Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Organizacioni odbor za obiljezavanje 11.jula odrzao petu sjednicu

Organizacioni odbor za obilježavanje 11. jula, jedanaestogodišnjice stradanja graðana Srebrenice održao je danas u Potoèarima petu sjednicu gdje je istaknuto da se sve aktivnosti pred poèetak dana obilježavanja odvijaju prema planu i na kome je konkretizovan program obilježavanja. Programom je prije svega predviðen komemorativna sjednica Parlamentarne skupštine BiH i Opæine Srebrenica, zatim mnogobrojni okrugli stolovi, izložbe fotografija, otvaranje džamije u naselju Suæeska i „Marš smrti“ tj. hod onom trasom kuda su jula 95. godine bježali srebrenièki Bošnjaci. -Treba istaæi da je ta trasa pregledana i da je sigurna i na nama je samo još to da organizujemo niz aktivnosti koji æe se odvijati uz put, kao što je èas historije itd., rekao predsjednik Organizacionog odbora Abdurahman Malkiæ. -Ukupan budžet za organizaciju ovogodišnjeg obilježavanja 11. jula iznosi oko 850.000 KM, a najveæim djelom finansijer æe biti Vlada Federacije BiH koja je osigurala 240.000 KM. Takoðer u finansiranju æe uèestvovati i pojedini gradovi iz Federacije a oèekujemo pomoæ i od kantonalnih vlada i od Vlade RS-a, dodao je Malkiæ. Na dan obilježavanja, obavit æe se ukopavanje više od 400 do sada indentifikovanih leševa u Memorijalni centar Potoèari. Na centralni dogaðaj obilježavanja 11. jula najavljen je dolazak 160 autobusa iz raznih krajeva BiH.(FENA)

17-06-2006 at 00:12 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Vi jeste pokusali ubiti cijeli jedan narod, ali upamtite niste ubili nase pamcenje.Ono je od danasnjeg dana jace od svakog zla koje ste nam ucinili i pratice vas dok postoji trag o vasem postojanju. Nase pamcenje vaseg zlocina je nase pravo i nas zavjet





11.jula 2006.godine navrsice se jedanaesta godisnjica stradanja Bosnjaka Srebrenice. Zlocin koji se dogodio 11.jula 1995 u Srebrenici, presudom Haskog tribunala u predmetu cetnik «Krstic» okarakterisan je kao genocid.

Genocid definiramo kao namjerno ubijanje ljudi zbog njihove pripadnosti nekoj rasi, vjeri, naciji ili cak politickoj stranci ili bilo kojoj drugoj drustvenoj skupini, takodjer podupiranje takvih teznji koje dovede do akcije smatramo genocidom.

Izraz genocid je prvi put upotrijebio jevrejski advokat u Poljskoj Rafael Lemkin 1943. na osnovu grcke rijeci "genos" (rasa, pleme) i latinske rijeci "cide" (ubiti).

Srpsko-crnogorski fasisticki agresor, predvodjen ratnim zlocincem Ratkom Mladicem i jedinicima Vojske Republike Šumske, vojskom tadasnje Yugoslavije i fasistickim rezimom Slobodana Milosevica, grckim dobrovoljcima, uz nijemo posmatranje Medjunarodne zajednice i citavog svijeta je 11.jula 1995.g. planski, sistematsko, namjerno na najmuckiji nacin pobio 8.372 Bosnjaka.

Kako bi,srpsko -crnogorski fasisticki agresor, prikrio svoje genocidne ucinke tijela ubijenih su zakopovana i sakrivana na raznim lokacijama. U slucaju da ste pratili temu o genocidu primjetili bi ste da i danas traju ekshumacije. Tijela ubijenih su vise puta prebacivana sa jedne lokacije na drugu tako da je vecina pronadjenih grobnica sekundarnog tipa pa cak i tercijalnog. Kosti jednog covjeka znaju se naci na vise lokacija. Identifikacija ubijenih se vrsi putem DNK analize. Ako potrazujete nestalog slucaj mozete prijaviti u Udruzenju Srebrenicana koje se nalazi u kuci iza Doma penzionera u Tuzli.

Do sada je u Memorijalnom centru Srebrenica/Potocari ukopano vise od 2.000 Bosnjaka.

Na dan dzenaze 11.jula 2006 bice ukopano vise od 500 zrtava srpsko-crnogorskog fasizma.

Ovaj topic je posvecen zrtvama najveceg masakra nakon II. Svjetskog rata. Na njemu cu vas informisati o svim desavanjima u vezi dzenaze koja ce se klanjati 11.jula 2006.g u Potocarima i da pamtite i opominjete, kao i sa dodatnim informacijama koje sam propustio ranije da objavim a koje trebate da znate.

20-06-2006 at 17:17 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Umjetnicka instalacija "Sto te nema"

U saradnji sa Udruženjem «Žene Srebrenice» iz Tuzle, umjetnica Aida Šehoviæ je danas na platu Trga žrtava genocida postavila po treæi put umjetnièku instalaciju pod nazivom «Što te nema?» a povodom obilježavanja 11. godišnjice genocida nad graðanima Srebrenice.

Ova instalacija je prvi put postavljena 11. jula 2004. ispred Bašèaršijske džamije u Sarajevu, a drugi put 11. jula 2005.godine u zgradi Ujedinjenih Nacija u New York-u. Prva postavka se sastojala iz 1327, a naredna iz 1937 fildžana koji su predstavljali identifikovane i sahranjene žrtve 2004. i 2005. godine. U ovogodišnjoj postavci ce biti preko 2000 sakupljenih fildžana koje je Aida Šehoviæ naounila kahvom.

Danas su mnogobrojni Tuzlaci donirali fildžane i taj broj novih prikupljenih fildzana simbolicno predstavlja 505 zrtava koja ce 11.jula biti ukopane u Potocarima.






Ovaj post je premjesten sa topica Re: Don`t forget Srebrenica
08-07-2006 at 14:55 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Snimljena pjesma za animirani art film "Srebrenica" autra Berina Tuzliæa



U studiju animiranog filma PIXEL, protekle sedmice su se dinamizirale posljednje pripreme za finalnu produkciju muzike za animirani art film "Srebrenica", autora Berina Tuzliæa.
Za kvalitet produkcije pobrinuo se tim autora, èiji rad garantira kvalitet. Autor i izvoðaè pjesme je Adnan Šaran, lider grupe "Skroz", a snimatelj i produkciju pjesme potpisuje Nedim Zlatar Bašeskija.

Ovim projektom autori žele zabilježiti najveæi apsurd 21. stoljeæa, koji se desio u središtu Evrope u Srebrenici. Projekat æe biti reliziran na dva medija, dugometražni animirani art film i strip.

Na ovaj naèin želimo ukazati na potrebu poštivanja osnovnih ljudskih prava, te promovirati kulturne vrijednosti i umjetnièki potencijal Bosne i Hercegovine.", izjavili su autori ovog projekta.

U nastavku možete proèitati tekste pjesme Adnana Šarana.

Obilazim draga mjesta
Kao kvasac sam iz tjesta
Letim iznad okeana
U stomaku kao beba
Hiljadu života opet i ja.....
REINKARANCIJA
(Ja sam mrtvac.....)

Ja sam vam iz one prièe
Nož i žica-Srebrenica
Ja sad oèi sam bez lica
Nekog ratnog filma špica
nacionlizma klica

Trinaest godina sam imo
Kada neko me ubio
Tad se svjetlo uplilo
Blaženstvo kroz moje tijelo
(Ja sam mrtvac ......

Sada veæ zaboravljeno
Njega sam obilazio
(Od malena.......)
Jedva s vatrom i plakao
Da to ja nisam
Samo insan

Da je duša kap na dlanu
Sve po Božijem je planu
Skeledžio preði rijeku
Ja bih sad na drugu stranu
Tamo svi su moji mili
Ovdje nepoželjnih kosti
Tabuti su ovdje laki
U njima su samo kosti
Naše kosti.......

Naše kosti da premosti
Ovu rijeku
Krv u mlijeku
I zid plaèa.....
(Ja sam mtrvac...)
Je na Jugu
(Od malena........)
Ne prodaji
Našu tugu

Ja sam mrtvac.........
Od malena........
hodam kao
Njena sjena
Sada sve je
Uspomena
Porodica
Moja cijela

14-07-2006 at 10:29 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

11.09.2006.g.

Kao i svakog 11. u mjesecu, i danas su se majke Srebrenice okupile pored Pinge, odakle kreæu kroz grad do gradske èesme. Izmeðu majki izvezene jastuènice, na svakoj ime, prezime, godina i mjesto roðenja njihovih najmilijih, uz to i poneki cvijet ili srce.



11-09-2006 at 19:34 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

10.11.2006

Mirni protest žena Srebrenice

Kao i svakog 11. u mjesecu, danas su se zene Srebrenice okupile na Trgu zrtava genocida u Tuzli i iskazale nezadovoljstvo radi ne hapsenja ratnih zlocinaca Radovana Karadzica i Ratka Mladica, kao i ogorcenost na status Srebrenice u okviru Republike Sumske koja je nastala na krvi nevino ubijenih Srebrenicana i ostalih ne srba tokom agresije na nasu zemlju.



11-10-2006 at 20:09 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

11.11.2006.

Žene Srebrenice traže istinu o svojim nestalima

Jedanaesti put ove godine, žene Srebrenice i ostalih podrinjskih mjesta su na ulicama Tuzle. Mirnim protestima traže istinu o svojim nestalima, ogorèene na one koji ne kažnjavaju, nego blagim kaznama, odlaganjem hapšenja nagraðuju zloèince.Za ljudima koji su nedužni ubijeni 11. juna 1995. godine, boluju njihovi najmiliji a ostali kako koja godina odmièe sve manje obraèaju pažnju. Za okupljanja ovih žena svakog 11. u mjesecu uz predstavnike medija tu je još poneki politièar i graðanin Tuzle koji svojim dolaskom pružaju podršku ovim nesretnim ženama





15-11-2006 at 17:47 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Mirni protest zena Srebrenice na trgu zrtava genocida u Tuzli...

video fajl

03-12-2006 at 10:00 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

11.12.2006g.

Mirni protest zena Srebrenice


Zbog neprimjerenog ponašanja pripadnika holandske armije, èlanice Udruženja graðana "Žene Srebrenice", koje su i danas u Tuzli tražile istinu i pravdu za svoje najmilije, u kontaktu s medijima akcentirale su ovo pitanje. Pripadnici holandske armije su prilikom dodjele priznanja ispred kasarne u Asenu pokazivali srednji prst okupljenim na mirnim protestima i pljuvali transparente s ispisanim imenima srebrenièkih žrtava. Iz razgovora sa èlanicama Udruženja "Žene Srebrenice" mogao se steæi utisak da uopæe nisu iznenaðene ovakvim ponašanjem, dok su neke od njih istakle da je rijeè o istom scenariju koji se desio u Potoèarima 1995. godine. Mirnim protestima žena Srebrenice u Tuzli prisustvovali su i predstavnici Udruženja graðana "BH solidarnost". Još jednom su pozvali Predsjedništvo BiH da zatraži od holandskih vlasti da se javno izvini i sankcionišu pripadnike holandske armije zbog neprimjerenog ponašanja. "Nismo mogli ostati gluhi na zbivanja u Asenu, pogotovo zato što se radi o ljudima koji su uèestvovali u zloèinu. Sutra je posljednji rok do kada bi Predsjedništvo BiH trebalo zatražiti od holandskih vlasti javno izvinjenje i sankcioniranje pripadnika holandske armije. Ukoliko se to ne desi naš sljedeæi korak je traženje zatvaranja Ambasade Holandije u BiH", kazao je Alen Lièina, predsjednik Udruženja graðana "BH solidarnost". Za žene Srebrenice izvinjenje i nije tako važno, jer su, kako navode navikle na ovakve i sliène provokacije. "Mi želimo saznati istinu, ubrzati ekshumiranje, identificiranje i hapšenje ratnih zloèinaca", kazala je Hajra Æatiæ, predsjednica Udruženja graðana "Žene Srebrenice".

Komentirale su i izjavu glavne tužiteljice Haškog tribunala Carle del Ponte da postoji dokaz kako su Slobodan Miloševiæ, Ratko Mladiæ i Radovan Karaðžiæ organizirali napad na Srebrenicu, o èemu su bili upoznati i meðunarodni zvaniènici. "Kako je moguæe da je svijest Carle del Ponte baš sada proradila", bio je komentar "Žena Srebrenice". Kada je rijeè o pitanju izuzeæa Crne Gore iz tužbe BiH za agresiju i genocid, njihov stav je da o tome nema nikakve prièe.

11-12-2006 at 17:43 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici

Srebrenicki inferno 11.juli 2006 izveden u Potocarima na dzenazi.

by @cupo


06-01-2007 at 01:49 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 39
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice