TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Utorak 7.5.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 








07.05.2024 - 20h
INDEKS KVALITETA ZRAKA
33
DOBAR
Kvalitet zraka je zadovoljavajući

ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 139

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



Zakoni 2000

Z A K O N O PRIZNAVANJU I ZASTITI SORTI POLJOPRIVREDNOG I SUMSKOG BILJA

I - OSNOVNE ODREDBE

Clan 1.

Ovim Zakonom uredjuje se priznavanje novostvorenih sorti (kultivara) poljoprivrednog i sumskog bilja - novostvorenih sorti, odobravanja uvodjenja u proizvodnju stranih sorti (kultivara) poljoprivrednog i sumskog bilja - stranih sorti (u daljnjem tekstu: priznavanje sorti) i zastita novostvorenih sorti i stranih sorti.

Clan 2.

Priznavanje sorti i zastita tih sorti vrsi se radi: l. povecanja poljoprivredne i sumsko-privredne proizvodnje, odnosno kvaliteta proizvoda, ekonomicnosti, rentabilnosti i produktivnosti; 2. stalnog primjenjivanja boljih sorti u poljoprivrednoj i sumsko- privrednoj proizvodnji; 3. podsticanja stvaranja novih sorti poljoprivrednog i sumskog bilja; 4. zastite prava i interesa stvaralaca sorti poljoprivrednog i sumskog bilja; 5. stvaranja uvjeta za prosirivanje saradnje sa drugim zemljama u oblasti oplemenjivanja bilja i prometa kvalitetnih sorti poljoprivrednog i sumskog bilja; 6. zastite interesa proizvodjaca i interesa potrosaca na jedinstvenom trzistu Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacija).

Clan 3.

Radi ostvarivanja ciljeva iz clana 2. ovog zakona, sorta ce se priznati ako se ta sorta bioloski razlikuje od druge opcepoznate sorte i ako su ispunjeni i drugi propisani uvjeti. Smatrat ce se da je sorta opcepoznata, u smislu stava 1. ovoga clana, ako je novostvorena sorta priznata, odnosno ako je stranoj sorti odobreno uvodjenje u proizvodnju u Federaciji, ili ako je opisana u strucnoj publikaciji. Pod sortom, u smislu ovog zakona, podrazumijevaju se populacije, klonovi, linije, rodovi, hibridi i podloge biljnih vrsta, bez obzira na izvor, odnosno na polazni materijal iz kojeg su nastali.

Clan 4.

U postupku priznavanja sorte, po odredbama ovog zakona utvrdjuju se kvalitet i druge bitne osobine novostvorenih i stranih sorti, na osnovu kojih se te sorte mogu priznati i sjeme i sadni materijal tih sorti umnozavati i stavljati u promet kao sortni na teritoriju Federacije. Na osnovu priznavanja sorte, stvaraoci tih sorti mogu ostvariti zastitu kojom se osiguravaju prava utvrdjena ovim zakonom.

Clan 5.

Priznavanje sorti vrsi se na osnovu ispitivanja odredjenih elemenata kvaliteta te sorte i njnih drugih bitnih osobina. Pod kvalitetom sorte i njenim drugim bitnim osobinama, u smislu ovog zakona, podrazumijevaju se:
1. veci fizicki obim prinosa;
2. sadrzaj bjelancevina, ugljenih hidrata, masti, mineralnih materija, vitamina, aroma i sl.,
3. otpornost na biljne bolesti i stetocine, na visoke i niske temperature, na visak i nedostatak vlage;
4. drugi elementi koji su od uticaja na povecanje obima ili poboljsanje kvaliteta proizvoda. Pri ispitivanju sorte prvenstveno ce se ispitivati ona osobina radi koje se trazi priznavanje sorte.

Clan 6.

Privredno drustvo (u daljem tekstu: Drustvo) ili drugo pravno lice u kojem se vrsi oplemenjivanje bilja podsticu zainteresiranost svojih sluzbenika za stvaralastvo radi razvijanja novih uspjesnih postupaka u stvaranju novih kvalitetnijih i poboljsanju postojecih sorti.

Clan 7.

Drustvo ili drugo pravno lice u kome je stvorena sorta i fizicko lice koje je stvorilo sortu (u daljem tekstu: Stvaralac sorte) zasticenu ovim zakonom, kao i stucnjaci koji su ucestvovali u tom stvaranju (u daljem tekstu: Oplemenjivaci) imaju prava utvrdjena ovim zakonom.

Clan 8.

Pravo stvaraoca sorte i oplemenjivaca je da kao stvaralac bude naznacen u prijavi u svim ispravama koje se odnose na priznavanje i zastitu novostvorene sorte. Kad je novostvorena sorta rezultat stvaralackog rata vise oplemenjivaca, u ispravama iz stava 1. ovog clana kao oplemenjivaci navode se sva ta lica, po redoslijedu ucesca u tom stvaralastvu. Pravo stvaraoca novostvorene sorte sastoji se u pravu da sortu koristi i njom raspolaze kao i da ostvaruje pravo na naknadu za koristenje te sorte. Oplemenjivac koji je ucestvovao u stvaranju novostvorene sorte u drustvu ili drugom pravnom licu ima pravo na posebnu naknadu pod uvjetima utvrdjenim ugovorom, ako je stvaranje novostvorene sorte doprinijelo povecanju prihoda drustva ili pravnog lica. Ugovorom se ne moze predvidjeti da oplemenjivacu ne pripadaju prava utvrdjena ovim zakonom i oplemenjivac se izjavom ili na drugi nacin ne moze unaprijed odreci tih prava.

Clan 9.

Ako ovim zakonom nije drugacije odredjeno, zastita prava stvaraoca sorte i zastita oplemenjivaca ostvaruju se i ta prava se koriste shodno odredbama federalnih propisa kojima je regulisana zastita pronalazaka, tehnickih unapredjenja i znakova razlikovanja u dijelu koji se odnosi na ugovorom utvrdjena koriscenja pronalazaka stvorenih u drustvu, drugom pravnom licu i od fizickog lica i na sudsku zastitu.

Clan 10.

Novostvorena sorta ili strana sorta mogu se zastititi ako su ispunjeni uvjeti za njihovu zastitu utvredjni ovim zakonom.

II - PRIZNAVANJE SORTE

1. Podnosenje zahtjeva

Clan 11.

Postupak za priznavanje sorte pokrece se na osnovu zahtjeva podnesenog u pisanom obliku. Zahtjev mora da sadrzi podatke o podnosiocu zahtjeva i podatke o tome šta je novo u sorti - bitne osobine sorte, naziv sorte, kao i druge potrebne podatke. Zahtjev za priznavanje novostvorene sorte podnosi stvaralac sorte, a za odobravanje uvodjenja u proizvodnju strane sorte - stvaralac sorte ili njegov zastupnik. Zahtjev iz st. 1. i 2. ovog clana podnosi se posebno za svaku sortu. Obrazac zahtjeva iz st. 1. i 2. ovog clana propisuje federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i sumarstva (u daljem tekstu: federalni ministar).

Clan 12.

Zahtjev se podnosi Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i sumarstva (u daljem tekstu: Federalno ministarstvo). Na trazenje Federalnog ministarstva, podnosilac zahtjeva duzan je da stavi na uvid i dokumentaciju o radu na stvaranju nove sorte, koja za stranu sortu mora biti prevedena na sluzbene jezike naroda Federacije. Podaci iz zahtjeva i dokumentacije iz stava 2. ovog clana koji se odnose na porijeklo izvornog materijala i na opis procesa stvaranja nove sorte smatraju se sluzbenom tajnom. 2. Ocjenjivanje opravdanosti zahtjeva

Clan 13.

Na osnovu provjere podataka navedenih u zahtjevu, kao i podataka sadrzanih u dokumentaciji, dostavljenih na uvid, provjeravaju se osobine prijavljene sorte, kao i njena originalnost (porieklo sorte, nacin njenog stvaranja i dr.). Poslije provjeravanja podataka iz stava 1. ovoga clana sorta se ukljucuje radi ispitivanja u ogledno polje, a, po potrebi, ispituje se i u laboratoriji, ako se utvrdi da ima osnova za ukljucivanje sorte u ogledno polje. Ako se nakon provjere podataka iz stava 1. ovoga clana utvrdi da nema osnova za ukljucivanje sorte u ogledno polje, federalni ministar, na prijedlog odgovarajucih komisija za davanje prijedloga za priznavanje sorte i zastitu poljoprivrednog i sumskog bilja (u daljem tekstu: odgovarajuca komisija za priznavanje i zastitu sorte), donosi rjesenje kojim se odbija zahtjev za priznavanje sorte. 3. Ispitivanje sorte

Clan 14.

Ispitivanje sorte vrsi se u oglednom polju i laboratoriji. Ispitivanjem sorte utvrdjuje se: l. identitet, homogenost i stabilnost sorte; 2. proizvodna vrijednost sorte (prinos, kvalitet i druge bitne osobine); 3. podrucja, odnosno lokaliteti u kojima ispitivana sorta nadmasuje standardnu sortu u pogledu prinosa, kvaliteta i bitnih osobina.

Clan 15.

Federalno ministarstvo duzno je da blagovremeno obavijesti podnosioca zahtjeva da ce sorta biti ukljucena u ogledno polje i da od njega zatrazi da dostavi potrebnu kolicinu reporudukcionog materijala radi ispitivanja u oglednom polju i laboratoriji. Na osnovu obavijestenja iz stava 1. ovoga clana, podnosilac zahtjeva duzan je blagovremeno, a najkasnije 30 dana prije dana sjetve, odnosno sadnje, dostaviti reprodukcioni materijal Federalnom ministarstvu u odredjenoj kolicini na propisan nacin. Ako podnosilac zahtjeva u odredjenom roku ne dostavi potrebnu kolicinu reporodukcionog materijala ili je ne dostavi na propisan nacin, zahtjev ce se rjesenjem odbaciti. Propis o kolicini i nacinu pripreme reprodukcionog materijala koji se mora dostaviti radi ispitivanja sorte u oglednom polju i laboratoriji i o nacinu dostavljanja tog materijala donosi federalni ministar.

Clan 16.

Po prijemu reporodukcionog materijala Federalno ministarstvo je duzno da pripremi uzorke koje ce dostaviti izvodjacima ogleda, odnosno laboratoriji iz clana 17. ovog zakona, da ih upakuje u jednoobraznu ambalazu i obiljezi siframa po sistemu duplog sifriranja (double, coding). Sifre iz stava 1. ovog clana smatraju se sluzbenom tajnom. Federalno ministarstvo vrsi desifrovanje poslije svake godine ispitivanja na oglednom polju i u laboratoriji i izdaje izvijestaje o rezultatima ispitivanja sorte podnosiocima zahtjeva, radi eventualnog odustajanja od daljeg ispitivanja. Ako podnosilac zahtjeva zeli da nastavi ispitivanje sorte na oglednom polju, odnosno u laboratoriji, sorta se mora ponovno obiljeziti novom sifrom.

Clan 17.

Ispitivanje sorte u oglednom polju odnosno laboratoriji vrste drustva, druga pravna lica koja imaju potrebnu opremu i strucni kadar za vrsenje tih ispitivanja (u daljem tekstu: izvodjaci ogleda). Federalni ministar, na prijedlog kantonalnog organa uprave nadleznog za poslove poljoprivrede i sumarstva (u daljem tekstu: kantonalno ministarstvo) utvrdjuje izvodjace ogleda i zakljucuje ugovore sa njima za ispitivanje sorte u oglednom polju, odnosno u laboratoriji.

Clan 18.

Ispitivanje sorte na oglednom polju radi utvrdjivanja proizvodne vrijednosti sorte vrsi se u trajanju od tri godine, vocarskih kultura, vinove loze i hmelja - tri godine od godine donosenja roda, a mikroorganizama - tri generacije. Ispitivanje sumskog bilja traje najmanje 1/3 proizvodnog turnusa, ali ne manje od tri godine. Sorta mora biti ispitana i u uvjetima koje predlozi podnosilac zahtjeva. Izuzetno od odredbe stava 1. ovog clana, strana sorta se moze ispitivati u oglednom polju i dvije godine, ako je takav prijedlog podnesen prilikom podnosenja zahtjeva pod uslovom da se iz podnesene dokumentacije moze utvrditi da odnosna sorta u nekoj stranoj zemlji sa istim ili slicnim zemljisno-klimatskim uvjetima daje rezultate u sirokoj proizvodnji koji u kvalitetu i drugim bitnim osobinama znatno nadmasuju sortu koja se u toj godini koristi kao standardna sorta. Izuzetno od odredbe stava 1. ovog clana, sorta se moze ispitivati na oglednom polju i dvije godine ako je to predlozeno prilikom podnosenja zahtjeva, pod uvjetima: 1) da u zemlji nema sorte odredjene namjene, ili 2) ako su u pitanju sorte povrca, cvijeca i hortikulturnog bilja.

Clan 19.

Ispitivanje sorte u oglednom polju i laboratoriji radi utvrdjivanja proizvodne vrijednosti sorte vrsi se po jedinstvenoj metodi, posebno za svaku kulturu ili grupu kultura, koju propise federalni ministar na prijedlog Komisije za priznavanje i zastitu sorti. Ispitivanje sorte u oglednom polju vrsi se uporedjivanjem sa standardnom sortom koju odredjuje Komisija za priznavanje i zastitu sorti. Za vrijeme trajanja ispitivanja jedne sorte uporedjivanje se vrsi sa istom standardnom sortom. Kao standardna sorta moze se odrediti samo priznata sorta, odnosno opcepoznata sorta, koja po svojim bioloskim i drugim osobinama u odredjenom rejonu - podrucju ima najvecu vrijednost za namjenu radi koje se vrsi ispitivanje. Izuzetno od odredbe stava 4. ovog clana, ako za pojedinu vrstu bilja nije priznata nijedna opcepoznata sorta, kao standardna sorta uzet ce se domaca ili odomacena sorta koja se koristi u proizvodnji, a koja ima najvecu vrijednost za namjenu radi koje se vrsi ispitivanje. Ako pojedina vrsta bilja nema standardne sorte odredjene namjene iz st. 4. i 5. ovoga clana, sorta se ispituje za namjenu zbog koje je podnesen zahtjev.

Clan. 20

. Vrijeme sjetve, odnosno sadnje u oglednom polju, vrijeme skidanja usjeva-berbe plodova, primjene ostalih agrotehnickih mjera ili utvrdjivanja prirasta drvne mase i vrijeme dostavljanja rezultata potrebnih za njihovu obradu i dr. utvrdjuje se ugovorom, koji zakljucuje Federalno ministarstvo i izvodjac ogleda. Izvodjac ogleda koji je zakljucio ugovor o ispitivanju sorte u oglednom polju, odnosno laboratoriji duzan je da uredno i na vrijeme primijeni sve agrotehnicke mejre u oglednom polju prema jedinstvenoj metodi i obavezama iz ugovora i da dostavi Federalnom ministarstvu rezultate potrebne za obradu u skladu sa jedinstvenom metodom iz clana 19, stav 1. ovog zakona. Federalno ministarstvo je duzno da pruza strucnu pomoc izvodjacima ogleda radi pravilnog primjenjivanja jedinstvene metode iz clana 19. stav 1. ovog zakona.

Clan 21.

Ispitivanje sorte na oglednom polju, odnosno u laboratoriji radi utvrdjivanja identiteta, homogenosti i stabilnosti sorte traje tri godine, odnosno dvije godine ako se na osnovu rezultata ispitivanja u obje godine mogu pouzdano utvrditi identitet, homogenost i stabilnost ispitivane sorte. Ispitivanje sorte iz stava 1. ovoga clana obavlja se po jedinstvenoj metodi koju propise federalni ministar, na prijedlog Komisije za priznavanje i zastitu sorte. 4. Obrada rezultata

Clan 22.

Federalno ministarstvo vrsi obradu godisnjih rezultata dobijenih u oglednom polju, a poslije zavrsenog trogodisnjeg, odnosno dvogodisnjeg ispitivanja vrsi obradu konacnih rezultata dobijenih u oglednom polju i laboratoriji. Obrada podataka iz stava 1. ovoga clana vrsi se po jedinstvenoj metodi koju propise federalni ministar na prijedlog Komisije za priznavanje i zastitu sorti. Konacni rezultati ispitivanja dostavljaju se potkomisiji i Komisiji za priznavanje i zastitu sorti radi ocjene vrijednosti sorte. 5. Ocjena vrijednosti sorte

Clan 23.

Na osnovu obradjenih konacnih rezultata trogodisnjeg, odnosno dvogodisnjeg ispitivanja sorte u oglednom polju, odnosno laboratoriji i misljenja potkomisije, Komisija za priznavanje i zastitu sorti ocjenjuje da li li su ispunjeni uvjeti za priznavanje sorte. Sorta ce se priznati ako se bioloski nedvosmisleno razlikuje od do tada priznatih sorti, odnosno opcepoznatih sorti pod uvjetom da u pogledu kvaliteta i drugih osobina nadmasuje postojecu standardnu sortu sa kojom je usporedjivana. Ako ispitivanje sorte traje dvije godine, sorta ce se priznati ako rezultati ispitivanja sorte na oglednom polju i u laboratoriji u obje godine znatno nadmasuju standardnu sortu u pogledu prinosa ili kvaliteta iili drugih bitnih osobina. Ako u zemlji nema standardne sorte odredjene namjene sorta ce se priznati ako sorta postigne zadovoljavajuce rezultate za odredjenu namjenu u smislu podnesenog zahtjeva. Komisija za priznavanje i zastitu sorti duzna je da dostavi Federalnom ministarstvu prijedlog za priznavanje sorte ako utvrdi da su ispnjeni uvjeti iz st. 2., 3. i 4. ovoga clana u podrucju za koje je zatrazeno priznavanje ili prijedlog za odbijanje zahtjeva ako utrdi da nisu ispunjeni uvjeti iz st. 2., 3. i 4. ovog clana. Komisija za priznavanje i zastitu sorti duzna je da prijedlog iz stava 4. ovog clana sa razlozima zbog kojih se podnosi dostavi Federalnom ministarstvu do 1. februara naredne godine poslije posljednje godine ispitivanja sorte u oglednom polju. 6. Donosenje rjesenja o vrijednosti sorte i upis sorte u registar i evidenciju

Clan 24.

Ako Komisija za priznavanje i zastitu sorti utvrdi da su ispunjeni uvjeti za priznavanje sorte i da odgovarajuci prijedlog, donosi se rjesenje o priznavanju sorte. Rjesenje o priznavanju sorte, ili o odbijanju zahtjeva, donosi federalni ministar na prijedlog Komisije za priznavanje i zastitu sorti.

Clan 25.

Sortu za koju je donijeto rjesenje o priznavanju sorte Federalno ministarstvo upisuje u registar novostvorenih sorti (u daljem tekstu: registar), odnosno u evidenciju stranih sorti kojima je uvodjenje u proizvodnju odobreno (u daljem tekstu: evidencija). U registaru, odnosno popisu, pored osnovnih podataka o sorti i podnosiocu zahtjeva, vode se i podaci o proizvodnim kolicinama sjemena i sadnog materijala po sortama i kategorijama, koje svake godine dostvljaju podnosioci zahtjeva, odnosno kantonalna ministarstva najkasnije u roku od 30 dana prije pocetka sjetve odnosno sadnje. Propis u odredjivanju podataka koji se vode u registru, odnosno u evidenciji donosi federalni ministar. U vremenu za koje je sorta upisana u registar, odnosno u evidenciju reprodukcioni materijal te sorte moze se stavljati u promet kao sortni. Stvaralac priznate sorte, odnosno sorte koja je upisana u registar, odnosno u evidenciju ostvaruje zastitu prava u smislu odredaba clana 4. i drugih odredaba ovog zakona. 7. Brisanje sorte iz registra i evidencije

Clan 26.

Federalni ministar ce donijeti rjesenje o brisanju sorte iz registra, odnosno eviedncije:
1) na zahtjev stvaraoca sorte, odnosno podnosioca zahtjeva iz clana 11. stav 3. ovog zakona;
2) ako prestanu da postojae uvjeti zbog kojih je sorta priznata;
3) ako ta sorta nije bila u prometu vise od tri godine uzastopno;
4) ako od dana upisa u registar, odnosno u evidenciju, protekne: 20 godina - za hmelj i krompir, 25 godina - za vocarske kulture, vinovu lozu i u krasno bilje, 35 - za sumsko bilje i 17 - za sve ostalo bilje, osim ako u tom vremenu za iste namjene i za isto podrucje nije bila priznata, odnosno odobrena bolja sorta. Rjesenje iz tac. 2. i 4. stava 1. ovog clana donosi se na prijedlog Komisije za priznavanje i zastitu sorti, a rjesenje iz tacke 3. stav 1. ovog clana - na prijedlog kantonalnog ministarstva. Sorta koja je brisana iz registra ili evidencije moze se stavljati u promet najvise još tri godine od dana brisanja iz registra, odnosno evidencije. 8. Objavljivanje sorte

Clan 27.

Spisak domacih sorti koje su upisane u registar, odnosno brisane iz registra i spisak stranih sorti koje su upisane, odnosno brisane iz evidencije Federalno ministarstvo objavljuje u "Sluzbenim novinama Federacije BiH" u roku od 30 dana od dana donosenja rjesenja. Spisak mora sadrzavati sljedece podatke: vrstu bilja, naziv sorte, podrucje, odnosno lokalitet na kome je sorta nadmasila standardnu sortu i firmu, odnosno naziv i sjediste stvaraoca sorte, odnosno naziv podnosioca zahtjeva iz clana 11. ovog zakona, kao i firmu drustva, drugog pravnog lica i naziv fizickog lica koji odrazavaju originalnost sorte. 9. Komisije i potkomisije

Clan 28.

U skladu sa odredbama ovog zakona osnivaju se komisije za priznavanje i zastitu sorti, i to: Komisija za priznavanje i zastitu sorti ratarskog i povrtlarskog bilja; Komisija za priznavanje i zastitu sorti vocarskog i vinogradskog bilja; Komisija za priznavanje i zastitu sorti sumskog bilja i Komisija za priznavanje i zastitu sorti hortikulturnog i cvjecarskog bilja. Komisije se sastoje od predsjednika i deset clanova, koji imaju zamjenike. Komisije iz stava 1. ovog clana imenuje federalni ministar. Clanove komisije, kao i njihove zamjenike sacinjavaju po jedan predstavnik iz svakog kantona, koje iz reda naucnih i strucnih sluzbenika odgovarajuce oblasti predlozi kantonalno ministarstvo kao i predstavnika Federalnog ministarstva. Clanovi komisije iz stava 4. ovog clana iz svojih redova biraju predsjednika komisije. Federalni ministar imenuje dva sekretara za sve cetiri komisije iz reda sluzbenika Federalnog ministarstva. Predsjedniku, clanovima i sekretaru svake komisije pripada naknada koju odredi federalni ministar.

Clan 29.

Komisijama za priznavanje i zastitu sorti pomazu u radu potkomisije. Potkomisije se obrazuju za pojedine kulture ili grupu kultura i imaju deset clanova. Potkomisiju obrazuje federalni ministar na prijedlog kantonalnih ministarstava iz reda naucnih i strucnih sluzbenika odgovarajuce oblasti. Na osnovu rezultata izvrsenih ispitivanja u oglednom polju i laboratoriji, potkomisija daje misljenje Komisiji za priznavanje i zastitu sorti o tome da li su ispunjeni uvjeti za priznavanje sorti, uz navodjenje svih razloga na osnovu kojih je dato takvo misljenje.

Clan 30.

Komisije za priznavanje i zastitu sorti i potkomisije rade u sjednicama. Komisije za priznavanje i zastitu sorti donose svoje poslovnike. 10. Proizvodni ogledi

Clan 31.

Pored ispitivanja sorte u oglednom polju i laboratoriji, podnosilac zahtjeva moze, na osnovu posebnog zahtjeva, predloziti da se sorta ispita i u proizvodnom ogledu. Pod proizvodnim ogledom podrazumijeva se ispitivanje sorte na povrsini cija se velicina za pojedine vrste bilja odredjuje metodom za ispitivanje sorti u proizvodnim ogledima. Ispitivanje sorte u proizvodnim ogledima moze se vrsiti samo ako je sorta vec ukljucena u ispitivanje u ogledno polje. Zahtjev za ispitivanje sorte u proizvodnom ogledu podnosi se Federalnom ministarstvu sa prijedlogom lokacije i velicine proizvodnog ogleda. Rjesenje o odobrenju zahtjeva iz stava 4. ovoga clana donosi federalni ministar. U rjesenju kojim se odobrava proizvodni ogled odredjuju se velicina, mjesto proizvodnog ogleda i standardna sorta radi poredjenja. Federalni ministar moze, ako neko svojstvo nije moguce provjeriti ispitivanjem u oglednom polju (pogodnost za mehanicku berbu i dr.) rjesenjem odrediti proizvodni ogled kao obavezan. Prilikom ocjenjivanja da li su ispunjeni uvjeti za priznavanje sorte Komisija za priznavanje i zastitu sorti uzima u obzir i rezultate dobijene u proizvodnim ogledima, i to kao dopunske elemente koji ocjenu cine objektivnijom. Federalni ministar propisuje metode iz stava 2. ovog clana i vrste bilja i odredjene namjene koristenja sorte iz stava 3. ovog clana. 11. Odrzavanje sorte (uzdrzna selekcija), cuvanje uzoraka i uzgajanje maticnih stabala

Clan 32.

U vrijeme za koje je sorta priznata i zasticena, uzorak reprodukcionog materijala biljke (za hibride i roditeljske linije) mora se cuvati, osim reprodukcionog materijala visegodidnjih vrsta bilja (vinove loze, vocarskog i sumskog bilja, hmelja i dr.). Stvaralac sorte visegodisnjih vrsta bilja (vinove loze, vocarskog i sumskog bilja, hmelja i dr.) duzan je da uzgaja ili da osigura uzgajanje odredjenog broja maticnih stabala, da vrsi kontrolu osobine tih stabala i da o njima vodi evidenciju. Cuvanje uzoraka vrsi drustvo, odnosno drugo pravno lice koje ovlasti federalni ministar, na prijedlog kantonalnog ministarstva. Drustvo, odnosno drugo pravno lice mora imati potrebnu opremu, objekte i strucni kadar za cuvanje uzoraka. Stvaralac sorte duzan je da u roku od jedne godine od dana podnosenja zahtjeva preda na cuvanje uzorak sorte (za hibrdine sorte i roditeljske linije) drustvu, drugom pravnom licu iz stava 3. ovog clana, kao i da povremeno vrsi obradu tih uzoraka. Homogenost, stabilnost i identitet sorte mogu se dokazivati samo uzorcima predatim na cuvanje drustvu, odnosno drugom pravnom licu iz stava 3. ovog clana, a kod visegodisnjih vrsta bilja - evidentiranim maticnim stablima. Stvaralac domace i strane sorte duzan je da se stara o stabilnosti sorte i odgovoran je za njen kvalitet i druge bitne osobine iz clana 5. ovog zakona za vrijeme dok je sorta upisana u registar, odnosno evidenciju. Drustvo, osndosno drugo pravno lice iz stava 3. ovog clana, duzno je da uzorke reprodukcionog materijala cuva na propisan nacin. Propis o cuvanju uzoraka reprodukcionog materija bilja iz stava 1. ovog clana (o kolicini uzoraka, nacinu dostavaljanja uzoraka, rokovima za njegovu obnovu, uvjetima cuvanja) i nacinu vodjenja evidencije o maticnim stablima, uvjetima i nacinu uzgajanja tih stabala, kao i o nacinu provjeravanja homogenosti, stabilnosti i identiteta sorte iz st. 2. i 6. ovoga clana donosi federalni ministar.

Clan 33.

Stvaralac sorte je obavezan da odrzava originalnost sorte po propisanim metodama, o cemu vodi odgovarajucu evidenciju. Ako stvaralac sorte ne odrzava originalnost sorte po propisanim metodama, federalni ministar moze, uz njegovu saglasnost, prenijeti pravo koriscenja sorte na zainteresirano drustvo, odnosno drugo pravno lice, uz pravicnu naknadu. Federalni ministar propisuje metodu i evidenciju iz stava 1. ovog clana, na prijedlog Komisije za priznavanje i zastitu sorti. Originalnost strane sorte moze se odrzavati u nasoj zemlji uz saglasnost njenog vlasnika. Za hibrid je potrebno osigurati dokaz o raspolaganju roditeljskim komponentama. Originalnost strane sorte moze odrzavati zainteresirano drustvo, odnosno drugo pravno lice koje ovlasti federalni ministar, na prijedlog kantonalnog ministarstva. Identitet, homogenost i stabilnost sorte ispituje drustvo, odnosno drugo pravno lice koje ovlasti federalni mnistar, na prijadlog kantonalnog minitarstva. Drustvo, odnosno drugo pravno lice iz st. 1., 3. i 4. ovog clana mora imati potrebnu opremu, objekte i strucne kadrove za odrzavanje originalnosti sorte, odnosno za ispitivanje identiteta, homogrnosti i stabilnosti sorte. 12. Troskovi postupka

Clan 34.

Troskove postupka priznavanja sorte snosi podnosilac zahtjeva. Troskove postupka ispitivanja sorte u oglednom polju i laboratoriji snosi podnosilac zahtjeva i placa ih neposredno izvodjacu ogleda, odnosno laboratoriji iz clana 17. ovog zakona. Troskove postupka ispitivanja sorte u proizvodnim ogledima snosi podnosilac zahtjeva i uplacuje ih neposredno izvodjacu proizvodnog ogleda. Troskove predaje, obnove i cuvanja uzoraka snosi stvaralac sorte i placa ih neposredno drustvu, odnosno drugom pravnom licu koje obavlja poslove u vezi s cuvanjem uzoraka. Troskove odrzavanja sorte (uzdrzna selekcija) snosi stvaralac sorte, odnosno zainteresovano drustvo, odnosno drugo pravno lice kome je preneseno pravo koriscenja sorte. Federalni ministar odredjuje, uz saglasnost kantonalnog ministarstva, visinu troskova postupka priznavanja sorte iz stava 1. ovog clana, kao i nacin uplate i koriscenja tih sredstava. Federalni ministar, uz saglasnost kantonalnog ministarstva, odredjuje visininu troskova predaje, obnove i cuvanja uzoraka iz stava 4. ovog clana.

Clan 35.

Troskovi postupka priznavanja sorte iz clana 34. stav 1. ovog zakona uplacuju se u roku od 15 dana od dana prijema obavjestenja da ce sorta biti ukljucena u ispitivanje na oglednom polju. Ako podnosilac zahtjeva u roku od 15 dana od dana prijema obavjestenja iz stava 1. ovog clana ne uplati troskove postupka, smatrat ce se da je odustao od zahtjeva i zahtjev ce se rjesenjem odbaciti. 13. Povjeravanje javnih ovlastenja

Clan 36.

Drustvima, ustanovama i drugim pravnim licima koja imaju odgovarajuci strucni kadar i opremu za obavljanje poslova i zadataka utvrdjenih ovim zakonom moze se povjeriti vrsenje slijedecih upravnih i strucnih poslova iz djelokruga Federalnog ministarstva.
1. prijem zahtjeva za priznavanje sorti poljoprivrednog i sumskog bilja i ocjenjivanje opravdanosti zahtjeva (clan 13.);
2. organizovanje ispitivanja sorti na oglednom polju i u laboratoriji i pruzanje strucne pomoci (cl. 15., 16., 17. i 20.);
3. obrada dobijenih rezultata ispitivanja sorti na oglednom polju i u laboratoriji i donosenje rjesenja o vrijednosti sorti (cl. 22. i 24.);
4. vodjenje registra novostvorenih sorti, vodjenje evidencije stranih sorti i vodjenje registra zasticenih sorti (cl. 25. i 47.); Poslove i zadatke iz tac. 1., 2., 3. i 4. ovog clana, federalni ministar ce povjeriti drustvima, ustanovama ili pravnim licima koja imaju sjediste u kantonu podnositelja zahtjeva na prijedlog kantonalnog ministarstva, ukoliko ispunjavaju uvjete propisane ovim zakonom. Ustanove koje imaju javna ovlascenja duzne su da podnose redovne izvjestaje Federalnom ministarstvu o vrsenju povjerenih javnih ovlascenja, kao i da dostavljaju trazene podatke i dokumente koji su od znacaja za vrsenje nadzora u obavljanju javnih ovlascenja. Federalno ministarstvo prati rad i vrsi nadzor nad sprovodjenjem prenesenih poslova i zadataka iz stava 1. ovog clana i po potrebi daje odgovarajuce instrukcije i strucna uputstva za pravilnu primjenu odredaba ovog zakona. Federalno ministarstvo rjesava po zalbama protiv donesenih upravnih akata u vrsenju povjerenih javnih ovlastenja. Ako Federalno ministarstvo utvrdi da se poslovi i zadaci koji su preneseni kao javna ovlastenja ne izvrsavaju u skladu sa odredbama ovog zakona, poduzet ce mjere za izvrsavanje tih poslova i zadataka, odnosno prenijet ce ih na drugo drustvo, ustanovu ili drugo pravno lice.

III - ZASTITA SORTE 1. Zahtjev za zastitu

Clan 37.

Sorta poljoprivrednog i sumskog bilja za koju je doneseno rjesenje o priznavanju novostvorene sorte moze se zastiti po odredbama ovog zakona. Strana sorta za koju je doneseno rjesenje o odobrenju uvodjenja u proizvodnju moze se zastiti po odredbama ovog zakona pod uvjetom reciprociteta ako odnosna zemlja ima zakonski reguliranu zastitu sorti. Izuzetno od odredaba st. 1. i 2. ovog clana, domaca i strana sorta mogu se zastititi prema odredbama ovog zakona ako se u postupku ispitivanja identiteta, homogenosti i stabilnosti sorte iz clana 21. ovog zakona utvrdi da se sorta u jednoj ili vise znacajnih morfoloskih ili fizioloskih osobina razlikuje od do sada priznatih sorti, odnosno opcepoznatih sorti.

Clan 38.

Postupak za zastitu sorte pokrece se na osnovu zahtjeva stvaraoca novostvorene sorte, odnosno stvaratoca strane sorte, podnesenog u pisanom obliku. Zahtjev iz stava 1. ovog clana podnosi se Federalnom ministarstvu za svaku sortu posebno. Propis o sadrzini, podacima i dokazima koje mora da sadrzi zahtjev donosi federalni ministar.

Clan 39.

Federalno ministarstvo prilikom vodjenja postupka za zastitu sorte utvrdjuje da li su ispunjeni i drugi uvjeti za zastitu sorte i to: 1. da li je doneseno rjesenje o priznavanju sorte, 2. da li postoje opravdani razlozi za zastitu sorte, Misljenje o opravdanosti zastite sorte daje Komisija za priznavanje i zastitu sorti. Smatra se da postoji opravdanost za zastitu sorte ako je moguce neosporno izvrsiti identifikaciju sorte cija se zastita trazi. Rjesenje kojim se dozvoljava zastita sorte donosi federalni mnistar.

Clan 40.

Sorta za koju je doneseno rjesenje kojim se dozvoljava zastita sorte upisuje se u registar zasticenih novostvorenih sorti, odnosno u registar zasticenih stranih sorti poljoprivrednog i sumskog bilja. Sorta se smatra zasticenom danom upisa u registar. Naziv pod kojim je sorta upisana u registar iz stava 1. ovog clana je zasticen. Registar iz stava 1. ovog clana vodi Federalno ministarstvo. Propis o sadrzaju i podacima koji se vode u registru iz stava 1. ovog clana donosi federalni ministar. Federalni ministar objavljuje u "Sluzbenim novinama Federacije BiH" spisak zasticenih sorti, sa podacima o vrsti bilja, nazivu sorte, nazivu odnosno imenu stvaraoca sorte i njegovom sjedistu (u daljem tekstu: nosilac zastite).

Clan 41.

Radi osiguranja zastite sorte, stvaralac sorte koji je podnio zahtjev iz clana 11. ovog zakona moze podnijeti Federalnom ministarstvu zahtjev za evidentni upis sorte u registar evidentiranih sorti koji vodi taj organ. Rjesenje kojim se dozvoljava evidentni upis sorte u registar donosi federalni ministar. 3. Prava nosioca zastite

Clan 42.

Nositelj zastite stice pravo:
1. da raspolaze sortom, odnosno da je sam koristiti ili da je daje na privremeno koriscenje drugim drustvima, odnosno drugim pravnim licima;
2. da sam umnozava sortu i stavlja je u promet ili da to privremeno dozvoli drugim drustvima ili drugim pravnim licima;
3. da ostvaruje naknadu za pivremeno koriscenje sorte od strane drugih lica. Prava iz stava 1. ovog clana sticu se danom upisa sorte u odgovarajuci registar iz clana 40. ovog zakona. Danom upisa sorte u registar iz clana 40. ovog zakona nosilac zastite stice pravo da na pakovanju zasticene sorte stavlja oznaku: "Sorta zasticena u Federaciji BiH".

Clan 43.

Zasticena sorta moze se koristiti za stvaranje novih sorti i bez saglasnosti nosioca zastite. Zasticena sorta ne moze se, bez saglasnosti nosioca zastite, koristiti u procesu neprekidnog ukrstavanja (hibridizacije) za stvaranje merkantilnih hibrida.

Clan 44.

Ako je zasticena sorta ukrasno bilje, nosilac zastite stice, osim prava iz ovog zakona, pravo iskljucive proizvodnje tog ukrasnog bilja i u nereproduktivne svrhe. 4. Vrijeme trajanja zastite

Clan 45.

Sorta upisana u registar iz clana 40. ovog zakona smatra se zasticenom. Zastita sorte traje od dana upisa u registar: 18 godina - za vinovu lozu i vocarsko, ukrasno i sumsko bilje, a 15 godina za ostalo bilje. Prava nosioca zastite prestaju i prije isteka roka trajanja zastite iz stava 2. ovog clana danom donosenja rjesenja iz clana 26. ovog zakona. Prava nosioca zastite prestaju i:
1) ako se nosilac zastite odrekne prava na zastitu, u kom slucaju to pravo prestaje narednog dana od dana predaje Federalnom ministarstvu podneska o odricanju prava na zastitu;
2) ako nosilac zastite ne vrsi obnovu uzorka ili su unistena maticna stabla visegodisnjih vrsta bilja sorte iz clana 32. ovog zakona, u kom slucaju to pravo prestaje narednog dana od dana predaje Federalnom ministarstvu podneska o nevrsenju obnove uzorka, odnosno o unistenju maticnih stabala.
3) na osnovu sudske odluke - danom odredjenim u toj odluci;
4) ako je prestalo da postoji pravno lice koje je nosilac tog prava po odredbama ovoga zakona, osim ako je to pravo preslo na pravne sljedbenike tog pravnog lica. Prestanak prava na zastitu sorte po st. 2. do 4. ovog clana utvrdjuje se rjesenjem federalnog ministra. Na osnovu rjesenja iz stava 5. ovog clana sorta se brise iz registra. Federalni ministar objavljuje spisak sorti kojima je prestala zastita. 3. Prenosenje prava

Clan 46.

Nosilac zastite moze pod uvjetima previdjenim ovim zakonom svoje pravo ugovorom prenijeti na drugo pravno lice, u cjelini ili djelimicno. Ugovor iz stava 1. ovog clana mora da bude sastavljen u pisanom obliku i upisuje se u registar zasticenih sorti na zahtjev jedne od ugovornih strana. Ugovor koji nije zakljucen u pisanom obliku i koji nije upisan u odgovarajuci registar ne proizvodi pravno djejstvo.

Clan 47.

Ugovor iz clana 46. ovog zakona sadrzi narocito: vrijeme na koje se to pravo prenosi, obim prava i visinu naknade za koriscenje tog prava - ako je naknada ugovorena, kao i naznacenje drugih ugovornih prava. Nistavna je odredba ugovora iz stava 1. ovog clana koja drugom pravnom licu postavlja takva ogranicenja koja ne proisticu iz prava koje je predmet ugovora ili ogranicenja koja su nepotrebna za ocuvanje tog prava.

Clan 48.

Ako nosilac zastite sam ili preko drugog pravnog lica ne koristi ili nedovoljno koristi u zemlji zasticenu sortu, federalni ministar moze pravo koriscenja zasticene sorte prenijeti na drugo pravno lice koje to pravo trazi (u daljem tekstu: korisnik dozvole). Smatra se da se zasticena sorta ne koristi ili nedovoljno koristi u zemlji i ako nosilac zastite odbija da drugom licu ustupiti pravo koriscenja zasticene sorte ili mu postavlja neopravdane uvjete, pod uvjetom da u zemlji postoji potraznja za sortom tih osobina. Pravo koriscenja moze se dati samo drustvu, ili drugom pravnom licu koje dokaze da raspolaze proizvodnim kapacitetima i tehnoloskim mogucnostima potrebnim za umnozavanje i stavljanje u promet zasticene sorte. Prenos prava koriscenja nece se izvrsiti ako nosilac dokaze da postoje opravdani razlozi za nekoriscenje ili nedovoljno koriscenje zasticene sorte.

Clan 49.

O opravdanosti zahtjeva za prenosenje prava koriscenja zasticene sorte odlucuje federalni ministar po pribavljenom misljenju Komisije za priznavanje i zastitu sorti.

Clan 50.

Ako je koriscenje zasticene sorte od posebnog interesa za zdravstvo, odbranu i zastitu i unapredjivanje covjekove sredine, koji su od interesa za cijelu zemlju i medjunarodnu zajednicu, moze se izvrsiti prenos koriscenja zasticene sorte na osnovu sluzbene dozvole. O zahtjevu zainteresovanog drustva, ili drugog pravnog lica za davanje dozvole iz stava 1. ovog clana odlucuje federalni ministar po pribavljenom misljenju nadleznog federalnog organa uprave za oblasti iz stava 1. ovog clana.

Clan 51.

U slucaju prenosenja prava koriscenja zasticene sorte po cl. 48. do 50. ovog zakona nosiocu zastite pripada naknada. Visinu naknade utvrdjuju sporazumno nosilac zastite i korisnik dozvole. Ako se sporazum ne postigne, nadlezni sud u vanparnicnom postupku utvrdjuje pravicnu naknadu. Nepostojanje sporazuma iz stava 2. ovog clana, odnosno odluke suda o naknadi, ne sprjecava drustvo odnosno drugo pravno lice kome je data dozvola za prijenos koriscenja zasticene sorte da tu sortu koristi. 4. Obaveze korisnika dozvole

Clan 52.

Korisnik dozvole je duzan:
1. da se pridrzava i ispunjava obaveze utvrdjene ovim zakonom i ugovorom s nosiocem zastite;
2. da vrsi umnozavanje sjemena, sadnog materijala i drugih reproduktivnih organa zasticene sorte i stavlja ih u promet;
3. da obavjestava nosioca zastite o proizvedenim kolicinama reprodukcionog materijala;
4. da placa naknadu za koristenje zasticene sorte;
5. da obavijesti nosioca zastite i Federalno ministarstvo ako prestanu da postoje uvjeti zbog kojih je sorta priznata ili ako nastanu drugim uvjeti iz clana 26. ovog zakona zbog kojih sortu treba brisati iz registra, odnosno evidencije ili ako su nastali uvjeti za brisanje zasticene sorte iz registra. Nosilac zastite ima pravo da vrsi uvid u proizvedene i apsorbirane kolicine sjemena sadnog materijala i drugih reporoduktivnih organa zasticene sorte.

Clan 53.

Sjeme, sadni materijal i drugi reprodukcioni materijal zasticene sorte ne mogu se izvoziti bez saglasnosti nosioca zastite.

Clan 54.

Za vrijeme dok je sorta upisana u registar, odnosno evidenciju, zainterisovano drustvo, drugo pravno lice i kantonalni organ uprave nadlezan za poslove kontrole proizvodnje sjemena i sadnog materijala mogu zahtijevati da se provjeri identiet, stabilnost i homogenost sorte. Nosilac zastite i korisnik dozvole duzni su da omoguce provjeravanje stabilnosti, identiteta i homogenosti zasticene sorte iz stava 1. ovog clana. Provjeru iz stava 1. ovog clana obavlja, po metodi propisanoj u clanu 21. stav 2. ovog zakona, drustvo, odnosno drugo pravno lice iz clana 33. stava 4. koju odredi federalni ministar. Troskove provjeravanja iz stava 1. ovog clana snosi stvaralac sorte, odnosno nosilac zastite ako se utvrdi da sorta nema identitet, stabilnost i homogenost zbog kojih je priznata, odnosno zasticena, a zainteresovano drustvo, drugo pravno lice ili kantonalno ministarstvo koje je podnijelo zahtjev za provjeru - ako se utvrdi da sorta odgovara uvjetima zbog kojih je priznata, odnosno zasticena. 6. Sudska zastita

Clan 55.

Nosilac zastite, odnosno korisnik zasticene sorte ima pravo da zahtjeva prestanak daljeg vrsenja radnje kojom se povredjuje njegovo pravo, kao i naknadu stete. Pored zahtjeva iz stava 1. ovog clana, nosilac zastite, odnosno korisnik zasticene sorte moze zahtijevati javno objavljivanje pravosnazne presude o trosku tuzenog. O sporu povodom zahtjeva iz st. 1. i 2. ovog clana odlucuje nadlezni sud.

Clan 56.

Povrijedom prava nosilaca zastite, kao i korisnika zasticene sorte, smatra se svako neovlasceno koriscenje zasticene sorte ili raspolaganje sortom.

Clan 57.

Tuzba zbog povrijede prava nosioca zastite moze se podnijeti u roku od tri godine od dana kad je tuzilac saznao za povredu i ucinioca. Po isteku pet godina od dana ucinjene povrede tuzba iz stava 1. ovog clana ne moze se podnijeti

. IV - KAZNENE ODREDBE

Clan 58.

 

Novcanom kaznom od 5.000 do 20.000 KM kaznit ce se za privredni prijestup drustvo i drugo pravno lice ako:
1. prilikom izvodjenja ogleda u oglednom polju ne primijeni ili ne primijeni blagovremeno sve agrotehničke mjere propisane jedinstvenom metodom ili predvidjene zakljucenim ugovorom (clan 20. stav 2.);
2. ne dostavi ili ne dostavi uredno i blagovremeno Federalnom ministarstvu rezultate ispitivanja sorte u oglednom polju potrebne za njihovu obradu (clan 23. stav 2.);
3. oznaci i stavi u promet kao sortni reprodukcioni materijal sortu koja nije upisana u registar, odnosno evidenciju (clan 25. stav 4.);
4. za priznatu sortu u odredjenom roku, ne preda ovlascenom drustvu, odnosno drugom pravnom licu na cuvanje uzorak reprodukcionog materijala te sorte ili ne vrsi u propisanom roku obnovu tih uzoraka, odnosno ne osigura uzgajanje i evidenciju maticnih stabala visegodisnjih vrsta bilja (clan 32. st. 2. i 5.);
5. povjerene uzorke reprodukcionog materijala ne cuva na propisani nacin (clan 32. stav 8.);
6. ne odrzava originalnost sorte po propisanim metodama i ne vodi odgovarajucu evidenciju (clan 33. stav 1.);
7. za sortu koja nije upisana u registar zasticenih novostvorenih sorti, odnosno u registar zasticenih stranih sorti poljoprivrednog i sumskog bilja na pakiranju zasticene sorte stavi oznaku da je "Sorta zasticena u Federaciji BiH" (clan 42. stav 3.);
8. zasticenu sortu koristi u procesu neprekidnog ukrstanja za stvaranje merkantilnih hibrida bez saglasnosti nosioca zastite (clan 43. stav 2.);
9. zasticenu sortu ukrasnog bilja koristi za proizvodnju u nereproduktivne svrhe bez saglasnosti nosioca zastite (clan 44.);
10. sjeme, sadni materijal ili drugi reprodukcioni materijal zasticene sorte izvozi bez saglasnosti nosioca zastite (clan 53.). Za privredni prijestup iz stava 1. ovog clana kaznit ce se novcanom kaznom od 500 KM do 2.000 KM i odgovorno lice u drustvu i drugom prvanom licu.

Clan 59.

Novcanom kaznom od 1.000 KM do 5.000 KM kaznit ce se za prekrsaj drustvo i drugo pravno lice ako:
1. vrsi ispitivanje sorte u proizvodnom ogledu bez odobrenja federalnog ministra (clan 31. st. 4. i 5.);
2. ne vodi uredno evidenciju maticnih stabala visegodisnjih vrsta bilja ili ne vrsi propisanu kontrolu osobine tih stabala (clan 32. stav 2.);
3. ne podnosi redovne izvjestaje Federalnom ministarstvu (clan 36. stav 2.). Za prekrsaj iz stava 1. ovog clana kaznit ce se novcanom kaznom od 100 do 500 KM i odgovorno lice u drustvu i drugom pravnom licu.

V - PRELAZNE I ZAVRSNE ODREDBE

Clan 60.

O zahtjevima za priznavanje sorte koji su podneseni do dana stupanja na snagu ovoga zakona, a po kojima nije doneseno rjesenje o priznavanju sorte, odosno rjesenje o odbijanju zahtjeva za priznavanje sorte, nastavit ce se postupak po odredbama ovog zakona.

Clan 61.

Priznate sorte za koje je doneseno rjesenje o priznavanju, odnosno o odobravanju uvodjenja u proizvodnju po propisima koji su bili na snazi do stupanja na snagu ovog zakona, mogu se zastiti ako su za zastitu te sorte ispunjeni uvjeti predvidjeni ovim zakonom.

Clan 62.

Federalni ministar utvrdjuje spisak domacih i stranih sorti poljoprivrednog i sumskog bilja koje su do dana stupanja na snagu ovoga zakona priznate u Federaciji na prijedlog Komisije za priznavanje i zastitu sorti.

Clan 63.

Federalni ministar, na prijedlog nadleznog kantonalnog ministarstva i misljenja i prijedloga Komisije za priznavanje i zastitu sorti, utvrdjuje spisak domacih i odomacenih stranih sorti vocarskog bilja, vinove loze i drugih vrsta bilja koje se opravdano nalaze u proizvodnji na dan stupanja na snagu ovog zakona. Propis o kriterijima za utvrdjivanje domacih i odomacenih stranih sorti koje se opravdano nalaze u proizvodnji donosi Federalno ministarstvo.

Clan 64.

Spisak sorti poljoprivrednog i sumskog bilja utvrdjenih po cl. 62. i 63. ovog zakona federalni ministar objavljuje u "Sluzbenim novinama Federacije BiH". Spisak domacih i odomacenih stranih sorti mora sadrzavati sljedece podatke: vrstu bilja, naziv sorte i firmu drustva, odnosno drugog pravnog lica koje odrazava originalnost sorte.

Clan 65.

Podzakonski propisi u skladu sa odredbama ovog zakona, donijet ce se u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona. Do donosenja propisa iz stava 1. ovog clana primjenjivat ce se propisi koji su doneseni na osnovu zakona i drugih propisa iz ove oblasti koji su se primjenjivali na teritoriji Federacije do dana stupanja na snagu ovog zakona.

Clan 66.

Danom stupanja na snagu ovog zakona na teritoriji Federacije prestaje primjena svih zakona o priznavanju novostvorenih, odobravanju uvodjenja u proizvodnju stranih i zastiti sorti poljoprivrednog i sumskog bilja koji su se do tog dana primjenjivali na teritoriji Federacije.

Clan 67.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Sluzbenim novinama Federacije BiH".


Doma naroda Zastupnickog doma
Parlamenta Federacije BiH
Niko Lozancic, s.r.

Predsjedatelj
Parlamenta Federacije BiH
Enver Kreso, v.r.


Federalni zakoni

Zakoni Tuzlanskog kantona

Službene novine Tuzlanskog kantona

 
OSTALE VIJESTI
Biden u govoru usporedio Hamasov napad s holokaustom
Xijev dolazak u Srbiju je jasna poruka Zapadu, ali i Rusiji
Škotska ima novog premijera, drugog u tjedan dana
Kako je Švedska postala žarište superbogataša
Nakon pet dana iz rudnika kod Tuzle izvučeno tijelo rudara
Stormy Daniels svjedoči na suđenju Donaldu Trumpu
VIDEO Ukrajina uništila moćni ruski lanser raketa
Britanka naručivala snimke mučenja malih majmuna
Hamas planira predati 33 taoca, neki od njih su mrtvi
Poljski premijer: Europa mora povećati svoju obranu
I španjolski studenti spremaju prosvjede protiv Izraela
Putin Rusima: Zajedno ćemo pobijediti, izaći ćemo iz ovoga još snažniji
EU najavila žestok udar na Kinu. Zbog jeftinih auta prijeti pravi trgovinski rat
Ukrajinci objavili snimku: "Ovo su ruski agenti, htjeli su ubiti Zelenskog"
Ruski vojnik u Ukrajini ubio šestoricu suboraca. U tijeku je potraga
Maslinovo ulje moglo bi pomoći u borbi protiv demencije, pokazala je studija
Ruski helikopteri uništavali su ukrajinske pomorske dronove. Sad su dobili odgovor
U Bosporu se nasukao ukrajinski brod, zatvoren ključni kanal
Pet radnika umrlo od otrova u Italiji: "Čuo sam da vrište, ali nisam im mogao pomoći"
Putin prisegnuo za predsjednika Rusije






Google






Rezultati

STARE ANKETE

KAPIJA

25-05-1995



OSTALE VIJESTI
Biden u govoru usporedio Hamasov napad s holokaustom
Xijev dolazak u Srbiju je jasna poruka Zapadu, ali i Rusiji
Škotska ima novog premijera, drugog u tjedan dana
Kako je Švedska postala žarište superbogataša
Nakon pet dana iz rudnika kod Tuzle izvučeno tijelo rudara
Stormy Daniels svjedoči na suđenju Donaldu Trumpu
VIDEO Ukrajina uništila moćni ruski lanser raketa
Britanka naručivala snimke mučenja malih majmuna
Hamas planira predati 33 taoca, neki od njih su mrtvi
Poljski premijer: Europa mora povećati svoju obranu
I španjolski studenti spremaju prosvjede protiv Izraela
Putin Rusima: Zajedno ćemo pobijediti, izaći ćemo iz ovoga još snažniji
EU najavila žestok udar na Kinu. Zbog jeftinih auta prijeti pravi trgovinski rat
Ukrajinci objavili snimku: "Ovo su ruski agenti, htjeli su ubiti Zelenskog"
Ruski vojnik u Ukrajini ubio šestoricu suboraca. U tijeku je potraga
Maslinovo ulje moglo bi pomoći u borbi protiv demencije, pokazala je studija
Ruski helikopteri uništavali su ukrajinske pomorske dronove. Sad su dobili odgovor
U Bosporu se nasukao ukrajinski brod, zatvoren ključni kanal
Pet radnika umrlo od otrova u Italiji: "Čuo sam da vrište, ali nisam im mogao pomoći"
Putin prisegnuo za predsjednika Rusije


SVASTARIJE


Osmrtnicama ba

Obnovljena džamija Arnaudija u Banjoj Luci. Dodik u govoru pozvao na mir

U Kini ga prodaju za 20.500 eura, a u EU za 42.000. Bruxelles najavio žestok odgovor

Putin prisegnuo za predsjednika Rusije

Na internetu se pojavio vrlo moćan, misteriozan AI. Odmah je nestao

Pet radnika umrlo od otrova u Italiji: ˝Čuo sam da vrište, ali nisam im mogao pomoći˝

Predsjednik Brazila zbog poplava traži proglašenje elementarne nepogode

Danas je Putinova inauguracija. Ono najvažnije dogodit će se nakon nje

Snimljen film o djeci Sarajeva koja su ubijena tokom snajperskog terora devedesetih

Rusija zaprijetila napadima na Britaniju: ˝Posljedice će biti katastrofalne˝

Putin naredio vježbe nuklearnog oružja. ˝To je odgovor na provokacije Zapada˝





prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi