Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Pored cokolada sva ova djeca su dobila i odjevne predmete a njihovim roditeljima su uruceni prehrambeni paketi i odredjena svota novca









[Edited by cupo on 12-02-2006 at 23:41 GMT]

12-02-2006 at 23:40 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici







12-02-2006 at 23:51 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

A ja sam dobio novi dzempercic







[Edited by cupo on 13-02-2006 at 00:13 GMT]

12-02-2006 at 23:54 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Shopping, sve domaci proizvodi sem sapuna koji je kupljen naknadno





Polazak u Srebrenicu

Gepek



Sjedista







[Edited by cupo on 14-02-2006 at 23:09 GMT]

13-02-2006 at 00:03 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Moj je život kazna

Hatidža Mehmedoviæ



„Nama majkama, i lièno meni, presuðeno je 11. jula 1995. godine. Od tog dana ja izdržavam kaznu. Moj život nije život, moj je život kazna. Djeca se raðaju iz ljubavi, ne iz mržnje. Ali, eto, neki zli ljudi im presjekoše put i mladost. I ako veæ nisu imali pravo na život, onda bar da se dostojanstveno pokopaju, da im bar naðemo kosti. Još se šuti, još se ne znaju taène istine o grobnicama, još se manipuliše i tim mrtvima. Život je život, ne može biti jedan skuplji, drugi jeftiniji. Svaki život je skup, svaki je dragocjen. I nije taj život kriv što se zove ovako ili onako. Svi smo mi naslijedili vjere, nismo ih oteli, niti kupili, nego ih samo naslijedili. I ako ja poštujem svoju vjeru, trebam cijeniti i tuðu. Moramo se uvažavati, ako se ne budemo uvažavali i poštovali, nema ni pomirenja, ni istine, nema ništa. Da bi nam bila zdrava buduænost, da bi nam bilo sutra bolje, za to je potrebna istina. Niko ne treba zavaravati svoje dijete, veæ svako svom djetetu istinu treba da kaže. Meni je žao što 30. avgusta na Crnom vrhu nisu bili i Muslimani i Srbi i Hrvati i neki èetvrti narodi. Djeca treba da doðu da vide istinu, treba da znaju, da im se to ne bi ponovilo. Jer, moja je prièa završena, meni se nema šta ponoviti, ali meni je žao djece. Dijete je dijete, ono æe biti onakvo kako ga vaspitaš. Moja djeca su odrasla, a da nisu znala kako se ko zove. Pa ih je to možda i koštalo. Nikad nismo vjerovali da može doæi do toga do èega je došlo. Treba djecu odvesti tamo i kazati im istinu, da djeca znaju, da se više ne ponovi. Jer, ono je sramota, ono je bruka èitavog svijeta. Ali meni je žao što 30. avgusta nije bilo nikog od tih drugih nacija. Moramo raditi na tome da idemo i na jednu i na drugu i na treæu grobnicu, bilo koju. Ja ne opravdavam nijedan zloèin, ni jedan, ni drugi, ni treæi. Za mene zloèin nema ni vjeru, ni ime, ni prezime. Za mene je zloèinac svaki zloèinac. Zloèincu treba suditi. Da je moj babo rahmetli zloèinac, rekla bih mu – idi, babo, gdje ti je mjesto, a pusti narod da živi. Pitaju me s kim živim. A odgovor je težak. Živim sama. Ja sam sama svugdje. O tome što mi se desilo ne mogu šutjeti, o tome æu prièati. Pa neka kažu da lažem, ali neka mi onda dovedu moju djecu, mog muža, moju braæu, moja dva bratiæa, moja dva sestriæa.“

http://www.danas.org/article/2005/07/10/097af6df-ca84-4c00-b523-93772392b779.html

[Edited by cupo on 14-02-2006 at 02:14 GMT]

14-02-2006 at 02:12 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Srebrenièki inferno



"Srebrenièki inferno" raðen prema istoimenoj poemi autora Džemaludina Latiæa. Rijeè je o poetsko-muzièkom performansu za koji je, inspirisan srebrenièkom poemom, muziku komponovao Ðelo Jusiæ.

Ðelo Jusiæ napisao je veliku kompoziciju, vjerovatno svoje životno djelo kojim se odužuje i Srebrenici i našoj Bosni. Predstava i sama poema predstavljaju umjetnièko svjedoèanstvo o Srebrenici, kao simbolu stradanja muslimana na Balkanu, a prièa je posebno vezana za silovanje žena i ostale zloèine agresora.

Poemu je posvetio neznanoj Bošnjanki, ženi kojoj ubijaju muža i sina te odvode kæerku u nepoznato. Ona æe, kao i njena kæerka, doživjeti silovanje, a bit æe i prinuðena da gola klanja kako bi spasila svoju kæerku. Poruka poeme je, prema autoru, poziv na razgovor ljudi svih vjera - ljudskih biæa koja univerzalno znaju da se raduju i pate. "Inferno" je preveden i na turski jezik.


Prije nekoliko dana je bila emisija posvecena Ðeli Jusicu i snimio sam jednu strofu "Srebrenièkog inferna" pa skinite i pogledajte.

http://rapidshare.de/files/13547293/srebrenickiinferno.MOV.html

Inferno pocinje rijecima "lane tosu" sto u prevodi znaci "prokleti bili", ali nazalost taj dio nemam snimljen. Vidjecu da nabavimo negdje sa tv-a jer ovo zaista vrijedi pogledati. Ako neko nadje i text neka nam postira.

[Edited by cupo on 18-02-2006 at 18:27 GMT]

18-02-2006 at 18:27 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Hajra Æatiæ



Hajra Æatiæ nije osjetila ushiæenje kada je 9. marta 2005. godine otvoreno Vijeæe za ratne zloèine pri Sudu BiH. Iako su predstavnici meðunarodne zajednice i domaæih vlasti proglasili ovaj dan kljuènim korakom koji vodi ka suoèavanju tri konstitutivna naroda u BiH sa prošlošæu, danas ovoj šezdesetogodišnjoj Srebrenièanki suðenja i presude malo znaèe.

Hajra neæe razmišljati o pomirenju ni nakon 11. jula kada bude obilježena 10. godišnjica srebrenièkog masakra, u kojem su srpski vojnici ubili više od 8.000 Bošnjaka meðu kojima su bili i njeni sin i muž. Jedina njena želje jeste pronalazak tijela njenih najdražih. Vijest o prebacivanju nekoliko stotina, možda i hiljada predmeta ratnih zloèina iz Meðunarodnog kriviènog suda u Hagu (MKCJ), na procesuiranje na bh. sudovima, Æatiæeva je doèekala sa pomiješanim osjeæanjima. Nije jedina koja se tako osjeæala.

http://www.nezavisne.com/revija/tekst4-050626.php

19-02-2006 at 23:59 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Srebrenièki inferno



Majko, majko, jos te sanjam
Sestro, brate, jos vas sanjam svake noci
Nema vas nema vas nema vas
Trazim vas trazim vas trazim vas
Gdje god krenem vidim vas
Majko, oce, sto vas nema

Bosno moja ti si moja mati
Bosno moja majkom cu te zvati
Bosno majko Srebrenice sestro
Necu biti sam

Bosno moja ti si moja mati
Bosno moja majkom cu te zvati
Bosno majko Srebrenice sestro
Necu biti sam

Lane tosu (prokleti bili) lane tosu (prokleti bili)
Lane tosu (prokleti bili) lane tosu (prokleti bili)

Sestro, brate, jos vas sanjam svake noci
Nema vas nema vas nema vas
Trazim vas trazim vas trazim vas
Gdje god krenem vidim vas
Majko, oce, sto vas nema

Bosno moja ti si moja mati
Bosno moja majkom cu te zvati
Bosno majko Srebrenice sestro
Necu biti sam

Bosno moja ti si moja mati
Bosno moja majkom cu te zvati
Bosno majko Srebrenice sestro
Necu biti sam

Lane tosu (prokleti bili) lane tosu (prokleti bili)
Lane tosu (prokleti bili) lane tosu (prokleti bili)

Na ovom linku mozete poslusati inferno

http://www.bosnaprkosnaodsna.mine.nu/srebrenica.htm



[Edited by cupo on 25-02-2006 at 16:29 GMT]

20-02-2006 at 00:07 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Studenti iz Svedske u posjeti Srebrenici

Ovih dana u Srebrenici je boravilo oko 40 studenata iz svedskog grada Malmea. Obisli su Memorijalni centar Srebrenica/Potocari i povratnike u mjestu Osat gdje su dopremili pomoc u garderobi. Studenti su imali priliku da se upoznaju sa ovdasnjim prilikama i da razgovaraju sa mjestanima Srebrenice u Kuci mira.

Kuca mira u Srebrenici



Cilj posjete je bio pokretanje debate o toleranciji i postivanje razlicitosti sto je jedan od aktuelnih problema u svijetu. Bosna i Hercegovina i Srebrenica su najbolji primjer gdje je netolerancija dostigla najvisi stepen.

[Edited by cupo on 25-02-2006 at 16:00 GMT]

25-02-2006 at 15:57 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Nacelnik opstine Srebrenica uputio je preko medija zahvalnicu Jasmili Zbanic za osvojenu nagradu za film "Grbavica"

25-02-2006 at 16:01 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 17
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice