Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ¨Marš mira¨ Srebrenica 2009 (foto prièa)

17-07-2009 at 23:47 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ¨Marš mira¨ Srebrenica 2009 (foto prièa)

17-07-2009 at 23:47 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ¨Marš mira¨ Srebrenica 2009 (foto prièa)



17-07-2009 at 23:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ¨Marš mira¨ Srebrenica 2009 (foto prièa)

17-07-2009 at 23:54 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ¨Marš mira¨ Srebrenica 2009 (foto prièa)

17-07-2009 at 23:56 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ¨Marš mira¨ Srebrenica 2009 (foto prièa)

18-07-2009 at 00:39 | Ukljuèi u odgovor
Crni Vuk
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-05-2008
Odgovori: 342
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: ¨Marš mira¨ Srebrenica 2009 (foto prièa)

Tuzla: Krajisnicii i Zenicani ucesnici Marsa Mira 2009


Nezuk, Sapna: Ucesnici Marsa Mira 2009 krenuli ka Srebrenici

18-07-2009 at 16:47 | Ukljuèi u odgovor
Crni Vuk
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-05-2008
Odgovori: 342
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: ¨Marš mira¨ Srebrenica 2009 (foto prièa)

evo i jedna kratka reportaza ucesnika ovogodisnjeg marsa.

Prvi dan, srijeda 08.07.2009 (Duzina puta po organizatoru 40 Km)
Nezuk - Kamenica, polazak u 9,00h


Za mene dan poèinje u pola šest ujutro. Obavljam posljednje pripreme za polazak na marš, sve je spremno, ovaj trenutak sam èekao tri godine, sada napokon mi se ukazala prilika i pored mojih mnogobrojnih obaveza da se zaputim i da predjem onu istu trasu kojom su prije èetrnest godina presli srebrenicani koji su bjezali pred èetnièkim agresorom.
Polazak iz Kalesije je planiran u pola 7 ispred zgrade opæine, tu su nam podjeljene akreditacije i upoznati smo s kodeksom ponašanja. Negdje oko pola osam samo se zaputili s šest autobusa za Sapnu, taènije za mjesnu zajednicu Nezuk. Kada smo stigli u Nezuk, prema nekim mojim procjenama tu je veæ bilo barem 2500 ljudi. Bilo je ljudi iz svih krajeva BiH od Cazina od Brèkog pa sve do Ljubuškog. Veliki broj planinskih društava iz Travnika, Srebrenika, Kladnja itd. Takodjer, veliki broj stranaca iz Francuske, Španije, Italije, Švicarske, Austrije, Velike Britanje, Holandije itd itd.
Sve je teklo po planu i brzo je kolona krenula. Prvo mjesto na kojem smo se zaustavili bila je spomen ploèa kapetanu Hajri („Zmaj od Majevice), tu nam je održan èast historije. Govorili su njegovi saborci o njemu i njegovim ratnim uspjesima i oslobadjanju velike teritorije oko opcine Sapna i dr. Onda kolona je krenula dalje, kroz Baljkovicu pa Parlog. Prve masovne grobnice koje uz put srecemo su veæ na Crnom Vrhu. Na Crnom Vrhu smo takodjer i napravili prvu veæu pauzu za „ruèak“. Ruèak stavljam pod apostrofe, jer se radilo o nekih možda max. 500 kifla koje su „pukle“ medju onima koji su prvi stigli na mjesto odmora. Od nekih preko 3000, (pa po procjenama i drugih do 4000 ljudi) se kretalo u koloni koja je sigurno razvukla na nekih 6-7 Km, ako ne i više, kroz šumske staze i planiske livade. Mnogi su ostali ostali gladni, pogotovo oni koji su se nadali da ce dobiti ruèak, pa nisu ništa ponijeli s sobom. Preko magistralnog puta Tuzla-Zvornik smo prešli oko 12 sati. Dalje smo nastavili kroz Snagovo, pa prema Lipnju. U Jošanici je poèela padat kiša koja nije prestajala sve dok nismo stigli u Kamenicu, gdje je bilo noæenje. Više od 10 posljednjih kilometara kiša je padala, što bi nas narod rekao „iz neba i zemlje“, kretali smo se šumskom stazom kojom samo mogu iæi veliki bageri koji izlaèe drva iz šume. Kada smo stigli u Kamenicu, totalno mokri, promrzli i gladni, ponovo nastaju problemi, nedovoljno šatora za sve uèesnike, a i ono što je bilo šatora neki su prokišnjavali. Kalesija kao opæina s najviše uèesnika je dobila da se smjesti u školsku salu u Kamenici, s nekih 300-350 osoba i to nije bilo dovoljno pa su mnogi spavali po kucama mještana ili porušenim kuæama koje je '92 druge stoje srušene i netaknute.

p.s. prema planinarima i njihovim sprava za mjerenje dužine predjenog, prvi dan smo prešli oko 47 Km.


“Marš Mira 2009”
“Trasom smrti do slobode”

Drugi dan, èetvrtak 09.07.2009
Kamenica – Konjeviæ polje (Mravinjci), dužina puta 30 Km

Nakon provedene noæi u sali osnovne škole u Kamenici i nakon èasa historije koji nam je održao Murat Hurtiæ, šef federalnog forenzièkog tima iz Tuzle. On nas je upoznao s svim onim èime se susreæe u svom poslu, a posebno nam je govorio o masovnim grobnicama koje je pronašao u širem podruèju oko Kamenice, èak trinaest njih. Onda oko osam kolona kreæe Glodi i mostu na Drinjaèi, tu je se napravila jedna pauza od sat vremena da se doruèkuje, pa onda prema Udrèu planinski vrh s preko 1000m. Penjanje uz Udrè, nije bilo toliko teško, jer je išlo stazom od jedan po jedan, kroz hladovinu sume. Duž cijelog puta dan prije nije bilo problema za vodu, jer smo èesto nailazili na izvore ili kroz selo kod lokalnog stanovništa, al penjanje na Udrè je izmorilo mnogo koji nisu imali dovoljno vode kod sebe. Silazak niz Cersku prema Konjeviæ polju je bio najteži dio puta drugog dana, jer je veæi dio puta niz brdo, cik-cak i asvaltiran, a sunce je bilo izrazito jako, još avalt je bio ugrijan. Na sreæu našu nije bilo kiše taj dan i malo smo ranije došli u kamp u Konjeviæ polju (oko 16 sati), tako da smo imali vise vremena da se odmorimo. Tu nas je i noæ poslužila, tako da nije bilo kiše, pa su mnogi koji su ostali bez mjesta za spavanje u šatoru, spavali su pod otvorenim nebom.



“Marš Mira 2009”
“Trasom smrti do slobode”

Treæi dan, petak 10.07.2009
Konjeviæ polje (Mravinjci) – Potoèari, dužina puta 30 Km

Treæi dan nastavljamo prema Potoèarima. Prije samog polaska redari i vodje puta su nas upozorili da je ova dionica jedna od najopasnijih, zbog minskih polja i linije gdje su bili sukobi. Nakon nekih predjenih 5-6 Km, obratili su nam se dva preživjela uèesnika iz '95, koji su nam govorili kako je to bilo '95, kada su oni s ostalih 13 000 ljudi krenuli (a neki govore da ih je bilo i više) prema slobodnoj teritoriji. Nakon toga idemo prema Pobuðe i „dolini smrti“, kako su je nazvali oni koju su prezivljeli marš '95. Ovdje je se prema njihovim rijeèima desio najveæi pokolj srebrenièana koji su pokušali da se probiju prema slobodnoj teritoriji. Èetnici su ih ovdje opkolili i napali ih s svim èime su imali, èak su i korišteni zabranjeni bojni otvori s haulucionim dejstvima. Takodjer, u redove srebrenièana su ubacivali svoje ljude, a prema nekim informacijama i ljude Fikreta Abdiæa koji su došli iz Krajine i bili u snagama èetnika i pod komandom Ratka Mladiæa. Dalje smo nastavili prema Ravnom Buljimu, na toj dionici samo i prolazili kroz srpska sela i tada je se desio onaj mali incident. Neki od uèesnika kolone su se odvojili od kolone i otišli prije regularne kolone i zapalili sijena. To stvarno nije nikom trebalo i drago mi je što su ih pronašli tako brzo. Nastavili smo dalje s kretanjem kolone bez ikakvih problema i incidenata, od lokanih mještana i ostalih uèesnika kolone.

Nije bilo nikakvih ispada, prijetnji ni provociranja ni s jedne strane duž cijelog puta i sve je prošlo koliko toliko fer i korektno. Koliko sam ja mogao vidjeti niko nam ništa nije ružno rekao niti uradio, ni mještani srpskih ni bošnjaèkih sela. Duž èitavog puta uvijek smo nailazili na gostoprimstvo lokalnih mještana koji su nas doèekivali s kafa, sokovima i keksovima i slobodno nam dozvolili da naspemo sebi vode il koristimo njihove toalete.
Nažalost kao i svake godine bilo je onih za koje možemo reæi da su zalutali, došli su tu ni sami oni ne znaju zašto. Bilo je onih koji su konzumirali alkohol duž cijelog puta, pravili probleme u kampovima, mali milion ukradenih mobitela, novca, vreæa za spavanje (ja sam jedan od onih kojima je ukradena vreæa za spavanje). Organizacija je napravila dosta propusta, mnogo je onih koji su odustali prvi dan što zbog loše organizacije, što radi kiše, uglavnom sav taj napor i umor koji podneses nestane u samoj pomisli na ono gdje si i kada pomisliš kako je samo onim koji su pokušali da se spase bježeæi od èetnika i ubica.


Piše,
Adnan Jakuboviæ
Izvor vijesti: Kalesija Online

18-07-2009 at 16:49 | Ukljuèi u odgovor
Crni Vuk
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-05-2008
Odgovori: 342
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: ¨Marš mira¨ Srebrenica 2009 (foto prièa)

Put kojim su Srebrenièani koraèali lièi na crnu zmiju otrovnicu

Piše: Admir Mešiæ



Sedmog jula 1995. navršio sam svoj jedanaesti roðendan.


Dok smo sjedili na visokoj uzvisini iznad naših kuæa, drugovi su mi tutnuli u ruku roðendanske poklone: “svijetleæi” metak i geler “kapitalac”. Nismo mnogo prièali. Pogledi su nam bili uprti u daljinu odakle je dopirala prigušena kanonada artiljerijskog oružja.
Tamo negdje, daleko, zvjeri su jurišale na Srebrenicu…

Naprezali smo se da razlikujemo eksplozije i pogodimo od koje metalne nemani potièu buduæi da smo do tada veæ imali breme iskustva na leðima i bez problema smo mogli razlikovati tenkovsku detonaciju od one iz VBR-a ili “haubice”.


“Ne vrijedi”, – procijedio je Zijo kroz zube – “skroz se slabo èuje. Da nije one planine tamo daleko što izgleda kao èovjek što èini sedždu èulo bi se puno bolje.”


Tek kasnije smo saznali da se planina što izgleda kao “èovjek što èini sedždu” zove Udrè i da je mnogo dalja i veæa no što se oku èini…


*****


Sredinom jula te godine, oni rijetki Srebrenièani što su probili hermetièki èetnièki obruè poèeli su pristizati i u naše mjesto. Otac je kuæi doveo Mevludina.


Zaboravio sam kako je taj èovjek izgledao. Zaboravio sam njegovu poderanu odjeæu, njegove izgrebane ruke i žuljevite noge. Jedino što pamtim je njegov pogled.

Nikad, ni prije a ni poslije, nisam video takvu prazninu u neèijim oèima…


Mevludin nije prièao mnogo. Kazao je da rijeèi ne vrijede mnogo, da se njima ne može opisati ono što je on vidio i doživio.


Vjerovao sam mu.


A tek èetrnaest godina poslije uspio sam i naslutiti djeliæ smisla i besmisla što su se skrivali u onoj praznini u njegovim oèima… I dok me svi pitaju kako je bilo na “Maršu mira” ja se sjeæam Mevludinovog šapata…da se neke stvari ne mogu prevesti u rijeèi…


Sve što mogu jeste pokušati…

*****

DAN PRVI


Osmo po redu julsko jutro ponad Kalesije osvanulo je u dvije boje. Sunèano zlatna i nebesko plava prekrile su i nebesa i zemlju.


Mladost je kao bujica tekla skromnim kalesijskim trgom, plavožute zastave vihorile su se na jutarnjem povjetarcu, a žamor je lebdio nad njima.


Otac i brat prate me ka autobusima, a ja se borim da se otrgnem osjeæaju koji me podsjeæa na onu davnu matursku eksurziju u Carigrad. Ovaj put nije eksurzija, ponavljam u sebi, ovo je prilika da suosjeæam, da nauèim, da zapamtim i da ne zaboravim…


No, u krcatim autobusima što kreæu ka Nezuku odjekuje smijeh i vedrina mi ponovo puni grudi. Šofer je prisiljen dvaput stati kako bi neki klinac u šumarku pored puta umirio svoj uzbuðeni stomak . Smiju mu se i zadirkuju ga. I on se smije iako mu nije nimalo prijatno. A u zraku veæ osjeæam duh zajedništva što æe me pratiti duž cijelog trnovitog puta ka Potoèarima…isti onaj duh kojeg sam osjetio par mjeseci ranije na tribinama Bilinog polja kad su naši razbili Belgiju…


U Nezuk stižemo veæ pred formiranje kolone i polazak. Sve vrvi od života. Stigli su maršisti iz Cazina, Sarajeva, Zenice, Jablanice, Bosanske Krupe, Mostara, Banja Luke, Francuske, Njemaèke, Švicarske, Švedske, Danske, Belgije…I svi dišu kao jedan.


“Kako bolan nema Bosne??!!” – vrte mi se u glavi èuvene rijeèi Josipa Pejakoviæa, a trnci me cijelog prožimaju dok gledam silnu kolonu i mladost ispred sebe.


Pred konaèan polazak, sa èela kolone nam govore o legendarnom kapetanu Hajri. A ja vraæam svoj film cijelih sedamnaest godina unatrag kada sam prvi put èuo za tog èovjeka, kada su vijesti o golorukim borcima što se bore za slobodu na èelu sa rahmetli Hajrom raspirile plamen moje djeèaèke mašte i srce mi uèinile mnogo veæim.

Neki neznani narodni autor je prije sedamnaest godina u novinama objavio klasiènu epsku pjesmu o kapetanu Hajri. Jedan djeèak ju je tad samo jednom proèitao. I šaputao ju je u sebi, od rijeèi do rijeèi, sedamnaest godina kasnije pored mezara njegova heroja iz djetinjstva:

Hajrina kontraofanziva

U proljeæe mjeseca aprila
Na Bosnu se sruèi ofanziva
Okupator prijeðe preko Drine
Pa razbaca granate i mine
Pita narod gdje su opštinari
A oni se prvi razbježali
Pobjegli su kao nekakve strine
Neka svako o sebi brine
Pade Zvornik skoro bez otpora
Posta mjesto klanja i terora
Kad genocide kraju privedoše
Silnu vojsku Sapni okrenuše
Ubjeðuje Arkan svoju kliku
“Biæe lakše nego u Zvorniku!”
Al’ se krvnik grdno prevario
Na tvrd orah, tu je udario
Pa on šalje ferman za Srbiju
Da spremaju vojsku još brojniju
U pismu se Slobi požalio
Da je prvi poraz doživio:
“Nije samo da mi vojsku tuku
Veæ otimlju, more, i tehniku!
Ovaj narod ovdje oko Sapne
Ni vrag crni ne može da pomakne!
Najgori su u mjestu Zaseok
Idu na nas kao zmije poskok!
Nisu bolji ni Kovaèeviæi,
Tu nikada neæu stiæi
Mnoge ljude još æu izgubiti
Na tom brdu zvanom ‘Brdo smrti’!
Ovdje sam se mog’o uvjeriti
Da æu Bosnu teško pokoritiZato æe mi Bosna zaplatiti
Sva æu ova sela popaliti!
U logore sve æu otjerati!
Srpski živalj ovdje naseliti!
U Sapni æu Vidovdan slaviti!
”Sve bi ovo koljaè uradio
Da se Hajro nije pojavio
On sakupi svoje hrabre momke
Pa potjera mrske razbojnike!
On podiže u narodu elan
I pokvari agresoru plan!
Tako zasta srpska agresija
I propade Velika Srbija!
Hajro nema silu i tehniku
Ali ima srce i taktiku
Borci su mu trepet i strahota
Niko od njih ne žali života
Radije æe svaki poginuti
Agresora neæe propustiti!
Pamtiæe se do Sudnjega Dana
Ime našeg slavnog kapetana
Jer da ne bi Mešiæ Hajrudina
Mnoge bi još progutala Drina
Poživi nam brate Hajrudine
Da otjeraš bandu preko Drine!
Hvala majki pa nam rodi sina
Da imamo Mešiæ Hajrudina!



I kreæemo…


Pubi, Erdo, Selma, Mersiha i ja koraèamo zajedno. Dvije hiljade duša ispred, dvije hiljade duša iza nas.


Nikad nisam imao više prijatelja.


“Put se odmotava k’o dugi sivi šal…” kaže Balaš u jednoj svojoj pjesmi. No, put kojim su Srebrenièani koraèali prije èetrnaest godina više lièi na crnu zmiju otrovnicu koja se pružila preko planina i proplanaka i pustila nas da gazimo preko nje ali istovremeno i vrebajuæi najbolji trenutak kad æe da nas ulovi…


Crveni krovovi nezuèkih kuæa veæ nam ostaju daleko za leðima, promièu potoci, proplanci, livade, šume i planine pored nas. Marširamo ka Crnom Vrhu a iz kolone se èuju veæ pomalo umorni poklici kako je nekima sad veæ svaki vrh crn.


A crnilo se istinski poèelo navlaèiti na oèi kad smo na Crnom Vrhu poèeli prolaziti pored prvih masovnih grobnica. Trudio sam se da zamislim tu sliku…Neki kišni dan od prije petnaestak godina…Nekoliko bradatih likova kako psuju loše vrijeme dok pripaljuju cigarete i posmatraju neki bager kako kopa golemu rupu u blatnjavoj zemlji…potom u nju bacaju obezglavljena tijela nedužnih ljudi…I onda sve to zagræu crnom, jalovom zemljom…


“Ne zaboravite!” – vièu nam pored svake grobnice. Na Crnom Vrhu, Snagovu, Liplju, Jošanici, Kamenici, Cerskoj, Potoèarima…


“Ne zaboravite! Ne zaboravite da su ovdje postojali ljudi I neljudi! I da su neljudi, zvjeri, ubijali ljude! Da su im lobanje punili olovom! Da su im glave skidali! Da su ih u mrklu zemlju masovno kopali! Da su ih žicom vezali I kosti njihove spaljivali kako bi svojih ruku nedjela zauvijek sakrili! Ne zaboravite! Ne zaboravite da su ih iz mrkle zemlje ponovo èupali, tijela njihova komadali, i na druga ih mjesta prevozili kako bi zloèine ruku svojih sakrili! Ne zaboravite! Jer historija se ponavlja onima koji je zaborave!” – vièu preživjeli a njihov vapaj odjekuje mi u ušima i zarezuje se duboko u sjeæanje. I pritom mislim o tome kako tamo negdje daleko od ovih zaboravljenih dolina smrti i užasa, po bulevarima velikih svjetskih gradova koraèaju ljudi koji njihov vapaj neæe i ne žele da èuju…


Bože…samo si Ti pravedan…


Negdje iza Snagova poèela je kiša. I gotovo da nije prestajala do slijedeæeg jutra.

U Kamenicu smo se spustili zajedno sa prvim mrakom. Vojnièki kamp sa šatorima nazirao se u izmaglici skliješten izmeðu masovnih grobnica i bi mi jasno zašto su to mjesto prozvali “Dolinom masovnih grobnica”…


Selma i ja èekamo na ostale kako bi se zaputili prema školi gdje bismo trebali prenoæiti jer su šatori veæ dupke puni. Mersiha je u sanitetu, ne izgleda nimalo dobro, groznica je trese,. Pubi i Erdo su se zagubili u masi. Mene veæ trese prva faza hipotermije.. Mokar sam do kože. Dok stojimo pored šatora, pod nebom što se otvorilo prilaze nam tri mladiæa i dvije djevojke i na engleskom nas pitaju gdje mogu naæi mjesto za spavanje. Nudimo im da poðu s nama.


Tri kilometra od šatora do škole traju kao vjeènost.

Iz beznaða me èupa zvuk telefona na kojeg sam potpuno zaboravio. Mama zove.


“Sine, jesi li pokisao?”-pita drhtavim glasom.


“Nisam mama…”


“Imaš li žuljeve?”


“Nemam mama…”


Nikad u životu nisam toliko slagao…


Ali uspjevamo.


Nakon 48 prijeðenih kilometara blatnjavih staza, oštrih i strmih padina, konaèno pronalazimo krov nad glavom u fiskulturnoj sali. Brojimo žuljeve, vidamo rane, otvaramo paštete.


Prvi dan je gotov.


Vani kiša i dalje pada. S vremena na vrijeme, munja osvijetli mraènu unutrašnjost sale gdje je dvjestotinjak ljudi umorno i nemirno uplovilo u crne snove.


Potonuo sam u crnilo od snova misleæi o onima kojima je bilo puno teže…


DAN DRUGI



Sivu izmaglicu što se povlaèila prema visokim vrhovima koji su okruživali naše konaèište svi smo doèekali na nogama. Umorni smo ali spremni na još jedan težak dan.


Elan mi podiže ona mala grupica stranaca od sinoæ koji su pošli sa nama. Svi su mladi kao rosa i bez rijeèi trpe bolove u nogama. Troje ih je iz Njemaèke, rade kao volonteri sa djecom u Tuzli i veæ odlièno govore bosanski. Sara je takoðer iz Njemaèke, studira književnost i došla je da “osjeti atmosferu i napiše roman”. Gustavo je stigao èak iz Brazila, student je završne godine žurnalistike, i došao je kako bi odao poèast žrtvama genocida i približio tragediju bosanskih ljudi svojim sunarodnjacima u Brazilu…


Mnogi ih gledaju èudno…Neki i zahvalno…


Zajedno koraèamo veæi dio preostalog puta do Potoèara. Gustavo želi da sazna što više, a ja se trudim da odgovorim koliko mogu dok mi u glavi kao flashback zvoni Mevludinov glas kako se neke stvari ne mogu opisati rijeèima…


Mutna, brza i nabujala Drinjaèa ostaje iza nas kad smo poèeli da se penjemo na Udrè. Staze su kozije. Kolona se rastegla uz èitavu planinu. Sunce se bori sa krupnim krošnjama bukava da dopre do nas i pomiluje nas po pospanim i umornim oèima.


Ali inat mi veæ kola venama…


Preko hiljadu metara visoki vrh Udrèa zgazili smo našim blatnjavim èizmama. Iza Udrèa èeka nas strmi put ka Cerskoj, pa dalje ka Konjeviæ Polju.


Trideset kilometara ostaje iza nas drugoga dana dok ulazimo u kamp u Mravinjcima. Udrè nam je veæ ostao daleko iza leða. I dalje izgleda “kao èovjek što èini sedždu” samo sad sa druge strane…


U Mravinjcima nam probijaju žuljeve i saniraju otekle noge. Dok èekamo da naðemo mjesto gdje æemo spavati pored nas prolaze piloti iz helikoptera što su nas ispratili dan ranije iz Nezuka.


“Jesu li ovo oni piloti što su neki dan letjeli iznad Nezuka?” – pita Erdo.


Smijemo se. Smije se i on kad je shvatio šta je kazao. No, istina je da nam se ono “juèer” svima èinilo kao “neki dan”. Duže dane u životu nismo imali.


Tu noæ Pubi i ja spavamo u vojnom kamionu sa tri vojnika. Hotelski smještaj. I vjerovatno bih se dobro odmorio i naspavao da pod kamionom nije bilo žabe koja je kreketala èitavu noæ.


Ali ipak…


Potonuo sam u crnilo od snova misleæi o onima kojima je bilo puno teže…


DAN TREÆI



U osvit treæeg dana, pomalo veæ svikli na vojnièki naèin života, na nogama èekamo na polazak kolone.


Slutim da je pred nama teških 30 kilometara ali u mislima, kao hamajliju èuvam rijeèi èovjeka od preðašnje noæi, što je u sanitetu sjedio pored mene dok smo èekali da nam probiju goleme žuljeve na nogama:


“Sve se zaboravi kad uðeš u Potoèare. Ostaje samo osjeæaj ponosa…I neopisive solidarnosti sa onima koji su devedeset pete preživjeli ovaj Marš…”


I koraèamo dalje…


Penjemo se uz strme puteljke, spuštamo se niz još strmije, prolazimo kroz osjenèene šume i slušamo preživjele kako nam drhtavim glasovima zbore o tome kako su oni istim tim puteljcima prolazili pod kišom metaka i granata, kako su se tim puteljcima slijevali potoèiæi crvene, nevine krvi…kako je smrt šenluèila ovim šumama oko Srebrenice i gutala živote mladiæa…


“Mala velika moja…veèeras æemo za njih voljeti…” – donosi mi vjetar ove Kikine stihove iz daleka…kao poèast onima koji su trebali biti oèevi…a kojih sada više nema…


Koraèam dalje pognute glave. Na dionici puta od svega nekoliko kilometara pronalazim dvije zahrðale èahure. Stresam se od pomisli da je zrno ispaljeno iz njih uzelo neèiji nevini život…


I koraèamo dalje…


Dok se penjemo uz oštru strminu ispred mene koraèa djevojèica od desetak godina. Krupne kapi znoja slijevaju joj se niz rumene obraze.


“Ja æu bogme da sjedem…ne mogu više…” – šapuæe plaènim glasom.


“Izdrži još malo lutko, gore na vrhu ima jedna æevabdžinica, tu æemo svi sjesti da se odmorimo” – hrabrim je kroz šalu.


“Je ‘l Boga ti?” – pita me okrenuvši se ka meni sa iskricom nade u oèima.


Kolonom se razliježe smijeh, a meni biva žao kad vidjeh da su onu iskricu nade zamijenile krupne suze razoèarenja…


I koraèamo dalje…


Gustavo, Brazilac, koraèa pored mene. Pita me je li zastava sa ljiljanima neki nacionalistièki simbol. A ja mu prièam o dinastiji Kotromaniæa, o Kralju Tvrtku, 1377.godini i Kraljevini Bosni, o ljiljanima iz toga doba…prièam mu o vremenu kad su svi oni što su živjeli u Bosni bili Bosanci..i o Bosni u kojoj æe opet jednom svi biti Bosanci…


“Puno je toga što nisam znao…” – veli mi Gustavo.


I koraèamo dalje…


Sara, studentica književnosti iz Drezdena, najteže podnosi put. Jonas i Jonathan, volonteri što rade u Tuzli koraèaju pedesetak metara ispred nas potpuno svježi.


“Jonas…Jonas…” – dovikuje ga Sara iznemoglim glasom, nemoæna da zvuk podigne bar za oktavu više.


“Junuze!!!!! Zove te ova iza nas!!!” – prolama se iz neèijih širokih pluæa i skraæuje Sarine muke.



Smijemo se. Jonasu i Sari i nije baš najjasnije zbog èega…
I koraèamo dalje…

Dalje…dalje…dalje…dalje…


I onda u udolini ugledamo Potoèare…


U mukloj tišini na ulazu u memorijalni kompleks doèekuju nas Majke Srebrenice i hiljade bijelih nišana.


Grlo se steže.


Zaista postoje stvari koje se ne mogu opisati rijeèima….


Pogotovo ne one stvari koje su mi prolazile kroz glavu kad smo se Erdo i ja ukljuèili u vrstu i dok nam je kroz ruke prošlo 230 zelenih tabuta…nekad živih ljudi što su bili oèevi…I što su tek trebali biti oèevi…


Brada mi je drhtala…


Tu noæ, u istom onom vojnom kamionu, dugo nisam mogao zaspati.


Ali na kraju…


Potonuo sam u crnilo od snova misleæi o onima kojima je bilo puno teže…


DAN ÈETVRTI – 11. juli - DŽENAZA


“Allahu Uzvišeni!

Neka tuga bude nada!

Neka osveta bude pravda!

Neka majèina suza bude dova!

Da se više nikada i nikome ne ponovi Srebrenica!”


Amin…


A ja æu opet, inšAllah, slijedeæe godine biti u koloni….


Jer…


Prošlost se ponavlja onima koji je zaborave….



Izvor: Kalesijske Novine

[Edited by Crni Vuk on 18-07-2009 at 22:10 GMT]

18-07-2009 at 22:07 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: ¨Marš mira¨ Srebrenica 2009 (foto prièa)

19-07-2009 at 15:55 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Vjeène teme : Posveceno zrtvama genocida u Srebrenici New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice