Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

06-08-2005 at 18:26 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

FERID MUHIÆ

Prièa Ferida Muhiæa iz Skoplja, dobitnika prve nagrade na natjeèaju "kratka prièa o Srebrenici"

Srebrenica, zlatom optoèena

Usred ljeta: kad je za ljubav još najbolje doba! Eto tada se desila Srebrenica. Po svemu, više od 10.000, i svakako ne manje od 8.000 ljudi likvidirani su bez suda, bez objašnjenja, bez drugih svjedoka osim njihovih ubica. Prethodno su dovršeni pregovori sa pretstavnicima UNPROFOR-a da se egzekutorima obezbjedi ulazak pod punom ratnom spremom, u razoružan i nebranjen grad. Sada znamo i zašto je bilo ovaj strahoviti zloèin bio isplaniran baš tada: cilj je i bio ubiti ljubav, dok je u punom cvatu, do poslednje latice, zbrisati svaki njen trag. Preorati tlo na kom je nekada njegovana, ljutu sol baciti u brazde, da više nikada ne nikne i ne procvjeta. Zatrti sjeme i posljednjeg potomka onih koji i ljube i osjeæaju; onih koje su roditelji ovih istih zlotvora, pedeset godina ranije, jednako krvoloèno, ali i tada neuspješno, pokušali istrijebiti kao što zlehuda bolest zna istrijebiti ljepotu i dobrotu. I èiju su krv imali na savjesti. Htjeli su da se pijani naloèu krvi ljudi i da se siti strovale u grob.
Danas, deset godina kasnije, pod oficijalnim okriljem jedne države, prvog susjeda, uz prisustvo njenog ministra spoljnih poslova, proslavlja se datum osnivanja èetnièkih jedinica, skandiraju se imena Ratka Mladiæa i Radovana Karadžiæa, inspiratora, i organizatora masovnog zloèina! Obilježava se jubilej ideologije genocida koja je inspirisala genocid u Srebrenici! I ni jednog diplomatskog demarša, ni jedne ozbiljne, dostojanstvene ljudske rijeèi koja bi makar posmrtno, odala poštu ubijenima i pružila treptaj podrške njihovim preživjelim sunarodnicima, makar samo znak da svijet nikad više ništa slièno neæe dozvoliti.

Samo ko se kroz Had glasio lirom, i Smije sklad hvale beskrajne da prospe širom... A Sinan Vatreša je prošao i kroz Had i kroz Džehennem, kroz Pakao i kroz Inferno. I mjesto da grmi i kune, on uistinu samo sklad hvale beskrajne prosipa širom! Ono ljudsko hvali: dobrotu, praštanje, saosjeæajnost sa svima koje neko zlo zadesi. A ne znam dali je ikome moglo biti teže nego Sinanu Vatreši, ni dali je nekoga veæe zlo zadesilo. Vatreša je džin. Visok, širok, jak èovjek od kog je veæa samo njegova plemenitost. Vatreše su u Žepi gorili. Èetnici su 1943. godine u džamiju zatvorili trideset i devetoro iz njegove kuæe, i onda žive zapalili. Samo je najveæi Vatreša preživio. Tih dana tek što je navršio 40 godina.
U tim godinama èovjek ulazi u mušku snagu, kaže Aristotel. Vatreša je u snagu kroèio, i u najdublji èemer ogrezao. U onoj džamiji, pokraj sve rodbine, izgorila je i njegova žena sa petero djece. Nije se zatekao u Žepi. Radio je kao šumski radnik, na Toèilima, kod Podzida.
Kad sam prvi put sreo, sa svojih 47 godina izgledao je kao planina od èovjeka; bilo je to u vozu, uskotraèna pruga za Han Pijesak, Pjenovac, Žepu, do Podzida na Drini! Od visine, nije se mogao ispraviti u vagonu.
"Bilo je svega! Ali eto, ostalo se živ! Valja saèuvati ono zrno merhameta u sebi." Èudio sam se, sa mojih pet godina, kako to da onako jak, nije prosto golim rukama pobio sve džikane. "Moj Sinane, hvala dragom Allahu džellešanuhu, što si ti ostao živ. Veliki sevap si nam napravio. Nikada se neæe moæi ni moja djeca tebi odužiti! Sjeæaš li se kad smo se prvi put vidjeli!?" to pita moja mati. Putnici u vozu slušaju. Oni koji sjede, Vatreši su do koljena; oni koji stoje, jedva da su mu do povijenih ramena, tu, ispod pazuha mu vire!
Vatreša! Mislim, i zamišljam kako li plamti, kad je ljut! S kojom li silinom šumskog požara bukti ta njegova snaga kada se razgnijevi! Mora da je zato Vatreša! Ali, on se samo s nekom nelagodom osmjehuje. Vidi se: hoæe da to preskoèi, snebiva se. Vatreša, i pored svoje snage, uprkos svog opominjuæeg imena, izgleda da nikada nije ljut i da gnjev nije ni upoznao.
Opet je progovorila moja majka: "Bila sam u osmom mjesecu sa ovim starijim (to je moj brat). Višegrad, 1941. Ja mlada, dijete, nemam još ni 17, moji rahmetli Ismet 22, trebali smo putovati u Užice. Na višegradskom mostu gužva. Drinom mrtva tijela plove. Èetnici kolju. Ljudi, kao u bunilu broje: "Sedamnaest djevojaka, stotinu pedest i èetiri èovjeka..." Moj se Ismet, njihov babo rahmetli, obzire da se nekako uklonimo neprimjeæeni. U jednom sokaku, iznebuha, nasræu trojica džikana sa bradama, redenicima, šubarama. Odjednom, niotkuda, kao iz zemlje, neki div grabi jednog, baca go o zid kod kapije, druga dvojica, pjani bježe. Uvodi nas u kapiju, pa preko nekih ograda, do šume. Noæu smo tajom, napustili Višegrad. Samo nam je rekao svoje ime. To je bio ovaj ovdje, Sinan Vatreša!"
Ja mu se primaknem posve blizu. Htjeo bih da sam toliki kao on. I tako jak. On me podiže u naruèje. Sjede. Zamisli se i poèe:
"Allah dragi pomogao pa se ostalo živ. A najteže mi je bilo kad sam se s Podzida vratio. Za dan sam promašio da me ne zateknu u kuæi. Usput sam èuo šta se desilo. Stajao sam pred zgarištem džamije. Mirisalo je izgorjelo meso; iz još toplih ugaraka hrastovih greda pod pepelom, izvijao se po koji pramen plavièastog dima. Sve moje bilo je tu pod tim pepelom. Svi najmiliji odlazili su sa tim pramenjem dima..."
Nisam shvatio strašnu prièu. Samo sam se privio uz njegova široka prsa i zamišljao ga kako stoji kraj ostataka te džamije. Na njoj nema munare, a opet, ima je: Sinan Vatreša stoji visok, prav i lijep kao munara. I niko ne može tu munaru srušiti!
"...A poslije ko zna koliko vremena, kad se veæ smrklo, otišao sam na rijeku. Lijepim, jasnim ženskim glasovima pjevana, iz daleka se èula pjesma: Tri djevojke zbor zborile/ Na ovoj tihoj noæi/ Na ovoj mjeseèini jesenjoj/Šta bi koja najvolila/Na ovoj tihoj noæi/ Na ovoj mjeseèini jesenjoj..." I onda su svi poèeli istiha tu pjesmu. Pjesmu u kojoj bi najstarija volila zlato, srednja srebro a najmlaða kaže: "Ja bih dragog najvolila!" Kad zamre pjesma, ovlada šutnja. Samo su toèkovi voza kloparali ujednaèeno.
"Onako samom, ko glavnja, u toj tihoj noæi, na mjeseèini jesenjoj, bi mi još teže. Šta ja da poželim? I ne naðoh više ništa na svijetu što bih još mogao da poželim. Kad veæ nikoga svoga ne mogu vratiti, ni ikako im pomoæi. Poželih samo da se ovo više nikome i nikada ne desi. Bog mi je svjedok: ne poželih nikakva zla onima koji su to uèinili ! Ni njima ni djeci njihovoj, ni djeci njihove djece!
Jer, pomislih, kad je meni koji sam zlo trpio, tako strašno, kako li je njima koji su zlo nanijeli!? I sjetih se rijeèi rahmetli hodže koji je sa svojim džematom izabrao da izgori u džamiji: "Gonjeni je bolji od gonitelja! A najveæa utjeha i blagoslov Božji nevino ubijenom, jeste to što nije postao ubica nevinog!"
Pa malo doðoh sebi. U zoru, od Žepe, preko padina Zlovrha, prebacih se na Kokoè, i sve prežajuæi, stigoh u Srebrenicu. Dok sam živ, akobogda, neæu iz Srebrenice."

Žepa je s južne strane Zlovrha, 1525 metara nmv. Sa sjeverne strane teèe Jadar, sav zelen od jada, pa Suæeska i Bogu je teška, i Osmaèe gdje dijete ne plaèe. U sredini leži Srebrenica: Srebrenica, nevinim grobnica.

Zovem se Seida Vatreša. Tada sam imala 10 godina. Brat Mirsad je taman bio napunio 4 godine: ljeta Gospodnjeg 1995., 10 jula. Kad je u Srebrenicu sa vojnicima/ubicama ušao general koji je naredio da se pobiju svi odrasli muškarci u Srebrenici. Rekli su da se zove Ratko Mladiæ.
Naše borce su, prije toga, na vjeru, nagovorili da predaju teško oružje. I onda su Srebrenicu zatvorili da niko ne može iziæi. Nema se kud, èula sam kad je u zoru, zadnjeg dana, rekao babo mami. I dodao: Sve æe nas pobiti!
Tih nekoliko dana, babo je bio stalno sa nama. Sigurno je znao, ili predosjeæao šta nas sve èeka. Moj pradjed Sinan Vatreša je preselio u 89-oj godini života, 1990. godine. Pred smrt, je molio mog babu, svog unuka, da ide iz Srebrenice gdje god zna! Biæe strašno, gore nego 1943., govorio je. Tražio je da njega ostavimo, jer on to svakako neæe morati da vidi još jednom. Preseliæe prije. U san mu dolazi ono zgarište, njegova rahmetli žena i djeca, i opominju ga. I onu pjesmu o tri djevojke na tihoj noæi, i na mjeseèini jesenjoj, u gluha doba, noæu, sve èešæe èuje.

Ali babo nikako nije htio ni da èuje. Ni pradjedove rijeèi, ni onu pjesmu iz njegovih košmara. "Ostaæu s mojim narodom. Gore nego što je tebi bilo, ne može biti." I tako je pradjedova opomena otišla zajedno s njim, i sa onom pjesmom, u istom æefinu.
Poslednji put sam gledala svog babu kad su došli po njega. Pamtim babin pogled, zadnji zagrljaj i rijeèi: Èuvaj se dobro! To je zauvijek ostalo urezano u mom sjeæanju. Èetiri dana su odvodili muškarce starije od 18 godina. Majke su plakale, pitale kud im vode djecu; žene uglavnom pokušavale da ne plaèu pred djecom, sem onih mladih koje još nisu imale djece pa su pustile suzama na volju. Mi smo se još uzdali se u UNPROFOR. Oni su samo stajali i nisu se miješali.
Kad u Srebrenici više nije bilo ni jednog èovjeka, nego je ostala samo vojska, pustili su žene i djecu da krenu za Tuzlu. Mnogi su išli autobusima, neki pješke. Poslije dugih dana hoda kroz šumu, napadane, pljaèkane, bez vijesti o svojim ljudima, preživjele žene i djeca stigli su u Tuzlu. Stigli smo i mi, sa mamom, bracom i jednom tetkom, babinom starijom sestrom. Kada su prvi preživjeli ljudi poèeli pristizati, ja sam babu èekala po cijeli dan. Zagledala se u ispijena lica preživjelih. Tražila; sanjala sam taj susret stotinama puta, zamišljala svaku sitnicu: kako sam ga ja prva ugledala, i potrèala; kako je on mene vidio prvi i sasvim iznebuha me, kao da je s neba sišao, zagrlio, unio se u lice i rekao: Èuvala si se dobro! Došao sam da bih te ja od sada èuvao! Nije se pojavio. Nikad više. Ni danas, poslije 10 godina, ništa ne znamo o njemu!
A onda jedno veèe, u Tuzli, na poèetku jeseni, èula sam kako izdaleke, žene pjevaju onu istu pjesmu: Tri djevojke... Dok mi je još odzvanjao zadnji stih: Najmlaða je govorila/ Na ovoj tihoj noæi/Na ovoj mjeseèini jesenjoj/ Ja bih dragog najvolila/ Na ovoj tihoj noæi/ Na ovoj mjeseèini jesenjoj... moj braco Mirsad se priljubio sasvim uz mene i tiho zajecao: "Ja bih babu najvolio..."
Na ovoj mjeseèini, na ovoj tihoj noæi jesenjoj! Jesen samo što je zapoèela. Za ljubav još jednako dobro doba. Kišica je sipila i ja sam te noæi, prvi put poslije rastanka sa babom sanjala Srebrenicu. Gledala sam neku planinu. Bila je to ona ista planina koju sam znala kao Zlovrh i koja se vidi iz Srebrenice; samo sada sam znala da se zove Dobri Vrh. Vidila sam je kako iz preduboke rupe izranja, i opet se uzdiže. Popela sam se gore, do vrha, lahko, kao što biva u snu. I ugledala u lijepoj, ljetom okiæenoj dolini Zeleni Jadar i otsjaj rijeke i moju dragu Srebrenicu, zlatom optoèenu.
I onda mi neki glas u snu reèe da je to zlato od mog pradjeda Sinana Vatreše. Naðoše da je zlato iz pradrijevnog bora dugo kapalo u zakutke njegovog srca, i da se sabralo toliko da æe tim istim zlatom Srebrenica biti optoèena zauvijek!
Ja sve mislim da je to zlato dobrota njegova, mog rahmetli babe i svih koji su u Srebrenici ubijeni na pravdi Boga, i da æe zaista zlato te dobrote jednom, kad za to doðe vrijeme, Srebrenicu optoèiti sjajem ljubavi i istine, sjajem što neæe potamniti dok je svijeta i vijeka.

06-08-2005 at 18:37 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

DRAGOLJUB TODOROVIÆ

Prva iskra ljudstva u liku èovjeka iz zemlje èudesa

Inspirisan bolom nastalim tokom i nakon rata u Bosni devedesetih godina, mladi kosmopolita iz Srbije i autor knjige PRIVATIZACIJA U SRBIJI, Mr Dragoljub Todoroviæ je jedan od rijetkih u Srbiji koji je shvatio greške svog naroda i isti napisao pjesmu "Bošnjaèkim Srcima", jer je ove godine bio sprijeèen da Bošnjaèkim porodicama izjavi svoje duboko sauèešæe u Srebrenici. Pisano srcem, mladi Dragoljub je bez obzira na sve, u pjesmi spomenuo one koji su nam ukrali mir, i napominjuæi da su ti isti, njemu, uèinili grijeh i naveli da misli da na prostorima Srbije nema perspektive za mlade i kosmopolite.

Želeæi veèni mir na Ahiretu, Bošnjaèkim srcima posveæujem ovu veliku pesmu za njihova velika, Bošnjaèka srca..." Mr Dragoljub Todorovic

BOŠNJAÈKIM SRCIMA...

Golim rukama srce su Vam vadili,
želju za životom crnom kapom gasili,
sve da hoæe gore biti ne može.

U ovoj noæi, èistoj, mekanoj, umiljatoj,
ja poznam opet taj vaš svet,
sad je taj svet na nebu,
i iznova veèan je.

U devedesetim bez srca i ponosa,
i ponovo oni bez srca i ponosa,
plašili su se vašeg srca nebeskog,
i prošarano oblaènim zavijutcima,
jer vaša velika duša boravila je na zemlji,
a to nije smela...

Bili ste deca bez igraèaka,
veliki pljusak leti, zar se i to dešava,
verujuæi u Boga,
i svom snagom u ljubav,
na ovom opasnom dunjaluku,
vaša duša je bila prepreka.

A ja...
Sam sa sobom i Vama,
hiljadu puta snivam, hiljadu bisera govorim,
poštujuæi vaša zemaljska stradanja,
diveæi se vašim nepreglednim visinama,
znam,
samo vam se duša na Ahiret preselila.

I ja opet sam,
živeæi s puškama i krvnicima
koji su vas poslali gore,
znam,
tuð sam, a ipak Vaš.

A Vi,
svake noæi mi šaljete anðele,
na zemlji su vam ostale velike želje,
jer i ja sam poprimio Vašu klicu stradanja,
Bošnjaèka srca željna radovanja.
U ogledalu ste iza mene,
a ispred svih nas
kad vera dotakne ljubav,
kad stradanja povrede nadanja,
kad Drinom se rasipa glas...

Svaki mir zaboravlja šrtve,
svaka šrtva se samo retko seti.
A ja, Bošnjaci moji,
ostao sam bez duše i sna,
moju dušu ubi puška èetnièka koja ubi Vas,
a ja Bošnjaci moji,
cele æu godine žaliti,
što sam bio spreèen
da pozdravim Vaše duše u Srebrenici.

Ja veæ sada s vama lutam rajom,
ja veæ sada vidim neka draga lica,
ja i sada plaèem i kad se smejem,
ja sam mrtav, al´ još svetom lutam,
ja sam opet sam,
sa Vama il´ bez Vas.

Teci suzo i Drinu pomuti,
duni vetre, Sava nek´ se peni,
a ti Bože - èuvaj Bošnjake...

Mr Dragoljub Todoroviæ
juli 2004. godine

06-08-2005 at 23:41 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Srebrenicki photo inferno






[Edited by cupo on 13-09-2005 at 00:24 GMT]

07-08-2005 at 00:09 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

11.09.2005 Trg zrtava genocida u Srebrenici (Tuzla)

U znak sjeæanja na 11. juli 1995. godine i stradalinke u genocidu u Srebrenici, Udruženje graðana Žene Srebrenice u Tuzli organiziralo je, kao i svakog 11. dana u mjesecu, okupljanje i mirnu šetnju do Trga žrtava genocida Srebrenice u Tuzli. Ni nakon 10.godina najodgovorniji za ovaj zloèin Ratko Mladiæ i Radovan Karadžiæ još nisu uhapšeni.

Pod sloganom « Istina nama, kazna zloèincima«, majke Srebrenice æe nastaviti okupljanje na tuzlanskoj Pingi i na Trgu žrtava genocida u Srebrenici, svakog 11.u mjesecu.

U danu sjeæanja na svoje nestale, žene Srebrenice suosjeæale su i sa porodicama žrtva teroristièkih napada na New York i Washington. - Suosjeæamo za žrtvama napada u Americi. Mi koje znamo šta je to izgubiti svoje najmilije znamo suosjeæati sa svim nedužnim žrtvama u svijetu, kazala je Hajra Æatiæ, predsjednica Udruženja žena Srebrenice. Deset godina i dva mjeseca poslije stradanja, èlanice Udruženja još su istrajnije. Oèekuju da u svojim zahtjevima ne ostanu usamljene, te da æe u narednom periodu osjetiti ljudsku solidarnost i podršku u njihovim pravednim zahtjevima za hapšenje i kažnjavanje zloèinaca.





[Edited by cupo on 11-09-2005 at 17:57 GMT]

11-09-2005 at 17:36 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici



11-09-2005 at 17:37 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici



11-09-2005 at 17:39 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici



11-09-2005 at 17:40 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici





[Edited by cupo on 11-09-2005 at 17:47 GMT]

11-09-2005 at 17:41 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici



11-09-2005 at 17:43 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice