Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

NE BOJ SE SINE

U bašèe dženetske, sine da šetaš

Kako ti je ime Slobodanova majko? Kako ti je ime Ratkova majko, Draganova, Radovanova, Brankova? Nije ti ime Ruža, jer ruža miriše i od ruže je izdanak ruža. Jagoda ti nije ime, ni Dunja, ni Malina, jer sve tri mirišu i daju slatke plodove, za djecu našu. Nije ti ime ni Mila, jer njeno dijete milo mora biti. Kobra, otrovnica, ne možeš biti, jer ona ujeda, ubija, samo kada se brani. Ja sam ti dala ime Mrèa, jer mrèa moraš biti. Samo tvoja utroba mraèna, jadna i èemerna, pogana i otrovna, može nositi i roditi dijete, pogan ljudsku, koja ubija i uživa u vonju krvi. Ta pogan tvoja, ta bijeda ljudska, sin tvoj, Mrèo, ubio je mog sina, nevino dijete moje. Oèi majki, trebaju gledati svijet, cvijet, rastanje djece svoje i njihove djece, a ne ubijanje i sliku živu, kada nesoj ljudski, ubija i muèi. Pucala je lubina moja, gorjela utroba moja, krvave suze oèima mojim, dok sam gledala dijete moje, kako muèki, kukavièki ubija pogan tvoja. Imao je samo šesnaest godina, tek nastao na svijet. Nevin, mlad ko rosa, ni brada mu nije uspjela porasti, sem nešto ko mahovina, što me golicalo kada me zadnji put grlio. Pred oèima mojim padalo je moje dijete dok ga je tvoj sin Mrèo, hijena ljudska nogama po glavi udarao. Udarao nesoj ljudski, djecu našu, sinove naše, ljubavi naše, cvijeæe bosansko. Nijemo usnama šapæem, slici govorim: „Ne boj se sine, majka je s tobom i Bog je s tobom. On sve vidi i sve èuje". Nije bilo mog sina strah, Mrèo, ni glasa pustio nije, ni kleèao, ni jec’o, ni molio nije. Nemoæan bio, mnogo jaèi i viši i ponosniji, od tvog gada sina. Tvoj sin, Mrèo, jadan, mali, pucao u svezane ruke, u kosu plavu, majicu plavu obojio bojom crvenom i ništa više.

Zašto, majko, ja odoh, a htio sam puno. Da te pazim i mazim, kao ti mene što si. Mašinu da ti kupim, haljine da ti pere. Gospoða, hanumica do vijeka da mi budeš".
„Ne brini, sine, kupiæe meni mašinu ljudi, mogu ja i ‘vako. Rano moja, radosti majkina. Ko æe majku u mezar spustiti, mezar praviti, fatihu prouèiti? Ne boj se, sine, tu je majka. Ne bojte se, ljiljani, naši. Cvijeæe mirisno, djeco naša. Ne boj se, sine, dženetu se pokloni, tamo svega ima, nagrada hiljadu. U bašèe dženetske, sine da šetaš. Mirisi cvijeæa, rane da vidaju tvoje. Hurije dženetske kolo da ti igraju. Da majku svoju èekaš i doèekaš pod drvo hurme radostan i sretan. Sad si gazija bosanski, moj dièni heroj i ponos moj." „Ne bojim se ja, majko, ne bojim smrti", neèujno šapæu drhtave usne. Plavi èuperak na èelo pada, mirisno od èistog znoja,
Šta li sada misliš ljepoto, moja, dok smrt u oèi gledaš, dok tvoje tijelo ka zemlji pada. Da li je puno boljelo, sine? Da li si èuo psa da laje, da te èeka stado tvoje i frule zov. Da li su breze šuštale, sine, one što je babo sadio kada si se rodio? Da li je smrt, poput izvora našeg, što iznad kuæe klokoæe tiho, ili slatka kao ona trešnja što si se na nju peo, jeo i gaðao drugove svoje? Je li mirisna ko trava èaira naših? Ne boj se, sine, fatihu uèi, Bogu se moli. Majko, mene je ipak, malo strah. Mièu hladne usne, plavog laneta mog. "Ne boli, sine, ne boli ništa. Ko pèela kada ubode. Ne boj se gazijo, dova je moja sa tobom sine. Melek je tu, glavu nasloni na njegove ruke. Hurije æe te napojiti sine, Dženetske ptice oko tebe pozdravljaju umiranje tvoje. Ljepše je tamo, nego ovamo, kune ti se majka. Ne boj se, oèi, moje, rahmetululah. Boli sine, boli i majku. Šehade uæim šapatom svojim. Bože dragi tvoji smo robovi. Ti nas prihvati, nauèi, sabura daj. Oèi da saèuvamo, da gledam zlotvoru kraj. Da gledam kaznu tvoju, za dušmana mog. Pameti mi daj da pamtim zlikovce naše. Da naðem kosti moje, da grije majka u krilo svoje zavežljaj mili. Da nosi majka u zemlju hladnu, suzama da zalijem bosiok mladi, što æe niæi iz taze mezara. Fatihu da uèim djetetu mom, sinovima
našim, djeci bezgrešnoj. Pameti mi daj Bože, moj dragi, da mogu iæi i kleti.



Kibleta moja svuda biæe gdje raste cvijeæe naše, krvi i patnje bosanske. Bože moj mili neæu da umirem. Hoæu gledati zlotvora, našeg, da se trese, znoji i muèi. Da gledam gada, kako je mali, sitan, pogan bez puške i sile. Bože mili ti si moæan, jedini naš sudija i svjedok. Za zlo ne kopaš oèi kada treba nego kada boli. Na kušnju stavio zlotvore crne, da biju i kolju, da pale i mrze. Silu njihovu, ti slamaš polako.
Da li si znala šta dojiš, Mrèo, pogan ljudsku, zlotvora crnog? Je li tvoj mlijeko èemerno bilo, ko guje ljute, pa mozak pomutilo jadu tvome? Je li i on pionir bio, je li pjevao pjesme cvijetu, Zmaju Jovi. Je li pravio latice za praznike tvoje? Da li je poslušan bio, komšiji pomagao, pa sad ubijo? Zar nisi vidjela, tu pogan svoju, kako bazdi na vonj, na rakiju briju i krv usirenu, što kapa sa pogane dlake? Ne boj se sine, tu je majka. Radost si moja bio. Rodila te u kuæi u maju kada sve miriše. Plaè tvoj bio je nagrada za muke moje. Kako si samo dojiti znao, a babo tvoj se smijao i reèe:"Biæe to heroj, babin, Bosanac pravi". Pa prvi zubiæ ko u zeèiæa, sa èuperkom plavim, radosti moja. Prvi koraci, tvoji, livadama našim. Unio si radost u kuæu našu! Strepjela ti majka kada si vreo bio, masirala, ljuljala, lijeèila, brinula. Noæima bez sna. Gajila majka janje za dželata, tvog sina Mrèo. Ponosna majka bila, u školu vodila za ruku prvaka. Stezala me znojava ruka. Strah ga od uèitelja bilo. Od smrti ga strah nije bilo Mrèo, vidjela si. Gordo je hodao i gord mrtav u travi bio ispred onog tvog poganog sina. Ne boj se sine, Ponosna je majka, što si mrtav, što nisi ubica, što majka krvnika rodila nije, što sam danas veæa i jaèa, snažnija i ponosnija, no ti Mrèo što si. Ja nemam sina, al obraz imam, nemaš ni ti više sina, Mrèo, a nemaš ni obraz.

Ne boj se sine, sokole moj, mirisa tijela tvoga, majka se sjeæa. Ruku drhtavih, što nježno grle. Smješke na obrazu tvom. Ne boj se sine, doæi æe majka, uspavanke da ti pjeva, u krilo grije. Odavno Mrèo, ja nemam sina, nemaš ga ni ti. Danas ja imam sina, ponos je moj, ovaj mezar svježi, kosti skupljene u mahramu malu. Ja znam mjesto mezara dragog, a gdje æe znaš li biti jadova raka? Danas Mrèo, ja nisam sama. Vrele suze liju niz lice moje i sunce kroz suze sija, ponos je moj. Vidiš li Mrèo, èemera tvog. Danas su samnom sve dobre majke iz svijeta cijelog. Pljuju tebe i tvoje tijelo i utrobu tvoju.
Danas sam ja ko brdo jaka, u ovom šarenom parku šehidskom, mirisnom. Bosiok dragi nježno miriše, uz tihi šapat sina mog milog.
“Evo sam majko ja ovdje dolje, spokojno ležim i spavam. Slagala nisi, sve je dženetsko lijepo nestvarno. Šerbeta pijem, bašèama šetam, krila me nose, hurije hlade, Božja je pravda milost naša. Ne plaèi majko, suza me davi, fatihu uèi, to mi prija i sladi”
Spavaj mirno voljeno moje, evo došlo svijeta pola, da ispjeva pjesmu ponosnu, da obiðe krvavu Bosnu. Evo svima sija osmijeh s lica. Živa je sine i živjeæe za navijek moja, tvoja i naša Srebrenica

Majka

08-01-2006 at 13:47 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Sarajevo, kod vjecne vatre

10-01-2006 at 00:14 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Tuzla (Bosnia), August 1995: UN camp for refugees fleeing Srebrenica











10-01-2006 at 00:25 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici


















[Edited by cupo on 10-01-2006 at 00:34 GMT]

10-01-2006 at 00:27 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici



















10-01-2006 at 00:29 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici



















10-01-2006 at 00:32 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Aerodrom Dubrave, izbjeglice iz Srebrenice 1995.g.



10-01-2006 at 00:32 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

11.01.2006.g. Mirni protest majki Srebrenice

Žene Srebrenice i danas podsjeæaju na 11.juli 1995. godine u Srebrenici i nestanak i stradanje oko 10 000 Srebrenièana Bošnjaka. Pod parolom «Istina nama,kazna zloèincima» Srebrenièanke su danas na mirnim protestima u Tuzli upozorile da se naredbodavci i izvršioci zloèina u Srebrenici još uvijek slobodno kreæu na prostorima Srbije i Crne Gore i RS, te da sve masovne grobnice još uvijek nisu otvorene na podruèju Istoène Bosne ,a posmrtni ostaci su neidentifikovani. «Mi æemo istrajati u svojim zahtjevima da se ne zaboravi ono što se dogodilo u julu, 1995. godine pred oèima èitavog svijeta», poruèile su žene Srebrenice na Trgu žrtava Srebrenice u Tuzli.

11-01-2006 at 14:23 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

28.01.2006

Tokom procesa protiv "škorpiona" u Beogradu

Rodbina prepoznala pet žrtava okrutnog zloèina kod Trnova



Svjedoèenja Srebrenièanki na suðenju pripadnicima jedinice "Škorpioni" pomogla su da se i zvanièno identificiraju petorica, od ukupno šestoricemuškaracaèiju je okrutnu likvidaciju u Godinjskim Barama kod Trnova ovdašnja javnost vidjela na poznatom videosnimku koji su, inaèe,snimili sami pripadnici te jedinice u julu 1995. godine.


- Majke Nura Alispahiæ, Hana Fejziæ i Hana Salkiæ na sudu su identificirale svoje sinove Azmira Alispahiæa, Safeta Fejziæa i Saiba Salkiæa. TakoðerSafeta Muhiæ prepoznala je svog brata Safeta Fejziæa, dok je Semir Ibrahimoviæ identificirao svog oca Smaila.
Na sudu se nisu pojavili èlanovi porodice Sidika Salkiæa, ali ga je njegov sin Saidin ranije prepoznao. Ostala je samo jedna osoba za koju se još niko nije javio kako bi potvrdio njen identitet.



Doduše, možda æe ovo biti maloteže jer ovaj èovjek, vjerovatno od udaraca koje je zadobio od "škorpiona", imaveæe natekline lica - kazala nam je juèer Hajra Æatiæ iz Udruženja graðana "Žene Srebrenice".
Ona je, zajedno sa desetak Srebrenièanki, prisustvovala ovosedmiènom suðenju "škorpionima" u Beogradu.
Srebrenièanke su zamolileda, nakon što u medijima budu objavljene fotografije ubijenih sa njihovimtaènim podacima, svi oni koji su preživjeli golgotu Srebrenice pokušaju pomoæi da se identificira i šesti ubijeni sa snimka.(A.H.)

Petraševiæ prvi pucao

Beogradsko suðenje "škorpionima" omoguæilo je porodicama da identificiraju i pojedine egzekutore svoje djece èiji se likovi pojavljuju na videosnimku.
- Ovaj u kapi je drugooptuženi Pera Petraševiæ, ustvari onaj što, kako snimak pokazuje, prvi puca u našu djecu - kažu u UG "Žene Srebrenice".

Identificirani i optuženi



Na videosnimku su identificirani i Aleksandar Vukov, prijeratni policajac u Hrvatskoj,kao i Aleksandar Mediæ, kumprvooptuženog Slobodana Mediæa. Svjedoci su ih prepoznali nakon što su se s njima sreli u sudnici. Iz UG "Žene Srebrenice" pretpostavljaju da se u jednom kadru pojavljuje i sam Slobodan Mediæ, ali æe to provjeriti narednih dana.

28-01-2006 at 14:34 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Jasne poruke svim zloèincima

Pravda koju traže porodice žrtava genocida u Srebrenici bit æe zadovoljena tek kada i posljednji koljaè iz Srebrenice bude doveden pred sud

Pred Sudom BiH, procesom protiv 11 osoba optuženih za smrt oko 1.000 Bošnjaka u Kravici, poèelo je prvo suðenje za genocid u Srebrenici pred jednom domaæom pravosudnom institucijom.
Ovo suðenje šalje jasne poruke. Jedna od njih upuæena je svima koji su u Srebrenici, ali i na drugim mjestima, okrvavili ruke da neæe biti ostavljeni na miru i da æe svi oni - koljaèi, silovatelji i ubice - biti izvedeni pred lice pravde.

To je poruka direktnim izvršiocima da se na njih i njihove zloèine nije zaboravilo.
Naravno, vrlo je bitno da budu kažnjeni svi ideolozi i stratezi zloèina. To se i èini pred Haškim tribunalom. Bitno je i da pred lice pravde izaðu oèevi zloèina Radovan Karadžiæ i Ratko Mladiæ. Meðutim, ništa manje nije bitno ni hapšenje i kažnjavanje tzv. sitnih riba.
To su ljudi koji su svojim rukama presijecali djeèije vratove i svojim prstima pritiskali okidaèe na puškama.Ti i takvi ljudi danas se slobodno, bez imalo grižnje savjesti šetkaju ulicama Srebrenice, Bratunca i Zvornika.

Suðenje pred Sudom BiH ohrabrujuæa je poruka i za porodice žrtava najveæeg zloèina u Evropi od Drugog svjetskog rata. Poruka je to povratnici Hatidži Mehmedoviæ da æe doæi vrijeme kada se više na srebrenièkim ulicama neæe morati sretati s ubicom svog djeteta.
Pravda, koju traže porodice žrtava genocida u Srebrenici, bit æe zadovoljena tek kada i posljednji koljaè iz Srebrenice bude doveden pred sud. A pravda je nekako "najpravednija" kad se na nju ne mora dugo èekati. Na srebrenièku se èeka dugo. Ali, kad god došla, dobro došla.(Avaz)



05-02-2006 at 16:47 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice