Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici


U noæi izmeðu 30. i 31. marta 2003 godine umrla je Srebrenièanka Ifa Hodžiæ. Oni koji je znaju kažu da joj je srce puklo. “I ne puklo joj! Tri sina je imala i sve trojici i još mužu je taj dan trebala biti klanjana dženaza. Za još više od èetrdeset èlanova familije još nije ništa saznala!” Kažu i da se napokon oslobodila i više je ništa ne boli.

“E imala sam ja dvojicu sinova. Lijepi k’o lutke. Ma toliko lijepi… baš onako kako sam im to i željela. A nego kakvi su kada ih je mati za sebe odgajala!?”, prièa jedna Vlasenièanka koju i ne pitamo za ime jer kaže “sve smo ti mi jedno, sine! Imam ja još brata i njegovu porodicu, ali nije to isto meni.Više ne znam ni kako plaèem, a suze mi se zavukle pod kožu i ništa osim njih nemam. Nije mi do života, a znam da je velika grehota da se ubijem. Nego ovako plaèem bez glasa, i èekam!”

22-06-2005 at 01:43 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici


ZAPISI IZ MRTVIH DOMOVA

Niko u autobusu ne plaèe, niko ne kune, niko ne pokazuje emocije. Ipak, primjetna je promjena raspoloženja kako se autobus približava Republici Srpskoj. Nije to strah, nije ni jed, samo neka težina koja pritišæe sve više i više. Od Kladnja, oni koji su prošli golgotu srebrenièke tragedije, poèinju prièati glasno o onom što su preživjeli dok su prolazili istim tim putevima prije nešto manje od osam godina. “Do ovog tunela smo onda pješaèili. Kroz šumu, preko brda. Ideš, a oko tebe leže živi, mrtvi, jeèe, plaèu, mole… A ti ni sam ništa ne možeš, nego ideš!”; “Eno gore su ubili kolonu ljudi!”; “Tamo su šezdesetero strijeljali!” “Ondje je bila Ibrahimova kuæa. Zaklali ga u kuæi!”; “Eno tamo sam ja stanovala, a tamo radila.”; “Gore je bila moja kuæa. Ovo su sve bile muslimanske kuæe. Vratio se sada poneko, ali malo. Ovo brdo, sve su to bile naše livade, njive, pokoji voænjak. Sada je zemlja dodijeljena njima i cijelo su naselje napravili. Nema ni našeg greblja više!”…

22-06-2005 at 01:47 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici


"Nešto dalje mlada žena tiho plaèe. “Ja nisam našla svoje. Nema ih. Nema mi više èojeka ni brata!” Nešto dalje od nje djeèak, bolje reæi mladiæ. Skoro osam godina èeka oca. “Osto je u Potoèarima. Ništa ne znamo. Imam ja mamu i brata, ali nemam babu!” Sjedi na zidiæu, gleda u masu, pogleda ka dženazi. Na trenutak se èini kao da èeka da mu neko priðe. “Nemam šta da prièam. Šta æu, ja sam tada bio mali i jedva se i sjeæam. Znam samo da je babo osto ovdje!”


[Edited by cupo on 22-06-2005 at 01:55 GMT]

22-06-2005 at 01:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici


Ne mogu zaboraviti rijeèi koje sam èula prije više od pet godina, od žene koja je izgubila cijelu porodicu u Srebrenici: “Ja sam ti sine, kao onaj pauk što visi na mreži. Sve èeka. Pašæe. A ostaje da visi. Tako i ja èekam. A vrijeme prolazi”. Saæe deset godina porodice hiljada nestalih u Srebrenici èekaju da èuju neku vijest o svojim najbližim. Èekaju i da budu uhapšeni zloèinci koji su krivi za sve što im se desilo. Vrijeme prolazi. Za one koji svoje ne pronalaze kao da stoji. Samo njihova bol postaje sve jaèa i teža. Njihova srca sve manje mogu da nose neizmjernu tugu.

22-06-2005 at 01:55 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici


"Ja ne vjerujem u Boga. A zbog Srebrenicana bih silno želio da ga ima. Nekako sam siguran da su svi u raju. Na njihove krvnike cu trošiti rijeci onda kad Ministarstvo prosvjete Srbije i Crne Gore u školske udžbenike, tik do ´Krvave bajke´ Desanke Maksimovic, stavi još krvaviju bajku koju su svijetu ispricali Mladic i njegovi èetnici". "Opet, želio bih da svi srebrenicki andjeli barem jedanput dodju u san francuskom generalu Phillipu Morillonu i podsjete ga na neispunjeno obecanje. Licno im je, u centru Srebrenice, koji mjesec ranije, obecao da im se ništa nece dogoditi, a oni su mu, nesretnici, bilo toliko zahvalni da su htjeli (možda i jesu, više ne znam) nazvati glavnu gradsku ulicu po njemu".


[Edited by cupo on 22-06-2005 at 02:12 GMT]

22-06-2005 at 02:10 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici


" Zao mi je sto te nikada nisam zvao babo ili tata. Oprosti mi na tome. Bio si mi prijatelj, oce i zato sam te zvao nadimkom. Kako bi danas volio da naglas izgovorim, tvoj nadimak i kazem «idemo li na utakmicu». Pa bio bi i ja kao moji normalni vrsnjaci. Hvala ti, oce sto si me naucio, kako se lopra suta unutrasnjom, a kako vanjskom stranom noge. Izvini sto ti nisam ispunio zelju i postao fudbaler. Nije se imalo para oce, kada su se treninzi morali placati. Vjerovatno, da nije bilo ovog prokletog rata, ja bi danas trenirao kod tebe. Oprosti mi. Studiram oce, ono sto si ti volio. Ne zato sto si to ti volio, nego sto to i ja volim. Osjecam da sam ti duzan, i osjecam da cu ti dug isplatiti samo ako zavrsim studij. Pokusavam, oce biti sretan, koliko se to moze u ovom vremenu, jer znam da bi ti zelio da sam sretan".

22-06-2005 at 09:05 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici


"Hvala ti, oce, sto si me naucio pecati na Drini. Kako bi danas bilo lijepo, ponoviti neki od onih dana, kada smo sami ja i ti sa stapovima pored rijeke lozili vatru i kada si mi ti objasnjavao neke zivotne nedoumice. Obecavam, uskoro cu na Drinu, tamo gdje smo ja i ti isli i pecat cu za nas obojicu".


[Edited by cupo on 23-06-2005 at 00:29 GMT]

22-06-2005 at 09:13 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici


"Ponekad, oce gubim vjeru u sve. Znam da to ne valja i da to ne bi tebi bilo pravo, ali takav je vakat. Ne sikiraj se, misao na tebe me brzo vrati na put koji si mi ti pokazao. Mama je dobro. Znaj oce da si imao najbolju suprugu na svijetu. Ugadja nam i uvijek je jaka. U najgorim momentima bila je optimista. Valjda ste skupa zato i bili. Slicni ste. Eh kako bi volio da ste sada zajedno. Da cekas da ti se sin ozeni, pa da mi pridikujes kako hoces unuke.... Zao mi je oce, sto je sve tako bilo. Cesto se pitam da li je bolno. Onda shvatim da je svaka smrt bolna pa mi tesko bude. Ali nekako uvijek kada mi je tesko, pomislim kako bi ti reagovao, sta bi ti rekao i bude mi lakse. Imao sam za oca pravog bisera. Imao sam srecu, da mi budes otac 12 godina, a bilo bi savrseno da si veci dio zivota uz mene. Savrsenstva ipak ne postoje zar ne? Ponosim se tobom. I mamom. Radi nje pokusavam biti dobar covjek, iako je to u ovom vremenu tesko. Ali ne gubim nadu. Naucio sam da ne gubim nadu".

22-06-2005 at 09:15 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici


"Osam godina sam oce zamisljao te u raznim situacijama kako dolazis kuci. Nisi dosao, ali dosla je poruka, koju drugi ne mogu shvatiti. Poruka ciji je sadrzaj ono sto bi ti zelio i volio. Ispunit cu je. Obecavam. Nena mi stalno prica kako si joj se hvalio mojim skolskim uspjesima, hvala ti na tome. Hvala ti oce za sve, za hiljade stvari koje si ucinio za mene, i onda kada si u ratu isao na Guber po vodu za sinuse za mene, i onda kada si mi davao liske duhana da idem u kino.Hvala ti oce sto si bio dobar covjek. Zao mi je sto je tabut bio onako lagan, kada sam te spustao u mezar. Zao mi je sto si umro gladan i u strahu oce. Zao mi je sto nisi znao kako smo mi. Nadam se da sada znas. Volim te oce moj, nikada te necu, ne mogu a i ne smijem zaboraviti. Zbog mene, tebe i zbog njih"....

22-06-2005 at 09:20 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici



22-06-2005 at 09:26 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice