja nisu bili clanovi drustva.
3. Udjeli


Clanak 325.

Udio clana drustva je srazmjeran ucescu njegovog uloga u temeljnom kapitalu.
Svaki clan drustva ima jedan udio.
Udio clana drustva se povecava kad uplati novi ulog ili stekne udio drugog clana.
Kada clan drustva stekne udio drugog clana, prava trecih osoba i posebna prava ili obveze clana vezane za raniji ili naknadno steceni udio ne obuhvataju ostatak udjela.

Clanak 326.

Uprava drustva duzna je voditi knjigu udjela na nacin kojim se osigurava tocna i potpuna evidencija o clanovima drustva i njihovim udjelima.
Uprava drustva duzna je, najkasnije osam dana od dana upisa osnivanja drustva u sudski registar, uspostaviti knjigu udjela u koju obavezant unosi:
1) ime i prezime ili tvrtku i adresu prebivalista ili sjedista clanova drustva,
2) vrstu i iznos ugovorenog uloga i uplaceni iznos,
3) posebna prava i obveze vezane za udio.
Punovazan je svaki akt savjesne trece osobe koji je zasnovan na pouzdanju u tocnost upisa u knjigu udjela.

Clanak 327.

Uprava drustva duzna je odmah upisati svaku izmjenu podataka upisanih u knjigu udjela.
Uprava drustva duzna je prijaviti za upis u sudski registar promjene u knjizi udjela.
Uprava drustva duzna je svake godine podnijeti sudskom registru spisak clanova drustva sa visinom njihovih ugovorenih i uplacenih uloga, najkasnije 30 dana po isteku zakonom utvrdenog roka za sacinjavanje godisnjeg obracuna.
4. Prijenos udjela

Clanak 328.

Udjeli u drustvu su prenosivi. Prenos udjela vrsi se pismenim ugovorom i nasljedivanjem.
Udjeli za koje je vezana ugovorena obveza dodatne cinidbe ni u kom slucaju ne mogu se prenijeti bez izricite pismene suglasnosti drustva.

Clanak 329.

Clanovi drustva imaju pravo prece kupnje udjela.
Clan drustva koji prodaje udio duzan je u pismenoj formi preko uprave drustva obavijestiti ostale clanove o cijeni i drugim uvjetima prodaje.
Ako nitko od clanova u pismenom obliku preko uprave drustva ne prihvati ponudu za kupnju, ili izjavi interes a posao ne bude zakljucen, u roku od 30 dana, clan moze svoj udio prodati trecim osobama pod uvjetima koji ne mogu biti povoljniji od ponude iz stavka 2. ovog clana.
Kada vise clanova drustva izjavi interes za kupnju, a ne postignu sporazum tko ce preuzeti udio ili u kojim omjerima ce vise njih preuzeti udio, ili suglasno izjave da se ne zele medusobno nadmetati glede cijene, udio ce otkupiti tako sto ce ga podijeliti srazmjerno medusobnom odnosu njihovih uplacenih uloga. Clanovi drustva imaju pravo prece kupnje i kada se udio prodaje u izvrsnom postupku.

Clanak 330.

Clan drustva ili drustvo moze tuzbom kod suda zahtijevati dozvolu prijenosa udjela ako drustvo odbije dati suglasnost za prijenos udjela clanu koji je ulog u cijelosti uplatio, ili clan koji je udio ponudio na prodaju bez opravdanog razloga odbije prenijeti udio na osobu koju mu drustvo imenuje.
Kada sud donese odluku kojom dozvoljava prodaju udjela, drustvo ima pravo u roku od 30 dana od dana dostavljanja odluke obavijestiti clana da, uz iste uvjete, dopusta prodaju drugoj osobi koja je te uvjete prihvatila.

Clanak 331.

Kada se udio za ciji prijenos je potrebna suglasnost drustva prodaje u izvrsenju ili stecaju, sud je duzan procijeniti udio i obavijestiti drustvo, vjerovnike koji su dobili dozvolu prisilne svrhe putem suda i osobe kojima prema knjizi udjela pripada neko stvarno pravo na tom udjelu.
Udio ce se prodati po odredbama zakona o izvrsenju ili zakona o stecaju bez suglasnosti drustva, ako drugi clan drustva ili trece osobe koje drustvo prihvata ne preuzme udio po isteku 15 dana od dana kada je drustvo obavijesteno za ponudenu cijenu koja dostize procjenu suda ili visu cijenu preuzimanja.

Clanak 332.

Ako su vise osoba vlasnici jednog udjela, zajednicki ostvaruju prava i solidarno odgovaraju za obveze koje se odnose na taj udio.
Ako vlasnici udjela ne odrede zajednickog zastupnika, pravne radnje poduzete od strane drustva prema jednom od njih djeluju prema svima.

Clanak 333.

Naslijedivanje udjela ne moze se ograniciti.

Clanak 334.

Udio u drustvu moze se dijeliti na idealne dijelove i tako prenositi u slucaju naslijedivanja i prijenosa na druge clanove drustva i drugim slucajevima izricito utvrdenim ugovorom ili statutom, uz pismenu suglasnost drustva, ali ne prije isteka jedne godine od dana upisa osnivanja drustva u sudski registar.

Clanak 335.

Prijenos i prijelaz udjela proizvodi pravni ucinak prema drustvu od trenutka upisa u knjigu udjela.
Ako nije upisan u knjigu udjela, prenos i prijelaz udjela proizvodi pravni ucinak prema drustvu od dana zakljucivanja pravnog posla ili pravosnaznosti odluke o naslijedivanju.
5. Stjecanje i zalog vlastitih udjela

Clanak 336.

Drustvo moze steci vlastiti udio koji je u cijelosti uplacen. Drustvo ne moze stjecati vlastite udjele na teret temeljnog kapitala.

Clanak 337.

Drustvo moze uzeti u zalog vlastiti udio koji je u cijelosti uplacen, ako je iznos potrazivanja drustva u cijelosti osiguran tim zalogom i ako ukupna vrijednost vlastitih udjela uzetih u zalog nije veca od polovine temeljnog kapitala drustva.
6. Dobit

Clanak 338.

Dobit se dijeli medu clanovima drustva u srazmjeri sa visinom udjela, ako drugacije nije ugovoreno.

Clanak 339.

Povrat iznosa isplacenog clanu drustva na ime dobiti moze se zahtijevati jedino kada usljed isplate dobiti drustvo nije u mogucnosti ispuniti obveze prema trecim osobama, i to do iznosa potrebnog za namirenje vjerovnika.
Zahtjev za povrat isplacene dobiti u smislu stavka 1. ovog clanka zastarijeva u roku od tri godine od dana isplate.
7. Istupanje i iskljucenje clana


Clanak 340.

Ugovorom ili statutom utvrduju se uvjeti, postupak i posljedice istupanja iz drustva.
Clan drustva ima pravo tuzbom kod suda traziti istupanje iz drustva, ako su mu ostali clanovi ili organi drustva prouzrokovali stetu ili je sprijecen da ispunjava svoje obveze, ili mu drustvo namece nesrazmjerne obaveze.

Clanak 341.

Clan moze biti iskljucen iz drustva iz razloga i u postupku koji su unaprijed odredeni ugovorom ili statutom drustva. Odluka o iskljucenju dostavlja se clanu u pismenom obliku, uz navodenje razloga za iskljucenje. Clan koji je iskljucen iz drustva moze pobijati odluku o iskljucenju tuzbom kod suda u roku od 30 dana od dana kada mu je odluka dostavljena.

Clanak 342.

Istupanjem i iskljucenjem iz clanstva u drustvu prestaju prava koja iz tog clanstva proizlaze. Clan koji je istupio i clan koji je iskljucen ima pravo na naknadu trzisne vrijednosti udjela na dan prestanka clanstva. Ako je ulog clana bio u obliku prava koristenja odredene stvari, ona ce se vratiti clanu po proteku roka odredenog ugovorom ili statutom, koji ne moze biti duzi od tri mjeseca. Po isteku roka iz stavka 3. ovog clanka, drustvo ima pravo koristiti stvar dok bivsi clan ne ispuni obveze prema drustvu.

III - UPRAVLJANJE

1. Skupstina drustva

Clanak 343.

Drustvo ima skupstinu, koju cine svi clanovi drustva.
Ukupan iznos temeljnog kapitala drustva predstavljen je u skupstini sa 100 glasova, a clan drustva ima broj glasova srazmjeran njegovom udjelu u temeljnom kapitalu drustva. Ugovorom ili statutom moze se odrediti da se o svim ili pojedinim pitanjima odlucuje bez sazivanja skupstine, pismenim glasovanjem. U slucaju iz stavka 3. ovog clanka, clanovima drustva se dostavljaju pismeni prijedlozi s obrazlozenjem i ostavlja rok za odgovor najmanje 15 dana, a za clana koji se ne izjasni u pismenom obliku smatra se da je glasao protiv prijedloga. Skupstina obvezatno odlucuje o godisnjem obracunu, raspodjeli dobiti i pokricu gubitka. U drustvu s ogranicenom odgovornoscu s jednim clanom, ovlastenja skupstine vrsi clan drustva.

Clanak 344.

Skupstinu drustva saziva:
1) uprava;
2) clan ili clanovi ciji udjeli cine najmanje desetinu osnovnog kapitala.
Uprava je duzna sazvati skupstinu najmanje jednom godisnje, i u toku godine kada drustvo ostvari gubitak veci od petine temeljnog kapitala prema posljednjem godisnjem obracunu. Poziv za skupstinu dostavlja se preporucenom posiljkom, najmanje 15 dana prije dana odrzavanja, ako ugovorom ili statutom drustva nije drugacije odredeno. U pozivu se odreduje dnevni red i dostavljaju materijali za svaku tocku dnevnog reda.
Clan ili clanovi drustva ciji udjeli cine desetinu temeljnog kapitala imaju pravo izvrsiti dopunu dnevnog reda, u roku od osam dana od dana prijema poziva za skupstinu.

Clanak 345.

Skupstina moze odlucivati ako su, licno ili putem punomocnika, zastupljeni clanovi ciji udjeli cine polovinu temeljnog kapitala drustva.
Ako nije postignut kvorum iz stavka 1. ovog clanka, skupstina se saziva sa istim dnevnim redom najkasnije za 15 dana od prvobitno zakazanog dana odrzavanja. U slucaju iz stavka 2. ovog clanka skupstina moze odlucivati ako su zastupljeni udjeli koji cine petinu temeljnog kapitala drustva.

Clanak 346.

Clan drustva ima pravo pobijati odluku skupstine protiv koje je glasao, tuzbom kod nadleznog suda u roku od 30 dana od dana donosenja odluke.
2. Uprava drustva

Clanak 347.

Poslovanje drustva vodi i drustvo zastupa uprava. Upravu cine jedna ili vise osoba, koje ne moraju biti clanovi drustva, imenovanih na nacin i za period utvrden osnivackim aktom ili statutom drustva. Kada uprava ima vise clanova, osnivackim aktom ili statutom se ureduju njihove ovlasti i odgovornosti.
3. Nadzor

Clanak 348.

Ugovorom ili statutom moze se odrediti da drustvo s ogranicenom odgovornoscu ima nadzorni odbor. Nadzorni odbor obvezno je imati drustvo koje ima vise od deset clanova i drustvo koje ima temeljni kapital u iznosu vecem od 1,000.000 KM i najmanje dva clana.

Clanak 349.

Clan drustva koje nema nadzorni odbor ima pravo da neposredno nadzire poslovanje drustva, poslovne knjige i spise, zalihe i blagajnicko poslovanje i sacini bilancu drustva za svoje potrebe.
4. Zastita prava manjine i revizija

Clanak 350.

Clan ili skupina clanova drustva ciji udjeli cine desetinu temeljnog kapitala mogu traziti od suda da odredi vanjskog revizora. Sud ce imenovati revizora ako predlagatelji ucine vjerojatnim da je ucinjena ozbiljna povreda zakona, ugovora ili statuta drustva. Naknadu troskova revizije duzni su predujmiti predlagatelji, ako sud ne odredi da drustvo uplati predujam.

Clanak 351.

Clan drustva koji je trazio reviziju ne moze u tijeku revizije prenijeti svoj udio bez suglasnosti drustva.

Clanak 352.

Revizor dostavlja izvjesce sudu. Ako se strane drugacije ne dogovore, visinu naknade revizora odreduje sud.

Clanak 353.

Sud moze, na temelju nalaza revizije, naloziti drustvu da u odredenom roku odrzi skupstinu koja ce razmotriti izvjesca revizora.

Clanak 354.

Clan drustva ima pravo traziti da drustvo podnese zahtjev prema clanovima uprave i nadzornog odbora za naknadu stete prouzrokovane povredom zakona, ugovora ili statuta drustva. Kada je u drustvu odbijen prijedlog da se podnese zahtjev za naknadu stete prema clanovima uprave i nadzornog odbora ili ako o takvom prijedlogu nije blagovremeno odluceno, clan drustva ima pravo tuzbom kod suda zahtijevati naknadu stete drustvu, u roku od 90 dana od dana kada je prijedlog odbijen ili od kada je propusteno donosenje odluke.
U tijeku spora iz stavka 1. ovog clanka, tuzitelji ne mogu bez suglasnosti drustva raspolagati svojim udjelima.

IV - POVECANJE I SMANJENJE TEMELJNOG KAPITALA

1. Povecanje temeljnog kapitala

Clanak 355.

Temeljni kapital povecava se na temelju odluke skupstine drustva s ogranicenom odgovornoscu, uplatom ili unosenjem novih uloga.
Clanovi drustva imaju pravo prvenstva uplate novih uloga, u srazmjeri svojih udjela u temeljnom kapitalu, u roku od 30 dana od dana donosenja odluke o povecanju temeljnog kapitala, ako osnivackim aktom ili statutom nije drugacije odredeno. Osoba koja pristupa drustvu, potpisuje izjavu da prihvata sve obveze i prava utvrdene ugovorom i statutom.

Clanak 356.

Povecanje temeljnog kapitala iz rezervi moze se vrsiti ako financijsko izvjesce i izvjestaj revizora za posljednju poslovnu godinu utvrduje da nema nepokrivenog gubitka. Povecanje temeljnog kapitala drustva iz rezervi vrsi se povecanjem nominalnih iznosa udjela.
2. Smanjenje temeljnog kapitala

Clanak 357.

Temeljni kapital drustva moze se smanjiti odlukom skupstine drustva, u skladu sa ovim zakonom, osnivackim aktom i statutom drustva, ali ne ispod iznosa iz clanka 314. ovog zakona.

Clanak 358.

Odluku o smanjenju temeljnog kapitala drustvo je duzno dostaviti sudskom registru i objaviti u "Sluzbenim novinama Federacije BiH". Oglasom iz stavka 1. ovog clanka, drustvo obavjestava vjerovnike da je spremno izmiriti obveze ili za njih dati osiguranje.

Clanak 359.

Po proteku objavljenog roka za prijavu vjerovnika, podnosi se prijava za upis smanjenja temeljnog kapitala u sudski registar.

Clanak 360.

Isplata razlike vrijednosti udjela clanovima drustva po osnovu smanjenja temeljnog kapitala moze se vrsiti nakon upisa smanjenja u sudski registar.
Od dana upisa smanjenja temeljnog kapitala u sudski registar prestaju obveze uplate preostalih neuplacenih uloga.

V - PROMJENA OBLIKA I PRESTANAK DRUSTVA

1. Promjena oblika

Clanak 361.

Drustvo s ogranicenom odgovornoscu moze promijeniti oblik u dionicko drustvo, na temelju odluke skupstine donesene dvotrecinskom vecinom glasova svih clanova drustva. Na temelju odluke iz stavka 1. ovog clanka, clanovi stjecu dionice dionickog drustva srazmjerno njihovom ucescu u temeljnom kapitalu drustva s ogranicenom odgovornoscu. Dionicko drustvo nastalo promjenom oblika drustva s ogranicenom odgovornoscu mora imati temeljni kapital najmanje u iznosu utvrdenom ovim zakonom.

Clanak 362.

Uprava drustva s ogranicenom odgovornoscu podnosi Komisiji zahtjev za odobrenje promjene oblika u dionicko drustvo, uz koji prilaze odluku skupstine o promjeni oblika i ugovor s Registrom. Komisija je duzna donijeti odluku najkasnije 60 dana od dana prijema zahtjeva iz stavka 1. ovog clanka. Na temelju odluke Komisije o odobrenju promjene oblika, izvrsit ce se upis promjene oblika drustva u sudski registar.
2. Pripajanje i spajanje

Clanak 363.

Drustvo s ogranicenom odgovornoscu moze se spojiti s drugim drustvom s ogranicenom odgovornoscu ili dionickim drustvom ili se pripojiti jednom od njih, ali ne prije isteka dvije godine od dana upisa drustva u sudski registar.

Clanak 364.

Imovinom spojenih drustava upravljat ce se posebno, tako da je u odnosu spojenih drustava i odnosu prema povjeriocima odvojeno predstavljena imovina svakog od spojenih drustava. Drustvo sljednik je duzno, prema sopstvenoj procjeni, tri puta, u razmacima ne kracim od 15 ni duzim od 30 dana, objaviti da napusta odvojeno upravljanje imovinom spojenih drustava i pozvati povjerioce da, najkasnije sest mjeseci od trece objave, drustvu sljedniku prijave potrazivanja nastala prije upisa spajanja u sudski registar. Odvojeno upravljanje imovinom spojenih drustava ne smije se napustiti prije isteka roka iz stavka 2. ovog clanka i ispunjavanja obveza prema povjeriocima, koji su od drustva sljednika zahtijevali isplatu ili osiguranje potrazivanja.
3. Prestanak drustva

Clanak 365.

Drustvo s ogranicenom odgovornoscu prestaje, u skladu sa zakonom i statutom:
1) spajanjem, pripajanjem i podjelom;
2) odlukom skupstine;
3) odlukom suda; i
4) stecajem.
U drustvu s ogranicenom odgovornoscu s jednim clanom odluku o prestanku donosi clan drustva.

Clanak 366.

Odluka o prestanku drustva s ogranicenom odgovornoscu dostavlja se registarskom sudu, najkasnije osam dana od dana donosenja.

Clanak 367.

Drustvo s ogranicenom odgovornoscu prestaje odlukom suda:
1) po tuzbi jednog ili vise vjerovnika cija dospjela a neizmirena potrazivanja premasuju polovinu temeljnog kapitala drustva;
2) ako skupstina drustva nije odrzana osam mjeseci od isteka roka za izradu godisnjeg obracuna;
3) kada se i poslije izricanja kazni nastavljaju povrede zakona i drugih propisa kojim se ugrozavaju interesi vjerovnika;
4) kada se stecaj zavrsi diobom stecajne imovine,
5) ako stecaj nije pokrenut jer imovina drustva nije dovoljna za pokrice troskova stecajnog postupka ili se stecaj obustavi zbog nedovoljne imovine.
Odluka suda upisuje se po sluzbenoj duznosti u i sudski registar.
4. Likvidacija

Clanak 368.

Kada drustvo s ogranicenom odgovornoscu prestane na temelju odluke skupstine ili odluke suda, pokrece se postupak likvidacije.
U slucaju prestanka drustva na temelju odluke skupstine, likvidaciju provodi uprava drustva, a u slucaju prestanka na temelju odluke suda, likvidatora imenuje sud. Likvidatora drustva s ogranicenom odgovornoscu s jednim clanom imenuje sud.

Clanak 369.

Od dana donosenja odluke o prestanku, organi drustva s ogranicenom odgovornoscu rade sukladno odredbama zakona kojim se ureduje postupak likvidacije. Sud moze postaviti skrbnika drustva, koji obavlja poslove vezane za likvidaciju, a organi drustva postupaju samo po nalogu i uz suglasnost skrbnika.

Clanak 370.

Uprava ili likvidator drustva s ogranicenom odgovornoscu duzni su objaviti najmanje u jednom domacem dnevnom listu da je pokrenut postupak likvidacije, tri puta od dana donosenja odluke iz clanka 368. ovog zakona, u razmacima od 15 do 30 dana. Obavjescem iz stavka 1. ovog clanka, uprava ili likvidator drustva duzni su pozvati vjerovnike da prijave potrazivanja, najkasnije sest mjeseci od dana posljednjeg objavljivanja.
Obavjest iz stavka 1. ovog clanka, uprava ili likvidator drustva duzni su uputiti poznatim vjerovnicima pojedinacno.

Clanak 371.

Likvidator je duzan, najkasnije do kraja poslovne godine u kojoj je pokrenut postupak likvidacije, saciniti i podnijeti skupstini na odobrenje pocetnu likvidacijsku bilancu. Skupstina drustva s ogranicenom odgovornoscu duzna je istovremeno sa odobrenjem pocetnog likvidacijskog bilanca razrijesiti nadzorni odbor i upravu. Likvidator je duzan na kraju svake poslovne godine skupstini drustva podnijeti bilanc stanja i bilanc uspjeha i izvjesce o tijeku likvidacije.

Clanak 372.

Likvidator je duzan okoncati tekuce poslove drustva s ogranicenom odgovornoscu, naplatiti potrazivanja, unovciti ostalu imovinu i izmiriti obveze drustva. Od clanova drustva koji udjele nisu platili u cjelini, likvidator ce naplatiti dio srazmjeran obvezama drustva.

Clanak 373.

Likvidator je duzan deponirati na posebnom racunu novac potreban za izmirenje:
1) poznatih obveza za koje se vjerovnici nisu prijavili;
2) obveza koje nisu dospjele;
3) spornih obveza.
Po isteku godine dana od treceg objavljivanja obavjesti iz clanka 370. stavak 1. ovog zakona, iz imovine preostale nakon izdvajanja iznosa iz stavka 1. ovog clanka, isplacuju se clanovi drustva s ogranicenom odgovornoscu, sukladno osnivackom aktu i statutu.
Ako imovina drustva nije dovoljna za isplatu punog iznosa uplacenih uloga, imovina se dijeli clanovima drustva srazmjerno udjelima.
Likvidator je duzan deponirati na posebnom racunu pripadajuce iznose iz st. 2. i 3. ovog clanka koji clanovima drustva nisu isplaceni.

Clanak 374.

Likvidator je duzan nakon provedenih radnji iz cl. 372. i 373. ovog zakona sazvati skupstinu drustva s ogranicenom odgovornoscu i podnijeti zavrsni obracun.
Nakon sacinjavanja zavrsnog obracuna, likvidator je duzan podnijeti prijavu za upis prestanka drustva u sudski registar.

SESTI DIO:

KAZNENE ODREDBE

Clanak 375.

Za privredni prijestup kaznit ce se novcanom kaznom u iznosu od 10.000 do 70.000 KM Drustvo koje:
1) obavlja djelatnost protivno odredbama clanka 7. ovog zakona;
2) nema stvarno sjediste prema sjedistu upisanom u sudski registar ili ne prijavi promjenu sjedista za upis u sudski registar;
3) ima ili koristi tvrtku protivno odredbama cl. 12. do 17. i cl. 20. ovog zakona;
4) ne prijavi za upis u sudski registar podatke i promjene podataka sukladno odredbama cl. 52. do 55. i cl. 58. i 59 ovog zakona;
5) poveca temeljni kapital protivno odredbama clanka 132. ovog zakona;
6) odobri ili prima uplate dionica u obrocima protivno odredbama clanka 135. ili oslobodi upisnika obveze placanja upisanih dionica protivno odredbi clanka 136. ovog zakona;
7) poveca temeljni kapital izdavanjem novih dionica protivno odredbi clanka 141. ovog zakona;
8) utvrdi pravo prece kupnje dionica nove emisije ili omoguci stjecanje dionica nove emisije po osnovu tog prava protivno odredbi clanka 146. ovog zakona;
9) ogranici ili oduzme pravo prece kupnje dionica nove emisije protivno odredbama cl. 149. do 151. ovog zakona;
10) poveca nominalnu vrijednost dionica ili izdaje besplatne dionice protivno odredbama cl. 152. do 154. ovog zakona,
11) poveca temeljni kapital iz vlastitih sredstava protivno odredbama cl. 160. do 164. ovog zakona;
12) ne plati iz vlastitih sredstava razliku izmedu cijene i nominalne vrijednosti dionica u skladu sa odredbama clanka 165. ovog zakona;
13) smanjenem temeljnog kapitala ugrozi izvrsavanje obveza prema vjerovnicima, protivno odredbama clana 169. ovog zakona;
14) vrsi isplate po temelju smanjenja temeljnog kapitala ili odustane od izdanja dionica cija nominalna vrijednost nije u cjelini placena, prije upisa smanjenja temeljnog kapitala u Registar izdavatelja, protivno odredbama clanka 171. ovog zakona;
15) ne obavijesti vjerovnike o smanjenju temeljnog kapitala, sukladno odredbama cl. 172. i 173. ovog zakona;
16) vrsi otkup dionica protivno odredbi clanka 173. stavak 3. ovog zakona;
17) vrsi smanjenje osnovnog kapitala protivno odredbama clanka 175. ovog zakona;
18) ne isplati povucene dionice u roku iz clanka 178. stavak 2. ovog zakona;
19) ne otkupi ponudene dionice u skladu sa odredbama cl. 181. i 182. ovog zakona;
20) poveca temeljni kapital prije izvrsenog upisa smanjenja temeljnog kapitala, protivno odredbi clanka 187. ovog zakona;
21) ne vrsi izdvajanje u fond rezervi u skladu sa odredbama cl. 188. i 189. ovog zakona;
22) koristi fond rezervi protivno odredbama clanka 190. ovog zakona;
23) ne vodi knjigu dionicara u skladu sa odredbama cl. 197. i 198. ovog zakona ;
24) dionice i privremenice izdanje umjesto ponistenih prodaje protivno odredbama clanka 203. ovog zakona;
25) donese odluku o isplati protivno odredbama clanka 207. stavak 1. ovog zakona;
26) ne omoguci dionicaru ili ponumocniku uvid u isprave u skladu sa odredbama cl. 216. i 247. ovog zakona;
27) izravno ili neizravno upise vlastite dionice ili stekne vlastite dionice protivno odredbama cl. 225. do 227. ovog zakona;
28) daje ili garantira avanse, zajmove i kredite protivno odredbi clanka 237. ovog zakona;
29) ne cuva isprave u skladu sa odredbom clanka 254. stavak 1. ovog zakona;
30) ima nadzorni odbor sastavljen protivno odredbama clanka 260. ovog zakona;
31) ne osigura odvojeno upravljanje imovinom spojenog ili pripojenog drustva u skladu sa odredbom clanka 364. ovog zakona;
32) ne vodi knjigu udjela u skladu sa odredbama cl. 326. i 327. ovog zakona;
33) nema nadzorni odbor u slucajevima iz clanka 348. stavak 2. ovog zakona;
34) ne odrzi skupstinu po nalogu suda u slucaju iz clanka 353. ovog zakona;
35) poveca temeljni kapital protivno odredbama clanka 356. ovog zakona,
36) odluku o smanjenju temeljnog kapitala ne dostavi sudskom registru ili ne objavi, u skladu sa odredbama clanka 358. ovog zakona.

Clanak 376.

Za privredni prijestup iz clanka 375. ovog zakona kaznit ce se i odgovorna osoba u drustvu novcanom kaznom u iznosu od 1.000 do 5.000 KM.

Clanak 377.

Za privredni prijestup kaznit ce se novcanom kaznom u iznosu od 1.000 do 5.000 KM predsjednik i clanovi nadzornog odbora drustva koji:
1) ne sazove skupstinu u slucaju iz clanka 193. stavak l. ovog zakona;
2) ne prijavi nadzornom odboru kupovinu dionica nove emisije u slucaju iz clanka 214. ovog zakona;
3) ne obavijesti dionicare o stjecanju vlastitih dionica, sukladno odredbama cl. 227. i 233. ovog zakona;
4) ne objavi obavjestenje o prijedlozima dionicara sukladno odredbama clanka 243. ovog zakona;
5) ne objavi obavjest o ponovnom sazivanju skupstine sukladno odredbama clanka 245. ovog zakona;
6) ne sazove skupstinu radi razmatranja godisnjeg financijskog izvjesca, u roku iz clanka 248. stavak 2. ovog zakona;
7) ne sazove skupstinu radi ponovnog odlucivanja, sukladno clanku 252. ovog zakona;
8) postupaju protivno odredbama clanka 270. ovog zakona.

Clanak 378.

Za privredni prijestup kaznit ce se novcanom kaznom u iznosu od 1.000 do 5.000 KM ravnatelj i clan uprave drustva koji:
1) ne prijavi nadzornom odboru kupovinu dionica nove emisije u slucaju iz clanka 214. ovog zakona;
2) ne prijavi nadzornom odboru financijski interes ili sudjeluje u poslovnom odnosu, protivno odredbama clanka 279. ovog zakona.
3) u roku ne postupi po odredbama cl. 382. i 383. ovog zakona.

Clanak 379.

Za privredni prijestup kaznit ce se kazniti novcanom kaznom u iznosu od 1.000 do 5.000 KM osoba koja:
1) u drustvu osnuje ili organizira osnivanje organizacija, ili provodi aktivnosti protivno odredbama clanka 37. ovog zakona;
2) kao likvidator postupa protivno odredbama cl. 75. do 77. ovog zakona.

Clanak 380.

Za prekrsaj kaznit ce se samostalni poduzetnik/obrtnik koji ne postupi po clanku 4. ovog zakona, novcanom kaznom u iznosu od 1.000 do 5.000 KM.

SEDMI DIO:

PRIJELAZNE I ZAVRSNE ODREDBE

Clanak 381.

Zakon kojim se ureduje postupak upisa poduzeca u sudski registar uskladit ce se sa odredbama ovog zakona,u roku od 60 dana od pocetka primjene ovog zakona.

Clanak 382.

Poduzeca koja su upisana u sudski registar na dan stupanja na snagu ovog zakona duzna su oblik, tvrtku, temeljni kapital, osnivacki akt i statut uskladiti sa odredbama ovog zakona i podnijeti prijavu za upis u sudski registar promjena po tom osnovu najkasnije sest mjeseci od dana pocetka primjene ovog zakona.

Clanak 383.

Poduzeca koja se privatiziraju u skladu sa Zakonom o privatizaciji poduzeca ("Sluzbene novine Federacije BiH", broj 27/97), duzna su oblik, tvrtku, temeljni kapital i statut uskladiti sa odredbama ovog zakona najkasnije 60 dana od dana donosenja rjesenja iz clanka 38. Zakona o privatizaciji poduzeca o odobrenju upisa izvrsene privatizacije u registar.

Clanak 384.

Dionicka drustva duzna su, uz prijavu za upis u sudski registar uskladenog statusa u smislu odredaba cl. 382. i 383. ovog zakona, priloziti izvod iz Registra izdavatelja kod Komisije.

Clanak 385.

Registarski sud ce po sluzbenoj duznosti donijeti i objaviti u "Sluzbenim novinama Federacije BiH" odluku o prestanku poduzeca koje u roku iz cl. 382. i 383. ovog zakona ne podnese prijavu za upis u sudski registar uskladivanja statusa sa odredbama ovog zakona.
Na zahtjev vjerovnika, podnesen u pismenom obliku najkasnije 60 dana od dana objavljivanja odluke iz stavka 1. ovog clanka, registarski sud ce pokrenuti postupak likvidacije poduzeca u skladu s odredbama ovog zakona.

Clanak 386.

Danom pocetka primjene ovog zakona, prestaje da vazi Zakon o preduzecima ("Sluzbene novine Federacije BiH", br. 2/95 i 8/96), izuzev cl. 157. i 158. koji ce se primjenjivati do donosenja odgovarajuceg propisa, a najduze sest mjeseci, racunajuci od dana pocetka primjene ovog zakona.

Clanak 387.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u "Sluzbenim novinama Federacije BiH", a primjenjuje se nakon isteka 60 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona. Iznimno od stavka 1. ovog clanka, ovaj zakon primjenjuje se danom stupanja na snagu na Registar vrijednosnih papira u Federaciji Bosne i Hercegovine, osnovan posebnim zakonom i na drustva za upravljanje fondovima i investicijske fondove, ukljucujuci privatizacijska drustva i privatizacijske fondove, osnovane u skladu s posebnim zakonom.


Predsjedatelj
Doma naroda
Parlamenta Federacije BiH
Mato Zovko, v. r.


Federalni zakoni

Zakoni Tuzlanskog kantona

Službene novine Tuzlanskog kantona

 
OSTALE VIJESTI
Glasnogovornik Kremlja o primirju: Putinovo stajalište je dobro poznato
U Njemačkoj počinje ogroman sudski postupak skupini koja je planirala državni udar
VIDEO Ruski sustav vrijedan 5 milijuna dolara uništen u nekoliko sekundi
Kina uvela drastične promjene u vojsku
Rusi šalju pojačanje za proboj ključne točke u Ukrajini. Situacija za Kijev je očajna
Rusi: U 7 dana izveli smo 35 napada Kinžalima. Gađali smo i grupe plaćenika
Medvedev prijeti SAD-u. "Dogodilo se neočekivano, moramo odgovoriti"
Zelenski objavio kada očekuje veliku rusku ofenzivu
Oslobođena taokinja Hamasa: Pokušavala sam ih nasmijati samo da mi daju jesti
Zapadni i arapski dužnosnici sastaju se u Rijadu zbog krize u Gazi
Njemački ministar: Njemačkoj je potreban ekonomski zaokret
Ukrajina dronovima napala ruske rafinerije u Krasnodaru, jedna obustavila rad
WSJ: Američki obavještajci misle da Putin vjerojatno nije naredio ubojstvo Navalnog
U Čileu se radi 45 sati tjedno. Uvode se promjene, radit će se kraće
Australski premijer: Nasilje nad ženama je epidemija u Australiji
Nastavak velike potrage za autističnim dječakom u Njemačkoj. Policija ima jedan trag
Američki šef diplomacije: Kina se planira miješati u predsjedničke izbore u SAD-u
Nastavljena doprema pomoći za Gazu s Cipra
Rusija napala ukrajinska energetska postrojenja u tri regije
U ogromnom američkom paketu pomoći nema onoga što Ukrajina traži najviše






Google






Rezultati

STARE ANKETE

KAPIJA

25-05-1995



OSTALE VIJESTI
Glasnogovornik Kremlja o primirju: Putinovo stajalište je dobro poznato
U Njemačkoj počinje ogroman sudski postupak skupini koja je planirala državni udar
VIDEO Ruski sustav vrijedan 5 milijuna dolara uništen u nekoliko sekundi
Kina uvela drastične promjene u vojsku
Rusi šalju pojačanje za proboj ključne točke u Ukrajini. Situacija za Kijev je očajna
Rusi: U 7 dana izveli smo 35 napada Kinžalima. Gađali smo i grupe plaćenika
Medvedev prijeti SAD-u. "Dogodilo se neočekivano, moramo odgovoriti"
Zelenski objavio kada očekuje veliku rusku ofenzivu
Oslobođena taokinja Hamasa: Pokušavala sam ih nasmijati samo da mi daju jesti
Zapadni i arapski dužnosnici sastaju se u Rijadu zbog krize u Gazi
Njemački ministar: Njemačkoj je potreban ekonomski zaokret
Ukrajina dronovima napala ruske rafinerije u Krasnodaru, jedna obustavila rad
WSJ: Američki obavještajci misle da Putin vjerojatno nije naredio ubojstvo Navalnog
U Čileu se radi 45 sati tjedno. Uvode se promjene, radit će se kraće
Australski premijer: Nasilje nad ženama je epidemija u Australiji
Nastavak velike potrage za autističnim dječakom u Njemačkoj. Policija ima jedan trag
Američki šef diplomacije: Kina se planira miješati u predsjedničke izbore u SAD-u
Nastavljena doprema pomoći za Gazu s Cipra
Rusija napala ukrajinska energetska postrojenja u tri regije
U ogromnom američkom paketu pomoći nema onoga što Ukrajina traži najviše


SVASTARIJE


Osmrtnicama ba

Ukrajina dronovima napala ruske rafinerije u Krasnodaru, jedna obustavila rad

Kina domaćin sastanka Fataha i Hamasa

Australski premijer: Nasilje nad ženama je epidemija u Australiji

Autističnog dječaka još traže u Njemačkoj. ˝Šetao je kvartom, a onda otrčao u šumu˝

Vukovarka u Beogradu optuženom ratnom zločincu: Odveo si mi oca pred očima

Studenti u SAD-u i Berlinu protestuju za Palestinu, izbili sukobi s policijom

Boeing u SAD-u prisilno sletio nakon što je otpao komad aviona

U SAD-u zabranjen TikTok, a u Kini zabranjeno sve

VIDEO Izbio veliki požar u restoranu na povijesnom molu u Kaliforniji

Crnac u Ohiju umro nakon što mu je policajac klečao na vratu: ˝Ne mogu disati˝





prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi