TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Srijeda 8.5.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 








08.05.2024 - 00h
INDEKS KVALITETA ZRAKA
64
UMJERENO ZAGADJEN
Upozorenje: Neke zagađujuće materije mogu uzrokovati zdravstvene probleme osobama koje su veoma osjetljive na zagađenje zraka. Takve osobe trebaju izbjegavati boravak vani i smanjiti naprezanje tokom boravka vani.

ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 86

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



Zakoni 2000

Z A K O N O OMBUDSMANIMA FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE

I - TEMELJNE ODREDBE

 

Clanak 1.

Ovim se zakonom uredjuje institucija Ombudsmana Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Ombudsman), ovlasti, nadleznosti, sastav, imenovanje i prestanak funkcija Ombudsmana, imuniteti i nespojive funkcije, istrazni postupak, obvezna suradnja s Ombudsmanom, povjerljivi i tajni dokumenti i obvezna diskrecija, odgovornosti organa vlasti, preporuke, izvjescivanja i komunikacija, izvijesca, pravila postupka, osoblje i prijelazne i zavrsne odredbe.

Clanak 2.

Ombudsman je neovisna institucija ustojena radi zastite ljudskog dostojanstva, prava i sloboda fizickih osoba, kako je i zajamceno Ustavom Bosne i Hercegovine i Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine, kao i medjunarodnim ugovorima koji su njihov sastavni dio. Ombudsman radi na otklanjanju posljedica krsenja ljudskih prava i sloboda, a posebice posljedica etnickog progona. Ombudsman suradjuje s Ombudsmanom za Bosnu i Hercegovinu i Domom za ljudska prava za Bosnu i Hercegovinu.

II - OVLASTI

Clanak 3.

Svaki ombudsman samostalno obnasa svoje duznosti. Ombudsmani suradjuju u obavljanju svojih funkcija. Prigodom obavljanja svojih poslova oni ce, u najvecoj mogucoj mjeri, slijediti princip osobnog kontakta sa strankama. Istrazne aktivnosti mogu biti obavljane osobno od svakog ombudsmana, ali podjela zadataka medju njima nece ovisiti o nacionalnoj pripadnosti stranke. U svojim prijedlozima, i izvijescima, ombudsmani djeluju zajednicki. Ombudsman postupa ili po podnesenoj prijavi ili po sluzbenoj duznosti. Ombudsman ima ovlasti primiti, pratiti ili istraziti, izmedju ostalog, slucajeve loseg funkcioniranja ili krsenja ljudskih prava i sloboda koje pocini bilo koji organ vlasti Federacije Bosne i Hercegovine ( u daljnjem tekstu: Federacija), zupanije, grada i opcine, kao i bilo koje druge ustanove ili osobe koja negira ljudsko dostojanstvo, prava ili slobode. Ombudsman ima ovlasti preporuciti odgovarajuce individualne ili opce mjere ili oboje organima vlasti ili osobama iz stavka 4. ovog clanka.

Clanak 4.

Ombudsmanove nadleznosti iz odredbi cl. II. 3., 2., 6. i 7. Ustava Federacije ukljucuju ovlasti da istrazi sve slucajeve krsenja ljudskih prava i sloboda navodno ucinjenih od jedinica, komandi, ustanova i stabova Vojske Federacije; sluzbi sigurnosti, ukljucujuci i tajne sluzbe, te da istrazi slucajeve osoba lisenih slobode bez obzira na razlog njihovog lisenja slobode i bez obzira na vlast u Federaciji koja je izvrsila lisenje slobode i preporuci odgovarajuce individualne ili opce mjere ili oboje.

Clanak 5.

Ombudsmanove nadleznosti ukljucuju ovlasti da ispita sve slucajeve loseg funkcioniranja sudbenog sustava u Federaciji i preporuci odgovarajuce individualne ili opce mjere ili oboje. Ombudsman se ne mijesa u sudacke funkcije sudova u Federaciji, ali moze pokrenuti sudbene postupke ili intervenirati tijekom tekucih postupaka, sukladno relevantnim odredbama zakona Federacije, kada god ustanovi da je takva akcija striktno nuzna za djelotvorno obavljanje njegovih duznosti. Ombudsman takodjer moze dati preporuku organu vlasti koji je strana u postupku, ili biti konzultiran od strana u postupku. U slucaju neprovedbe sudbene presude, Ombudsman moze preporuciti odgovornom tijelu sprovedbu presude u roku kojeg odredi Ombudsman. Ako se ta preporuka ne ispostuje, neprovedba sudbene odluke bit ce ukljucena u godisnje ili posebno izvijesce.

Clanak 6.

Ombudsman suradjuje i promovira suradnju izmedju institucija Ombudsmana u Bosni i Hercegovini, te pomaze koordinaciju akcija poduzetih od institucija Ombudsmana u Bosni i Hercegovini. Ako, u bilo kojoj fazi postupka, ombudsman utvrdi da slucaj spada u iskljucivu nadleznost drugih institucija Ombudsmana u Bosni i Hercegovini, Ombudsman prosljedjuje slucaj toj instituciji Ombudsmana.

Clanak 7.

Ombudsman moze proslijediti odredjene slucajeve u kojima se navode povrede ljudskih prava Domu za ljudska prava za Bosnu i Hercegovinu i Ombudsmanu za Bosnu i Hercegovinu sukladno posebnim propisima o radu tih institucija.

Clanak 8.

Aktivnosti ombudsmana se ne prekidaju ukoliko zakonodavno tijelo ne zasijeda, bilo da je raspusteno ili mu je istekao mandat ili iz bilo kojeg drugoga razloga. Izvanredno stanje ne prekida mandat ombudsmana.

III - SASTAV, IMENOVANJE I PRESTANAK DUZNOSTI

Clanak 9.

Tri osobe cine instituciju Ombudsmana: jedan Bosnjak, jedan Hrvat i jedan koji predstavlja ostale.

Clanak 10.

Ombudsmane imenuju i smjenjuju Zastupnicki dom i Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, na zajednicki prijedlog nadleznog tijela Zastupnickog doma i Doma naroda (u daljnjem tekstu: nadlezno tijelo). Nadlezno tijelo zajednicki prijedlog utvrdjuje dvotrecinskom vecinom glasova svih svojih clanova.

Clanak 11.

Ombudsmani se imenuju na period od cetiri godine i mogu biti ponovno imenovani samo jednom. Svaki ombudsman koji bude imenovan po ostavci ili kao zamjenik drugog ombudsmana obnasa duznost u preostalom dijelu cetverogodisnjeg mandata i moze biti ponovno imenovan samo jednom.

Clanak 12.

Svaki drzavljanin Bosne i Hercegovine u dobu u kojem uziva puna gradjanska i politicka prava, koji je iskazao iskustvo na polju ljudskih prava i priznatih je i visokih moralnih kvaliteta, moze biti imenovan ombudsmanom.

Clanak 13.

Ombudsmanove duznosti prestaju iz bilo kojih od dolje navedenih razloga:
a) Ako podnese ostavku;
b) Ako mu je istekao mandat;
c) Ako nije u mogucnosti obnasati svoje duznosti;
d) Ako nije napustio nespojivu funkciju;
e) Ako je oglasen krivim i izrecena mu pravomocna kazna zatvora za namjerno ucinjeno kazneno djelo protiv ustavnog poretka Bosne i Hecegovine i Federacije, protiv covjecnosti i medjunarodnog prava, protiv sluzbene osobe i druge odgovorne duznosti ili za druga kaznena djela izvrsena iz koristoljublja ili iz drugih niskih pobuda.
f) Ako bude smijenjen. Mjesto ombudsmana postaje upraznjeno na dan njegove smrti, odnosno na dan ostavke, smjenjivanja, izrecene pravomocne presude protiv njega, odnosno danom isteka njegova mandata. U drugim slucajevima iz stavka 1. ovog clanka dan nastanka upraznjenog mjesta ombudsmana utvrdjuju Zastupnicki dom i Dom naroda na prijedlog nadleznog tijela iz clanka 10. ovog zakona. Kada mjesto ombudsmana bude upraznjeno, sukladno odredbi stavka 2. ovog clanka, nadlezno tijelo iz clanka 10. ovog zakona predlozit ce imenovanje novog ombudsmana u roku od jednog mjeseca. U slucaju kada mjesto ili mjesta postanu upraznjena zbog isteka mandata, ombudsman ili ombudsmani ciji je mandat istekao ce privremeno nastaviti obavljati i svoje duznosti dok se ne obavi novo imenovanje. Kada je jedno od tri mjesta ombudsmana upraznjeno iz razloga drukcijih nego sto je istek mandata, preostali ombudsmani privremeno obnasaju njegove duznosti dok se ne imenuje novi ombudsman.

IV - IMUNITETI I NESPOJIVE FUNKCIJE

Clanak 14.

Ombdusman nije podlozan nikakvim posebnim naredbama organa vlasti. U okviru svojih ustavnih i zakonskih nadleznosti, ombdusman nece primati instrukcije od bilo koje vlasti. Institucija Ombudsmana djeluje neovisno, sukladno Ustavu, ovom i drugim zakonima i pravilima postupka Ombudsmana. Rad Ombudsmana ne moze iti predmetom istrage, kontrole i nadzora od upravnih vlasti.

Clanak 15.

Ombudsmani ne mogu biti tuzeni, podvrgnuti istrazi, uhiceni, pritvoreni ili sudjeni zbog stavova iznesenih ili odluka donijetih prigodom koristenja ovlasti vezanih za njihove duznosti. U svim drugim okolnostima i sve dok obnasa svoje duznosti, ombudsman ne moze biti uhicen ili pritvoren, osim u slucaju flagrante delicto koji se odnosi na djelo kaznjivo zatvorom u trajanju duljem od pet godina. Odluka da se ombudsman optuzi, pritvori ili preda sudu pod optuzbom za kazneno djelo moze biti donesena nakon sto Zastupnicki dom i Dom naroda poniste njegov imunitet. Jedino je Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine nadlezan da mu sudi. Osobe uposlene ili imenovane u instituciji Ombudsmana ne mogu biti optuzene, podvrgnute istrazi,uhicene, pritvorene ili sudjene zbog bilo koje aktivnosti, stavova ili odluka poduzetih tijekom obnasanja svojih duzosti po nalozima Ombudsmana. U svim ostalim okolnostima, kada god je osoba koja je u sluzbi Ombudsmana uhicena, pritvorena ili sudjena, tuziteljstvo ce pravodobno obavijestiti Ombudsmana.

Clanak 16.

Funkcija ombudsmana je nespojiva sa svim javnim funkcijama; sa svakom politickom aktivnosti ili duznosti; s nastavljanjem rada u drzavnoj sluzbi; sa clanstvom u politickoj stranci ili obnasanjem vodecih duznosti u politickoj partiji, radnickom sindikatu, udruzi, fondaciji ili vjerskoj organizaciji ili s uposlenjem u bilo kojoj od ovih organizacija; s obnasanjem duznosti suca; i s bilo kojom aktivnosti u bilo kom zanimanju ili profesiji, trgovini ili drugom djelatnom mjestu. Ombudsman koji je bio djelatnik organa vlasti uziva garancije da ce se vratiti u svoju sluzbu po okoncanju mandata. Ombudsman ce, u roku od deset dana od svog imenovanja, a prije preuzimanja svoje duznosti, odstupiti s bilo koje potencijalno nespojive funkcije, a ako to ne ucini smatrat ce se da je odbio imenovanje. Kada dodje do nespojive aktivnosti nakon sto je ombudsman preuzeo svoje duznosti, podrazumijeva se da ce, u smislu clanka 13. ovog zakona, dati ostavku na dan kada se nespojiva aktivnost pojavi. Odluku da li je prihvacena funkcija nespojiva donosi nadlezno tijelo iz clanka 10. ovog zakona.

V - ISTRAZNI POSTUPAK

Clanak 17.

Svaka fizicka osoba koja zahtijeva zastitu zakonitih interesa moze se obratiti Ombudsmanu bez ikakvih ogranicenja. Nacionalnost, drzavljanstvo, mjesto boravka, spol, pripadnost manjini, nacionalna pripadnost, religija, pravna nesposobnost, lisenost slobode bilo koje vrste i opcenito, posebni odnosi ili ovisnost o drzavnim organima ili vlasti, ne mogu ograniciti pravo na podnosenje zalbe Ombudsmanu. Obracanje Ombudsmanu ili interveniranje Ombudsmana ne smije rezultirati nikakvom kaznenom, stegovnom ili drugom kaznom, niti bilo kakvim teskocama ili diskriminacijom podnositelja zalbe. Ni jedno upravno tijelo ili vlast ili pravna osoba se ne mogu zaliti Ombudsmanu zbog predmeta iz njegove nadleznosti.

Clanak 18.

Svaku zalbu mora potpisati i dostaviti zainteresirana osoba, koja mora naznaciti svoje prezime, ime i adresu u dokumentu u kojem iznosi svoje razloge, napisanom na obicnom papiru. Zalba podnesena na manje formalan nacin moze biti prihvacena ako Ombudsman smatra da okolnosti tako nalazu. Sav rad Ombudsmana je besplatan za stranke i ne zahtijeva pomoc odvjetnika ili pravnog savjetnika.

Clanak 19.

Korespondencija upucena Ombudsmanu s mjesta na kojima se nalaze osobe lisene slobode, u pritvoru ili zatoru, ne smije biti predmetom bilo kakve cenzure. Razgovor izmedju ombudsmana ili osoba koje delegira od strane Ombudsman i bilo koje osobe navedene u stavku 1. ovog clanka se nikada ne smije nadzirati ili ometati.

Clanak 20.

Ombudsman registrira i potvrdjuje primitak zalbe bez obzira na to je li prihvatljiva ili ne. Kada Ombudsman odluci ne prihvatiti zalbu, to cini pismenim putem, objasnjavajuci razloge i obavjestavajuci stranku o najadekvatnijem nacinu postupanja, ukoliko postoji, ostavljajuci stranci da koristi nacin za koji sama smatra da je najprikladniji. Ombudsman moze odbiti da ispita anonimne zalbe, zalbe koje se ticu cinjenica, dogadjaja ili odluka koje su nastupile prije stupanja na snagu Ustava Federacije, kao i zalbi za koje smatra da su zlonamjerne, neutemeljene, koje ne sadrze nikakav zahtjev, koje sa sobom nose narusavanje legitimnih prava trece strane ili koje su podnesene Ombudsmanu nakon vise od dana nastanka jedne godine od cinjenica, dogadjaja ili odluka na koje se zalba odnosi.

Clanak 21.

Protiv bilo koje akcije ili odluke Ombudsmana, ukljucujuci odluke da istrazi ili ne istrazi zalbu, ne moze se podnositi zalba.

Clanak 22.

Kada Ombudsman odluci da zalba ili predmet, pokrenut po sluzbenoj duznosti, pruza dovoljno osnova za pokretanje istrage, izvjescuje organ ili upravnu sluzbu na koju se odnosi najvazniji dio slucaja tako da odgovorna osoba moze dostaviti pismenu izjavu i bilo koju informaciju ili dokument koji Ombudsman zahtijeva, u roku kojeg odredi od strane Ombudsman. Taj rok moze biti produljen kada to okolnosti zahtijevaju.

Clanak 23.

Kada, u tijeku istrage, Ombudsman ustanovi da izvrsenje odluke upravnog organa moze rezultirati nepopravljivim narusavanjem prava podnositelja zalbe, moze predloziti nadleznom organu suspendiranje izvrsenja sporne radnje na period ne dulji od deset dana. Organ na koji se to odnosi moze, u roku od tri dana od primitka prijedloga, a u svakom slucaju prije izvrsenja sporne radnje, odbiti da ispostuje prijedlog, obrazlazuci, u pisanom dokumentu naslovljenom na Ombudsmana, razloge za to, a ako to ne ucini, prijedlog postaje naredba za doticni organ.

VI - OBVEZNA SURADNJA S OMBUDSMANOM

Clanak 24.

Sudovi, organi uprave, sluzbe za upravu i drugi organi vlasti i institucije u Federaciji, ukljucujuci pravne osobe koje obavljaju javne ovlasti, su duzne pruziti Ombudsmanu trazenu pomoc prigodom Ombudsmanovih istraga i inspekcija. Tijekom istrage, Ombudsman ili osoba kojoj je Ombudsman povjerio istrazne radnje, ima pristup u bilo koji drzavni ured, organ ili sluzbu u svrhu provjere svih potrebitih informacija, obavljanja pojedinacnih razgovora ili proucavanja nuznih spisa i dokumenata. Ombudsmanu se ne moze zabraniti pristup bilo kojem spisu ili upravnom dokumentu ili bilo kojem dokumentu vezanom za aktivnosti ili sluzbu nad kojom se obavlja istraga.

Clanak 25.

Kada se slucaj koji se istrazuje odnosi na ponasanje osoba uposlenih u organu vlasti i kada je vezan za duznosti koje te osobe obavljaju, Ombudsman ce o tomu obavijestiti doticnu osobu i njenog rukovoditelja. Rukovoditelj iz stavka 1. ovog clanka ce pismeno odgovoriti Ombudsmenu i predociti sve dokumente i dokaze koje smatra relevantnim u roku koji mu je odredjen. Na zahtjev, rok moze biti produljen. Ombudsman moze provjeriti vjerodostojnost pruzenih podataka i predloziti saslusanje doticnog sluzbenika kako bi dobio dodatne informacije. Od sluzbenika koji odbiju ovakvo saslusanje, Ombudsman moze traziti pismeno objasnjenje razloga za odbijanje. Informacija koju pruzi osobno djelatnik tijekom istrage je povjerljiva, ako ne narusava odredbe kaznenog zakona o prikrivanju djela koja mogu biti kaznene pirode.

Clanak 26.

U slucaju da rukovoditelj koji zabrani sluzbenicima iz organa kojim rukovodi, odnosno sluzbe kojom rukovodi, odgovore na zahtjev Ombudsmana ili da budu saslusani od Ombudsmana, sluzbenik ce to pismeno izjaviti, navodeci svoje razloge. Taj dokument ce biti proslijedjen i rukovoditelju i Ombudsmanu. Ombudsman ce se tada obratiti navedenom rukovoditelju u svezi svih operacija za istragu.

VII - POVJERLJIVI I TAJNI DOKUMENTI I OBVEZNA DISKRECIJA

Clanak 27.

Ombudsman moze zahtijevati od organa vlasti i drugih institucija predaju svih dokumenata koje smatra nuznim za obavljanje svojih duznosti, ukljucujuci i one koji su, sukladno zakonu, oznaceni kao povjerljivi ili tajni. U takvim slucajevima Ombudsman ce se pridrzavati trazene diskrecije i nece ih uciniti dostupnim javnosti. Istrage Ombudsmana i Ombudsmanovog osoblja, kao i proceduralne radnje, bit ce vodjene s najvecom mogucom diskrecijom kada su u pitanju i pojedinci i javne sluzbe i organi, bez prejudiciranja elemenata koje Ombudsman smatra pogodnim za zakljucivanje u izvjesca. Posebne zastitne mjere ce se poduzeti u svezi s dokumentima koji su oznaceni kao povjerljivi ili tajni. Kada Ombudsman vjeruje da dokument oznacen kao povjerljiv ili tajna, a koji nije predala Vlada Federacije, moze biti kljucan za pravilnu provedbu istrage, o tomu ce obavijestiti predsjednika i dopredsjednika Federacije Bosne i Hercegovine.

VIII - ODGOVORNOSTI ORGANA VLASTI I DUZNOSNIKA

Clanak 28.

Kada istraga otkrije da je zlouporaba, samovoljni postupak, diskriminacija, greska, zanemarivanje ili propust na koji je ulozena zalba ucinio djelatnik, Ombudsman moze o svojim saznanjima obavijestiti doticnog duznosnika. Istoga dana ce poslati isti dokument duznosnikovom nadredjenom i preporuciti ono sto samtra odgovarajucim.

Clanak 29

Kada Ombudsman, tijekom obnasanja svojih duznosti, sazna za ponasanja ili djela koji mogu biti prekrsaji ili kaznena djela, o tomu ce odmah obavijestiti nadlezne organe gonjenja.

Clanak 30.

Ukoliko je negativan stav ili stav koji ometa istragu Ombudsmana ispoljen od organa, duznosnika, osoba na rukovodecem polozaju ili clanova neke sluzbe vlasti, to moze postati predmetom posebnog izvjesca i bit ce pomenuto u odgovarajucem dijelu godisnjeg izvjesca. Kada duznosnik ometa istragu svojim odbijanjem da posalje dokumente koje trazi Ombudsman, ili ako zanemari duznost da takve dokumente posalje ili uskrati Ombudsmanu pristup upravnim spisima ili dokumentima nuznim za istragu ili na drugi nacin iskazuje negativni stav ili ometa istragu, Ombudsman ce poslati relevantan spis njegovom nadredjenom ili nadleznom tuziteljstvu da, sukladno zakonu, poduzme odgovarajucu stegovnu ili kaznenu mjeru. Ako nadlezni organ vlasti ne poduzme mjere Ombudsman moze, kao zamjena te vlasti, pokrenuti stegovni postupak protiv odgovornog duznosnika ili, ako je primjereno, predati slucaj sudu na kazneno gonjenje.

IX - PREPORUKE

Clanak 31.

Ombudsman moze davati preporuke drzavnim organima i sluzbenicima u svrhu usvajanja novih mjera. Organi i duznosnici su duzni pismeno odgovoriti ombudsmanu o tomu kako su realizirali preporuke u svakom slucaju, u roku koji odredi Ombudsman. Ako nakon davanja preporuke, doticni upravni organ ne poduzme odgovarajuce mjere u razumnom vremenskom periodu ili ako ne obavijesti Ombdusmane o razlozima nepoduzimanja mjera, Ombudsman moze na to ukazati ministarstvu odgovornom za doticni odjel ili najvise vlasti vladinog odjela na tijek slucaja i datu preporuku. Ukoliko Ombudsman nakon ovog ne dobije zadovoljavajuci rezultat u slucaju za koji smatra da je bilo moguce iznaci pozitivno rjesenje, predmet ce ukljuciti u godisnje izvijesce ili u posebno izvijesce, pominjuci imena organa ili duznosnika koji su zauzeli takav stav. Ombudsman nema ovlasti mijenjati ili ponistavati mjere ili naredbe drzavnih organa, ali moze predloziti ispravke kriterij koristenih pri njihovu usvajanju. Kada, nakon istrage slucaja, Ombudsman ocijeni da nacin na koji je zakon sproveden vodi do nepravednog ishoda, moze nadleznom vladinom organu uputiti preporuku koja ce voditi do pravednog rjesenja situacije u kojoj se nalazi stranka. Ombudsman moze predloziti nadleznoj vlasti mjere koje su prikladne za razrjesenje zaliteljeve situacije, ukljucujuci placanje odstete, kao i predloziti u godisnjem ili posebnom izvijescu institucije one izmjene zakona i propisa za koje Ombudsman smatra da su primjerena. Ako je zalba upucena na aktivnosti vrsene tijekom pruzanja usluga od institucija kojima su povjerene javne ovlasti, Ombudsman moze traziti od nadleznih organa uprave i sluzbi za upravu da koriste svoje ovlasti glede inspekcije i kaznavanja.

X - IZVJESCIVANJE I KOMUNIKACIJA SA STRANKAMA

Clanak 32.

Ombudsman izvjescuje stranku o rezultatima istrage i aktivnosti, kao i o odgovoru danom vladinog odjela ili nadleznog duznosnika, ukoliko se taj odgovor, po svojoj prirodi, ne smatra povjerljivim ili tajnim. Ombudsman prosljedjuje odgovarajucoj vlasti, duznosniku ili upravnom odjelu, nalaze istrage, bez obzira bili oni pozitivni ili negativni. Ombudsman moze odluciti da objavi svoje opce preporuke u "Sluzbenim novinama Federacije BiH". Sve preporuke Ombudsmana ce biti dostupne javnosti, osim slucajeva koji se odnose na povjerljiva ili tajna pitanja ili kada zalitelj izricito zahtijeva da njegov indentitet i okolnosti zalbe na budu otkriveni.

XI - IZVIJESCA O AKTIVNOSTIMA OMBUDSMANA

Clanak 33.

Ombudsman svake godine upucuje premijeru i zamjeniku premijera, svim predsjednicima zupanija, OSCE-u, Zastupnickom domu i Domu naroda Parlamenta Federacije, izvijesca o aktivnostima Institucije. Kada to javni znacaj ili duznost nalaze, Ombudsman moze podnijeti posebno izvijesce. Godisnja izvijesca i sva posebna izvijesca bit ce javno objavljeni.

Clanak 34.

U godisnjem izvijescu, Ombudsman moze navesti broj i prirodu primljenih zalbi, naznaciti koje zalbe nisu uzete u razmatranje i razloge zbog cega nisu, koje su zalbe bile predmetom istrage i koji su nalazi istrage. Ombudsman moze takodjer navesti one prijedloge i preporuke koje su prihvatile Vlada Federacije i vlade zupanija. Izvijesca nece sadrzavati osobne podatke koji ce javno identificirati osobe ukljucene u istrazne radnje. Izvijesce takodje sadrzava dodatak namijenjen nadleznom tijelu iz clanka 10. ovog zakona, koji ce pokazivati utrosak iz proracuna Institucije za period obuhvacen izvijescem.

XII - PRAVILA POSTUPKA

Clanak 35.

Ombudsmani, sukladno ovom zakonu, utvrdjuju pravila postupka o svom radu. Pravila postupka objavljuju se u "Sluzbenim novinama Federacije BiH". Ombudsmani donose pravila o organizaciji i nacinu vrsenja funkcija institucije Ombudsmana.

XIII - OSOBLJE I OPREMA

Clanak 36.

Svaki ombudsman moze, uz suglasnost predsjednika Federacije Bosne i Hercegovine, imenovati jednog ili vise zamjenika sukladno odredbi clanka II. B.1. (2) Ustava Federacije. Svaki ombudsman imenuje ostalo osoblje u okvirima Proracuna odobrenog za tu namjenu od Vlade Federacije ili, u pocetku, od premijera.

Clanak 37.

Osoblje Ombudsmana ce biti automatski razrijeseno kada novi ombudsman bude imenovan i zateceno osoblje moze biti ponovno imenovano. Osoblje Ombudsmana koji su bili sluzbenici organa vlasti uzivaju garancije da ce biti vraceni u sluzbu kada budu razrijeseni duznosti u instituciji Ombudsmana.

Clanak 38.

Na prijedlog Ombudsmana, financijska sredstva nuzna za funkcioniranje institucije Ombudsmana osiguravaju se u proracunu Federacije Bosne i Hercegovine.

XIV - PRIJELAZNE I ZAVRSNE ODREDBE

Clanak 39.

Ombudsmani koji su na duznosti kada ovaj zakon stupi na snagu nastavljaju s obnasanjem svojim duznosti u periodu od najmanje jedne godine nakon stupanja na snagu ovog zakona. Nakon toga perioda nastavljaju obnasati svoje duznosti do imenovanja ombudsmana sukladno odredbama ovog zakona. Oni se mogu samo jednom ponovno imenovati.

Clanak 40.

Odredbe ovog zakona koje se odnose na proracunska sredstva, imenovanje osoblja unutar proracunskih granica i izvjescivanje nadleznom tijelu iz clanka 10. ovog zakona o proracunskim troskovima se ne primjenjuju na doprinose koje su dale medjunarodne organizacije za operativne troskove institucije. Tijekom navedenog perioda Ombudsman dostavlja svoja godisnja i posebna izvijesca Uredu Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu u rokovima utvrdjenim pravilima iz clanka 35. stavak 1. ovog zakona.

Clanak 41.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u "Sluzbenim novinama Federacije BiH".

Predsjedatelj Doma narodaParlamenta Federacije BiH Niko Lozancic, v.r

Predsjedatelj Zastupnickog doma Parlamenta Federacije BiH . Enver Kreso, v.r.


Federalni zakoni

Zakoni Tuzlanskog kantona

Službene novine Tuzlanskog kantona

 
OSTALE VIJESTI
Bijela kuća: Neprihvatljivo je da Izrael blokira humanitarnu pomoć za Gazu
Bivša pornoglumica svjedočila protiv Trumpa: Novac nije bio moja motivacija
Izrael započeo napad na Rafah
Biden u govoru usporedio Hamasov napad s Holokaustom
Xijev dolazak u Srbiju je jasna poruka Zapadu, ali i Rusiji
Škotska ima novog premijera, drugog u tjedan dana
Kako je Švedska postala žarište superbogataša
Nakon pet dana iz rudnika kod Tuzle izvučeno tijelo rudara
Stormy Daniels svjedoči na suđenju Donaldu Trumpu
VIDEO Ukrajina uništila moćni ruski lanser raketa
Britanka naručivala snimke mučenja malih majmuna
Hamas planira predati 33 taoca, neki od njih su mrtvi
Poljski premijer: Europa mora povećati svoju obranu
I španjolski studenti spremaju prosvjede protiv Izraela
Putin Rusima: Zajedno ćemo pobijediti, izaći ćemo iz ovoga još snažniji
EU najavila žestok udar na Kinu. Zbog jeftinih auta prijeti pravi trgovinski rat
Ukrajinci objavili snimku: "Ovo su ruski agenti, htjeli su ubiti Zelenskog"
Ruski vojnik u Ukrajini ubio šestoricu suboraca. U tijeku je potraga
Maslinovo ulje moglo bi pomoći u borbi protiv demencije, pokazala je studija
Ruski helikopteri uništavali su ukrajinske pomorske dronove. Sad su dobili odgovor






Google






Rezultati

STARE ANKETE

KAPIJA

25-05-1995



OSTALE VIJESTI
Bijela kuća: Neprihvatljivo je da Izrael blokira humanitarnu pomoć za Gazu
Bivša pornoglumica svjedočila protiv Trumpa: Novac nije bio moja motivacija
Izrael započeo napad na Rafah
Biden u govoru usporedio Hamasov napad s Holokaustom
Xijev dolazak u Srbiju je jasna poruka Zapadu, ali i Rusiji
Škotska ima novog premijera, drugog u tjedan dana
Kako je Švedska postala žarište superbogataša
Nakon pet dana iz rudnika kod Tuzle izvučeno tijelo rudara
Stormy Daniels svjedoči na suđenju Donaldu Trumpu
VIDEO Ukrajina uništila moćni ruski lanser raketa
Britanka naručivala snimke mučenja malih majmuna
Hamas planira predati 33 taoca, neki od njih su mrtvi
Poljski premijer: Europa mora povećati svoju obranu
I španjolski studenti spremaju prosvjede protiv Izraela
Putin Rusima: Zajedno ćemo pobijediti, izaći ćemo iz ovoga još snažniji
EU najavila žestok udar na Kinu. Zbog jeftinih auta prijeti pravi trgovinski rat
Ukrajinci objavili snimku: "Ovo su ruski agenti, htjeli su ubiti Zelenskog"
Ruski vojnik u Ukrajini ubio šestoricu suboraca. U tijeku je potraga
Maslinovo ulje moglo bi pomoći u borbi protiv demencije, pokazala je studija
Ruski helikopteri uništavali su ukrajinske pomorske dronove. Sad su dobili odgovor


SVASTARIJE


Osmrtnicama ba

Izrael započeo napad na Rafah

Obnovljena džamija Arnaudija u Banjoj Luci. Dodik u govoru pozvao na mir

U Kini ga prodaju za 20.500 eura, a u EU za 42.000. Bruxelles najavio žestok odgovor

Putin prisegnuo za predsjednika Rusije

Na internetu se pojavio vrlo moćan, misteriozan AI. Odmah je nestao

Pet radnika umrlo od otrova u Italiji: ˝Čuo sam da vrište, ali nisam im mogao pomoći˝

Predsjednik Brazila zbog poplava traži proglašenje elementarne nepogode

Danas je Putinova inauguracija. Ono najvažnije dogodit će se nakon nje

Snimljen film o djeci Sarajeva koja su ubijena tokom snajperskog terora devedesetih

Rusija zaprijetila napadima na Britaniju: ˝Posljedice će biti katastrofalne˝





prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi