Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Pjesma mome sinu

Jednom su iscrtani
znakovi zivota moga
Jednom I nece vise
Jednom su ruseni djecacki snovi
Jednom, zato ti ovo sine pisem

Kad otvoris sine nevine oci
Ti jadan neces nista znati
Uzivat cemo u pogledu tvom
Sine, ja i tvoja mati



A kada jadan osjetis svijet
Ti sine sretan budi
Jer u tvoj ce zivot nahrliti
Nepozvani, sto se isto zovu LJUDI

Ne vjeruj sine u rijeci
Nego slijedi srce i dijela
Cisti ko od Boga neka ti budu
Oni su tvoga zivota sjena



Jednom ces dijete moj gost biti
Na rijeci sto se Drina zove
I tada ces sine slusati
Svoga oca djecacke snove

A ti ih dobro tada upamti
Neka nam rijeka svjedok bude
Da nikada na Putu svome
Neces prezirati ciste ljude



Dobro ce ti pratilja biti
Jer je ono na tvojoj strani
Nikada sine nemoj suzu kriti
Nemoj da ti bol zivot kvari

Snove i Srce svoje slijedi
Ali imaj Rijeku na umu
Zalogaj hljeba uvijek cijeni
Jer zivot je samo hod po drumu



A ti svoje drumove biraj
Laganim korakom ih shvati
Ne Boj se sine moj
Uvijek ce biti i otac i mati

http://srebrenica.blogger.ba/

07-04-2006 at 15:53 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

To niko ne zna

Iz èijih oèiju su te dvije suze potekle i dva izvora napravile
To niko ne zna
Sa èijih su ramena ta dva mlada hrasta iznikla
To niko ne zna
I ko drži te divlje dvije ruže sa zrelim crvenim plodovima šipka u rukama svojim
To niko ne zna
Kome je svoje zadnje misli uputio, šta je želio, koga je tražio, kome se molio
To niko ne zna

by Ibro Durakoviæ

07-04-2006 at 16:13 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Govori noæi

Govori, prièaj mrkla noæi
Sa crnom ružom udovicom Srebrenèankom
Reci joj to što si joj odavno trebala reæi
Reci joj da zna da suze uzalud isplakala nije
Reci joj da zna zašto budna san sanja
Što spavati i spavajuæi usniti ne može
Reci joj mrkla noæi
Da to nikad više i neæe moæi

Nek´ se tome ne nada

Neka budna san sanja

I nek´ plaèe bez suza

by Ibro Durakoviæ

07-04-2006 at 16:19 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Nena Srebrenèanka

Nena Srebrenèanka
sa srcem kamenim
odgaja unuka
sa srcem plemenim
tijelom èeliènim
i umom kristalno èistim
(usmjerenim ka svevišnjim)

Nena Srebrenèanka
sa srcem kamenim
odgaja unuku
sa tijelom medenim
i utrobom plodnom
kao zemljom oranicom
spremnom da rod svoj da
i nenu sa srcem kamenim
u pranenu sa zlatnim srcem pretvori

by Ibro Durakoviæ

07-04-2006 at 16:31 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Roman o Srebrenici

Zašto Srebrenica?

Srebrenica je rana Bošnjaka. Ona je rijeka krvi koja æe teæi dok teèe život i jednog jedinog potomka šehida koji pade za taj suri kamen zemlje bosanske. Ona jeste mezar svoga naroda. Ona jeste rana neprebolna nekada nekome.

Ali, ona živi dalje. Rane ostaju. Dužni smo da ranu zvanu "Srebrenica" lijeèimo tako što neæemo dati da padne u zaborav, a onaj ko je zaboravi uèinio je zulum sam sebi. Uèinio je zulum svome narodu. Uèinio je zulum svojoj zemlji. Uèinio je zulum hiljadama humki koje prekriva zemlja bosanska, hiljadama oèiju èije suze natapaju tu zemlju ...



"Bog neka mi oprosti.

Neka mi Bog oprosti na svemu što æu napisati.

I što neæu napisati. Ali sam ja svoje napisao.

Èetvrtu godinu na prsima nosim ispisano:

Allah, dželle šanuhu, moj je Bog. Dini islam je moja vjera. Kur´an je moja knjiga. Kibla je moja Æaba. Muhammed, alejhiselatu vesselamu, moj je pejgamber. Zurrijeta sam Adema pejgambera. Milleta sam Ibrahima pejgambera. Ummeta sam Muhammeda, alejhiselam.

Neæe biti nikoga da po mom mezaru iz ibrika polije vodu. Dženaze neæe biti. Neæe me niko spustiti u mezar. Mene neæe imati ko zovnuti na talkin. Ni mezara neæe biti. I ne znam hoæu li se moæi i odazvati melekima. Zato sam razdrljio prsa i urezao ahdnamu: ko sam, šta sam, èiji sam. Neka Munkir i Nekir sami proèitaju. I neka me ostave da na misru predahnem u kaburu. Ili æe mene, ipak, propitivati Mubešir i Bešir? Ja se uzdam, ja u Boga vjerujem, u Božije meleke, i u Božije kitabe, i u sve što je objavljeno pejgamberima, u Kur´an objavljen Muhammedu, alejhi selam, da æe meni u kabur doæi Mubešir i Bešir. I da æe samo navratiti, svratiti, kao sa vrata pogledati, samo da virnu jesam li ja taj koji na prsima èetiri godine nosim iman-tahtu. I neæe me propitivati. I zato što æe vidjeti da sve piše na mojim prsima i zato što æe im o meni reæi melek smrti Azrail. Ja se u Boga uzdam, pustit æe me kaburski ispitivaèi na miru. Inšallah, dva meleka reæi æe: ´Ne boj se, mi smo tvoje društvo do Sudnjega Dana!´ "



Oživimo uspomenu na Srebrenicu tako što æemo prièati o njoj. Lijeèimo njene rane tako što æemo pomoæi da ne padne u zaborav. A ne damo joj da padne u zaborav dok kalemi u našim rukama imaju tinte i dok srca u našim grudima imaju imana.

Ja joj ne dam da ostane sama, kao 11. 07. 1995. Ja joj ne dam zajedno sa onima koji padoše za njeno kamenje, zajedno sa onima koji ponesoše ahdnamu na svojim grudima, jer nikada se ne zna gdje i kada duše zlotvorske snuju plan "srebrenièka sudbe" za ovu šaku jada našeg naroda koji osta u pameti poslije zlodjela koje nas skobi. Ja joj ne dam da sama pušta krike. Ja šaljem krik ove pjesme onima kojima je svejedno i onima koji ne znaju. Neka im ne bude svejedno i neka znaju. Tièe nas se itekako. A, ko ne želi da zna - taj i nije od nas. (Isnam Taljiæ)

09-04-2006 at 02:49 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Gorka istina

Odakle poæi da ne bude tuga
tema ista samo prièa druga
Srebrenica dovoljno je reæi
krivci isti ni manji ni veæi.

Tu nepravdu svi veæ dobro znaju
ali boli pa je i prièaju
zloèinci se na slobodi kreæu
pa to èini nepravdu još veæu.

Šta to prièa Sadako Ogata
kad ja nemam ni oca ni brata
sve su laži i djeèije bajke
nemam nikog osim tužne majke.

Moj je babo i moja dva brata
od poèetka ovog ružnog rata
htjeli samo da zažtite svoje,
porodicu i djetinjstvo moje.

Zloèinci ih u tome sprijeèiše
vjeènu tugu nama ostaviše
da patim do kraja života
Srebrenica svjetska je sramota.

(Samija Gurdi)

09-04-2006 at 16:00 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Prièa treæa...

05.04.2006

Tuzlanska raja za Srebrenièane

Forumasi "Tuzlarija" jos jednom su pokazali da imaju saosjecanja sa ljudima kojima je potrebna nasa pomoc. Po treci put organizovana je akcija pomoci povratnicima u Srebrenicu i okolna sela. Ovaj put nasa pomoc se bazirala na paketicima za djecu ali bilo je tu i paketa za odrasle. Uruceno su i odjevni predmeti za povratnike.

Tokom boravka u Srebrenici posjetili smo sela Osmaèe, Osat, Prohiæi, Zeleni Jadar, Potoèare, u Loliæima smo stekli novog jarana Senahida i nasli smo nesto mladjih povratnika u samoj Srebrenici.

Kao i uvijek docekani smo vise nego ljubazno od stanovnika ovih sela .

Pocelo je ovako









11-04-2006 at 16:23 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

11.04.2006.g.

ZAJEDNIÈKI PROTEST ŽENA SREBRENICE I BORAÈKH ORGANIZACIJA SARAJEVA I TUZLE

U znak sjeæanja na 11. juli 1995. godine, kada se u Evropi desio najteži zloèin nakon Drugog svjetskog rata, predstavnice Udruženja graðana "Žene Srebrenice", koje su danas podržali i èlanovi trinaest boraèkih organizacija iz Sarajevskog i Tuzlanskog kantona, organizirale su mirne proteste u Tuzli pod sloganom "Istina nama kazna zloèincima". Današnje okupljanje poèelo je u centralnom dijelu Tuzle na Pingi, nastavljeno protestnom šetnjom ulicama Tuzle i završilo kod Bosanskog kulturnog centra Tuzlanskog kantona, gdje su uèesnici protesta organizirali skup podrške tužbi Bosne i Hercegovine za agresiju i genocid u Meðunarodnom sudu pravde. Ovom skupu prisustvovalo je više od 300 èlanova Ratnih vojnih invalida , Udruženja šehidskih porodica, SUBNOAR-a, nositelja najveæih ratnih priznanja, predstavnice Udruženja graðana „Žene Srebrenice“, Udruženja žena majke enklava Srebrenica i Žepa i brojni graðani Tuzle. Ukazujuæi na velike žrtve tokom ratnih dešavanja u BiH, ali i sudske procese u Meðunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju i presude za zloèine protiv èovjeènosti i genocid, prisutnima su se obratili Amor Mašoviæ, predsjednik Federalne komisije za traženje nestalih, prof. dr. Smail Èekiæ, profesor historijskih nauka i prof. Salih Kulenoviæ, antropolog iz Tuzle.





11-04-2006 at 16:36 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Otvaranje novih masovnih grobnica u Srebrenici, Zvorniku i Bratuncu

– Nakon zimske pauze i provjere više lokacija proteklih nekoliko sedmica, 17. aprila tuzlansko Odjeljenje Federalne komisije za traženje nestalih osoba poèet æe ekshumacije najmanje tri masovne grobnice na podruèju Podrinja. Ekipe za ekshumacije su završile sve neophodne pripreme. "U Srebrenici, Bratuncu i Zvorniku ekshumirat æemo najmanje tri masovne grobnice i nekoliko pojedinaènih. Na više lokacija prikupit æemo i posmrtne ostatke koji se nalaze na površini zemlje. U pitanju su tijela ubijenih Bošnjaka iz Srebrenice i Zvornika", kazao je u izjavi za FENU Murat Hurtiæ, šef tuzlanskog Odjeljenja Federalne komisije za traženje nestalih osoba. Hurtiæ navodi da æe ovaj posao biti završen do poèetka maja, nakon èega slijedi otkrivanje i ekshumacija više velikih masovnih grobnica, o èemu æe javnost više doznati naknadno. "Plan našeg rada u ovoj godini, odnosno do poèetka zimske pauze je završen. Uz ekshumacije i dalje æemo intenzivno raditi na provjeri novih lokacija primarnih ili sekundarnih grobnica“, kazao je Hurtiæ.

11.04.2006. Tuzla









[Edited by cupo on 11-04-2006 at 21:07 GMT]

11-04-2006 at 17:42 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Piše: Gojko BERIÆ

Monstrum kao svetac

Svakog jedanaestog dana u mjesecu Majke Srebrenice i Podrinja posredstvom televizije ulaze u naše domove, podsjeæajuæi nas da postoje i veæe ljudske patnje od onih o kojima svakodnevno pišu novine. Mirnim protestima na ulicama Tuzle, a ovaj posljednji je bio najmasovniji od kraja rata, one traže minimum zadovoljštine za tragediju koja se na njih obrušila – da im se kažu mjesta koja još kriju kosti njihovih sinova, muževa i braæe, i da svi poèinioci genocida u Srebrenici budu primjerno kažnjeni.

Teško ide i jedno i drugo, što u ovim oèajnim ženama kopni nadu u istinu i pravdu. Amerika i Evropa, pokrovitelji naše sadašnjosti i naše buduænosti, požuruju nas da zaboravimo na ono što je bilo. Sudbina ratnih zloèinaca Radovana Karadžiæa i Ratka Mladiæa jedina su vijest iz rata u Bosni i Hercegovini na koju svjetski mediji još èekaju. Uskoro æe se navršiti jedanaest godina otkako je Haški tribunal podigao optužnicu protiv njih, a oni su i dalje na slobodi. Sigurna da je on na nekoj adresi u Srbiji, vlastima nadomak ruke, Karla del Ponte je prije nekoliko mjeseci dala prednosti hapšenju generala Mladiæa.

Ali, šta je sa s tim monstrumom? Niko ga ne hapsi, a on sam niti se predaje, niti puca sebi u sljepooènicu. Srbija nema racionalan odgovor ni na jedno pitanje u vezi s njim. Svi dosadašnji odgovori bili su u suštini lažni. Dok je pola Beograda viðalo Mladiæa, vlasti su tvrdile da ne znaju gdje je. Moæni jataci su potom premjestili haškog bjegunca tamo gdje se on najbolje osjeæao – u neku od kasarni. Kad je i to provaljeno, Mladiæ se, navodno, sklonio u neku usamljenu planinsku kolibu. Prema najnovijoj službenoj verziji, elitni gonièi ga veæ nedjeljama traže po šumama i gorama. Do sada je, tvrdi Beograd, bilo dvanaest organizovanih potjera za Mladiæem, i sve su propale.

Svijet vjeruje kako je raèun izmeðu Srba i Mladiæa iskljuèivo politièki raèun, te da je njegovo hapšenje samo stvar politièke volje. Niko u tu teoriju nije uvjereniji od Karle del Ponte, koja se povodi za prostom logikom da ako Vlada donese odluku da se Mladiæ izruèi Hagu, policiji ostaje samo tehnièki dio posla, i prièa bi bila završena. Opšte je mišljenje da je glavni koènièar takvog raspleta premijer Vojislav Koštunica, koji æe biti na vlasti sve dok Mladiæ bude na slobodi. Sve što oficijelna Srbija u vezi s tom misterijom nudi jesu izjave u stilu proroèice Pitije. Predsjednik Boris Tadiæ je prije tri dana u intervjuu beèkom dnevniku “Kurir” rekao kako ne zna gdje je Mladiæ, a kad bi to iko od èelnih ljudi Srbije znao, taj bi ratni zloèinac veæ bio u Hagu. Srbija je uvijek imala “teškoæe” s rokovima, kaže Tadiæ. Ali, te “teškoæe” traju veæ pet ili šest godina, koliko Mladiæ živi u Srbiji, pa takve floskule više niko ne uzima za ozbiljno.

Ako se nastavi sa takvom retorikom, jednog bismo se dana mogli suoèiti sa verzijom prema kojoj zlikovac s tim imenom i prezimenom, bar što se zvaniène Srbije tièe, nije ni postojao.

Srebrenica je bila grobnica Mladiæeve “ratnièke slave”, koju je meðu Srbima stekao ubijajuæi artiljerijom civilno stanovništvo u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Uprkos tome, on je veæ deceniju i po heroj sa postera, majica, kalendara i pivskih i rakijskih boca. Veæina Srba se na taj naèin simbolièno poistovjeæuje sa jednim od najsurovijih ubica iz proteklog rata. Iako je zapravo rijeè o istorijskom gubitniku i kukavici, mit o pobjednièkom vojskovoði i dalje traje. Mladiæ je svjestan kakva ga presuda èeka u Hagu. On ne razmišlja ni o Srbiji, ni o Srbima, veæ samo o tome kako da se što bolje sakrije i produži život bilo gdje, makar ispod suknje neke monahinje. Posramljena oèevim likom i djelom, njegova kæerka se ubila tokom rata, a on je i tome uprkos nastavio da živi.

To što ga mnogi Srbi s obje strane Drine i dalje obožavaju dokaz je da raèun izmeðu njih i ovog ratnog zloèinca nikada nije bio patriotski i politièki raèun, veæ psihijatrijski sluèaj. Simptom bolesti naroda koji zna samo za poraze.

Ali, šta je sa raèunom izmeðu ovog dželata i njegovih žrtava? U razgovoru za “Frankfurter algemajne cajtung” koordinator Pakta za stabilnost Balkana, Erhard Busek, izrazio je skepticizam u pogledu Mladiæevog izruèenja Hagu. Busek prije vjeruje da æe Mladiæev sluèaj biti “riješen” – samoubistvom.

Naravno, nije iskljuèen ni takav ishod. Ali, Busekova izjava kao da otkriva pozadinu èudne boleæivosti koju Evropska unija ispoljava prema vlastima u Beogradu: izostalo je postavljanje ultimativnog roka za hapšenje Mladiæa, a zapoèeti pregovori o stabilizaciji i pridruživanju se nastavljaju.

Amor Mašoviæ, koji kao malo ko poznaje patnje Srebrenièanki, kaže da one sve manje drže do pravde, jer u nju više ne vjeruju. Evropa ne èuje njihove molitve. Te žene neæe imati nikakvu satisfakciju od eventualnog Mladiæevog samoubistva. A ako Mladiæ jednog dana ipak ode u Hag, suðenje neæe imati isti efekat kao da mu je suðeno prije sedam ili osam godina. Kao što reèe jedan filozof, zajedno s nama stari i nesreæa. Ljudska izdržljivost je ogranièena. I suze jednoga dana presahnu.(Oslobodjenje)

13-04-2006 at 15:19 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice